Je to naprostá hloupost. Na celé zeměkouli stovky let platí, že čím nižší životní úroveň, tím větší porodnost. Dnes s přehledem vede Afrika,
Tak to by musel být během fialové vlády babyboom. Jaksi se nedostavil, naopak. Opakujete jen klišé, která dávno neplatí. Zkuste si porovnat plodnost Francie a Španělska. Rozdíl v plodnosti 0,7, tedy obrovský a máte pocit, že Francie je proti Španělsku zemí s výrazně nižší životní úrovní?
Tento systém z důchodců dělá rukojmí politiků. Po desetiletích práce jste odkázan na vrtochy politiků, místo toho abyste měl svůj vlastní účet na který vám žádný politik nešáhne. Ani ve vyrovnané demografii(což není naše realita!) nefunguje dobře pokud ho srovnáte s alternativami - I málo výnosná investice se vám za desetiletí slušně zhodnotí a můžu ještě zmínit minimální zásluhovost
systému, kdy ti co nejvíce přispějí do systému jsou nehorázně okradení ve prospěch těch co přispěli nejméně.
Tento důchodový systém je jen politický nástroj, který produkuje lidi závislé na státu a tedy lehko ovladatelné.
Jste mi připomněl známou hlášku.... Díru v zemi, tu mi vzít nemůžou.... Není to tak dávno, co politici "šáhli" i na váš vlastní penzijní účet, stačí se podívat do Maďarska, Slovenska a Polska. A ohledně výnosů, dnešní penzijní fondy ani nestíhají inflaci, ani se státní podporou.
V clanku je to uvedene, zacalo to mnohem driv, jen to pokracuje. Ale uvidime az vyhraje volby nejmenovany majitel, treba masivne zlevni maslo, nutelu a presvedci lidi mit vic deti (treba zvedne platy nejen u statnich zamestancu, ale i u vlastnich). Cas ukaze
Nezačalo to dříve. Do roku 2021 plodnost setrvale rostla až na 1,83, Fiala zvládl za 3 roky odmazat desetiletý růst.
Společnost bez dětí je společnost bez budoucnosti. Ignoranti v současné vládě zřejmě spoléhají i v tomto případě na neviditelnou ruku trhu.
Těžko lze spoléhat na ruku trhu, když jedna skupina (bezdětní) jsou masivně dotovaní druhou skupinou, rodinami s dětmi. Bezdětní čerpají v důchodu z úsilí rodičů kolem 6 mil. Kč. Důvodem je extrémní ekonomická zátěž rodin daněmi a pojistným.
Švamberk zase mele páté přes deváté, ale to hlavní neřekne. Průběžný důchodový systém je Ponziho schéma. Je to obyčejný podvod, který se během populačního růstu neprojeví. Stejně jako každé Ponziho schéma funguje jen v případě, že roste počet zákazníků(podvedených).
Podmínit celé fungování státu tomu abychom tento podvodný systém udrželi v chodu, je naprosto absurdní.
Mýlíte se, průběžný systém funguje velmi dobře a s minimálními náklady i při vyrovnané demografii. Růst opravdu není potřeba.
Jste si ten komunismus pěkně zidealizovala včetně toho neslavnýho Husákova sociálního experimentu, kterej porodnost skokově snížil aby pak zase skokově spadla a v průměru zůstala úplně stejná. Jen se udělal problém se silným ročníkem, který následujou slabé. O bytové situaci ani nemluvě. Přijde vám ze dnes je běžné aby v bytě 3+1 spolu žily 3 generace? Tenkrat to nebylo nic neobvyklého. Důvodem nízké porodnosti je blahobyt. Nic jiného. Bohaté státy mají nízkou porodnost ty chudé ne. Neexistuji mezi tím ani výjimky.
Primární a společnou příčinou nízké porodnosti v bohatých státech je kult konzumu v kombinaci s neexistencí volebního práva dětí (resp. rodičů za děti). Modlou jsou prachy, hnacím motorem volebních slibů je uplácení co nejvíce voličů, a tím jsou děti bezcenné pro politiky, proto jsou ekonomicky znevýhodněné rodiny s dětmi.
Za to že se nerodí víc dětí jsou vinny všechny vlády od 89 roku. Výstavba státních bytů se zastavila , stavělo se a staví byty na prodej ne sociální a zákon který by to podporoval není a hned tak nebude protože to pro ODS není priorita . Jak můžou vlády chtít po mladých ,aby měli děti když jim NIC NENABÍZÍ !! Nejsou byty, nejsou školky ani jesle a do toho když pak by chtěla jít žena do práce tak nejsou půl úvazky , ale plná pracovní doba 8 hodin. A na rodiče se mladí nemůžou spolehnout s hlídáním když ti musí ještě dost dlouho pracovat. Husák věděl moc dobře co je potřeba , aby byly děti a tím pádem pak lidi co budou odvádět daně tak se postaral stavbou bytů ! Podniky stavěly byty pro své zaměstnance byla i družstevní výstavba a i si lidi za půjčku od státu mohly postavit rodinné baráky. Takže byl mix výstavby bytů od státních po soukromé. No a teď stavba domu - miliony na kontě taktéž koupě bytu . Hypotéky na desítky let s obrovskými splátkami .Takže pokud vláda ať ta či jiná nezasáhne a nezačne stavět státní byty nebo podporovat družstevní stavění tak dopadneme jak sedláci u Chlumce !!
