Jako fakt, celých 1400 korun? Tak to se urvali z řetězu. To zasekne takový dluh do státního rozpočtu, že si snad sami nebudou moct přidat od nového roku. A to jako chtějí, aby je někdo volil? Vždyť to říkám, do voleb budou na nule. A právem a nepomůže jim ani korespondeční volba. Teda doufám.
A kde myslíte, že přišel Fiala na těch 30% ve volbách? Korespondenční volba. Už chystají další podfuk.
Jsem učitel s 20 lety praxe a netuším z jakých dat vycházel ČSÚ. Rozhodně ne z mojí výplatnice ani z výplatnice kolegů v naší škole. Ředitele a zástupce máme jednoho a ti průměr nevytrhnou. Mimochodem nástupní plat učitele je 32 820 Kč.
Máte pravdu. Jámám 24 let praxe a mít takovou výplatu, olíznu všech deset. Nevím, kde ta čísla berou.
Tento zákon se řeší od roku 2011, v roce 2012 byl přesně stanovený termín zákazu používání starých kotlů 1 a 2 emisní třídy na rok 2020, od té doby se prodloužil do roku 2024. Nevidím absolutně důvod nadále podporovat nezodpovědné ignoranty a nechat je dále zamořovat celé obce. Můj strýc měl starý litinový kotel druhé emisní třídy, důchodce, s tetou moc peněz nikdy neměli a již od roku 2012 má vyměněný kotel 3 emisní třídy na uhlí. Vystál si v roce 2012 frontu na dotaci od 4:00 hodin rána při -10 stupních až do 10:00 hod, kdy se dostal do budovy. Chodí do sklepa co 10 dní a nikoho netráví rakovinotvornými aromatickými uhlovodíky. Ve starém domě protopí cca 25 tisíc v dnešních cenách za uhlí, ve starých litinových radiátorech a samozřejmě s vyměněnými ventily s tlakovou a teplotní regulací. Pokud někdo nemá dost inteligence si vyřídit dotaci a dát do tepla cca 25 až 30 tisíc za teplo v zimě, tak, ať se odstěhuje do bytu a prodá barák. V Polsku jsou desítky typu kotlů na hnědé uhlí s postupným automatickým přikládáním, dokonce emisní třídy 5, za ceny již od 20 000,-Kč na koruny.
V roce 2012 možná. Dnes už dostanete dotaci pouze na tepelné čerpadlo. Alespoň v Plzeňském kraji. Já si kupoval jeden z posledních kotlů 5. emisní třídy v roce 2021 a bylo mi na úřadě řečeno, že dotaci jen na čerpadlo.
Virtuální baterie ve zkratce: stoji o 3200 Kč za rok vic než běžný tarif (+/- dle sazby prodejce), elektřinu kterou dodáte do sítě si můžete vzít zpět (dodávka zdarma, vzít zpět za cenu distribuce a standardních poplatků, takže stejně jako v případě běžného nákupu sníženo o slovo složku), Ja si za cenu 3200 "koupim" vlastní 3MWh elektřiny za které bych jinak dal asi 10000,takhle si nasporite na zimu v létě. Před par dni jsem viděl vyúčtování pana, který přes VB prohnal 8,5 MWh při tarifu D57d s TČ. Celá faktura za rok elektřiny včetně distribuce byla nejakych 16000 Kč! Za celkovou spotřebu domu 2,5 MWh VT a 9,5 MWh NT,na střeše ma 10kWp. Za uskladnění se nic neplatí, protože se nic neuskladnuje, normálně vami dodanou elektřinu prodají a pak vam na odběr poskytnou slevu do výše toho co jste dodali.
Šmitec
Nemám zkušenost s TČ. Mám jen FVE a při kalkulaci mi říkala slečna, že se za virtuální baterii platí 450,- měsíčně. Pokud je roční spotřeba i s topením 16 000,-, tak to je paráda. Mimochodem, platba za přetoky se řídí cenou na burze, takže se můžou dostat do mínusových hodnot a platíte vy.
Jo lidi křičí greendeal, ale platit nechtějí. Ale TČ je jen dílek ve skládačce.
1) dobře provedené zateplení fasády a půdy (střechy), přes střechu se ztratí až 40% tepla, pokud už nějaké zateplení je, lze řešit později
2) ideální okna trojskla(pokud nekdo řeší i teplo v létě, tak i předokenní rolety, ale to je tak 25 tis/okno), ale s tim jde chvíli počkat pokud jsou slušná dvojskla
3) fotovoltaika na střechu - dle článku ma dům spotřebu asi 1MWh za měsíc (5000 Kč se všemi poplatky by tak mohl), v zimě 2MWh. 7kWp FVE (po dotaci asi 200 tis.) toto v létě pokryje, na podzim a na jaře dost pomůže, případně 10kWp a ukládat energii do virtuální baterie ČEZ
4) začít topit přes tepléne čerpadlo
Na všechny body lze čerpat dotace, ale pořád to bude něco stát. Náklady na elektřinu tím srazite určitě pod 30 tis (možná 20) pokud bude ta virtuální baterie. Teplo v zime (a chladno v létě) budete mít po celý den, ne jen když si zatopite nebo topite cely den.
PS: nikomu nic z těch bodů nenutím, ale vysvětlují komplexní řešení, jak být zelený, pokud chcete.
Za mě kombinace FVE a TČ je nesmysl. V době, kdy elektrárna vyrábí netopíte a naopak. Nemám informace o virtuální baterii, jestli má nějakou omezenou kapacitu atd. Při montáži FVE mi jí nedoporučovali, je tam měsíční poplatek. Když topit elektřinou, tak stará dobrá akumulační kamna.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
To je ideální svět, a ten neexistuje. Spousta dětí žije v rodinách kde oba rodiče finanční gramotnost neovládají.
2 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Tak to zase hoďme na školy. Problém není v tom umět hospodařit s penězi, ale srovnat si finanční priority, jak píše paní Novotná. Když je někdo od malička zvyklý mít na co si ukáže, tak v dospělosti přijde problém. Dítě občas potřebuje slyšet, že to nedostane, protože je to drahé nebo na to nejsou peníze. To je žádná finanční gramotnost ve školách nenaučí.