Uvádíte několik velmi dobrých bodů, které mě přiměly zastavit se a přemýšlet, a já vám děkuji. Je pravda, že čtením Seznamu nebo Novinek moc času netrávím a na Médiáři rozeznávám nejhorší články typu, který popisujete, a vyhýbám se jim. Ale přečetl jsem si například několik z mnoha článků lamentujících nad zážitky z letošních chorvatských prázdnin. Mám sice chorvatské pobřeží také rád (v Rabacu jsem strávila svou první zahraniční dovolenou bez rodičů), ale moje britské oči to tam nějak vidí jinak - a možná některé věci neslyší; ty články mi daly okno, jak takové dovolené prožívají „správní Češi“, a zaujaly mě.
Když se vyhnete politice s diskusemi Babiš vs. pětikolka, srovnávání předlistopadových a polistopadových časů a diskusím vycházejícím z nepochopení článku, odfiltrujete to nejhorší. Na druhé straně jsou kvalitní autoři často zklamaní viz spisovatel, jehož článek popisuje zkušenosti s Mediem a nesplněná očekávání množství čtenářů i úrovně diskuse Odkaz 1 . Kritiky Vás coby cizince vyjadřujícího se k životu v Česku si nevšímejte - očima expata je totiž vidět to, co místní nechtějí vidět. Napadá mě příklad, kdy ve 30. letech Tomáše Baťu jasnozřivě varoval jeho americký mentor slovy "Vaše dílo může zhatit pouze politika", což se po roce 1948 také stalo. Tím jsme opět u politiky a já osobně se jí snažím vyhýbat, protože vytrvale ničí všechno, co lidstvo vybudovalo - v malém rodinné vztahy, psychiku lidí, vzdělávací systém, ve větším pak ekonomiku, životní prostředí a planetu globálně. Ještě zpět k Vaší misi - dovedu si představit, že větší množství článků na téma vyzkoušeného projektu VRT ovlivní větší množství lidí včetně lokálních politiků a minimální zmírní v Česku rozšířený fenomén NIMBY v místech, kudy VRT povede. Jako obyvatel Zlína, v minulosti dlouho odříznutého od dálniční sítě dokážu ocenit dopravní obslužnost. V realitách neustále řeším dilema město vs. vesnice a periferie, nižší ceny vyvážené každodenním dojížděním. Ceny nemovitostí ve městě jsou o polovinu vyšší než mimo dosah MHD. Ovšem věrné čtenáře, vyhledávající pravidelně Vaše články nečekejte.
Dobrý den, Pavle, moc vám děkuji za váš komentář, opravdu mi pomáhá. Správně jste identifikoval můj hlavní cíl - pomoci vysvětlit důvody, proč bude "VRT“ pro zemi dobrou investicí - protože Britům se to s jejich "HS2“ nepodařilo. Ale bylo mi doporučeno, že vzhledem k tomu, že jsem od svého příchodu nepracoval s železnicí, musím si vybudovat důvěryhodnost jako komentátor. Máte štěstí, že nemovitosti zajímají více lidí než železnice, ale Médium má tak velký "reach" (% populace, která něco čte na Seznamu), že to ještě jde. Je tu jeden údaj, který oba potřebujeme a nemůžeme získat, pokud jde o čtenost: u jednoho článku jste měl 26k a u druhého 22k. Kolik % čtenářů četlo oba články? Mohli bychom být v pokušení předpokládat, že to byli téměř stejní lidé, ale kromě vašich sledujících by to jinak mohli být úplně jiní čtenáři Média kvůli obrovskému "reach". Je to střízlivá myšlenka.
