Dobrý den, bohužel mi došla délka příspěvku, takže jsem ho musel dokončit a nějak utnout. Chtěl jsem totiž dodat, že nelze paušalizovat. Víte, já jsem kdysi potkal spousty praktiků a v podstatě jsem se mezi nimi primárně pohyboval. Byly mezi nimi a jejich odbornosti obrovské rozdíly. Někteří chtěli lidi opravdu léčit, za jiné v podstatě ordinovala sestra. Byl to takový pel mel, ale špatně se rozhodně neměli. Máte pravdu, že se musí věnovat ještě dalším administrativním činnostem, protože jsou podnikatele. Někteří na to mají lidi, někteří to dělají sami. Ale tady mě zase napadne srovnání se soukromými ambulantními specialisty, kteří mají stejné administrativní povinnosti, přitom mají daleko delší ordinační hodiny. Musí nasekat výkony, které se jim snaží pojišťovna regulovat a zdaleka si nepřijdou na takové finance. Nezlobte se, opravdu se v tom pohybují dlouho a praktik je nejlépe placený obor v medicíně, pokud má standardní velikost kmene pacientů. Prostě mi přijde, že vzhledem k ostatním lékařům si z finančního hlediska není na co stěžovat. A pan Šonka se vlastně přiznává, že je to o penězích.
Platby se jmenuji kapitační. Jejich vypocet je pometne slozity zavisly na rade faktoru. Nejvyssi zaklad je tusim 72. Pak se ruzne o nejake kc zvysuje, pricemz tahle platba pokryva velkou radu tech nejbeznejsich vykonu. Rekneme ze se to dostane na 100kc/ mesic. Praktik bude mit 1500 lidi prumerne. To je 150 000 mesicne. Rekneme ze totez dostane zaplaceno za bodovane vykony tzn prijem 300 000. Plati min 1 sestru a sebe, za oba klasicka soc a zdrav pojisteni, pak plati najem, odpady, pojisteni, vybaveni ordinace, spotrebni material, pc a sw a asi i radu dalsich veci ktere my netusime. Uvadim jen to co je zrejme.. takze ono se to docela hezky nascita takze 100t cisteho si asi domu neodnese. Natoz 400 jak tady niz nekdo placa
Nezlobte se, ale musím Vám oponovat. Jak je praktiků málo, hlavně ve městech, dosahuje jejich kmen kapitovaných i 3000 pacientů. K tomu připočtěte nějaký domov důchodců a ještě nějaký výrobní podnik, kde dělají “závodního” lékaře, vše placené. Ta částka, kterou píšete, bude výrazně vyšší a srovnejte to pak s hodinovou dotací lékařů v nemocnicích. Žádné noční služby a přesčasy. Praktik pro dospělé (nikoliv pro děti a dorost) je nejlépe placená činnost obecně ve zdravotnictví, pokud nepočítám špičkové soukromé kliniky, kde ale nevezmou každého lékaře a musí být třeba špička ve svém oboru. Sestry u nich rozhodně nedosahují výplat, jako v nemocnicích, ale ty berou jako benefit výrazně kratší pracovní dobu bez víkendů a služeb. Myslím, že jim zbyde výrazně víc, než píšete. Navíc když chtějí skončit, tak svůj kmen dokáží velice výhodně prodat svému nástupci jako takového zlatého padáka, i když se nemuseli nějak zásadně zasloužit pro to, aby ho získali. Nelze to vzít samozřejmě paušálně na všechny. Lékař na vesnici to má určitě horší, protože musí navštěvovat třeba 3 vesnice, aby nějaký rozumný kmen posbíral. Ale většina je ve městech.
Praktici pro dospělé jsou v podstatě nejlépe placená skupina lékařů v rámci našeho systému. Naopak jsou léta zcela otevřené nůžky mezi příjmy praktiků a lékařů v nemocnicích a to za zcela neporovnatelnou časovou náročnost. Prostě s jídlem roste chuť. A je jen velmi málo těch parktiků, co jdou s dobou, adaptují se na nové technologie a snaží se změnit system svoji práce. Souvisí to bohužel s tím průměrným věkem, což se jim asi nedá vyčítat. Ale naštěstí i takoví jsou a já mám to štěstí, že jsem zrovna na takovou výjimku natrefil. Divím se, že v rámci svého cechu, netrpí jistou míry solidarity ke svým kolegům v nemocnicích a chtějí vyčerpávat další prostředky z již tak napjatého rozpočtu tohoto rezortu.
