Profesionální burzovní a realitní investor, vystudovaná ČVUT FEL, MBA z US Uni, dlouholetý manažer v TOP průmyslové firmě: www.bohemiatrading.cz
Hodnotit jednodenní pohyb akcie týden před prezidentskými volbami v USA nemá absolutně žádný smysl. Již několik dní postupně rostě nervozita na trhu tj. roste volatilita (viz VIX index) a velcí hráči ( investiční fondy, hedge fondy, banky aj.) to tlačí různými směry. Dá se očekávat, že do voleb k žádnému velkému poklesu nedojde, poklesy budou zkoupeny a cena poroste. Až se situace po volbách uklidní, někdy kolem konci roku očekávám korekci 20-30% neboť celý trh je v porovnání se světem nadhodnocený. Viz prodej akcií Buffetem a přesměrování do cash.
Tento článek je již svým nadpisem zavádějící, neboť z podstaty věci placení QR kodém není a priori "nová nebezpečná metoda placení". Placení pomocí QR kodů je naprosto běžná platební metoda v celé Asii již celá léta. Prodejce je zodpovědný za to, že předkládá kupujícímu správný QR kód a přijetí platby si on-line kontroluje přímo na svém mobilu, okamžitě vidí zda platbu obdržel. Podvod by byl okamžitě odhalen. Evropa je zvyklá na platební karty a virtuální přenesení karet do mobilů, hodinek či prstenů neřeší marže, které musí obchodníci platit za používání terminálů. Z tohoto důvodu se i u nás tato platební metoda prosadí či banky zavedou nějakou novou , na nás je, aby bez rozdílu věku jsme se naučili tyto technologie jistě a bezpečně používat a nenechali jsme se odradit podobnými články jako je tento.
Na téma ČEZ a cen elektrické energie nemá cenu diskutovat. ČEZ je ovládán státem a je jeho prodlouženou rukou. Výmluvy na majoritní akcionáře či stanovování cen el. energie na burze etc. jsou jen zástupné argumenty, protože kdyby byla vůle a target docílit nízké ceny el. energie tak by to bylo možné. Žel fakta ukazují na to, že ČEZ slouží jako "skrytá dodatečná daň" státu, který tímto způsobem přes dividendy ČEZu stahuje k sobě miliardy, které lepí díru ve státním rozpočtu. To že se "zloba lidu" obrací na zlý ČEZ a ne na skutečného viníka "elitám" vyhovuje. To že vysoké ceny energií dostanou český průmysl na kolena je evidentně všem jedno, vždyť podobně jde ke dnu cela EU.
Na "zaostalý středověk" pohlížíme s despektem, nechápeme jak elita pod rouškou státního náboženství mohla po celá staletí ovládat masy lidí. Žel nám naprosto uniká, že dnešní doba je podobná, jen jsme jedno náboženství vyměnili za jiné - moderní. Elita formuluje priority, které jsou podstatné a významné pro společnost a masy lidí jdou tam kam je nasměrují, dodržování bylo a je vyžadováno pod trestem. "Green deal" není nic jiného, než moderní náboženství, kdy přes ochranu přírody jsou ovládány poslušné masy lidí. To neznamená, že nemáme chránit přírodu, ale cokoliv povýšíme na absolutní prioritu a vyžadujeme "klanění" tzn. všichni musí vidět tématiku stejně a jednat tak jak stanovuje elita, tak jsme úplně zpět ve středověku.
Předně rozvoj EV aut v Číně není tažen "zelenou demagogií", proto jim vůbec nevadí nadále vyrábět elektřinu v uhelných elektrárnách. Bylo jim jasné, že nemá cenu investovat do stagnujícího odvětví spalovacích motorů a plně se vrhli a investovali do nové EV technologie, kde byla minimální konkurence. Mají k tomu super předpoklady, lidský kapitál, suroviny, koupené know how a velký drive a podporu státu. Primárně s EV auty se jezdí v megaměstech, zlepšují ovzduší velkoměst a Číňané mají rádi technické finesy a vychytávky. Na velké vzdálenosti se lítá letadly nebo rychlovlaky s rychlostí 350 km/hod - proč jezdit autem, když je to rychlejší a levnější těmito dopravními prostředky. O EU nemá cenu mluvit, každý stát má vlastní vize/strategie, ale chybí jednotná celoevropská strategie - vše je byrokraticky sešněrováno, přeregulováno jako za socialismu a "green deal náboženství" nás vede k propasti. Lid se dosud baví (chleba a hry) je pasivní a nechá se vézt bez odporu k sebezničení. Nejen v této, ale i dalších oblastech. Prognóza je žel smutná a příčiny se neléčí ....
