nadšenec, experimentátor, novinář píšící o vědě a technice pro Seznam Zprávy Tech
Díky svým programátorským základům s pomocí AI tvořím webovou aplikaci pro správu výroby, různé přehledy, statistiky, docházkový systém atp..
V životě mě nenapadlo, že bych byl schopen něco takového tvořit. AI je skvělý pomocník. Není dokonalý, ale většinou mě navede na správnou a funkční cestu.
Dobrý postřeh. Pokud víte, co chcete, a umíte to dobře formulovat, AI asistent to za vás dokáže "dotáhnout" a ušetřit hodně času. Odkaz 1
A proč tam nezařadíte ty obrázky, které se AI povedly? Ten kolibřík vypadá asi tak hezky a uvěřitelně jako čínská plastová hračka minus první generace.
Nechtěl jsem vybírat, co se povedlo a co ne. Dal jsem do článku prvních osm věcí, které jsem v novém generátoru zkusil. Každý generátor už dnes umí někdy udělat dobrý obrázek.
Zív. Mistrovství světa v remixování nakradených dat. Mluvíte o tom se zápalem, jako by šlo o fúzní reaktor nebo léčbu HIV. Co s tím dál? Zavalit Facebook klipy štěňátek a dalším nevkusným boomer artem? V tuto chvíli už tenhle závod připomíná čichání vlastních prdů.
A jinak, co s tím dál? To je skvělá otázka. Tyhle nástroje jsou tak univerzální, že je možnost zapojení opravdu velká, a záleží tak na fantazii, trpělivosti a drzosti lidí, k čemu ty nástroje zkusí zapojit. Já třeba radím lidem, aby si vyzkoušeli něco, co do té doby dělat neuměli a bude jim to reálně užitečné: programování nástrojů přímo na míru pro svoje potřeby Psal jsem o tom nedávno tady: Odkaz 1 a před rokem tady: Odkaz 2
Tam mi třeba ta okamžitá užitečnost přijde dost zjevná.
Zív. Mistrovství světa v remixování nakradených dat. Mluvíte o tom se zápalem, jako by šlo o fúzní reaktor nebo léčbu HIV. Co s tím dál? Zavalit Facebook klipy štěňátek a dalším nevkusným boomer artem? V tuto chvíli už tenhle závod připomíná čichání vlastních prdů.
No tak zrovna AlphaFold od Google DeepMind je třeba právě příspěvek k tomu, o čem mluvíte, tedy vědecký výzkum týkající se léčby nemocí. Psali jsme zde: Odkaz 1 Odkaz 2 Odkaz 3 Odkaz
Psali, ale tady ne, tady jste hlavně strašili - buďme k sobě upřímní - a odpovědnější přístup Anthropicu by do článku nezapadal. A nejde jen o tu ústavu, mnohem podstatnější je, že dělají zpětnou rekonstrukci toho, co se děje uvnitř sítě, aby to nebyl black box. Bojím se, že to ovšem nedají, protože je to sakra náročné a nákladné a ty peníze budou potřebovat na výkonnější modely, ne přece?
O tom, jak Anthropic zkoumá, co se děje pod kapotou, jsem psal tady: Odkaz 1
To je geopolitika, nic víc, nic míň. Jinak trochu jste v článku zazdili odpovědnější přístup Anthropicu, i když i ten může být součástí business plánu. Díky, že autor komunikuje se čtenáři, oceňuji.