Milý Richarde, obávám se, že něco jako jsou pravidelní čtenáři, tedy ono kýžené publikum na Mediu nenajdete. Sledování autora, kdy Vám přijde do mailu upozornění na všechny (i ty neproniknuvší na Seznam.cz) články, není příliš rozšířené. Jsou rekordmani jako Apolena Tůmová Odkaz 1 nebo Traveler Odkaz 2 , ovšem Ti píšou obvykle na diskutovaná témata, která nesleduji. Najít nejplodnější autory taky není snadné - klikal jsem v dubnu po diskusích a našel např. Odkaz 3 se 195 články nebo Odkaz s 225 články. Na autorově profilu počet článků nenajdete, musíte si rozkliknout diskutujícího např. Odkaz a tam uvidíte, kolik příspěvků a článků vytvořil. Ovšem nejplodnější autoři zpravidla vůbec nediskutují a už vůbec ne pod svými články - čest výjimkám jako jste Vy. Ale zpět k věrnému publiku - moje nejsledovanější články se tematicky sice týkaly realit, ale každý z jiného pohledu - investor vs. nájemce, milovník vs. odpůrce bazénu či tiny houses, takže tam překryv nepředpokládám. Leasing a vzdělávání jsou úplně jinde než reality. Články na pokračování na jedno téma - moje první měly 8k, 16 k, další dva se nedostaly na Seznam, další 3k + 3k, pak družstvo 26k a sci-fi 15k a následovaly propadáky 600, 550 a 1600. Křížové odkazy na Vaše vlastní starší články taky nefungují generují řádově desítky přístupů. Tolik moje zkušenosti.
Milý Richarde, děkuji za výstižný článek. Přesně jste popsal důvody, které přivedly k psaní na Medium i mě. Nikdy jsem nepropadnul sociálním sítím a sbírání lajků, ale přiznávám, že pohled na přibývající stovky čtenářů je příjemný. Právě možnost dostat se na titulní stránku Seznamu a zjistit názory čtenářů je unikátní. Začal jsem psát o svém oboru - realitách a hned můj druhý článek přesáhnul 15000 přístupů Odkaz 1 Dosud nejvíc - 26000 přístupů má můj osobní příběh Odkaz 2 . Ačkoliv se z mých 30 článků dostalo na titulní stránku 25, zákonitosti atraktivity pro čtenáře mi zůstaly záhadou. Přesáhnout 22000 přístupů se mi podařilo ještě dvakrát (bazén jako nesmysl a baťovské školství) a další tři články přesáhly 14000 (sci-fi pohádka, tiny house a operativní leasing). Naopak z mého pohledu zajímavá témata - rychločtení, nebo mužský vs. ženský mozek vůbec nezaujala. Ve všech článcích jsem vytvořil ankety a výsledky pro mě byly velmi zajímavé - nejvíce mě potěšil zájem o Baťovu školu práce (770 z 900), kterou jsem se inspiroval ve svém projektu internátní soukromé střední školy. Věřím, že popis mé autorské dráhy (185000 přístupů za 6 měsíců ze 30 článků) Vás inspiruje. Jako expert na železnici bych psal o srovnání kritizovaných Českých drah se světem a zejména o plánovaných rychlodrah, které někteří odborníci považují za neekonomický. Držím Vám palce a těším se na inspirativní články.
Děkuj za inspirativní a optimistický článek. Začínám po padesátce učit a potěšilo mě, že to všichni učitelé nevidí jako většina na téma škola diskutujících na těchto stránkách. Že vidí v žácích a studentech lidské bytosti s přirozenou touhou po poznání a šťastném dětství/mládí, ačkoliv se jim to okolí a často v první řadě škola snaží zhatit.
