Nešlo o žádnou národní tragedii.
Šlo o náboženskou tragedii, která si národnost nevybírala. Vyhnány byl české stavy nekatolické jak české národnosti, tak i německé národnosti.
Například u nás byli vyhnáni luterští Redernové, kteří byli německého etnika, i jednota bratrská byla z větší části německá. Např. němečtí moravští bratří se usadili v Herrnhutu a dostali se až do Gronska.
V době stavovského povstání nikdo nebojoval za národ, nýbrž za náboženství.
Rekatolizace vedla k zániku české (etnicky české i německé) bohaté nekatolické kultury.
Moc nerozumím. Skutečnost, že v době stavovského povstání nikdo nebojoval za národ, ale za náboženství, neznamená, že důsledek nemohl být národnostní katastrofou. Stejně tak fakt, že konfiskacemi byla postižena česká i německá šlechta, neznamená, že nepokročilo poněmčení šlechtického stavu. Čechům se zkonfiskovaný majetek nerozdával. A nejde jen o šlechtu, ale i o masovou emigraci inteligence. Nakonec čeština přežívala jen díky venkovu. To je málo?
Psát články o tom, že bitva na Bílé hoře byla pro národ div ne požehnáním, je současnou módou. Nic to ale nemění na tom, že šlo o obrovskou národní tragédii, vedoucí k likvidaci původní české šlechty, jejíž majetky byly rozdány cizincům (jeden zdroj uvádí, že z 254 starých českých panských rodů zůstala asi desetina, zatímco počet rodin rytířského stavu klesl z 1128 na necelé dvě stovky). Stali jsme se poddanským národem sloužícím cizím pánům a byli tak i vnímáni. Neznám jiný národ, který potkala podobná tragédie. A panu Zieglerovi to nestojí ani za zmínku. Místo toho blábolí o rozkvětu kultury a vědy. To si myslí, že by se bez Bílé hory civilizační pokrok v českých zemích zastavil?
PS: V podstatě jen opakuji, co přede mnou lépe sepsal pan Švácha, ale neudržel jsem se.
Po Bílé hoře byl většině místních šlechtických rodů zkonfiskován majetek a rozdán cizincům. Jeden údaj praví, že z 254 starých českých panských rodů zůstala asi desetina, zatímco počet rodin rytířského stavu klesl z 1128 na necelé dvě stovky. Podle jiného zdroje vlastnila předbělohorská šlechta v roce 1870 asi 32% majetku české šlechtické obce (a to ani předbělohorská šlechta nebyla výlučně česká). Důsledky nelze zlehčovat - ne ty ekonomické, ale národní a psychologické. Mezi šlechtou a lidem vznikla propast. Stali jsme se poddanským národem sloužícím cizí vrchnosti. A byli jsme tak i vnímáni. Nevím, zda se nějaký jiný národ ocitl v podobném postavení a nezanikl.
40
Sledujících
1
Sleduje
40
Sledujících
1
Sleduje
Naopak příchod baroka a vyspělé evropské kultury.Vůbec nevíte o čem mluvíte.
4 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
A bez Bílé hory by nás baroko a vyspělá evropská kultura minuly?
2 odpovědi