Nedá mi to a musím se vyjádřit k tomu, co se tady děje ohledně praktiků. Na začátek bych chtěl říct, že se dlouhodobě orientuji v oblasti uhradové vyhlášky, která se každý rok mění, hlavně z hlediska financování nemocniční péče a znám i strukturu financování praktických lékařů, kteří narozdíl od ambulantních specialistů mají každý měsíc jistotu stálých plateb, i když odjedou třeba na dovolenou, protože nejsou placeni výkonově. Důvody, proč je věk praktiků čím dál vyšší, jsou převážně 2. 1. Pro mladé lékaře se jedná o neatraktivní obor, protože je to jakýsi nižší obor medicíny, kde se nebudou moc rozvíjet v nových metodách, diagnostických přístrojích apod. a to bez urážky (je to častěji o psychologii a sociologii, hlavně na vesnici). 2. Praktici si už dávno zabetonovali svoje místa skoro jako u notářů. Délka, kterou musí lékař absolvovat, pro získání této specializace je velmi dlouhá a kde koho odradí. Srovnávat finanční ohodnocení praktika a lékaře z nemocnice je ovšem zcela mimo mísu. Před 15-lety jsem často dělal vyúčtování praktikům na pojišťovny a už tenkrát to s větším obvodem dosahovali měsíčně 300 tis. Kč. K tomu nějaké ty pobídky od farma firem. A to vše za 4 hodiny denně a jeden prodloužený den v týdnu. Lékař v nemocnici musí natočit sakra víc hodin, aby si přišel na zmiňovaných 120 tisíc. U praktiků pro děti je to ale úplně jiná situace. Zvládnou tak max. 1000 dětí, protože se nedokážou o víc kvalitně postarat a každý den mají i odpolední poradnu apod. Za to mají poloviční peníze jako praktik pro dospělé a možná je pro ně lepší zůstat v nemocnici.
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Dobrý den, až k samému závěru jsem četla Váš příspěvek s pochopením, že se v této oblasti orientujete. Ovšem v závěru jste mě zklamal, opět další kdo míchá hrušky s jablky, čili nechápe rozdíl mezi dobou ordinační a dobou pracovní. Pokud lékař praktik ordinuje 4-5 hodin, musí sebou sakra hýbat, aby odbavil 50-60 pacientů, v době chřipek se běžně dostávám k číslu 90-100,což ovšem znamená ne 4,ale někdy ani 8 hodin ordinování nestačí, aby se to zvládlo. Ale i kdyby jen těch 5 hodin, tak kdy si myslíte, že praktik se dostane k administrativě? Až po ordinačních hodinách. Čili v další části pracovní doby. Úrazove pojistky, žádosti o důchod, o příspěvky na vše možné, lázně atd atd. Vyřizuje emaily pacientů atd. Není toho málo a hromádka ke zpracování se vytvoří denně... spousta kolegů si to nosí domů a pracují na tom o víkendech. Mrzí mě, že si tolik lidí myslí, že praktici nemají co dělat....
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Dobrý den, bohužel mi došla délka příspěvku, takže jsem ho musel dokončit a nějak utnout. Chtěl jsem totiž dodat, že nelze paušalizovat. Víte, já jsem kdysi potkal spousty praktiků a v podstatě jsem se mezi nimi primárně pohyboval. Byly mezi nimi a jejich odbornosti obrovské rozdíly. Někteří chtěli lidi opravdu léčit, za jiné v podstatě ordinovala sestra. Byl to takový pel mel, ale špatně se rozhodně neměli. Máte pravdu, že se musí věnovat ještě dalším administrativním činnostem, protože jsou podnikatele. Někteří na to mají lidi, někteří to dělají sami. Ale tady mě zase napadne srovnání se soukromými ambulantními specialisty, kteří mají stejné administrativní povinnosti, přitom mají daleko delší ordinační hodiny. Musí nasekat výkony, které se jim snaží pojišťovna regulovat a zdaleka si nepřijdou na takové finance. Nezlobte se, opravdu se v tom pohybují dlouho a praktik je nejlépe placený obor v medicíně, pokud má standardní velikost kmene pacientů. Prostě mi přijde, že vzhledem k ostatním lékařům si z finančního hlediska není na co stěžovat. A pan Šonka se vlastně přiznává, že je to o penězích. Proč by jinak soukromé firmy tak rády kupovaly ambulance praktiků a dávaly si tam zaměstnance? Protože na tom dokážou dost vydělat vzhledem k nastaveném způsobu financování. A ruku na srdce, jste sice podnikatelé, ale jako jediní mate v podstatě placenou dovolenou díky kapitaci, což specialisté nemají, protože neudělají ty výkony. Nijak se Vás nesnažím jako skupinu dehonestovat, ale za mě není proč stávkovat z finančních důvodů.