Rozumím údivu slečny / paní Hexin, ono to zkrátka JE jiné. Ale zase na druhou stranu, to, že národ z druhýho konce zeměkoule nějakým způsobem uchopí jídlo mé vlasti a přizpůsobí si ho svým podmínkám a možnostem, to vnímám spíš jako formu pocty než urážky.
A mimochodem: svíčkovou s těstovinami nebo i rýží namísto knedlíku si dám (a dávám) s úplně klidným srdcem.
Tak abychom si to dali do měřítka:
Emma Maersk ma spotřebu cca 14 000 l / h při maximálním výkonu a 7 000 l / h při ekonomickém chodu. Řekněme, že průměr bude něco mezi, tedy 10 500 l / h.
Emma Maersk uveze cca 14 000 šestimetrových kontejnerů, spotřeba je tedy 0,75 l / h / kontejner.
Běžný kamión uveze dva kontejnery se spotřebou 25 l / 100 km, přičemž těch 100 km pojede (budu velký optimista) třeba 1,5 h.
Kamión má tedy spotřebu 18,75 l / h / kontejner.
Závěr: Emma Maersk má reálně asi tak pětadvacetkrát menší spotřebu (a tomu odpovídající emise) než kamióny, které stojí denně v kolonách na D1.
V tom článku je to zmíněno a často se na to zapomíná:
Ten zločin komančů nespočíval jen v samotném faktu, že ty pozemky a dobytek ukradli a případně majitele vyhnali z jejich vlastních statků.
Po majetkové stránce se to třeba dalo alespoň částečně napravit, když pak lidem byly v restitucích ty pozemky vráceny. No jo, ale co oni s nimi, když jim to už dvě generace nepatřilo, neměli stroje a zařízení na jejich obdělávání a vlastně už o to ani neměli zájem, protože vazby k těm pozemkům jsou nenávratně zpřetrhány a prapotomci těch, kterým to bylo kdysi ukradeno, už k tomu necítili nic než hořkost. A koneckonců už by to ani neuměli.
Tak se toho holt zbavili. V lepším případě to propachtovali místnímu statku, v horším to prodali developerům.
U nás prostě drobní sedláci už nikdy nebudou. Musel by do toh zasáhnout stát, a to až nějakým extrémním způsobem a určitě by to napáchalo víc škody než užitku. Nevím, třeba nějakým obrovským (daňovým?) zatížením pro hospodařící na plochách větších než nějaká stanovená výměra, aby se velkostatky těch přebytků zbavovaly doslova zadarmo. A současně nějakým zvýhodněním pro nováčky, aby je to přesvědčilo pořídit si levně hospodářství a začít na něm od nuly.
Tý jo, ani nevím, kde bych začal.
Nedomyšlená aktivní obchodní spolupráce s Ruskem vedoucí k energetické závislosti.
Bagatelizování ruské přítomnosti na Ukrajině v r. 2014 a obecně podcenění Putina.
Podíl na aktivním prosazování Green Deal v EU.
Odstavení jaderek bez toho, že by za ně existovala adekvátní náhrada.
Politika "kultury vítání", která pomohla rozjet imigrační krizi. A v době, kdy už imigrační krize jela naplno a kdy mohla tvrdit, že to její „Wir schaffen das“ bylo dobře míněno, ale špatně pochopeno, tak aktivně prosazovala, aby počet přijímaných imigrantů nebyl omezován.
atd atd.
Každá z těch věcí samostatně je v dlouhodobějším fokusu šílená katastrofa, pro všechny dohromady ani nemám přiměřené slovo.
A k tomu všemu ona řekla, že to byla správná rozhodnutí a že žádné z jejích rozhodnutí nebyla chyba.
Ta knížka by byla drahá, i kdyby ji rozdávala jak Babiš zdarma.
No, asi bych to nehnal do takových extrémů jak autor, ale nějaké odlišnosti by tam určite byly.
Sám Kolumbus otravoval všechny dostatečně prachaté mecenáše, ke kterým se dokázal dostat a ve finále pak i portugalského a španělského krále dobrých 15 let. Nikdo z dalších mořeplavců tohle jeho nadšení nesdílel, tehdy byla v kurzu Afrika. Nebýt Kolumbovy zarputilosti, mohlo se to celé zdržet klidně o 100 let.
Nemyslím, že by za tu dobu nějak postoupily americké civilizace, ty by pravděpodobně dopadly stejně blbě.
Ale brambory a kukuřice nasytily Evropu, zlato nakoplo rozvoj.
Španělsko by možná zbankrotovalo a nikdy se nesjednotilo a časem by ho pohltila Francie, Portugalsko nebo Alžířané. Kdo ví, jestli by vůbec vzniklo Nizozemsko. Hladomory a morové epidemie by byly mnohem drtivější, Evropané by válčili o zdroje Afriky.