No toto? Díky za okamžitou reakci. Dokonce za reakci přívětivou. Dokonce si myslím, že by náš dialog stál za zveřejnění! Co vy na to? Třeba dokážete naše polemiky utřídit a vytvořit z nich něco, co by mohlo veřejnost zaujmout? Dejte vědět. Napište třeba na petrof0046@gmail.com. Než skončí - kápla jste na princip. Kdo toho moc neumí, ten učí. Mezi námi, ono učitelství není žádný med, tím méně ve škole, kde je ředitelkou původním povoláním "tělocvikářka". Šok pro vás? Jedna moje dlouholetá známá, původně profesionální sportovkyně - repre, učitelka TV a jakýchsi další zbytečných předmětů se nejprve stal zástupkyní ředitele "kdesi" a po pár letech zjistila, že na ředitele nemá a tak se stala ředitelkou jinde. Nicméně já jsem si ji osobně prověřil v její praxi přímo v její škole, jsme vlastně kamarádi dlouhá léta, a byl jsem příjemně překvapený. Tím chci říci, že výjimky potvrzují pravidlo. No, ke školnímu tělocviku bych mohl jako bývalý sportovní fyziolog v profi sportu mít hodně podnětných návrhů. Nikdo o ně nestojí, naše státní základní školství je to samé, co náš "základní státní aparát". Do té doby, než bude školství privátní, budeme se potácet v beznaději, perspektivou jsou privátní školy nebo domácí výuka. Ta je ovšem jen pro inteligentní a ekonomicky zajištěné rodiče. Mám tuto zkušenost v nedávné historii mé bohužel již bývalé rodinky.
Milí autoři, neodpustím si citaci Ivana Illicha z knihy Odškolnění společnosti, kde již v roce 1970 napsal, že "Pravým účelem školy je zaměstnávat učitele bez ohledu na to, co žáky naučí." Naštěstí jsou školy a učitelé, pro které to neplatí.
Pane doktore, děkuji za skvělý článek. Sice jsem o generaci mladší, ale jsou to cenné zkušenosti. Ze skvělých vzorů, byť už nežijících si dovolím připomenout pana Zikmunda a zřejmě nejznámějšího T.Baťu juniora. Když má někdo za jménem junior, tak je vlastně mladý celý život. Chcete-li být užitečný a vylepšit se názor na ty nejmladší, navštivte alternativní školy viz Odkaz .
Pane redaktore, v článku Vám chybí nejpodstatnější údaj - že se jedná o NOVÉ BYTY. Když použiji terminologii Vašeho původního oboru - jako byste napsal, běžci běhají čím dál rychleji, ale nenapíšete, že jen na dlouhých tratích. Reality jsou atraktivní téma, pro mě už 30 let, ovšem nesmíte si plést jablka s hruškama.
Tohle idealizovani minulosti je úplná nemoc. Moje babička u Bati pracovala a chodila do školy od 14 let. Větší sněhovou vločku než byla ona jsem v životě nepotkala..kam by se na ní hrabali dnešní mladí.
No vidíte a právě Vy jako její vnučka jste důkazem toho, jak se u Bati naučila přežít svoje omezení a úspěšně vychovat děti a vnučky.
Zní to jako z Kallocainu.
Proč tenhle život nedopřejeme současným dospělým? Ti tím přece taky neprošli.
Proč automaticky předjímáme, že děti, které jsou jiné, jsou horší? Mohou být vůbec horší než nepřející zlostné zrůdy z předchozích generací, které na všech a na všem hledají jen to špatné?
Co když je ten trend, který popisujete, ve skutečnosti bližší tomu, jak se dnes učí dětí, než tomu, jak se učily třeba Husákovy děti? Tj. hlavně všechno nějak obechcat a nahrabat si pod sebe?
Současné děti mj. mají spoustu hodnot a respektu, které starší generace neznají a otevřeně se jim vysmívají. Staří se klaní před učitelkami a pošklebují se změnám klimatu, děti to mají třeba naopak... co je pak důležitější...
Nepředjímám, snažím se ukázat, že to jde jinak. Baťovci se inspirovali tím, co fungovalo v USA (Fordova pásová výroba, Deweyho pragmatická pedagogika) a použili to. Nebýt války a komunistů, mohli Baťovci vybudovat stát na úrovni Švýcarska. Pokračovali v Brazílii, která se dnes prosazuje v rámci BRICS. Systém řízení Baťa funguje všude, kde se lidé nebojí přijmout zodpovědnost za svůj život a pracovat.
je třeba motivace, pro ty kteří chtějí, bohužel ta motivace chybí a nic nikdo nenabízí. Celá má rodina byli Baťovci ve Zlíně.