Není to tak, počítal jsem to. Nejvíce klesala plodnost, když byl u vlády PIRSTAN, pak TOP 09, následuje OF, ODS, zápornou bilanci má i KDU. Pozitivní bilanci má ČSSD a nejlepší výsledek je u ANO (ale je fakt, že se k vládě dostaly zpravidla v době, kdy plodnost byla velmi nízká. A to nejsem jejich volič ani příznivec. To jsou data.
Pokles porodnosti je důsledek mizivé podpory mladým manželstvím. Najhorší je například velmi drahé bydlení a s tím spojené nedostupné bydlení. Asi by bylo třeba obnovit výstavbu panelových domů ale jenom státních. Ceny nájmů začaly totiž růst ihned po privatizaci. Na základě toho se s byty začalo kšeftovat.
Budou-li se stavět další byty, stejně to vykoupí bezdětní, protože na to mají více financí. Problém je jinde - v nepřiměřené daňové a pojistné zátěži rodin s dětmi.
V Irsku a Portugalsku s tím problémem začínají něco dělat. Dostupné bydlení ve státních a obecních bytech. Daňové úlevy pro mladé rodiny.
Tady stát ještě ani neráčil konstatovat, že tu je problém co je třeba ho řešit. jenom si pár demografů a novinářů povzdechne že to je katastrofa a tím to končí. Jinak ticho. A to jsou ve vládě pro rodinní lidovci. Cha chá.
Přitom tato demografická katastrofa je to nejhorší co po této vládě jednou zbude. Za tři roky se nenarodilo 60. tisíc dětí proti předchozím dlouhodobým trendům. To je pokles o 20 procent.
Máme tu konečné tu nejlepší vládu. Hodnoty jsou správně nastaveny. Lépe už to nejde. A mladí lidé jim do toho ráje přestaii být ochotni rodit děti. Nad 20 procenty se nedá mávnout rukou.
Máte pravdu. Kvůli vládě Petra Fialy se za 4 roky nenarodí 77 tis. dětí. Což v budoucnosti vytváří větší skrytý deficit než "úsporné" kroky v důchodové reformě.
Nejsmutnější je, že nejen že se tolik nenarodilo, ale již počaté děti byly ve větší míře usmrcovány, než odpovídalo předchozím trendům. Jen v roce 2023 bylo takto nad rámec trendů utraceno 3422 dětí. Dvě třídy na okres.
Furt s těma bytama,stát stavět byty nemá
Bytů je dost,jen je prostě dnes nárok jinde,2+1 už je lidem malý
Porodnost a byt spolu moc nesouvisí,výmluva,spíš je tam právě ta obecná nechuť si snižovat komfort,věnovat svůj čas a hlavně jsme přeci mladí do 40 času dost,no leda kulo,biologicky se to okecat nedá a když se do toho vrhnou lidé až po tom baráčku,50ti dovolených ,2 nových autech,tak je jim 40+ p5i nejlepším a bez reprodukční kliniky to ak už nejde a samozřejmě ,že jsou rádi že rádi,když jeden potomek
Bydlení a proodnost spolu nesouvisí,nebo jen velmi okrajově ...
To jako ti lidi doteď nebydlí?
Porodnost klesá s blahobytem, ne obráceně.....
Bydlení a porodnost, přesněji plodnost spolu souvisí přes ekonomickou sílu rodin. A ekonomická síla bezdětného páru je výrazně vyšší než páru s dětmi. Proto mladí dávají přednost zajištění bydlení a na děti jim již nezbydou peníze.
A není pravda, že porodnost klesá s blahobytem. Naopak, v poslední době když rostly reálné mzdy, rostla i plodnost, a s poklesem reálných mezd šla plodnost dolů. Vliv na plodnost má poměr životní úrovně stejně schopného bezdětného páru a páru s dětmi.
