V tom relativním významu, že jsme bohatá země např. proti Moldavsku nebo Jordánsku, se dá souhlasit. Česko ale v žebříčcích nikde nefiguruje jako tzv. “bohatá země”. Takové označení evokuje opak “chudé” a pro top 10 zemí dává smysl. Označovat jím ale (finančně) zcela průměrné Česko je minimálně zavádějící.
Jsme průměrní v Evropě, která je ovšem oproti valné většině světa hodně bohatá. Do top 10 určitě nepatříme, to je pravda.
Bezpečná země? Celkem ano, býváme většinou uvedení v první třicítce (S Islandem nebo Singapurem se těžko soupeří). Bohatá země? Ani omylem.
Pokud chceme porovnávat bohatství, chce to nějaká čísla. Např. v HDP na osobu je to Singapur ($120K), USA ($60K), Německo ($50K), Česko ($40K), Rumunsko ($20K), Somálsko ($600)
Nejsme tedy ani chudá země typu Somálsko nebo Čad, ale ani bohatá země typu Singapur nebo Katar. V těchto zemích už při příletu na letiště fyzicky cítíte, že jste se ocitli v bohaté zemi a co ten pojem označuje. Znamená to, že se tu žije hůř? Ne nutně. Ale pokud Fiala tvrdí, že jsme bohatá země, lže. To, že jsem ho volil, na tom nic nemění.
No když se zběžně podívám na ta čísla, tak máme rozhodně daleko blíž k zemím jako USA a Německo než k zemím jako Somálsko.
Patříme k nejbohatším zemím světa? Ne. Patříme k bohatým zemím? To záleží na tom, s kým jsme porovnáváni, ale celkově bych řekl, že rozhodně ano.
Český jazykovědec Karel Oliva má v jednom pravdu. Při vývoji jazyka záleží na osobě a síle zvyku.
Proto bude lepší, než vést sáhodlouhé a marné debaty, když soukromé zpravodajské portály přestanou s čechoprzněním cizích ženských jmen. Stejně tak veďme naše děti k nepřechylování a bojkotování tohoto nešvaru. Mějme na paměti, že Ústav pro jazyk český nevydává žádné zákony. A basta.
Vy žádné zákony nevydáváte taky, tak proč by se ostatní měli řídit podle vás?
Podivejme se na to z obraceneho pohledu a tam najdeme odpoved, jak se k prechylovani chovat… Jak se i nasim prijmenim nasich holek a zen ve sportu chovaji zahranicni novinari a komentatori? Slysime, ze tenis hraje Kvita, Plisek, Mucha, a pod. nebo Kvitova, Pliskova, Muchova???? Nase prijmeni v zahranici normalne prechyluji a nechavaji jej v podobe, v jake jej uzivame my, byt jazykove - vyslovnosti s tim problem maji… Nechme tedy i my zahranicni jmena v podobe, v jake ho zahranicni sportovkyne pouzivaji… Neprechylovat je spravny pristup…
Neexistuje žádný jazyk na světě, pro který by bylo přirozené odtrhávání cizích koncovek.
A jazyky, které k našim jménům přidávají ty své koncovky, samozřejmě existují, pokud se nezaseknete na těch nejrozšířenějších. Patří sem například lotyština.
Tento komentář byl smazán uživatelem.
Pokud by existoval nějaký jazyk, součástí jehož gramatiky by bylo odpřechylovávání cizích přechýlených jmen, tak ano. Takový jazyk ovšem neexistuje, protože přidávání vlastních koncovek je mnohem přirozenější a nevyžaduje to znalost procesu vzniku těch cizích jmen.
Lidi, uvědomte si, že po volbách ANO, STAČILO a SPD udělají koalici a trumfneme Slovensko. To není legrace, tohle nastane s naprostou jistotu, pokud nebude mít většinu SPOLU s Piráty a STAN. Prakticky je to podle volebních průzkumů naprostá jistota. S SPD dali dohromady 4 kraje a budou si notovat. Takže, buď se s tím smíříme a za rok o tom čase pojede první delegace do Ruska oslavovat svobodu z východu nebo holt dostaneme rozum u voleb.
Tuhletu koalici bych sice taky neviděl vůbec rád, ale porovnání se Slovenskem by naštěstí i tak bylo mimo mísu.
Máme totiž pořád ještě senát, díky kterému je u nás nemožné získat okamžitě veškerou moc, a proto ho příznivci podobných stran tak silně touží rušit.
V zákoně ne. Ale pokud podporuješ demokracii. Což v praxi znamená, že si volíme jedince či stranu svobodně (demokraticky), tak spojením a dosazením někoho koho jsem nevolil byť osoba či strana nemá dostatečný výsledek pro další fungování. Znamená, že můj hlas byť byl legálně přijat a započítán v ten moment nemá žádnou váhu a vlastně byl můj hlas nedemokraticky použit pro fungování někoho kdo na to “neměl” a tudíž je to protizákonné či dokonce protiústavní tohle dělat. Ale poperte se s tím jak chcete. A pokud pro některé vezmeme téma dnes tak citlivé. Putin byl taky zvolen demokraticky a teď páchá zvěrstva, mám tedy jeho činy omluvit protože to tak prostě je. Protože to tak ukládá zákon?
"...i když je to možná zakonné, tak je to fakt hoooooodně protizakonný..." 😄 😄 😄
Tímto zdravím pana Schrödingera a radím vám, abyste se v budoucnu vyjadřoval jen k tématům, o kterých máte aspoň základní ponětí. 😄
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Dnešní ČR je finančně pouze stínem bývalého Československa., které bylo do roku 1989 postaveno průmyslově na průmyslu, který zde existoval z doby Rakouska Uherska.Hodně průmyslu bylo v pohraničí, kdy tento byl z valné většiny v rukou našich německých spoluobčanů. Jedno ovšem bylo společné, a to, že odváděli daně v ČR. Dnes jsou výrobní podniky převážně v rukou zahraničho kapitálu, a tak jdou daně za nimi. Naši lidé vydělají jako zaměstnanci, čímž si nestojíme zle z pohledu chudoby. Na závěr lze konstatovat, že ČSSR na tom byla ekonomicky lépe než ČR dnes. Potřebovali bychom více Baťů, Wichterlů a dalších skvělých podnikatelů, kteří měli své podniky v zahraničí a daně šly k nám nebo zůstaly u nás doma. Dnešní ČR je jak u vyžraného krámu.
1 odpověď
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Kdopak zlikvidoval všechny ty Baťovy, Wichterlovy a jiné skvělé podnikatele?
Socialistický režim.
Ano, jsme na tom ekonomicky hůř než za první republiky, ale určitě ne hůř než za minulého režimu.