Pak musíte vědět že žádná motivace nepomůže, pokud člověk sám nechce. A kdo chce, hledá a najde. Ovšem musí něco obětovat - pohodlí školy s sousedství, školné a čas, který byl u Bati nejdražší komoditou.
Ano, všichni mojí vnuci navštěvují Waldorfskou základní školu i waldorfské lyceum. Je to naprosto něco jiného, než klasické, státní školství. A to i přístupem k digitálním technologiím. Jenže, kolik asi procent, z celkového množství žáků má tu možnost, případně, kolik rodičů
je ochotno přizpůsobit se tomuto systému výuky. Protože právě waldorfské školství
klade mimořádné nároky právě na spolupráci školy s rodinou.
Waldorfské školy jsou vedle Montessori škol nejrozšířenější viz Odkaz . Děti zvládnou jakoukoliv alternativu, problém je v hlavách rodičů a jejich představách o tom, jak mají školy vychovávat místo nich. Paradox je, že Baťa takové školy provozoval od R. 1925.
Po přečtení těchto, jistě, velmi moudrých a podnětných vět se do mého podvědomí
vkrádá představa Baťových Mladých mužů, jak nastupují k prvomájovému průvodu,
ve slušivých stejnokrojích a všichni, do jednoho, tupě civí do mobilů. Já vím, je to naprosto zvrácená představa. Jenže, tak nějak by dopadla snaha aplikovat Baťovy
výchovné metody na dnešní dobu.
To je opravdu děsivá představa. A teď si představte, že existují alternativní školy, kde najdete tvořivé a sebeřízeně se vzdělávající děti pod vedením nadšených učitelů. A pro tyto děti chci vybrat z baťovského vzdělávání to, co je stále aktuální v internátní střední škole. Ano, bude jen pro ty zvídavé a pracovité stejně jako byla BŠP.
Pánové záložáci a radisté mají pravdu - k praktickému využití jsou pomocná slova zbytečná. Ovšem málokdo dnes morseovku využívá v praxi. Naopak hláskovací abecedu používám dodnes (Adam, Barbora, Cyril, David až Xaver a Zuzana). Pomocná slova mohou probudit zájem dětí o tento komunikační prostředek, nezávislý na internetu a mobilních telefonech. Jsou situace, kdy Vám může zachránit život - bylo to mnohokrát zfilmovano a proto se preppeři učí morseovku používat dobrovolně na rozdíl od bývalých záklaďáků.
Podnikám 30 let a děkuji za realistický pohled, užitečný začínajícím podnikatelům. V mých začátcích mi jeden osvícený daňový poradce řekl: Očekávané příjmy (obrat) vyděl dvěma a očekávané výdaje vynásob dvěma a když budeš v plusu, jdi do toho. Pokud Vám to připomíná tzv. faktor 4, jak se někdy nazývá outsourcing, máte recept na nejjistější začátek podnikání. Zaměstnanec nabídne zaměstnavateli, že pro něj bude dělat stejnou práci, ale na fakturu. Zaměstnavatel ušetří za odvody a dál to znáte - říká se tomu taky švarcsystém. Ovšem benefitem je, že novopečený živnostník stejnou výsledek docílí s poloviční námahou a dostane dvojnásobek peněz - proto faktor 4. Zaměstnavatele to stojí stejné peníze a nemusí držet zaměstnance se všemi výhodami. Podnikatel ty peníze využije efektivněji, ale přijde o jistoty zaměstnance a bude mít menší důchod.
Paní kolegyně, jako realitní makléř s 30 lety praxe Vás mohu uklidnit, že nejste sama na seznamu neoblíbených profesí. Vedle klientů, pro které jste rodinným poradcem se vždycky najdou lidé, jejichž důvěra v podobného "kamaráda" převáží Vaši profesionalitu. Platí tady tři pravidla, která často říkám:
Budiž Vám útěchou, že to stejně jako já neumíte dělat jen pro peníze a spokojenost klienta je pro Vás na prvním místě. Trvá to sice dlouho, protože svět chce být klamán, ale důvěra klientů je a vždycky bude Váš největší kapitál. Nenechte se tedy otrávit.
