Ano, přesně tak, omezit důchody a uspořené prostředky investovat do mladých. Skvělá úvaha pane Rusý, je dobře že i takové inteligentní důchodce u nás máme.
Problém je v tom, že stejně jako důchodce vláda obrala i rodiče dětí (viz likvidace daňové slevy na školku, pokles reálné hodnoty daňového zvýhodnění na dítě, pokles reálné hodnoty rodičovského příspěvku, složitější částečné úvazky, zvýšení odvodové zátěže OSVČ apod.).
Ja rozumím tomu, co mi chcete vysvětlit. Ale kdyz to vezmete do důsledku, tak je to blbost. Proč zrovna společnou penzi? Podle vas by meli mit manželé nárok na penzi stejny, kvůli společnému jmění manželů. Ja se tedy ptám:
1) Proc tedy stejnou jenom penzi? Podle teto logiky by měli mit manželé i stejnou výplatu.
2) hlavnim cilem důchodové reformy je snížit penzi ci valorizaci a dobu výplaty penzí. V případě, ze je výhodnější mit společnou penzi, tak buď si vlada protireci a jde proti snižování schodku u penzi nebo v tom bude dalsi hacek o kterém jeste nevime (doplatky na bydleni apod.).
3) v případě stejné vyse důchodu partnerů, to může vest ke sňatkové mu důchodovému šílenství vycuranych jedinců co žiji singl ci nejsou manželé. Kdy napr. desetinasobny tatínek (v evidencich bez deti) v životě nepracující, cely zivot na dávkách si vezme takovou důvěřivou důchodkyni a te nakonec legálně sebere cast důchodu.
4) porad se mluví o snižování stavu státních zaměstnanců, ale s touto vylomeninou jich bude zase o něco více
...
ad 1) - mají "stejnou" výplatu, protože součet výplat patří oběma manželům.
ad 2) - cílem důchodové reformy by nemělo být snížení důchodů či valorizací, to jsou tupé škrty, ale cílem by měly být strukturální změny důchodů, které zajistí jeho stabilitu a odstraní vady. Což společný vyměřovací základ manželů je.
ad 3) - nejde o stejnou výši důchodů, ale stejnou výši vyměřovacího základ v době manželství. To je něco jiného. Tedy jde skutečně jen o dělení nároků ze společného příjmu v daném roce, bez ohledu na to, kdo jej vydělal. Nepomůže nikomu, že si vezme důchodkyni. Tak to opravdu nefunguje.
ad 4) - snižování stavu zaměstnanců, nemusí to být potřeba, data k tomu mají, se zbytkem by si měl poradit software.
Ano, je to podstatně víc, protože důchodci mají zadarmo špičkovou zdravotní péči, a většina zdravotních výdajů konzumují právě důchodci. Dnes jsou jen důchody 30% výdajů státu, za 25 let to bude 50%. Je třeba všem vysvětlit že stát není od toho aby někomu něco dával, že je nezbytné aby se každý staral sám, až do poslední lopaty. To je zjevný fakt již 30 let pane Rusý, jakto'že si nikdo na nic nespořil?
no o tom jsou mezigenerační solidární systémy, že se produktivní populace postará o předky a potomky. Pak to bez problémů funguje. Ale pokud je systém nastaven tak, že je výhodnější ušetřit na potomcích a tím si vylepšit život v produktivní době i v důchodu, pak se logicky systém hroutí na nedostatků těch produktivních. Takže otázka by spíše měla znít, proč stát nepřinutí bezdětné, kteří měli více financí na spoření, aby si část té zdravotní péče a nároků na důchod platili ze svého a nezatěžovali tak mezigenerační solidární systém.
Všimni si chytrolíne, jak to bylo okolo roku 2000... A tyto slabé ročníky jsou teď ve věku, kdy rodí.. Tahle vláda žádný dramatický pokles nezavinila.. Odkaz 1
Doplňte si data o plodnosti o roky 2020, 2021, 2022 a 2023. Pak to uvidíte. Plodnost nesouvisí s početností ročníku.
Největší propad porodnosti začal v době Babišovy vlády, tak prosím nelžete: Odkaz 1
I z vašeho odkazu plyne, že pokles plodnosti je od roku 2022, chybí navíc čerstvější data za rok 2023 (1,45) a první pololetí letošního roku (odhad 1,35). Porodnost je komplikovanější ukazatel, který je závislý na velikosti populace žen, což vláda neovlivní. A přírůstek a úbytek obyvatel je ovlivněn úmrtností, což v době Covidu byla nenormální situace.
