Tak jsou I vyšší mzdy, než průměrná 😉 A když se tu někomu líbí a moře rád nemá... i takoví jsou lidi. A máte rozhodně pravdu, že danění kapitálových zisků je tu velmi příznivé. Lepší už jsem zažil jen ve Švýcarsku.
Hlavně ale pokládám za nesmyslné mít investiční portfolio jako hlavní zdroj příjmů, pokud se nezhodnocuje aspoň tak desetinásobně rychle, než co utratíte . To potom pořád musíte odprodávat, abyste si vydělal na živobytí, případně rodinu, a cenný papír prodaný dnes se vám už zítra nezhodnotí.
Zdravotní navíc musíte platit stejně, byť menší, a sociální odvody snad nejsou peníze úplně vyhozené, jen mizerně investované.
No a koneckonců, nedělat nic by mě nebavilo.
Plat se vám taky nezhodnocuje 10x více, než kolik utratíte. Proč dvojí metr?
Doporučuje se odprodávat tak 5% akciového portfolia a pak vydrží navždy a ještě se bude zhodnocovat, protože dlouhodobě po desetiletí americké akcie rostou o 7%, plus dividenda.
Nedělal nic nemusíte. Dnes je tolik způsobů trávení volného času. A určitě jsou zábavnější, než chodit do práce a vydělávat na akcionáře.
No asi možná nemá a to je dost chyba
Chyba to je, to souhlasím. Nemůžeme mít levné bydlení, když americká centrální banka za pandemie rozdávala stovky miliard Dolarů za 0-1% úrok velkým finančním institucím, které za to kupovaly nemovitosti, akcie a dluhopisy. Čeští politici dělali to samé. Proto má dnes každá země světa drahé bydlení. Protože každý devalvoval měnu po pandemii úplně stejně.
Tržní ekonomiku dnes nikdo nemá. Tržní ekonomika začíná stabilní měnou, kterou nemůže politik tisknout dle libosti.
Tedy třeba americká centrální banka kupovala většinu hypoték po roce 2008 a tedy na tom není tržního nic. Dnes jsme v trhu masivně zasahovaném centrálními bankami a politiky.
Ani v Česku není tržní ekonomika. Politici a ČNB masivně zasahuje po pandemii do kurzu Koruny a jejím počtu v oběhu a prakticky rozdávala Koruny za pandemie za sezení na zadku. Na tom není nic tržního.
Jenže USA je trochu jiný příklad. Vlastníkem nemovitosti je totiž banka, dokud se nesplatí celý dluh. Takže banky prodávaly pod cenou, aby aspoň nějak umořily dluh.
Vlastníkem nemovitosti V USA je také daný člověk a banka má zástavní právo. Banky prodávaly pod cenou, ale nemovitosti zabavené pro nesplácení. Splácené hypotéky samozřejmě prodávat nemohli.
Hypoteční krize byla v roce 2008 a jediným důvodem bylo to, co jsem napsal. A je to jasným varovným prstem pro zbytek světa. Proto se zavedly různá omezení, aby každý tu hypotéku nedostal. A je to jen dobře.
Nějaká 70. léta a devalvace dolaru v tom nehrály žádnou roli.
Samozřejmě hrála roli. Pokud se cena nemovitosti vyšplhá z 1x ročního platu na 5x ročního platu, pak je nutné mít mnohem vyšší hypotéku a tím roste riziko nesplácení. Pokud je taky cena nemovitosti o hodně předražená, díky zavalení finančního trhu levnou a ničím nekrytou měnou, pak to opět zvyšuje riziko hypotéční krize.
Oprava: zatím šly nahoru. Taky na ně celkem sázím, ale doopravdy ani já, ani vy nevíme, co se stane.
Můžete pracovat prostě proto, abyste měl víc těch "peněz zadarmo". Můžete zkusit najít zaměstnání, kde budete mít část odměny v akciích, jako já. Nebo prostě nakupovat akcie, nemovitostní fondy, nebo třeba kryptoměny.
A pokud už fakt máte tak moc, že to nemá smysl, tak to gratuluji 😁
Tak na českou průměrnou mzdu stačí mít ekvivalent akciového portfolia 4 miliony Korun, což dá člověk dohromady díky složenému úročení celkem rychle. Pak už pracovat smysl nemá. Lepší je se přesunout někam k moři, kde je zároveň levněji, než v ČR.