Stručně řečeno, vláda se pokusila vyřešit následky demografického výkyvu na přelomu století tím, že vytvořila mnohem větší problém opětovně. Byty nejsou problém, ale problém je ve snížení dostupnosti bydlení bezdětných a rodin s dětmi. Problém je v tom, že podnikatel si před zdaněním odečte náklady na dopravu, kancelářské potřeby, někdy i tu jachtu, ale náklady na děti se hradí z čistého zisku. Dokonce z příjmu připadajícího na dítě se platí výživa důchodců. Docela absurdní. A příčina - absence volebního práva dětí. Z populace do 64 let tvoří rodiny s dětmi polovinu populace, ale mají volební sílu třetinovou. A jelikož se politika zredukovala na uplácení voličů, logicky je důsledkem naprosté ignorování rodin s dětmi a jejich ekonomické znevýhodnění. Jen drobný příklad - problém s důchody je kvůli tomu, že generace v reprodukčním věku kolem roku 2000 měla málo dětí, budoucích plátců, ale vláda prodlužuje věk odchodu do důchodu a snižuje nově vyměřované důchody i těm, kteří v té době přesto děti měli a průběžný systém prakticky zachránili. Takže současná vláda provozuje sociální inženýrství se záměrem zlikvidovat schopnost české populace se přirozeně reprodukovat. Nejhorší na tom je, že to není z neznalosti, ale úmyslně, protože na důsledky jejich politiky byli upozorněni, a to opakovaně.
Hlavní důvod, naprosto nesystémové zohlednění toho, že dítě je z ekonomické stránky investice do budoucnosti. Kancelářské potřeby si podnikatel odečte z výnosu, ale náklady na děti hradí z čistého zisku. Zdrojem vadného nastavení v celé západní Evropě je to, že volební síla rodin je silně nerovná, podhodnocená z hlediska velikosti populace, kterou zastupuje. Pak na ni politici logicky kašlou, nepřinese DOST hlasů.
Pokud si někdo třeba udělá v tuto chvíli hypotéku od 18.let na být 1kk s průměrnou cenou 2,8 milionů, tak při splácení 20 tisíc Kč měsíčně může mít už ve 28 let svuj byt ještě před založením rodiny, jelikož průměr založení rodiny je okolo 26-30. Let.
Může poté dům pronajímat, nebo jej prodat s hodnocením ceny domů za 10 let.
Pokud někdo od 18. Let si začne odkládat peníze na složené úročení, tak i po malých částkách bude pak v důchodu plusu o x milionů.
Pokud si někdo od 18. let začne kupovat zlato, stříbro po malých slitcích, tak už po 10 letech je v plusu.
Pokud si někdo od 18. Let začne kupovat akcie, tak v průměru je v plusu 5 procent za rok.
Je spousta a spousta druhů investic, co mladý člověk může sám na vlastní bedra začít provozovat, aby nemusel být závislý na státu. Vše je o finanční gramotnosti.
Buď nadávat na vše, že zdražuje nebo zatnout zuby a něco se svojí finanční stránkou dělat.
A teď si spočtěte, jak to bude dělat člověk, co skončí vysokou ve 24 letech, ve 28 letech bude mít první dítě se ztrátou jednoho příjmu, ve 31 letech druhé dítě, opět se ztrátou jednoho příjmu, zahrňte náklady na děti po dobu do 53 let, a porovnejte to s možnostmi bezdětného se stejnými výdělečnými schopnostmi. Bude mít naspořeno o cca 4 mil. Kč více, tedy příplatek k důchodu tak kolem 15.000 Kč proti tomu, co děti měl.
Zavinila? Spíš jen o dva až tři roky urychlila něco co by stejně přišlo. A upřímně do teď jsem od opozice žádný pořádný návrh neslyšel. Největší opozice ANO jen kritizuje, ale když se jich zeptáte ať představí svůj ten lepší návrh tak že až po volbách. Teď ne a nedivil bych se kdyby to dopadlo úplně stejně jako, když zrušili Nečasův druhý pilíř. "Do pár měsíců představíme vlastní a lepší" a tím to celé skončilo. Zabitý dvě volební období (ANO+ČSSD) a skoro další 3 roky trvalo než něco udělala současná vláda. Takže vic jak desetiletí opět zabité...
Nepřišlo. Počet příjemců a plátců je dle demografické prognózy stabilní až do roku 2040. Vhodný návrh řešení stabilizující průběžný systém vůči demografickým výkyvům představily už Věci veřejné v roce 2010. Nebyla politická vůle a místo toho se zavedl nesmyslný a škodlivý II. pilíř, naštěstí zrušený. Takže řešení jsou, ale není vůle je provést.
I když člověk má děti, tak může investovat. O to více to ty děti učit, ať se nespoléhají na stát a už od malá investují, protože spořicí účet nerovná se investice.
Více vzdělaná společnost po stránce finanční = Méně lidí závislých peněžně na státu.
To sice může, ale ne každý a určitě výrazně méně, než stejně výdělečně schopný bezdětný. Navíc dítě mu nezajistí ani část důchodu, protože tyto prostředky stát sebere a rozdělí všem.
99
Sledujících
0
Sleduje
99
Sledujících
0
Sleduje
Tento komentář byl smazán uživatelem.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Je naprosto funkční. Ničí ho záměrně "pravice", aby ho mohla zprivatizovat, jako se o to pokusili Nečas a Kalousek s Drábkem v roce 2012. Je to obrovský byznys.