Dětí se rodí méně proto, že dítě znamená dobrovolné značné snížení životní úrovně nejen v době produktivní, ale i v důchodu.
Optimální strategie zajištění na stáří je nemít děti, peníze takto uspořené z půlky užívat k "bohatějšímu" životu, druhou půlku investovat, a v důchodu mít jeden důchod z investic a druhý důchod od dětí těch hlupáčků, co tuhle vládou nastolenou strategii nepochopili. Prostě je "důležitější" cpát peníze do penzijních fondů než do nové generace.
Je několik otázek, které principiálně ovlivňují pohled na porodnost. První a nejdůležitější je: je dobré, aby se rodilo hodně dětí? S výjimkou průběžného důchodového systému nevidím žádnou výhodu vysoké porodnosti. (Ten důchodový problém se dá vyřešit jinak.) Druhá otázka je: klesá nebo roste počet dětí s nízkým IQ? Protože pro následující století budou hlupáci na nic. Ani do armády se už nehodí. Na poli už dneska pracují většinou automaty a toto se dále prohloubí.
a o ty důchodce se bude starat kdo? Už teď je nedostatek lidí v sociálních službách a obávám se, že umělá inteligence to nezachrání.
Oni neustále vymýšlí a upravují to tak, aby to bylo co nejvíce výhodné a přineslo to co nejvíce peněz státní kase a né důchodcům. Protože tihle o životě v důchodu a náročných profesích nevědí zhola nic. A ani nemůžou, protože to v životě nezažili.
ne státní kase, ale aby bylo více peněz na "jejich" zakázky typu elektronizace stavebního řízení.
Výborně, konečně to někdo řeší. Stát není od toho aby někomu něco platil, každý se musí starat sám - špičkové zdravotnictví a slevy na služby je víc než dost. Dnes na jednoho seniora pracuje 3,2 člověka a důchodci projí 30% státních výdajů, v roce 2050 to bude 50% a na jednoho remcajícího důchodce budou dělat pouze dva pracující. Je super že s touhle katastrofou konečně někdo něco dělá. Je nečase přestat podlízat důchodcům a začít konečně něco dělat pro mladé. Výborně Fiala, výborně Jurečka.
přebíráte manipulace od vlády. Ten poměr se týká podílu osob 18-64 ku osobám 65+. Ale poměr ekonomicky aktivních k důchodcům se mění výrazně méně. To ale vláda tají. Musí strašit.
A druhé strašidlo, obrovský "deficit" 70 mld. Kč vloni si vytvořila vláda sama tím, že nahnala spoustu lidí do předčasných důchodů, čímž vytvořila nové náklady a podsekla příjmy.
Může mi někdo smysluplně vysvětlit, proč bych měl mít (dobrovolně) stejně vysokou penzi jako manželka? A pro osoby, co by mě chtěly hned hateovat tím jako, že ženy by si to zasloužily apod., tak třeba v mém případě žena vydělává více a přesto bych nebyl pro, aby jsme měli stejnou penzi. Má to být podle zásluhovosti. A ne v tom dělat bordel. A navíc, pokud je někdo ochoten darovat část své penze druhé osobě, tak je i ochoten dávat peníze do společné domácnosti, takže ani v tom bych výhodu nevyděl.
je to jednoduché - příjem patří do společného jmění manželů, tedy oběma stejně, tedy i nárok z něho odvozený by měli mít manželé stejný. Chyba je, že to Jurečka navrhuje jako dobrovolné, mělo by to být automatické. Manželství je o vzájemném ekonomickém zajištění.
"Od roku 2026 až do roku 2035 bude postupně docházet ke zpomalení meziročního nárůstu nově přiznaných důchodů. A to asi o 180 až 200 korun za rok."
Upřesnění:
Od roku 2026 až do roku 2035 bude postupně docházet k poklesu reálné hodnoty nově přiznaných důchodů. A to asi o 180 až 200 korun měsíčního důchodu za každý rok přechodného období, tedy za 10 let dojde k poklesu reálného hodnoty měsíčního důchodu o 1800 - 2000 Kč v dnešních cenách.