Zatím šly nahoru a dokud zisky firem porostou, tak půjdou nahoru akcie i nadále. Až ne, tak přijdou na řadu dividendy.
Kdo je v ČR zaměstnanec, tak dá tak půlku platu na odvody, daně a DPH. Kdo je investor a drží akcii alespoň 3 roky, platí 0% celkem na dani i odvodech a k tomu jen 15% daň na dividendě. Tedy platit 50% státu versus 0% a ještě nemuset dělat vůbec nic, to je přeci jasná volba.
Prostě 35 je vlastně celá generace. Rozumím, máte to jinak, jiný přístup. - Tou závěrečnou větou jste bohužel přístup většiny hobitů v české kotlině dokonale vystihnul :-(
35 je dnes celá generace? Průměrná doba dožití se blíží 80 letům. 35 let je dnes doba, kterou člověk s dobrými geny stráví v důchodu, viz moji prarodiče. Tedy dnes dvacátník má před sebou 60 let investiční horizont. Pokud ho to někdo naučí, protože školy nenaučí. Nejbohatší investor světa Buffett koupil první akcii v 11 letech a je mu dnes 93 let. Tedy ten měl 82 let investiční horizont.
Tedy 100 tisíc investovaných místo nákupu pračky a necháno složeně úročit 80 let, udělá ze 100k částku 204 milionů. Aneb proto jsou konzumenti v kapitalismu chudí, zatímco bohatí kupují aktiva a nechají jim zvětšovat majetek.
Každý náš nákup v kapitalismu je transfer peněz z naší peněženky do peněženky někoho jiného. Proto jsou bohatí stále bohatší a chudí stále chudší.
Jo a pak to v USA popadalo jako domeček z karet - říká vám neco hypoteční světová krize? Velmi špatný příklad. 😉
Víte, co bylo hlavním důvodem? Půjčovali si lidé, kteří na to neměli peníze. A banky byly benevolentní. A pak to byl pořádný sešup s dopadem na celý svět.
Rozhodně to není o 1%, zbytečně to zveličujete. Pokud někdo neumí napočítat do 10, neměl by přemýšlet nad hypotékou. To je závazek na celý život a je potřeba být a) zajištěný a b) finančně gramotný se schopností plánovat na delší dobu, než měsíc.
hypotéční krize byla dávno po tom, co devalvací Dolaru politici udělali nemovitosti nedostupné. Dostupné bydlení v USA bylo do 70.let.
a co budou dělat lidi , až za ně budou pracovat roboti?
Lidi potřebují starosti, zodpovědnosti a pevnou ruku, jinak se začnou jen bavit a stoupne kriminalita.
Tak lidi jsou nahrazováni roboty a automatizací už od průmyslové revoluce. Největší zaměstnavatel v USA byl General Motors a jeho dobře placené pozice ve výrobě a dnes je to Walmart s platy lehce nad minimální mzdou. Tedy nějaké málo placené pozice v restauracích, skladech a fast foodu se zatím najdou. Ale kdo chce mít jistotu do budoucna, tak musí přejít ze sektoru zaměstnance do sektoru vlastníka aktiv, jinak ho dříve nebo později mohou nahradit - AI, roboti, outsorcing a tak dále.
Jasně, takhle jsem zrovna včera "vydělal" přes milion. A dva tři měsíce předtím zas "prodělal". Akcie kolísají. Hezky namíchané portfolio vám bude kolísat méně, ale taky. Reálný zisk to je, až když prodáte. V kapitalismu nepracuje jen hlupák, nebo podnikatel (ten ale vlastně taky pracuje, jen není zaměstnaný), nebo ten investor, kdo si věří, že bude investičně porážet trh. Statisticky se to dlouhodobě ale daří málokomu. Pracovat a investovat, co zbývá, je obecně nejlepší.
Akcie v USA jdou nahoru 7,5 roku z 10, tedy kolísají, ale jdou stále nahoru.
Statisticky by se to dařilo každému, kdo si koupil S&P 500 nebo Nasdaq 100 (QQQ). To zvládne úplně každý, i s IQ 10.
Proč pracovat, když od roku 2008 jsou peníze zadarmo, díky tištění peněz vládami? Raději nechám ostatní pracovat za mě.
35 let?? V jakém horizontu se v životě pohybujete?
