Na aukčním portálu Aukro se ale bankovka nabízí v ceně 2000 až 5000 korun. Podobné je to na Sbazaru.
Při nákupu pěti kousků a prodeji za 2.000 Kč/ ks je vejvar 5.000 Kč. Nežli klepat kosu dvacet hodin ve frontě, je lépe jíti na brigádu za 170 Kč/ hod. a vydělat 3.400 Kč v klidu a teple. Dále je nutno připočítat nastydnutí a následné marození. Poté se může jednat až o spekulaci mínus :-)
Už jenom tvoje otřesná technická terminologie ukazuje, jak moc toho (ne)víš. Otravivat jsi začal svými bludy ty.
Že se s ním hádáte. Ať si vezme do ruky osmičku kulatinu odlitou ze železného šrotu, ohne jí do vingle a zpátky. Může počítat, kolikrát to udělá, než jí zlomí. Pak může přemýšlet, proč ta šína nepraskla.
Na začátku 70. let jsme my, mladé dívky, nosily šortky. Byly tak kraťoučké, že vypadaly spíš jako spoďáry. Nám se to líbilo, dospělým ne. Ale byla to móda, a jak přišla, tak odešla. Každý módní výstřelek má jepičí život.
Nám klukům se to také líbilo. Ovšem je třeba na to mít. Když vidím dnešní cibule s pauflekem, jak se pyšně nesou ulicí, není to nic hezkého.
Inu, Babiš je pokračovatelem tradice Leninových kuchařek, které mají řídit stát.
A jeho voliči s jsou s ním zajedno - pryč s inteligenty a elitami národa!
Jen si tady odložím definici ochlokracie:
Ochlokracie (řecky , latinsky ochlocratia) je vláda lůzy, také označovaná jako lůzovláda. Ochlokracie (lůzovláda) je demokracie (lidovláda), kde převažuje demagogie, tyranie většiny a vláda vášně nad rozumem.
Termínem ochlokracie Aristotelés popisoval Athény za Perikla, a podle něj šlo o zvrhlou formu demokracie. Podle Polybia je vztah ochlokracie k demokracii podobný jako oligarchie k aristokracii nebo tyranie k monarchii; ve všech třech případech se jedná o zkaženou formu daného systému vlády.
Vzpomínám si. U nás to bylo po hadráku, komedianti na Hradě, v parlamentu...
Máte pravdu, že třeba před revoluci to asi bylo jiné, podle mě ten hlavní boom takových "instantních" rychlojidel v restauracích byl okolo roku 2000, kdy si restauraci porizoval každý s vidinou rychlého zbohatnuti a šidil, co se dalo. Od té doby se to zase posunulo a takových podniků už tolik není a většinou (alespoň ve městech) najít to, co by každému vyhovovalo. Špatnou restauraci poznáte na první pohled, když si ji najdete třeba v google mapách, kde jsou obrázky, recenze atd.
Už jsem to hledání vzdal. Recenze jsou často tak protichůdné, že nevím čemu věřit. Nejvíc mě vyndá, když mě personál ujistí, že žebírka nejsou předvařená, že peřová omáčka ke steaku opravdu není ze sušeného pepře, v tataráku máte cibuli 1x1 cm a pak se nestačím divit. Vychlazený půllitr jsem naposled viděl v Turecku.
Tím chcete říct, že dřív takové věci nebyly? Gastronomie se naštěstí dost posunula a máte jednoduše dostupnou volbu.
Přijde na to, co si představujeme pod pojmem dřív. Byly doby, kdy se knedlíky, omáčky, vývary vařili v hospodách, kolena se pekla poctivě tři hodinky. Dnes si tím nejsem tak jist. Zejména, když jsem často potkával hospodské u nás známých restaurací při nákupech v Makru a viděl jejich vozíky. O převážení chlazených potravin v rozpálených autech bez boxů nemluvě.
14
Sledujících
0
Sleduje
14
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Už ten začátek je odpudivý - nalít na maso k uvaření studenou vodu je darebáctví a ignorance, to uzené bude pěkně vyvařené do mrtva.
1 odpověď
1
Sledujících
1
Sleduje
1
Sledujících
1
Sleduje
Nemám sílu na to koukat. Ale dle diskuze nám možná unikla myšlenka, že zároveň dělal vývar na polívku.
1 odpověď