Obvykle jsou články z oblasti investování nereálné, tak jako obrázky na Instagramu. Většina je tendenčně pozitivních, zpravidla jsou skrytou reklamou na "geniálního investora", který ví jak na to ...... Proto velmi oceňuji, že se pisatel dokáže veřejně ke svým chybám přiznat, to ukazuje na jeho sebevědomí a zkušenosti. Dobrý investor je především objektivní, nemá křišťálovou kouli a nevidí do budoucnosti. Dělá chyby, učí se z nich, učí se ovládat emoce a statisticky časem převládají nakonec ziskové obchody a pozitivní rozhodnutí. Bez pádu a chyb to žel nejde ....
Inflace a k tomu vysoká není nikdy dobře znehodnocuje zboží a služby a dělá z nás lidí moderní otroky. Nejen, že dnešní práce je v jistém smyslu jako feudální poddanost a k tomu sloužíme demokraticky voleným zástupcům, kteří oproti feudálům nemájí jistotu pokračování a proto musí především zajistit sebe. V letech 2001 - 2019 byly extrémně nízké úrokové sazby, peníze se tlačily do ekonomiky masově a všichni se ujišťovali o tom, že ekonomické poučky neplatí a k inflaci nedojde. Pak stačil katalyzátor - covid a domino se dalo do pohybu .....výsledek dnes vidíme zpětným pohledem. A karty nemáme dobré, restriktivní podmínky v celé EU nás limitují a v EU začne boj o to, kdo si nejdelé udrží životní úroveň. Dnes se karty rozdávají v Asii, tržní prostředí v silné konkurenci a bez "green deal" náboženství, v současné době nás předhánějí a za pár desetiletí se budou do Evropy jezdit dívat na historické muzeum zakladatelů kapitalismu ....je to jak z nějakého distopického románu.
Žel žádný z expertů nemá křišťálovou kouli a do budoucnosti nevidí. Proto spoléhat se na takovéto výpovědi nelze, co říkájí fakta: akcie index S&P dosáhl tento týden ATH, zlato bylo též na ATH, FED snížil úrokovou sazbu na státní dluhopisy o 0,5% a pokles směrem dolu bude nejspíš pokračovat. Bitcoin to je čirá spekulace pro lidi se sníženou hladinou adrenalinu ....takže kde má smysl investovat? Kupovat na ATH není vhodné. Trh až do voleb v USA půjde nejspíš nahoru, protože "smart/big money" podporují bývalého prezidenta a tímto jej podpoří .... Po volbách je možné všechno, protože nic neroste do nebes a hyperbolický růst posledních let nemá oporu v adekvátní výkonosti US průmyslu. Kam tedy zaměřit pohled? Smysl dávají diverzifikovaná ETF se zaměřením na výplatu dividend, finanční investice do nemovitostí REITs, vybrané preferenční akcie (preffered stocks) se zajímavou dividendou, reálné investice do nemovitostí či investice do komodit přes futures nebo futures spready. V každém případě je to skutečná výzva i pro zkušené investory.
Komentovat drastický pokles zisku je pouhý bulvární marketing. Zisk nelze hodnotit bez podrobné analýzy výsledovky a znalosti interní strategie firmy. Vedení firmy mohlo rozhodnout přesunout zisk do rezervních fondů, vyplatit část jako bonus či, jak je dokonce zmíněno přímo v článku, přesunout do investic na další rozvoj firmy. Takže se nejspíše nejedná o žádnou katastrofu, ale o investici do budoucnosti, kdy by se zisky měly mnohonásobně vrátit. To je totiž základ "kapitalistického podnikání".
Na první pohled se zpráva jeví jako pozitivní, ale pohled do dějin nám napoví opak. V roce 2001 FED začal snižovat sazby , které byly na úrovni 6,5% - byly provázeny recesí (dot.com bublina), obdobně v roce 2007 začal FED snižovat sazby z úrovně 5,25% a následovala hluboká recese - hypoteční krize 2008/2009. Teď začíná opět snižování sazeb a již i v tomto článku jsou naznačovány problémy prostupující US ekonomikou. Následující měsíce ukáží zda ekonomické zákonitosti i historie se budou opakovat nebo pro jednou se podaří "zatáčku vybrat".
