Lidé těžko snášeli myšlenku, že jejich existence a osudy jsou dílem vyšší bytosti, která rozhoduje o jejich životech. Proto si vytvořili vlastní příběh o evoluci. Aby tento koncept působil přesvědčivě, je zasazen do časového rámce trvajícího miliardy let, což činí jeho vyvrácení obtížným. Je však pozoruhodné, že dnes nepozorujeme pokračující transformaci druhů ani nenacházíme důkazy o existenci přechodných forem. Ropa a uhlí navíc mohou za určitých podmínek, například v případě globální potopy, vzniknout během tisíců let. Stejně jako stvoření, ani evoluce nepředkládá nezvratné důkazy.
Spíše bych řekl, že lidé těžko snáší myšlenku, že nedokážou něco vysvětlit (což je mimochodem rys, který nám do vínku nadělila evoluce), a proto vymysleli boha/y, jehož/jejichž existence dokáže vysvětlit všechno na světě, a oni se tak nemusí o cokoli starat, stačí se smířit s osudem. Transformace druhů je samozřejmě nesmírně dlouhý proces, ale i tak ji pozorujeme, kupříkladu v reakci na klimatickou změnu. Zatímco stvoření nepředkládá žádné důkazy, pro evoluci jich svědčí na všech úrovních, kterými se biologie zabývá, tolik jako pro málokterou jinou teorii. A ano, nezvratné, v doslovném slova smyslu nejsou. Věda nikdy nepředkládá nezvratné důkazy, protože pak by nebyla vědou. Vědce proto dnes nezajímá primárně, jestli evoluce, probíhá (nic nenasvědčuje, že by neprobíhala), nýbrž jak probíhá, protože těch mechanismů, které se na tom podílejí, je celá řada. A o obrovském stáří života nesvědčí jen existence uhlí nebo ropy, ale třeba i tikot molekulárních hodin.
...V roce 1966 proto Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila celosvětový program na vymýcení pravých neštovic... Zapomněl jste napsat, že od roku 1963 byl ředitelem divize WHO pro kontrolu přenosných nemocí český lékař a epidemiolog Karel Raška. Díky jeho práci byly neštovice v roce 1977 prohlášeny za vymýcené. Ještě před tím, na konci války, s epidemiologem Františkem Patočkou osobně vedl opatření k zastavení šíření epidemického tyfu v koncentračním táboře Terezín. Osobně zkoumal ohniska moru v Sovětském svazu, Indii, Číně. V epidemiologické praxi zavedl koncept dohledu nad nemocemi a povinné hlášení. Byl to hodně zajímavý chlapík a je škoda, že jste ho v článku o neštovicích nezmínil.¨
Škoda, že se nedožil covidu. Bylo by zajímavé znát jeho názor na účinnost MRNA vakcíny.
Děkuji za upozornění. Je pravda, že zmínit jsem ho v závěru mohl. Je to ale člověk, který by si bezpochyby zasloužil vlastní článek.
Zrovna nedávno jsem se tu o něj také otřel, jen trochu zevrubněji: Odkaz 1
Souhlas. Hlavně mi to přišlo hrozně neupřímné, respektive neautentické, jak se dnes s oblibou říká. Režisérka chtěla šokovat a z klobouku si náhodou vytáhla lísteček s nápisem „body horor“, tak prostě vsadila na body horor, aniž by k žánru měla jakýkoli vztah a věděla, jak s ním pracovat. Cronenberg by zaplakal.
Nemáte pravdu, nezjednodušitelná složitost vyvrácena rozhodně nebyla. Muselo to být uvedeno v život najednou, ne postupným vývojem. Počítáte, že jste na makroevoluci měli milióny let, ale ten čas vám poskytnutý není. I nevěřící vědci, pro které Bible není zajímavá, tvrdí, že jsme tu méně než deset tisíc let. Podle Bible ještě méně.
A složit molekulu například inzulínu znamená, když přehodíte pořadí jednotlivých peptidů, že fungovat nebude. Jakto, že pro organismy jsou molekuly všechny v přesném pořadí, když to dávala dohromady ta vaše náhoda? Ve vašem pojetí náhoda myslí, v mém zůstává nemyslící. Nepočítáte s Vyšší mocí, která ty náhody všechny řídí.