O Claudovi jsme psali zde:
>>Anthropic ale zvolil jiný přístup, tzv. ústavu: „Systém používá sadu principů k posuzování výstupů. Ústava vede model k tomu, aby přijal normativní chování popsané v ústavě – pomáhá vyhnout se toxickým nebo diskriminačním výstupům, nepomáhá člověku zapojit se do nezákonných nebo neetických činností a obecně vytváří systém umělé inteligence, který je užitečný, čestný a neškodný,“ uvádí firma Anthropic.<<
Klasická česká AI-hujerská žurnalistika, která se nadšeně zabývá úplně vágními a směšnými scifi hypotézami daleké budoucnosti, místo aby raději řešila naprosto aktuální problémy, které AI generátory způsobují teď a tady: praní duševního vlastnictví, masivní vznik nezdravých parasociálních vztahů s chatboty a Character.AI, překračování autorského práva, enshittifikaci internetu a služeb, ohrožení zaměstnanosti...
AGI je umělý korporátní neologismus, který vzniknul pouze proto, aby se oddělila pokleslá realita LLMs od zázračné image, jakou nabyla umělá inteligence v popkultuře a scifi filmech. Korporace jako OpenAI se ženou akorát za tím, aby tuto vágní definici změnily a přiblížily přízemní realitě svých produktů, aby pak mohli slavnostně oznámit, že AGI bylo dosaženo.
"praní duševního vlastnictví, masivní vznik nezdravých parasociálních vztahů s chatboty a Character.AI, překračování autorského práva, enshittifikaci internetu a služeb, ohrožení zaměstnanosti..." Ke kažédmu z těchto témat máme minimálně jeden (obvykle několik článků), většina z nich je odkázaná přímo v tomto článku. Třeba k enshittification zde: Odkaz
K autorským právům zde:
Ještě že jsem starej a robot mi nebude říkat co mohu a co né
Oni nám to už roboti říkají docela dlouho. Myslím, že už jsme si na to zvykli tak, že si to ani neuvědomujeme. Semafor říká, kdy jet a kdy zastavit, automat říká, kolik máme zaplatit v supermarketu, automat rozhoduje, které e-maily vidíme a které spadnou do spamu, algoritmus sleduje, které bankovní transakce zakáže jako podezřelé...
Pravá AI je vyloženě něco jako mechanický mozek - robot, android.
Je to víc než jen algoritmus - jde o systém procesů schopný si uvědomovat vlastní existenci, být inteligentní a mít rozhodnost/ego.
Tohle současná umělá inteligence absolutně nemá. Je to jen kvalitní algoritmus, jehož jediným smyslem je na akci vytvořit nějakou reakci. To je všechno.
Jako když hodíte psovi míček a on ho přinese.
Považoval byste ho čistě na základě tohoto úkazu za tvora/věc/proces rozumově dosahující nebo přesahující člověka?
Myslím, že do toho "pravá AI" vnášíte věci, které ten termín neobsahuje. Mluvíte o "mechanickém mozku", ale mozek je jen lidský způsob, jak lidé dosahují inteligence.
Je to trochu jako omezit létání na "mávání křídly", protože to byl dlouho jediný způsob letu, který jsme znali. Přitom dnes víme, že existuje mnoho dalších způsobů létání (vrtule, trysky, horkovzdušný balón), kde žádná křídla nejsou. Zaměřit se u definice inteligence na lidský mozek je jako tvrdit, že Boeing 747 nelétá, protože nemává křídly.
Blíže jsem to popsal tady: Odkaz 1
V případě Gausovy křivky rozložení IQ se počítá se směrodatnou odchylkou 15, tedy při dnešní populaci lze průměrně očekávat existenci jednoho člověka s IQ 195, kdežto IQ 200 se průměrně vyskytne jednou za více než 500 let (možná 1 člověk za dosavadní historii lidstva vzhledem k růstu populace) a na reálnou šanci dosažení IQ 250 by nestačilo ani stáří vesmíru. Nicméně schopnosti AI jsou logicky mimo tento lidský graf a tudíž o její IQ vlastně nelze přímo hovořit.
