nadšenec, experimentátor, novinář píšící o vědě a technice pro Seznam Zprávy Tech
Na universitách? V době "Sovětského svazu" ? Kolik bylo v celém socialistickém bloku PC?
O čem to mluvíte? Já reaguji na "Internet sice vznikl už někde v 60-tých letech, ale používali ho jen snad tajné služby USA nebo federálové." A to prostě není pravda. Internet (protokol TCP/IP) a ARPANET (později také CSNET a další) spojoval kromě vládních i výzkumné instituce.
Nestačím se smát. Co je tohle za fantaskmagorický článek? Pokud měli rusové vůbec jaký hardware, pak do byly dozajista kopie PDP. A to ještě vždy sto let za opicemi. Pokud něco fungovalo, tak to bylo pár PDP přímo dovezených. U nás se tím řídila třeba válcovací stolice ve Vítkovicích. Kopie se vůbec nedaly k takovýmto věcem nasadit. Každá druhá chyba u nich byl upadnutý drát ...
V článku píšu, že co se týče hardware, byli v USA celou dobu napřed a náskok se celou dobu zvyšoval. Ale není pravda, že v sovětských laboratořích neměli vlastní výzkum. Třeba právě v tom Kyjevě se na Akademii věd sešli opravdu schopní lidé.
Na obrázku monitoru je nápis "HET" , tedy v azbuce "NĚT", což ovšem neznamená internet, ale "NE!" 😄 Hezká hříčka (skoro bych se vsadil, že grafikem nezamýšlená) 😄
To je samozřejmě ten vtip. Rusky neumím, tak jsem konzultoval s těmi, co rusky umí. Pod obrázkem to máte i napsané 😊
"Net? Nět! Celosovětská počítačová síť měla ohromné ambice, ale naplnit se je nepodařilo."
Proč nevznikl internet v Sovětském svazu? Protože když byl Sovětský svaz, tak ještě nebyl internet. A když byl internet, tak už nebyl Sovětský svaz. Internet sice vznikl už někde v 60-tých letech, ale používali ho jen snad tajné služby USA nebo federálové. To přesně nevím. A až začátkem 90-tých let začal pronikat mezi lidi. Pak to byla docela rychlost, ten jeho vývoj.
Ba ne, internet byl od počátku na univerzitách.
Označovat spolupráci a zřeknutí se okamžitého zisku ve prospěch technického pokroku a efektivity jako socialismus je IMO projevem nepochopení obsahu toho pojmu.
A proč sovětským ministrům a ředitelům továren vyhovoval decentralizovaný a neefektivní bordel? To je přece jasné. Tam kde je bordel, se snadno krade.
Socialismus se v češtině obvykle používá ve významu "toho režimu, co tady byl". V USA tuto zkušenost nemají, a tak američtí autoři termín často používají způsobem, který je bližší původnímu akademickému termínu "pro-sociálního chování, opak individualismu". Původně termín znamená "sdílet" nebo "spojovat".
To jsou teda číčoviny. V době zániku SSSR tu žádný internet neexistoval. Ještě v konci 80. let tu byly počítače, jež zabíraly celé místnosti a nejsem si moc jistý, kolik ušetřily třeba času na zpracování výplat pro fabriku. To jsou úvahy ve stylu - "kdyby byly v šití ryby, nebylo by třeba ..."
Nepleťte si "internet" s "webem". Internet, konkrétně protokol TCP/IP, vznikl v 70. letech. Odkaz
Měl jsem tu čest dělat rozhovor s jedním z vynálezců TCP/IP, tak jsem si to nastudoval 😊
Jinak rozhodně není pravda, že počítače v 80. letech zabíraly půlku místnosti. Dokonce ani v Československu ne. V USA už v 80. letech byly osobní počítače docela pěkné, podívejte se třeba na IBM PC XT z roku 1983. A třeba Apple II je už z roku 1977. Odkaz 1
Kasík, tady nad tímhle tématem (nesmyslem) jsi seděl noci a noci, abys takový nesmysl sesmolil?
🫵🤣🤣🤣 mimochodem těžký nesmysl.
Tvé veřejné způsoby projevu popírají logické a smysluplné způsoby informační politiky.
V čem?
No opíráš se vždy o někoho jiného a neprosazuješ věcně, prostě a jednoduše systematiku a smysl toho co je zásadní.
A takových neschopných řekněme redaktoru je tu habaděj.
Zabal to, vrať výplaty za poslední rok a běž do fabriky na třísměnný provoz, abys věděl jak jednat a chovat se i k téhle populaci, která musí aby mohli
Našel jste v článku nějakou chybu? Napište mi prosím konkrétně kde, rád se na to podívám.
Pěkný pohled do historie, tohle jsem neznal, díky za článek.
Jen mi připadá, že p. Peters opomněl vliv svobodné, tržní ekonomiky, která měla na vznik internetu zásadní přímý i nepřímý vliv (a totéž se záporným znaménkem v SSSR). Já jsem myslím tak v roce 86 utratil doslova poslední korunu za modem a porušil zákon o telekomunikacích, jen abych se mohl připojit na tehdejší amatérskou síť. Ta touha lidí po přenosu dat byla obrovská a kdyby jí mohl být dán v SSSR volný průběh, klidně mohl vzniknout internet tam 🙂 Ovšem bez toho to skutečně byla mission impossible, ať se shora vyvíjely jakékoliv tlaky jakýmkoliv směrem.
