Svobodu vědeckého výzkumu jsme si zvykli brát za samozřejmost. Ve světle současných útoků na vědu se ale vyplatí připomenout, v čem je síla vědecké metody a proč jsou útoky autoritářů na vědecké instituce tak nebezpečné.
Nástup samostatně se rozhodujících zbraní na bojiště je nejspíše otázkou krátkého času. Vůle omezit jejich nasazení je malá, na to jsou možné přínosy příliš veliké. A rizika, ta závisí hlavně na lidech.
Satelitní internet od nejbohatšího muže světa a současně poradce Donalda Trumpa se stal politickou pákou. Evropa chce vybudovat alternativu, ale to potrvá a bude to stát spoustu peněz.
Mlácení a násilí, nebo „korektivní kontakt“. Debata kolem fyzických trestů je vyhrocená . To paradoxně komplikuje rodičům cestu k bezpečnějším a účinnějším metodám. Aktuálně je v jednání novela, jež zavádí zákaz tělesných trestů.
Po nástupu Donalda Trumpa do funkce se začaly šířit obavy o osud vědecké komunity. Teď už vidíme konkrétní důsledky, které se dotknou i nás za oceánem. Věda je totiž globální a americké instituce v ní dosud hrály zásadní roli.
Mohla by překonat umělou inteligenci, a dokonce být alternativou pro kvantové počítače. Co do výkonu a spotřeby tyto technologie poráží. Syntetickou biologickou inteligenci si lze poprvé koupit a změnit s ní vědu i medicínu.
V USA prý důchod pobírají i „upíři“, kterým je přes 150 let. Tuto fámu lze vystopovat k popletenému příspěvku Elona Muska a chybné práci se zastaralou databází. Tato aféra ukazuje, v čem je těžké „ořezat“ vládní výdaje.
Riziko, že asteroid s označením YR4 2024 zasáhne naši planetu, kleslo de facto na nulu. Nadále sice přetrvává šance střetu s Měsícem, i ta je ale velmi malá a Zemi nijak neohrožuje.
Mikroskop je sice symbolem vědecké práce, dávno už ale nepatří jen do laboratoří. Levný mikroskop se dá pořídit za několik stovek, a překvapivě kvalitní digitální mikroskop vyjde asi na dva tisíce. Jasný tip na vánoční dárek.
Přes Kostariku? Nebo africký Benin? V kauze údajné korupce v nemocnici v Motole detektivové podrobně popsali, jak advokát a sportovní funkcionář Miroslav Jansta pomáhal hlavním obviněným.
Pustit si video před dvaceti lety, to nebylo jen tak. Zakladatelé serveru YouTube se rozhodli to změnit. Internetové video překonalo klasickou televizi, aby se k ní oklikou vrátilo. Pozici režiséra ale zastává algoritmus.
Jiné příjmy, jiné životy a jiné volební preference. I po více než třech dekádách je na mapách patrná hranice, která oddělovala západní Německo od východního bloku. Letošní volby na tento trend navazují.
Čeští konzervativci a podporovatelé Trumpa vyčítají Evropě slabost. Byli to ale právě oni, kdo v rámci euroskeptické frakce ECR bránili jakékoliv hlubší integraci Evropské unie. I proto není ekonomická velmoc i velmocí politickou.
Existuje několik zón, kde se podle některých demografů lidé pravidelně dožívají extrémně vysokého věku. Ale ani autoři tohoto pozorování se neshodnou, které to jsou. A jiní odborníci mluví rovnou o chybách a podvodech.
Graf, který se objevil ve vysílání, opticky zvětšoval počet lidí podporujících prosincovou návštěvu premiéra Fica v Kremlu. Televize zřejmě při zpracování omylem prohodila číselné údaje pro dvě části grafu.
Přes víkend si získal miliony uživatelů, otřásl světovými trhy a netají se tím, že vaše data navěky uloží v Číně. Je humbuk kolem „levné umělé inteligence“ DeepSeek oprávněný? Podívejme se na nejzajímavější aspekty a omyly.
Tři dny před prezidentskou inaugurací představil Donald Trump svou „oficiální kryptoměnu“ TRUMP. Vzápětí se přidala i jeho žena s mincí MELANIA. Oba projekty okamžitě dosáhly miliardových zisků. Kritici varují před střetem zájmů.
Amerika vybuduje ohromnou datovou i energetickou infrastrukturu pro umělou inteligenci. Prezident Trump to oznámil společně se šéfy firem OpenAI, Oracle a SoftBank. Projekt Stargate má stát 500 miliard dolarů.
Žádná firma na generativní umělé inteligenci nevydělala tolik, jako Nvidia. A její šéf ukázal, že v tom hodlají pokračovat. Své „AI agenty“ chtějí strčit do stolních superpočítačů, humanoidních robotů, továren i samořídících aut.