"Reforma" splní tento cíl - ušetřit na důchodcích peníze. Vedle toho naplní další cíl, decimovat českou populaci a vytvořit ještě větší demografický problém v budoucnu, což ostatně dokládá již nyní zjištěný pokles plodnosti z 1,83 na 1,35 za této vlády, po dlouhodobém růstu. Takže vláda ví, co působí za průšvih, přesto ho chce protlačit. To už není chyba, ale vědomé poškození populačního vývoje.
Tento komentář byl smazán uživatelem.
Ten rozdíl není nijak významný, protože na druhou stranu se rodiče musí více snažit a více vydělávat, aby na dítě vůbec měli, takže podle statistik je ten rozdíl za celou profesní kariéru malý. A rozhodně není v řádu 6 mil. Kč, co pak bezdětný inkasuje z důchodového a zdravotního systému z odvodů dětí rodičů. Když se to na MPSV počítalo, vyšlo, že vyšší odvod u bezdětného pokryje přibližně 10 % toho výnosu.
Tento komentář byl smazán uživatelem.
nene, platí do minulosti, ale ne do budoucnosti, ale inkasují i v budoucnosti. Rodiče platí jak minulost, tak budoucnost. Takže opravdu bezdětní dávají do lednice půl jogurtu, pracující rodiče dvou dětí celý jogurt, ale bezdětní chtějí stejně jogurtu, jako se dostane na rodiče.
Zkuste si oddělit průběžný systém bezdětných a rodičů na dva samostatné systémy. Oba budou platit na výživu předchozí generace, ale až dorazí do důchodu, fungovat bude průběžný systém pouze rodičům.
Proč odpočíst inflaci, to je přece hlupost, v případě deflace ji také neberte v úvahu.
.
Nejde, ale je to částka která jde do eráru a může jít klidně stranou.
.
To přispívají i ti co rodiči nebudou a úplně stejně. A to celý život protože nemají možnost slev na daních z příjmů za děti.
"Proč odpočíst inflaci, to je přece hlupost, v případě deflace ji také neberte v úvahu." Pokud nechápete takto elementární věci, nemá smysl s vámi diskutovat. Hezký večer.
Ale samozřejmě že je to průběžný systém. Vy si myslíte, že Vám zdravotní pojišťovna ty peníze někde ukládá? Takto to opravdu nefunguje.
Pokud by se sociální systém zrušil, měli by bezdětní celý život, aby si našetřili na důchod. Naopak mladé rodiny by musely: a) nějak vyžít samy, včetně uhrazení pobytu rodiče doma, protože žádná mateřská a rodičovská by samozřejmě nebyla, b) živit svoje děti, hradit nejen všechny jejich potřeby, ale i zdravotní péči či školy, a c) živit svoje rodiče. No a ideálně si k tomu ještě spořit na důchod, kdyby se náhodou děti nevyvedly, nebo se s nimi něco stalo. Vaše představa, že každý rodič by měl k dispozici dvě děti (tedy každý pár by musel mít čtyř děti) a ti by mu platily takto velkou částku, je spíše úsměvná.
pracovní aktivita dítěte je 40 let, doba pobírání 20 let. Takže lze počítat dítě 2x.
Pokud by neplatili sociální pojištění, pak by tuto částku měli k dispozici pro své předky.....
4,5 teď dostanu na spořáku u banky a stačí mi tam přijít z ulice.
.
Žena s průměrným platem, to jest 40 000 hrubého, dá státu přes 12 000 měsíčně na zaměstnaneckých odvodech + odvodech ze strany zaměstnavatele.
.
V jaké fázi rodičovství přispívají rodiče na rodičovskou? Jejich potomek má až až do 26 zdarma školné, zdravotní péči, zápočet na sociální.
4,5 již nedostanete všude, a ještě musíte odpočíst inflaci.
Na starobní důchody nejde celý odvod zaměstnance a zaměstnavatele.
Přispívají než se stanou rodiči, v době, kdy jsou rodiči, i v době, kdy už nejsou rodiči. Prostřednictvím ostatních daní.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
To je výzva pro opozici na antikampaň:
Snížili jsme rekordně plodnost...
Zvýšili jsme daně...
Snížili jsme podporu rodin s dětmi...
Dokázali jsme prodat lidem elektřinu za nejvyšší ceny...
Vyhráli jsme soutěž o největší inflaci...
Nahnali jsme nejvíc důchodců do předčasných důchodů a tím vytvořili rekordní rozdíl mezi výběrem pojistného a vyplacenými důchody....