Já to vzal trochu zkratkou. Peters o tom napsal knihu, ve které zmiňuje řadu faktorů. Samozřejmě i to tržní prostředí, které je ale zmiňované pořád, a on chtěl zjevně jít dál.
Tento komentář byl smazán uživatelem.
Pokud vím, Československo se k internetu připojilo až po revoluci (první to zkusilo ČVUT, podrobný popis třeba zde: Odkaz 1 )
Sametová revoluce přišla z tohoto pohledu právě včas, internet se teprve koncem 80. let začal dostávat mimo univerzitní prostředí.
Tedy: v době zániku SSSR (konec roku 1991) bylo v Československu k internetu připojeno jen několik málo počítačů. Nemyslím si, že se dalo mluvit o "uživatelích internetu", rozhodně ne v dnešním smyslu. Poznali bychom asi jen emaily, které jsou pořád skoro stejné 😁
Ps může AI vytvořit přenesenou matematiku? Tj přenesené významy operátorů a operandů!!! Novou matematiku a vše co s tím souvisí? Tj např 2c2?5... Lze tak z tohoto přenosu operátorů využít AI pro přenos Schrodingerovy rovnice?? Do operrovnice? Dokáže Nvidia graphic card spolu s Open AI vytvořit novou matematiku přenesených významů operátorů a operandů??? Ps dokážeme se zeptat právě Nvidie graphic card?
Zkuste to 😁 Jinak grafická karta je jen hardware.
Článek se mi velmi líbil, takhle nějak si já rámcově představuji použití AI pro začátek, než se lidé naučí ji implantovat do svých životů. Ovšem článek by se mi líbil více, kdyby autor vyhodil balast a zkrátil jej alespoň na polovinu. Že by také AI? 🙂
Jsem 88 senior-fanda do umělé inteligence, která by mně mohla pomáhat od demence a alzheimera. Ale moje nesolventnost mně neumožňuje tu věcičku koupit a v intervalech splácet. Mělo by to být na recept bez příplatku, jako kompenzační pomůcka na hlavu.
Zaurguji ti na min. zdravotnictví a VZP.
Existují verze zdarma. Placené mívají své výhody, ale i bezplatné jsou pro začátek dostatečné. ChatGPT, Claude i Gemini mají bezplatné varianty.
Ps zná AI skutečný význam slov? Může jej poznat díky různým jazykům a zkoumání těchto slov v různých jazycích!?! A zná AI přenesený význam slova??? Může tak vytvářet nové přenesené významy slov a tím i nové teorie? Tj přenesenou relativitu a kvantovou teorii?
Generativní AI nic "nezná" v tom smyslu, jako něco "známe" my. Ale na základě kontextu umí dokončit možné pokračování, které často vypadá smysluplně. To je to, co nazýváme, že AI na něco "odpovídá". Ve skutečnosti i to slovo "odpovídá" je zavádějící. Systém dokončuje text. Úspěch ChatGPT spočívá do značné míry v tom, že tuto podivnou a těžko pochopitelnou vlastnost jazykových modelů "oblékl" do kostýmu konverzace.
Záleží na tom, k čemu to používáte. Někde je 95 % dostatečných, jinde vůbec. Pokud se v 5 % automaticky generovaných obrázcích objeví prst navíc, asi to tolik nevadí. Pokud se v 5 % faktur objeví poplatek, který tam nemá být, je to reputační katastrofa. Pracuji s různými systémy docela často, a ty halucinace připomínám prostě proto, že k nim dochází. A bylo by nefér říct, že ne.
Harvard Business Review: šéfové vyhazují až 30 % lidí a nadšeně nahrazují jejich pozice halucinujícími chatboty a generátory.
p. Kasík a jeho teleshopping s agenty s teplou vodou: “AI je budoucnost, udělejte si kurz!”
Myslím, že v článku tolikrát opakuji "nelze to nasadit všude, dělejte to s rozmyslem, ne na všechno je to vhodné, pozor ať neztratíte kontakt a expertízu, pozor na halucinace", že nevím, zda by to tam šlo zopakovat ještě vícekrát 😊 Vy to tam nevidíte?
Je to zkratka. Myslím tím "skládat za sebe na základě zadání smysluplně slova, která za sebou ještě takto předtím nebyla". Narážím na to, že velké jazykové modely nejsou databáze, ve které se hledají již napsané věty (i když to tak někdy vypadá) ale spíš "stroje na náhodu ovlivněnou kontextem smyslem", protože za sebe sázejí slova způsobem, která lidem dávají smysl.
nadšenec, experimentátor, novinář píšící o vědě a technice pro Seznam Zprávy Tech
4874
Sledujících
49
Sleduje
nadšenec, experimentátor, novinář píšící o vědě a technice pro Seznam Zprávy Tech
4874
Sledujících
49
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
„Vytvořili jsme globální civilizaci, která hluboce závisí na vědě a technologiích. Zároveň jsme však dospěli do fáze, že téměř nikdo nerozumí vědě ani technologiím. Koledujeme si o katastrofu." (Carl Sagan, 1995)