Argument špionáže byl evidentně pouze zástupný, neboť by musel platit i na další čínské společnosti jako Vivo či Honor atd. Apple měl v té době silnou pozici na trhu v Asii a "evidentně se bál" technologického pokroku Huawei, byla to snaha zbavit se či podstatně zpomalit rozvoj firmy. Pokud se podíváme na současný model Mate XT, který je technologicky naprostá špička, tak je zřejmé, že sankce se minuly učinkem a navíc vlastní vývoj postrčily dopředu. Apple dnes žije pouze z nafouknute image a z výhod vlastního OS, jinak naprosto za produkty Samsung či Huawei zaostává, nechme se překvapit zda ještě někdy bude schopen těmto firmám vůbec konkurovat.
"Smát se lidem", kteří investovali v tomto případě není na místě. Celá naše společnost je postavena na důvěře ....důvěřujete/spoléháte se na pilota letadla, taxikáře či chirurga a nemůžete v detailu prověřit jejich historii, dáte na doporučení a dobré jméno. V tomto případě to nejspíš nebylo jinak, "perfektní herec" si vybudoval "dobré jméno" a mnohá hodnověrná doporučení. Tomu se velmi těžko vyhnete, proto má smysl vždy investovat jen malou část a rozložit svoje investice do větší šíře. A pokud to jde udělat si due diligence. Mnoho z těch co ukazují na druhé jak špatně investovali mají úspory uložené v bance pouze na nicotný úrok, jen za posledních 5 let tak přišli o 30-40% vlivem inflace a dalších 20-30% na oportunitních ziscích. Neudělat žádné rozhodnutí a bát se jít do rizika je podobně neuvážené.
Zajímavý rozhovor se v konci jeví jako skrytá reklama na jmenovaný fond. Je podsouvána myšlenka, že spekulant je "hloupý obchodník", který používá tupě technickou analýzu a není schopen reagovat na změny trhu, přičemž "zkušený fond" chytře investuje, a dokonce garantuje 100% vložených investic. Přičemž se neřekné druhá strana mince, že pokud investor vloží peníze npř. na 3 roky a obdržel by zpět vložený kapitál, tak by "ztratil" 10-15% vlivem inflace a dalších 15-20% oportunitních výnosů npř. z dividend či úroků. A pokud by fond skončil v bankrotu, tak investor skončí na nule i přes marketingově pěknou garanci. Není nad to založit si vlastní účet a investovat přímo do bohaté nabídky cenných papírů ať nemovitostních REITs, preferenčních akcií či mnoha ETF s nízkým poplatkem. Broker se dívá na takto investované akcie/ETF "jako na cash" a investovat na margin podruhé a dosáhnout další zhodnocení. Zkušení obchodníci mohou přidat obchody komoditních futures či opční strategie.
V době vysokých úrokových sazeb resp. výsokém zhodnocení státních dluhopisů by teoreticky akcie měly stagnovat či jít dolu. Protože je výhodnější vložit finance do "bezrizikového" státního dluhopisu než akcie. Trh se však choval opačně, S&P 500 je na historickém maximu, měl by s poklesem sazeb jít dál nahoru, ale obávám se, že opak bude pravdou. Bude zajímavé sledovat kam se masy inflačních dolarů budou přelévat, stahovat z dluhopisů a zamíří do nových ziskových příležitostí. Je to šance svézt se na nové rally.
Už ve škole by nás měly učit, že banky i investiční poradci prodávají zpravidla jen průměrné produkty s největší marží, která je zajímavá hlavně pro ně. Jsou jen dvě cesty jak se dostat z masy průměrnosti: a) Vložit dostatek peněz do renomovaného US invest. fondu či hedge fondu pro "kvalifikované investory", zpravidla 200 TUSD a více, pro bohaté je know how k dispozici, tedy management rizika a zajímavý výnos. b) Jít do toho s nadšením a začít sám studovat investování, bude to trvat léta, bude to provázeno i neúspěchem, ale nikdo to za vás neudělá a úspěch si dobudete sami. Zlátá široká cesta pro masy, koupit dluhopis s vějičkou velkého zhodnocení je cesta tupé naděje a vede zpravidla ke zklamání ....
