Zažil jsem takové i makové firmy, zejména ve velkých firmách jsem "povinné tykání" bral s povděkem, protože pak jsem nemusel ještě rozespalý ráno v kuchyňce přemýšlet nad tím, jestli té osobě mám říct ahoj nebo dobrý den. Když mi někdo vyká (a že to je čím dál víc...) beru to spíše jako potvrzení toho, že už jsem starej 🙂.
Já alternativní taxi využívám jako turista a co mě zajímá, je cena. Včera jsem jel v jiné zemi jednou z alternativních taxislužeb (v ČR nejezdí) a jejich řidič byl dokonce hluchoněmý. No a co? Stejně bych si s ním nepokecal. Potřebuji aby mě odvezl, kam potřebuji a to si v aplikaci zadám sám.
Chápu, že klasickým taxikářům, kteří si účtují násobek ceny jsou trnem v oku, ale jako turistovi je mi fakt jedno, že neumí místní jazyk, to já taky ne. A, jak jsem se včera přesvědčil, nepotřebuji, aby mluvil vůbec. Máme volný trh, tak kdo chce, ať si vezme klidně standardní taxi, jestli si chce pokecat.
Moc šancí jsem mu nedával a stále čekám, kdy se to zlomí a přijde někdo, kdo si bude chtít lidi kupovat rozhazováním. Argentina se potácí od bankrotu k bankrotu - má jich za sebou už devět!, přitom to bývala jedna z nejbohatších zemí světa - i název vychází od argentum - stříbro, dále má velké zásoby dalších kovů jako mědi (možná si pamatujete jeden z dílů Majora Zemana, kde agent šifrovaně hlásil, že "jede do země s měděnou půdou"), lithia, železa, olova a dalších.
Má potenciál být velmi bohatou zemí a moc bych jim přál, aby jim to vydrželo. Ono je to hodně lákavé, i Chile, někdejší "Německo Jižní Ameriky" poslední dobou sešlo z cesty.
AirBank, Unicredit a ČS mají systém od stejné firmy Dateio. A ano, liší se výše bonusů u různých bank a různých klientů. Unicredit mi už účet nezřídí - Odkaz 1 , ale mám ČS a Air a konkrétně u Alberta si na začátku čtvrtlerí ověřím, která banka dává lepší podmínky a tou kartou potom u Alberta platím. Abych si "nekazil průměr" na nic jiného tyto karty nepoužívá. Třeba toto čtvrtlerí mám u Alberta u Air 10 % vratku.
Svůj vlastní bonusový systém má Moneta (Bene+), ČSOB to teď překopala k nepoužitelnosti (celkem funkční Svět odměn nahradila Katecoiny) a nějakou bídu má snad Raifka.
Ani na jednom člověk nezbohatne, ale pokud to někoho baví, může karty takto střídat a případně i v rámci rodiny (prostě jednou bude mít výhodnější bonus manžel na svém účtu, jindy manželka,...)
jo, chtěli ušetřit za poplatek za rezervaci sedadla.... Nedávno tu byl případ matky, která si naopak schválně zarezervovala sedadlo v uličce a u okna s nadějí, že prostřední zůstane prázdné. Taky se pak divila, když pasařér odmítl si svoje místo vyměnit.
Pohnutky mohou být různé, třeba mám kamaráda, který ze zásady odmítá sedět na jiném místě, než mé uvedené na palubní vstupence. Má takovou utkvělou představu (dalo by se říct fóbii), že když letadlo spadne, mohli by ho pak špatně identifikovat :D
Devátá třída dávala smysl v přechodném období, byla to taková druhá šance pro ty, co se na první pokus nedostali na školu.
Taková koncepce - tedy opakování a "zacelování mezer" v základním vzdělání + doplnění vědomostí pro praktický život typu - být schopen udělat si daňové přiznání, spočítat mzdu, vyplnit různé formuláře, nějaké právnické minimum třeba - pracovní právo, jak řešit např. spory s bankou, pojišťovnou, úřadem,.. a mohla by být docela užitečná.
