Jo, krásně to ilustruje rozdíl mezi západním a východním blokem.
.
Jakmile chce stát, který je nějakým způsobem spojen s USA, vykročit jiným směrem, než si přeje USA, tak s ním USA přestane spolupracovat. Francie chtěla opustit NATO - opustila ho. Kuba chtěla vykročit jiným směrem - USA uvalily sankce, Kuba si žila svým životem, Castro tam vládl ještě 40 let poté. Rumunsko naznačilo možnost vykročení jiným směrem - USA "pohrozilo" tím, že nebude bezvízový styk a investice. (Což je mimochodem to, co nepřátelé USA chtějí, aby v sané zemi nebyly žádné americké finanční zájmy.)
.
Jakmile chce stát, který je nějakým způsobem spojen s Ruskem (SSSR), vykročit jiným směrem, než si přeje Rusko (SSSR), tak ho Rusko (SSSR) vojensky napadne. Maďarsko 1956, Československo 1968, Ukrajina 2014 a 2022, všechny postsovětské státy, ve kterých Rusko vojensky naznačuje, že si nemohou dělat, co chtějí.
V červnu tohoto roku vykročila Arménie směrem USA (povýšila strategické partnerství s USA na vyšší úroveň a pozvala vojáky USA) a to vše bez Ruské intervence.
Je právem rumunských voličů vybrat si prezidenta dle svého svobodného rozhodnutí. A americká administrativa, která už stříhá pomyslný metr, jim nemá co vyhrožovat. A o jakých amerických investicích je řeč? Něco málo o Rumunsku vím a jediná americká zpackaná investice byla na hranici s Ukrajinou louhováním ve zlatém dole. Ještě snad za spoluúčasti Austrálie. Byla z toho ekologická havárie nebývalého rozměru. Ale třeba tam někde v Rumunsku lahvují Coca Colu.
V Rumunsku USA buduje největší základnu NATO v Evropě. Až bude hotová, bude mít rozlohu skoro tři tisíce hektarů, což je asi o třetinu víc než americká vojenská základna Ramstein v Německu.
Myslete pozitivně, je potřeba se zbavovat toho nešvaru v politice a la "Rozděl a panuj".
To pozitivní, čeho bylo po II. SV v mezinárodních vztazích dosaženo, bylo výsledkem aktivní komunikace a politiky uvolňování mezinárodního napětí. Nelze se uzavírat a praktické jednáni nahrazovat nějakými gesty vč. apriorních požadavků. Nemohu nevzpomenout
to obrovské ůsilí skutečných evropských státníků, které vedlo k ůspěšné Konferenci o bezpečnosti a spolupráci v Evropě, Helsinky 1975 a navazující Pařížské Charty 2000. To je cesta k systému spravedlivých funkčních mezinárodních vztahů. A pozor na to neustálé rozdělování světa, nadřazenost a cenu nerovnosti a nespravedlnosti, které logicky nesou s sebou potenciál nepřátelství a konfliktu.
Mám stejný názor jako vy. I Putin si nemůže dělat co chce a musí brát ohled na mínění státníků ze skupiny BRICS. Problém je třeba vidět z celosvětové perspektivy.
VŘSR znamenala znárodňování soukromého vlastnictví a kapitalisti se stali pronásledovanou třídou. Nacistická říše naopak protežovala nežidovské kapitalisty, kteří NSDAP finančně podporovali a dělnickou třídu jim plně pořídila (tzv. Führerprinzip). Židé byli v Říši pronásledováni, kdežto v SSSR se stal antisemitismus trestným činem. K mužům VŘSR tak patřili i židovští politici: Trockij, Kameněv, Zinověv, Kaganovič, atd.
Děkuji panu Nutilovi za dobrý text. Jen bych doplnil pár slov. První divize generála Buňačenka skutečně pomohla odvrátit porážku Pražského povstání, ale udělala to podle mne z oportunistických důvodů. Do 7.5.1945 Buňačenko věřil v to, že bude Praha osvobozena Američany, kteří tak ocení angažmá jeho divize, ale v noci ze 7.5. na 8.5. o půlnoci se dozvěděl od US podplukovníka Roberta H. Pratta (velitele mise Velichovky, která projížděla Prahou, aby doručila jak povstalcům, tak generálu Rudolfu Toussaintovi a hlavně polnímu maršálu Ferdinandu Schörnerovi informaci o kapitulaci německé Třetí říše, a tak zamezila dalším bojům), že Prahu osvobodí Rudá armáda. Navíc Buňačenko jasně řekl, že jeho cílem je boj proti bolševikům, což v daném okamžiku bylo mimo realitu. Ještě bych rád doplnil, že součástí ROA byli i vojáci původně z jednotky brigády Kaminského, která se podílela na brutálním potlačení Varšavského povstání.
Rovnováha mezi USA a Ruskem (dříve SSSR) byla založeno na konceptu MAD , tedy vzájemném zaručeném zničení. Důležité bylo, aby obě mocnosti měly funkční systémy včasného varování. Bude-li mít Ukrajina od USA povolení tyto systémy ničit a začne tak činit, zbývá jen se modlit za naši spásu. Proto si myslím, že i náš prezident Petr Pavel tomu rozumí.
V lednu 2017 promluvila k zástupcům obou komor Parlamentu ČR Nadija Savčenková, Ukrajinka, bojovnice proti Putinovi, odsouzená v Rusku na 22 let. V ruském vězení byla 2 roky, držela 83 dnů hladovku (psali jsme tehdy petice). V květnu 2016 byla vyměněna a na Ukrajině byla poslankyní. 22.3.2018 byla na Ukrajině zatčena, obviněna z terorizmu, ve vězení držela hladovku. Tentokráte jsme už petice nepsali.