Já vůbec nerozumím tomu, co se tam stalo: jak může 73letý senior docílit toho, že dvě desetiletá děcka přetáhne každé 3-4 nějakou větví? V principu je to samozřejmě odsouzeníhodné, ale vůbec si neumím představit, že jako desetiletý kluk budu čekat, až nadávající senior s klackem přijde ke mně a že poté, co schytám první ránu, budu čekat na druhou, třetí nebo čtvrtou. A navíc tam ty děcka byly dvě, standardně prostě nejde dohnat dva desetileté mládežníky na dost dlouhou dobu, abych je každého 4x flákl.
Ten příběh prostě není celý a mne by moc zajímalo, co a jak se tam stalo.
USA se z Vietnamu stáhly pod tlakem veřejnosti. Po stránce vojenské nebo finančně-ekonomické mohly klidně v tom konfliktu pokračovat až do skonání světa.
Autor nějak nepochopil, že tenhle argument -tlak veřejnosti- pro ruskou vládu není relevantní.
Pokud by tedy Rusko mělo ustoupit, musí k tomu být přesvědčeno vojensky (k čemuž Západ nemá odvahu) nebo ekonomicky.
Takže zbyla jediná páka a na tu by se úsilí Západu mělo soustředit. Rusko je ekonomicky na hraně už teď, aniž by to pro Západ znamenalo nějaké postřehnutelné strádání. Stačí, aby příslušní mocipáni řekli JDEM DO TOHO a do roka a do dne je po válce a Rusko ekonomicky v takovém stavu, že dalších 30 let na nějakou agresi ani nepomyslí.
Autore, Afghánce nechal na holičkách Trump; to on dohodl stáhnutí amerických vojsk, které pak Bidenova administrativa musela provést.
A co horšího: od uzavření příslušných smluv v té věci Trump do konce svého mandátu nepodnikl vůbec nic a Bidenovi po nástupu do funkce pak zbývaly nějaké 3 nebo 4 měsíce k dohodnutému termínu.
Tak v naší vesnici (1500 lidí tehdy i teď, docela velká na české poměry)
bývaly dvoje potraviny (které se ale s otevírací dobou střídaly, takže otevřeno měl vždycky jen jeden obchod. Museli jste vědět, který), masna s otevíračkou 4 h denně, drogerie a textil. Dvě hospody (ve všední dny opět otevřena vždy jen jedna). MŠ, ZŠ 1-4. Z pracovních příležitostí JZD a... už nic. Bus asi 5 linek denně jedním směrem a totéž druhým. Ale jen ve všední den, o víkendech k nám ani od nás nic nejezdilo.
Dneska máme dvě smíšenky, které v pohodě zvládnou i ten sortiment drogerie a částečně i masny. Akorát mají otevřeno od 7 do 20 a o víkendech asi od 8 do 18 h. Ale stejně část důchodců sedne na bus (jezdí k nám totiž asi 12 linek denně každým směrem včetně víkendů a důchodci mají slevu) a udělají si výlet do městečka do penny-lídlu. Kupodivu i obchod s textilem (což na venkově já osobně moc nechápu, ale když vydělává, tak proč ne). Hospody jsou tři místo dvou, MŠ i ZŠ fungují docela v pohodě. Zemědělci obdělávají všechna pole, co se obdělávala i dřív a mimo to přibyla zednická firma a firma zaměřená na dřevostavby a pár drobných jedno-dvoučlenných služeb. Turisti tady (díkybohu) nejsou a nebyli, nejsme na Lipně. Jediný, co bylo a nefunguje, je koupaliště. To trochu zamrzí. Ale na druhou stranu se objevily tenisové kurty, jejichž pronájem je ve srovnání s městem za pusu. Jinak je život u nás ve srovnání s dobou -40 let o 100 % lepší.
Že nebezpečí tohoto druhu existuje, bylo součástí veřejného povědomí od prvního dne napadení Ukrajiny. Koneckonců Putinova chátra to vytrubovala do světa každý druhý den. Pan autor mohl posedět u meteorologických map i s vlastní iniciativy, bez doporučení vlády.
Bláboly o "50 x 50" jsou irelevantní, báťuška se s nějakými sázkovými kurzy nikomu nesvěřoval.
A nic moc dalšího k tomu vláda nemohla dodat, aniž by sklouzla do § 357 TZ.
8
Sledujících
0
Sleduje
8
Sledujících
0
Sleduje
Kdyby jako teda chtěla, tak v Unhošti v Lidlu hledají pokladní s nástupním platem 35 t, požadavky na vzdělání nulové. Z domova to má coby šutrem dohodila. Stejně dojíždí, tak by holt dojížděla jinam. Už jenom tím by si nějakou tu korunu polepšila.
Samozřejmě druhý problém je přítel, který po ekonomické stránce není pro domácnost přínosem,spíš zátěží. A vzhledem k tomu, že je paní 2x rozvedená, tak v její volbě životních partnerů už lze vypozorovat jakýsi vzor. Zřejmě by udělala líp, kdyby žila s dětmi sama.