Zdravím Vás, děkuji za obsáhle vysvětlení. Vidím, že jste se tomu hodně věnoval. Kombinace ISFJ ženy ESFP syna je hodně třaskavá. Ovšem tedy Vy jste ten nejkultivovanější ENTP muž, kterého jsem kdy poznala. Osobně bych Vás řadila spíše do skupiny “J”.
Přeji Vám hodně úspěchů se školou a hezký den. 🙋
Děkuji za odpověď a dovolím si poslední reakci. Na MBTI typologii, podobně jako u mnoha testů (jsem buď všechno nebo nic) mě mate právě ta nejednoznacnost. Jako organizator realitních transakci vytvářím přesné a srozumitelné postupy (itineráře), které se však často změní dřív, než je klienti pochopí (J/P). O N/T jsem psal - E/I jevim se jako extrovert, ale do puberty jsem byl samotarsky knihomol. Takže typologie říká - zjistili jsme, že je černý, ale často vypadá nebo se chová jako bílý. To je při normálního smrtelníka nepochopitelné a MBTI typologie slouží podobně jako astrologie, kde si jako Blíženec najdu ty lichotive vlastnosti, ale ty ostatní se mě rozhodně netýkají (povrchnost znalostí, ukecanost a zahlcovani ostatních = délka mých textů, atd.). Děkuji za Vaše články a dochází mi vedlejší efekt blogosfery Medium - poznám blíže lidi jako jste Vy nebo pan Fořt. Pěkný den.
Dobrý den, proč si myslíte, že jste ENTP? Z mnoha důvodů o tom pochybuji. Hlavní argument bych řekla, že ENTP lidé se považují za introverty. Myslím to v dobrém. Váš koment mne zaujal, ale tohle mne zajímá. Orientujete se v typologii MBTI? 🙋
Test jsem si dělal opakovaně, poprvé v roce 2012 - použil jsem škálový test z knihy Odkaz . Díky škálovosti (volby ano/ne se mi zdají méně vhodné) byly výsledky jednoznačné. Jedinou pochybnost vnímám u T/F, protože se díky osobnímu rozvoji posouvám od racionálního myšlení k intuitivnímu vnímání. Nepochybně mám introvertní zpracování informací, akorát je umím extrovertně předávat dál viz Odkaz . S typologií MBTI to mám podobně jako s astropsychologií - znám základy, zřejmě bych rozpoznal typy, nejvíc mě zajímá těch 30% typů P - improvizace je moje druhé příjmení. Z astrologie používám tranzity - ony sedmileté cykly Saturna indikují období transformace - klienti řeší životní události a na ně navazující změny bydlení obvykle v těchto periodách. MBTI mi prostřednictvím Leony Mechúrové umožnila pochopit moji ženu - protiklad ISFJ a zejména syna hráče ESFP. Jinak mi přišla příliš složitá podobně jako astrologická typologie.
Děkuji všem literárním hrdinům, kteří se rozhodnou podpořit vydání mé knihy, která otevírá úplně nový pohled na Typologii osobností.
Zkuste oslovit Tomáše Hajzlera z vydavatelství Peoplecomm, který vydává knihy o alternativní pedagogice viz Odkaz .
2
Sledujících
8
Sleduje
2
Sledujících
8
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Děkuji za skvělý článek. Tak dlouho jsem pejskaře nechápal, až jsem se stal jedním z nich. Každému, kdo může psovi zajistit venčení a společnost, ho můžu jen doporučit - většinu důvodů najdete v článku a diskusi. Pes je totiž jediná bezpodmínečná láska a štěstí, které si můžete koupit. Navíc Vám zlepší zdraví a to se nedá vyčíslit.