Prosím mohl byste uvést co ti co byli v Příčovech už jako vlastenci předvedli vyjma toho, co je popsáno v článku což nic vlasteneckého není.
Když se koncem sedmdesátých let rozjela Anticharta, měl jsem po ruce argument: “Mohl bych si tu Chartu 77 nejdřív přečíst?” Byl jsem v minulosti na různých mírových akcích a vždy jsem kontroloval, zda tam jsou či nejsou ruské vlajky: nebyly. Přesto vládní politici a media tvrdila opak. Proto jsem již ztratil důvěru v jejich objektivitu.
Tak podle toho, co jsem zaznamenal, tak výše uvedené akce se nezúčastnili dezinformátoři. Jde (z velké časti) o proruske kolaboranty, příznivce nepřátelského státu České republiky ( na seznamu nepřátelských zemí nás uvedla vláda RF ještě za vlády Babiše),příznivce vraždění, loupení a lhaní.
Jsme na seznamu zemí, které se vůči Ruské federaci nechovají přátelsky. Váš komentář je tedy dezinformace.
Původní plán nacistického Německa byl, že společně s Polskem napadnou SSSR. I když Německo slibovalo Polsku vše možné, pokud dohodu s Německem podepíše. Maršál Pilsudki, tak i jeho nástupce kategoricky odmítli spojenectví s nacistickým Německem. Ministr zahraničních věcí Polska Beck, řekl na adresu nacistického Německa : ….byli bychom porazili Rusko a pak bychom na Urale vodili Hitlerovy krávy na pastvu. Místo spojenectví s Německem v dubnu 1939 podepsalo Polsko s V. Británií smlouvu o spojenectví a ochraně Polska a k té smlouvě se připojila i Francie. Hitlerův plán se tím sesypal. Vše mu vycházelo a najednou tohle. Pokud chtěl zahájit válku, musel znát postoj SSSR. Obrátil se na Stalina a ten souhlasil s jednáním. Stalin znal nacistickou averzi vůči Židům a odvolal ministra zahraničních věcí Maxima Litvinova, protože byl Žid a nahradil jej Vjačeslavem Molotovem. V Británie a Francie měla snahu uzavřít se Stalinem dohodu o společném postupu proti Německu. Stalin si kladl takové požadavky, které nemohli spojenci přijmout. Dochoval se dokument, kde Stalin nadiktoval Klimentu Vorošilovy pokyny, jak postupovat při jednání s cílem nedohodnout se. Jak to vyjádřil k otázce paktu se Stalinem Hans von Herwath " Byli jsme schopni dosáhnout dohody se Sověty, protože jsme mohli bez problémů ze strany německé veřejnosti nabídnout Rusku pobaltské státy a východní Polsko. To Britové a Francouzi s jejich veřejným míněním udělat nemohli " To je přesně to, co chtěl Stalin po Francii a V. Británii, aby souhlasila s anexí východního Polska a pobaltských států, stejně tak Finska
Britové a USA nakonec anexi východního Polska (které je dodnes součástí Ukrajiny) a pobaltských států (byly součástí SSSR do roku 1991) odsouhlasili.
Vztahy mezi Německem a SSSR měly svůj vývoj. Zahraniční politiku v SSSR řídil v letech 1930 – 3.5. 1939 Maxim Maximovič Litvinov, lidový komisař pro zahraniční politiku. Litvinov byl Žid a neměl nikdy sympatie k fašismu a nacismu, ba právě naopak. Litvinov byl zastáncem kolektivní bezpečnosti, a proto horlivě usiloval o sblížení s Francií a Velkou Británií proti nacistickému Německu. Byl hlavním architektem smlouvy o vzájemné vojenské pomoci mezi Francií a Sovětským svazem z roku 1935, která byla reakcí na vzrůstající agresivitu Německa. O několik dní později byla uzavřena Československo-sovětská smlouva o vojenské pomoci, která však byla vázána na podmínku, že v případě napadení Československa Německem zasáhne vojensky i Francie. Politika appeasementu Francie a VB vůči nacistickému Německu, která vyvrcholila podepsáním Mnichovské dohody, vedla Stalina ke změně politiky. V květnu 1939 Stalin nahradil Litvinova Vjačeslavem Molotovem, který nakonec podepsal Pakt Ribbentrop–Molotov. Mnichovská dohoda ze dne ze dne 30. 9. 1938 byla ale první, která porušila řadu mezinárodních norem, nehledě na morální hledisko. První, kdo se paktoval s Hitlerem tak byla Francie a Velká Británie.
1
Sledujících
1
Sleduje
1
Sledujících
1
Sleduje
To je vsechno moc hezke. Nicmene faktem zustava, ze KLDR se do tohoto konfliktu jiz zapojila. Zatimco u jinych akteru i z nasi strany je motivace jasna. U paktovani Ruska s KLDR to budi obrovske obavy.
Otazka nezni zda jejich "prispevek" je minimalni nebo rozhodujici. Otazka zni "Proc to Rusko dela ? Proc si jde za rezimem, ktery vyhrozuje atomovkama zbytku sveta pro .... neco. A proc jim to za to stoji a jake s tim maji plany?"
Obavam se ze jakakoliv odpoved nevesti vubec nic dobreho pro "bezneho" cloveka, ktery nechce zit pod nejakou formou diktatury nebo nestoji o to aby neustale nekdo vyhrozoval "globalnim armagedonem" celeho sveta.
6 odpovědí
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Co spojuje Rusko, KLDR, Irán, Kubu, Venezuelu, Sýrii, atd. jsou sankce ze strany USA, a tedy G7, tudíž již nemají co ztratit.
1 odpověď