Tak v tom případě se skutečně asi nikam posunout nemůžeme, neshodneme-li se na základní premise, kterou je stáří Země, respektive života. Víra, že život existuje méně než deset tisíc, je pro mě vzhledem k dosaženému poznání na úrovni tvrzení, že je Země placatá a že Slunce obíhá kolem ní. A že tomu věří jeden „vědec“ z milionu (a nepochybuju, že takoví skutečně jsou), nepůsobí zrovna přesvědčivě. Raději budu věřit tomu zbytku. Další možnost je, že tu máme konspiraci naprosto kolosálních rozměrů, do níž jsou zapojeny miliony lidí a která z nějakého důvodu ještě nepraskla.
Základní druhy byly stvořeny a mikroevolucí se přizpůsobily. Makroevoluce je už právě tou nepoctivou pohádkou, která si vysnila tu teorii. Darwin ale napsal, dal takovou pojistku, dnes řekneme kazítko do své teorie: Kdyby se později ukázalo, že jednotlivé orgány nemohly vzniknout postupně, ale musely být uvedeny v činnost najednou, aby to vůbec fungovalo, má teorie by se ukázala jako klamná.
A právě tahle, říká se tomu "nezjednodušitelná složitost" je jedním z hlavních argumentů proti hypotéze makroevoluce. Jednotlivé částí organismů nemohly dlouho čekat, než se "dovyvine" (zkoušením té nemyslící náhody) nezbytná další část organismu, jinak by rozestavěné "něco" nemohlo vůbec dál "žít".
A potom poctivé studium problematiky DNA, jak je systematická (a není dílem náhody, která NEMYSLÍ), je příliš dokonalé na samovolný vznik. V přírodě je přirozená spíše DESTRUKCE, nežli cílené sestavování stále složitějších mechanismů a organismů už vůbec.
Evoluce vyžaduje daleko větší víru, než věřit v inteligentního Stvořitele, jehož zákony dnes fungují a my s nimi můžeme zkoumat minulost. Úcta, jakou mají evolucionisté ke své teorii, se podobá více náboženské úctě, než poctivé vědě!!!!!!!!!!
Nerozumím tomu, proč by jakýkoli organismus musel „čekat“, až se cokoli dovyvine. Zatím nikdo nenašel jakýkoli orgán či biologickou strukturu, která by byla nezjednodušitelně složitá (ano, návrhy zazněly, ale pokaždé byly vyvráceny – od oka přes křídlo a mozek po ten neblaze proslulý bičík). Destrukce? Co to? Jakože imperativ života množit se rovná se destrukce? A ne, cíleně se nic nesestavuje. Evoluce nesměřuje k žádném předem definovanému cíli. Zatím jen staré, dávno vyvrácené argumenty. A vykřičníky ani CapsLock na tom nic nezmění.
Adaptace na chladné podnebí? Slon, který je velice podobný mamutu, baští klidně 400 kg píce denně. Kde by to v zimě měl? Na Sibiři našli zmrzlého mamuta s dosud nestrávenou přesličkou v trávicím traktu. To znamená, že tam musela být hojná vegetace. Do celosvětové potopy a následné doby ledové.
Děkuji za reakci. Inu, ve stepních tundrách, respektive v takzvaných mamutích stepích bylo trávy a jiné rostlinné potravy přehršel. A stejně jako jiná zvířata si ji i mamuti pod sněhem snadno našli. A s tím zmrzlým mamutem. No, když byl ten mamut nalezen zmrzlý, tak to logicky znamená, že byl celou dobu uchovaný v tomto stavu. Pokud by zemřel v teplém prostředí, tak by z něj za pár týdnů nezbylo nic než kostra. A k té potopě: Odkud se všechna ta voda vzala (i ty dešťové srážky musí odněkud být) a kam potom zase zmizela? Jak podotkl jiný diskutující, muselo by jí být fakt hodně. A také bychom pak na Sibiři měli kromě pozůstatků mamutů či lidského osídlení nacházet také fosilie vodních organismů. Nebo je to s tou potopou jen nějaká metafora?
Ani jeden z diskutujících nezmínil výraz "celosvětová potopa". Což je nejlogičtější vysvětlení, které nemá ty mezery, se kterými se potýkají dosavadní hypotézy. Nebojte se prostudovat pohled kreacionistů a kriticky zkoumejte blaf zvaný evoluční teorie, kterým jsme jednostranně "krmeni" už od školních let. Tak jako tomu bylo podobně u penetrování materialistickým světovým názorem a o tom, že všechna moc patří pracujícímu lidu a podobné jednostranosti.
Asi ji nikdo nezmínil, protože mamuti, alespoň někteří, byli dobří plavci. A jak naschvál za to taky mohla evoluce. Stejně jako za jejich adaptace na chladné podnebí nebo trpasličí vzrůst u ostrovních druhů.