Spousta lidí naprosto nechápe, že na vysokou životní úroveň není žádný nárok. V dějinách si ji zpravidla mocnosti (Egypt, Asyřáné, Řekové či Řím) vydobyly silou a přístupem k bohatým zdrojům za "dobrou cenu". Ne jinak to bylo s EU a USA. Momentálně to vypadá, že jazýček vah se překlápí směrem do Asie, kde ca. 2,5 mld lidí chce vyšší životní úroveň, ale zdroje planety jsou omezené což nutně povede k odčerpání zdrojů v "upadajících" civilizacích. Druhý důvod problémů jsou "nesplatitelné vládní dluhy" stávajících hegemonů EU/USA - nutně potřebují (a skrytě i chtějí) vyšší inflaci, aby se jim lehčeji splácely úroky z vydaných dluhopisů ... budeme moc rádi, pokud si stávající úroveň udržíme ještě pár desetiletí, žel EU dělá všechno proto, abychom opustili přední místa dějin velmi brzy.
Obecně je turista zpravidla fascinován exotikou a krásou navštívené země. Po delší době pobytu by začal vnímat i všední ponurou a šedivou stránku země. V Číně jsem žil a pracoval šest let a prošel jsem si oběma stadii, avšak nakonec vnímám Čínu jinak než oficiální media. Musíme si uvědomit, že v dnešním světě bojují mocnosti proti sobě a jedna ze "zbraní" je dezinformace. Čína je velká jako Evropa a uřídit takový kolos s 1,5 mld lidí asi bez pevné ruky nelze, ještě před několika desetiletími tam byly hladomory a dnes ... extrémní rozvoj a podnikání volnější než v EU, jak v USA před 50 lety. Více jak 50 megaměst s více než 5 miliony lidí, technologický pokrok nesrovnatelný se světem, vlaky jezdící 350 km/h, fascinující obchod přes digitální media atd., ohromné investice a rozvoj infrastruktury. Z čínského pohledu je celá EU na úpadku a páchá sebevraždu, jen my nic nevidíme a ještě se pyšně nadýmáme, jak zachráníme svět a snížíme CO2 o 0,1%. Za pár let se k nám budou dívat jak vypadal "středověk".
Je to trapné srovnávat v době digitální revoluce a rozmachu umělé inteligence velikost kufru. Od Azie přes EU až do USA, na nejrozvinutějších automobilových trzích je v centru pozornosti elektronika, výkon, infotainment vozu, funkční a uživatelsky užitečné el. aplikace, wifi konektivita a bezproblémové propojení s mobilem. Protože v této oblasti dost zaostáváme, tak žel se hodnotí ne schopnosti "koně, ale praktičnost a vychytávky povozu". Mimo českou kontlinu to nikoho moc nezajímá ...
@P.Novotný - nechápu proč deformujete tenistce její oficiální jméno. Ať je výkon tenistky jakýkoliv jmenuje se "Shuai Zhang" a ne počeštěně Šuaj Čang. Asi víte, že číština přepisuje znaky do "čínské abecedy Pinyin" a takto by měla být nazývána a je i pod tímto jménem známa v celém světě. Minimálně bych očekával, že její pravé jméno uvedete alespoň v závorkách.
Profesionální burzovní a realitní investor, vystudovaná ČVUT FEL, MBA z US Uni, dlouholetý manažer v TOP průmyslové firmě: www.bohemiatrading.cz
1
Sledujících
0
Sleduje
Profesionální burzovní a realitní investor, vystudovaná ČVUT FEL, MBA z US Uni, dlouholetý manažer v TOP průmyslové firmě: www.bohemiatrading.cz
1
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Marný článek o ničem. I nejlepší odborník do budoucnosti nevidí a spíš je to pro uvedená jména reklama, zhodnocení jejich postavení a projev toho co si přejí aby se stalo.
Graf indexu S&P500 ukazuje cílovou hodnotu pro 10/2025 hodnotu 6030 s tím, že očekávaný růst je okolo 10%, proti dnešní hodnotě. Dnes je však S&P500 na hodnotě 6051, což je úsměvné a ukazuje s jakou precizností byl článek zpracován. Zapomeňte na "odborné hlasy", učte se sami, sledujte trhy a reagujte na příležitosti, které se nabídnou a důvěřujte vlastní zkušenosti a schopnostem, to je nejlepší ochrana pro vaše investice.
3 odpovědi