Přijde mi, že se rozevírají nůžky mezi reálným a "úřením" světem. Kolikrát máte problém porozumět tomu, co vám napíše úřad nebo co stojí v nějakých úředních dokumentech, jako by to bylo jiným jazykem. Roky pracuji v oblasti pojištění (nejdříve na infolince, pak likvidátor, nyní "na druhé straně barikády" v dopravní společnosti jako správce pojisných událostí) a třeba bych na prstech spočítal kolik "Záznamů o dopravní nehodě" (takový ten žluto-modro-bílý "europrotokol") jsem za celý život viděl opravdu správně vyplněných a to mi jich prošly rukama tisíce.
Blbé je, že ti, kdo v daném oboru pracují, trpí jakousi "profesionální slepotou", jsou v tomto úředním "nejazyku" zvyklí komunikovat i přemýšlet a následně z nich lezou formuláře, pokyny, vyhlášky, zákony, kterým nikdo nerozumí.
Náprava by tak musela probíhat na všech frontách:
a začít na straně státu - který by se měl zaměřit na způsob komunikace formou a jazykem, jak jsou lidé zvyklí a zároveň už na základních školách vyučovat jak porozumění textu, tak základní dovednosti pro život, jako spočítat si mzdu, udělat daňové přiznání, napsat motivační dopis při žádosti o zaměstnání,....
Fakt bych chtěl vidět, co může člověk dělat v LIDLu 1,5 hodiny. Prostě je to opratření (a VELMI mírné) proti těm, co tam zaparkovali a pak si šli něco zařídit po okolí. Ne, opravdu nelze jakkoliv efektivně strávit v takovém malém supermarketu s omezenou nabídkou 1,5 hodiny.
5 hodin v IKEE je také naprosto dostatečné, to stačí i na oběd. Ale chápu, pokud si chce člověk zajít vedle do kina, tak už to omezující být může.
V článku se neuvádí jaká zbraň a jaké ráže byla použita, což je extrémně důležité. Co jsem četl v jiné diskusi, tak se při pokusu použila malorážka se subsonickým střelivem - tedy úplně něco jiného, než bylo použito Univerzitě Karlově.
Ale jo, když chcete "dokázat" že střelba s tlumičem není slyšet, tak přesně tenhle typ zbraně použijete. Naopak, když budete chtít dokázat, že tlumič vůbec nefunguje, použijete nějakou větší ráži s větším množstvím prachové náplně.
Přiznám se, že jsem v to, že se alespoň nějakou chvíli udrží u moci, moc nevěřil, takže jsem spíše příjemně překvapen. Přesto mám stále obavy, že než se podaří dostat Argentinu do ekonomicky stabilního stavu, tak obyvatelstvu "dojde trpělivost", nebo, v horším případě, se to podaří a pak zase přijde někdo, kdo bude mít rozhazovačnou náladu a opět se vrácí 20 letý cyklus státních bankrotů.
Při čtení tohoto článku jsem si hned vzpomněl na jeden vtip, zkusím ho co nejlépe odvyprávět:
Přijde žid za rabínem a říká: „Rebe, proč je to tak? Já mám obchod a nevede se mi, zatímco soused má taky obchod a daří se mu skvěle! Co dělám špatně?“
Rabín se zamyslí a odpoví: „Ty se staráš o dva obchody: svůj a sousedův. Ale na to ti nestačí síly. Tvůj soused se stará jen o ten svůj. A na to jeho síly stačí.“
6
Sledujících
0
Sleduje
6
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Sice by bylo lepší mít běžnou pracovní dobu, tj. večery trávit s manželou a rodinou, ale to se v Japonsku celkem nezaveditelné. Běžně jsou (zejména muži) v práci pozdě do noci a domů se chodí jen vyspat. Takže i s volným pátkem pořád budou mít delší pracovní dobu, než s pěti dny v týdnu my zde v ČR.
Otázkou je, jestli by nebyla lepší středa :D