To je také poplatné době vzniku. Židé byli obětí antisemitských postojů tisíce let a zlí jazykové tvrdí, že kdyby nebylo druhé světové války, tak antisemitismus vesele bují dál. Po těch hrůzách holocaustu se prostě většina lidí od antisemitismu preventivně distancuje.
Rozhodně souhlasím. Tím "překvapením" jsem nemyslel, jak mohl Verne něco takového napsat, ale skutečnost, že když to člověk čte v patnácti, úplně mu tyhle věci nedojdou. Stejně tak nepochybuju, že nebýt druhé světové, antisemitské nálady by dnes byly mnohem běžnější, a totéž v bledě modrém platí o kdysi mimořádně populární eugenice (pozitivní i negativní).
Verneho nemám ráda, byl to rasista jak hora. Přečtěte si jeho "Zemí šelem" a zhnusí se Vám jako člověk
Zemi šelem jsem naposledy četl jako malý capart (ale chystám se časem zopakovat), nicméně pár měsíců zpátky jsem si znovu dal Na kometě, což je výtečný román, ale docela mě překvapilo silně antisemitské vykreslení Izáka Hakhabuta. Každopádně na internetech je k tomuto tématu řada studií, třeba by to stálo za článek. Nicméně i tak se, alespoň u starších spisovatelů, obvykle snažím hodnotit dílo a ne morálně posuzovat autora, který byl v tomto ohledu spíše typickým zástupcem své doby. Podobně stále čtu i Lovecrafta, přestože na pivo bych s ním nejspíš nešel (a hlavně on se mnou coby Slovanem).
Já si pamatuji, možn zkresleně , že mne zaujalozatímco brali spoustu kořalky , vodu nebrali vůbec, že ji v podzemí bylo dost (nakonec se dostali do úzkých, protože potk tekl blízko, ale byl nedostuný)...ale třeba se pletu
Kořalku (v tomto případě jalovcovou) samozřejmě měli, ta je snad v každé verneovce. Ještě jsem si to teď ověřil v online PDF verzi a původně skutečně neplánovali brát vodu s tím, že ji bude pod zemí dost, ale nakonec: "Hans přidal z opatrnosti k našim zavazadlům ještě měch s vodou, která s obsahem našich polních lahví zajišťovala nám pití na osm dní." To musel být slušný měch. A neýlíte se, podzápletka s nedostatkem vody a hledáním podzemní bystřiny v knize opravdu je.
A nebo je to defenzivní způsob. Sameček světlušky skončí v síti pavouka a pokud si to uvědomuje začne vysílat signály na nalákání dalších samečků, čili potenciální kořisti kterou pavouk sní spíše než jeho.
Jo, taky mě to napadlo. Předpokládám, že to je jedna z hypotéz, kterou budou vědci v navazujících studiích testovat. Nicméně aby se takové chování skrze přírodní výběr zafixovalo, muselo by se samci alespoň občas vyplatit – tedy aby přilákal jinou oběť, získal čas ze sítě uniknout a předal své geny do další generace. Každopádně zajímavá úvaha.
Tehdy byly také fejky. Elektrikář prostě koně neomráčí. Na to nemusím googlit.
Už chápu, VŠŽ. 🙂 V tom případě mi ale není jasné, proč jste chtěl odkaz na zdroj, když jste ho nemínil prostudovat. Jen tak pro zajímavost, dohledat se dá i video, na kterém paúhoř zabil kajmana (ale neuváděl jsem, protože tam opravdu nedokážu zaručit, že to není „fake“, jak říkáte). Stejně tak se traduje, že paúhoři mají na svědomí i pár lidí (omráčení a následné utopení), ale to jsou opět zdroje, za které těžko ručit. Co se Humboldta týče, osobně bych ho považoval za důvěryhodného, přestože zrovna tato historka dříve úplně vážně brána nebyla (opět o tom píšu v textu). Nicméně citovaná studie ukázala, že paúhoři opravdu při obraně před většími tvory vyskakují z vody a že čím výš takto ryba vyskočí, tím větší ránu vetřelci uštědří. A uvědomte si, že paúhoř může měřit přes dva metry. To není úplně malá rybička. (PS: výše mi vypadlo jedno l v „kills“.)
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Přiznám se, že jsem to jen ze zvědavosti proletěl, nicméně napsat v souvislosti s tiktaalikem, že "První nález byl učiněn letos u kanadského Ellesmerova ostrova", nějak nesedí, ne? Tedy pokud je publikovaný text aktuální. Letos je to totiž rovných dvacet let od objevu prvních fosilních pozůstatků tohoto tvora. Zmiňoval jsem zde: Odkaz 1