Nekamarádím s čísly, připadá mi to fakt obdivuhodné (se v tom hrabat - že to vynáší, vím, máme příklad v rodině).
Prostě jiný svět a člověk si říká, co může někoho zjevně za vodou přimět k předvádění na seznamové diskuzi.
Nerozumím? Člověk ve 20 letech má dnes předpoklad doby dožití 60 let v průměru.
I ten důchodce má dnes předpoklad na 20 let dožití v průměru v důchodu. Tedy jako někdo stále ve věku 3x mám horizont tak těch 50 let.
Výnos akcií je obdivuhodný, to souhlasím. Díky složenému úročení se 2 tisíce měsíčně investované od 20 let do 63 let zhodnotí na 22 milionů Korun. Přesto většina lidí v ČR stále žije jako komunisti a dělnická třída - škola-práce-důchod-smrt.
To je dávná minulost všude a vychází to z opuštění zlatého standartu v roce 1971. Od té doby mohou politici tisknout měnu jak chtějí a tím přesouvají bohatství od pracujících k bohatým.
Samozřejmě není náhoda, že ceny bytů zdvojnásobily zrovna po pandemii, v době, kdy vláda jede rekordní zadlužení a rozdává měnu všude, kam se podívá.
Hypotéku na 80% si dnes v ČR b*ordelu může vzít jen šílenec. Hypotéka max na 40 či 50% ceny pro běžného člověka, jinak to nemá smysl...
To raději koupím nemovitost v Itálii.
Podnikatel si to koupí i kdyby to bylo nadhodnocené těch 60% jelikož je třeba optimalizovat cash-flow a náklady v takových částkách se vždy hodí, jedinému komu se to nehodí je běžný pracující člověk, nicméně VŠUDE ve světě je běžné nájemní bydlení, tady nemám práci, jedu jinde....
To je v ČR je toto modlou...
I když nájmy u nás jsou také někde jinde jelikož pronajímatelé neví co kolikrát za ty barabizny chtít....
A poděkujte vládě s různýma uprchlíkama a přistěhovalcemi jelikož jsme velice benevolentní, že to žene nájemní bydlení do neskutečných výšin.
Holt kde je poptávka, je i nabídka.
Bez přistěhovalců by už Čechů bylo o 500 tisíc méně a neměl by kdo platit důchody a daně.
Tedy nemovitosti by byly asi levnější, ale o to vyšší daně a odvody na sociálním a tak dále.
Až přestanou ti hlupáci pracovat, tak vám ty akcie rychle pojedou dolů a skončíte s holým zadkem, protože společnosti nemáte co nabídnout a žádnou hodnotu jste zatím nevytvořil.
Naopak půjdou o hodně nahoru, protože roboti pracují za zlomek ceny.
Na to, že používáte skoro všechny produkty a služby od akciových firem, tak máte nějaký pokřivený pohled na svět. Bez akcionářů by jste neměl elektřinu, Youtube, tento web, bankovní účet a nic. Bez akcionářů jako jsem já by jste měl jen holý zadek a co si sám vyrobíte.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Aha, takže krize ze 70.let měla dopad o 30 let později. Promiňte, ale to je blábol roku.
Nepadaly hypotéky 30 let staré. Ty byly dávno splacené, nebo měly naprosto marginální procento na doplácení. Za 30 let navíc ta hodnota několikanásobně narostla = pokud by nespláceli, tak by za barák dostali mnohem ale mnohem více, než za něj před 30 lety zaplatil.
Padaly hypotéky mladé, které při prodeji vynesly zlomek jejich původní ceny. To způsobilo pád Lehman Brothers, protože své prachy nedostala zpět, protože za své obrovské investice, dostala zpět naprosté minimum při prodeji baráku v zástavě. Doporučuju si tu problematiku načíst.
1 odpověď
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Kdyby byl zlatý standart a nevylítla cena nemovitostí tak nahoru od 70.let, tak by finanční krize roku 2008 nebyla.
Proč vynesly tyto nové hypotéky tak málo při prodeji? Protože devalvací měn centrální bankou byly extrémně předražené oproti minulosti. Příliš mnoho hotovosti se hnalo za stále stejným počtem domů.
Lehman Brothers kupoval hypotéky, zabalil do balíčků a prodal dále investorům, jako třeba Islandu. Nedrželi hypotéky přímo, drželi finanční deriváty.
1 odpověď