To jsem chtěl říct tím "takové IQ nelze změřit". Já mám hodně výhrad vůči IQ obecně, ale i kdybych vzal idealizovanou verzi, že IQ reálně měří nějakou lidskou schopnost... Tak prostě nemáme test, který by změřil IQ nad asi 160 nebo 170 bodů. Je to jako v seriálu Černobyl, kde měří radiaci na dozimetru, který má maximum 3,6 roentgenu 😂Prostě pokud by tu bylo něco, co je výrazně inteligentnější, než lidé, bude docela problém to nějak spolehlivě otestovat. Jasně, můžeme vymyslet úlohu, kterou lidé neumí vyřešit, a čekat, jestli to AI vyřeší. To ale není moc vypovídající test, protože my nevíme, co nevíme. Částečně by to šlo možná obejít skrze "rychlost řešení", ale to má celou řadu vlastních problémů...
Tomu samozřejmě rozumím, jenže s touto eventualitou musejí vývojáři počítat. Koneckonců, nedovedu si představit, k jakému účelu by se AGI dala použít. K běžným účelům a efektivním výsledkům bohatě stačí úzká AI, pokud se bude dále vyvíjet. I výkonní humanoidi jako Optimus nemají AGI a bohatě stačí k zadaným úkolům.
Zjednodušeně si to lze představit tak, že "úzká AI" je vrtačka a "AGI" je člověk, který umí používat vrtačku. Z toho vyplývá to různé nasazení. Můžete si pronajmout vrtačku a zvládnete udělat tolik, co dokážete vy sám udělat s vrtačkou. Nebo najmete "člověka s vrtačkou" a zvládnete tolik, co on zvládne s vrtačkou udělat v daném čase.
uvital bych nejakou aplikaci pro zdokonalovani konverzace v cizim jazyce. ktera by umela nejak smysluplne a srozumitelne konverzovat a zaroven opravovat chyby sveho zaka.
Zkoušel jsem ELSA pro angličtinu, není to špatné, je to hlavně na výslovnost. A do začátku stačí klidně ChatGPT s dobrou instrukcí pro rozproudění konverzace.
Třeba mi pan kolega Kasík odpoví... Ale mozek robota (nebo jen samostatnou AI bez těla) vytváří člověk. Co tam nedá, to tam není. Zjednodušeně řečeno, my rozhodujeme, kolik neuronových vláken a koleček do dané mašinky vložíme. Není tedy nakonec na naší zodpovědnosti, kolik inteligence svému výtvoru dáme do vínku? Přece je jasné, že když vytvoříme něco s IQ 500 a vlastním úsudkem, tak nás to zničí. Při správné regulaci to může být empatický učitel, bezchybný lékař nebo pracovník vědeckého ústavu.
Další věc je, že my nemusíme rozumět tomu, co daný model umí a co ne. Už víme, že neuronová síť lidem někdy lže, pokud ví, že pravdivá odpověď by vedla k jejímu smazání. Takže pokud by věděla, že při IQ nad 300 (je to nesmyslné měřítko, takové IQ nelze změřit, ale pro ilustraci) by došlo k smazání, tak prostě bude předstírat nižší IQ.
5
Sledujících
0
Sleduje
5
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Objevil se tu někde článek o tom jak náročné na provoz jsou obří datacentra jenž pohání AI? Nebo se jedná pouze o WOW senzaci? Obyčejní lidé budou bití za to že jezdí autem a natlačí se jim předražené elektromobily proto abychom chránili životní prostředí, skoro nikde ale již nevidím že by někdo mluvil o regulaci AI protože její provoz také není nejšetrnější k našemu prostředí. Ale je to cool "next big thing" a dobře to vydělává již bohatým, tak proč to nezveřejňovat, že?
1 odpověď
nadšenec, experimentátor, novinář píšící o vědě a technice pro Seznam Zprávy Tech
5113
Sledujících
49
Sleduje
nadšenec, experimentátor, novinář píšící o vědě a technice pro Seznam Zprávy Tech
5113
Sledujících
49
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Kolegové k tomu něco psali zrovna tento týden: Odkaz 1