I já bych panu novináři doporučil návrat do autoškoly, nebo alespoň nahlédnout do vyhlášky č. 294/2015 Sb. (v aktuálním znění), co říká o značce B 21a:
Zákaz předjíždění
Značka zakazuje řidiči předjíždět motorové vozidlo vlevo s výjimkou motocyklů bez postranního vozíku.
Není teda pravda, že cyklistu nebo motorku za ní předjíždět nelze. S opatrností se to smí. Nesmíte při tom nikoho ohrozit. A cyklistu samozřejmě musíte předjíždět s odstupem aspoň 1,5 metru. Jednoduchou plnou čáru při tom přejet smíte (při předjíždění motorky nesmíte, tam musíte míst dost místa ve svém pruhu). To se zase píše u vodorovné značky V 1a.
Nenazval bych to absurditou. Je to spíše taková zajímavost, která má své historické důvody.
Mimochodem, když se podíváte zrovna na Pelhřimov, nemá jen enklávu, ale také tři exklávy. Jinou obcí s exklávou je třeba Svatý Mikuláš u Kutné Hory. A určitě je takových obcí víc. Jen si to běžně neuvědomujeme, pokud zrovna nezkoumáme katastrální mapy.
To nám takhle jednou přijela na chatu parta čtyř chlapů. Obehnali prostor páskou se zákazem vstupu. Já jsem musel zalézt dovnitř, zavřít okna a nevylézat ven. Oni si oblékli speciální obleky, nasadili respirátory třídy FFP3, postříkali střechu nějakým přípravkem a dali se do odborného odstranění krytiny. A když po pár hodinách slezli, sundali obleky a respirátory, zapálili si všichni cigaretu a prohnali si plíce dávkou dehtu... 8)
„Odstranění eternitové krytiny je nutné nahlásit stavebnímu úřadu a hygienické stanici.“
Jen taková drobnost: Kvůli azbestu se na stavební úřad nedává ohlášení, ale je nutné mít stavební povolení. Před třemi lety jsme to absolvovali. Původně jsem si myslel, že ohlášení stačí, ale když jsem začátkem jara zavolal na úřad, co všechno k tomu potřebuju, vyvedli mě z omylu. Původně jsme to měli s firmou vyjednané na květen, ale nakonec se nám to posunulo až na konec letních prázdnin. Referent stavebního úřadu byl maximálně nápomocný, za to ho dodnes velebím, ale stejně to byl vopruz. Musíte si nechat vypracovat aspoň jednoduchou projektovou dokumentaci, od někoho, kdo má kulaté razítko, a vyžádat si stanovisko odboru životního prostředí. Pak teprve můžete požádat. I když máte papíry v pořádku, jsou tam určité lhůty, které nelze obejít. Obesílají se sousedi (nedej bože, aby se některý rozhodl hodit do toho vidle), kteří se mohou k záměru vyjádřit. Pak teprve se vydá stavební povolení, ale to není v právní moci. Dostanou ho i sousedi a čeká se, jestli někdo nepodá odvolání. Když se to nestane, dostanete papír s nápisem „Stavba povolena“ a můžete začít. Kolaudaci jsme nedělali. Úřadu stačilo, že jsme oznámili zahájení a ukončení stavby a dodali doklad o uložení na skládce.
Od vypracování technické zprávy, kterou mi udělal bratr, což bylo mé štěstí, po pravomocné stavební povolení to trvalo zhruba 4 měsíce.
Hygienickou stanici vyřídila firma, která likvidaci prováděla. Tam jsme se o nic nemuseli starat.
Líto mi ho není. Je to pitomec, a ještě si to nechal napsat na čelo. Inu, kdo chce kam...
Na druhou stranu, ty prachy by mu měli dát, i když to možná mysleli v žertu. Neznám filipínské zákony, ale kdyby to bylo v Česku, nárok na vyplacení odměny by pravděpodobně měl. V občanském zákoníku máme ustanovení o veřejném přislíbu. Pokud někdo vypíše odměnu za splnění nějakého úkolu, jakkoliv hloupého, má závazek ji vyplatit. Bez ohledu na to, že to bylo myšleno jen jako aprílový žert. Kdo něco takto veřejně vyhlašuje, měl by si být vědom toho, že to někdo jiný vezme vážně, a nést za to plnou odpovědnost. A jak někdo píše níže, vlastně to je docela směšná částka za reklamu.
Jsem Husákovo dítě, nejsilnější ročník, těsně před padesátkou. To, že nás je hodně, jsem pocítil už na základní škole, kdy jsme kvůli nedostatku učeben museli dva roky chodit na směny. Že jednou nebude dost peněz na naše důchody, poslouchám už od dosažení plnoletosti. S tím, že dostanu od státu almužnu, pokud se toho vůbec dožiju, tak nějak počítám a připravuju se na to. Úvahy o prodlužování odchodu do důchodu zatím moc neřeším, protože se to za patnáct či více let může ještě několikrát změnit. Když jsem byl mladý, odcházelo se v 60 letech. Pak se to začalo průběžně zvedat a mně to vycházelo na 66 let a 6 měsíců. Teď tam máme strop na 65 letech, ale jen někdo naprosto bláhový si může myslet, že to tak zůstane. Pokud se někdo nezačal na svůj důchod zabezpečovat už dříve, i v padesáti má čas zcela zodpovědně s tím něco dělat. Prostě nefňukám a vytvářím si rezervy, abych jednou slušně vyžil i s malým důchodem. Myslím, že mnoho mých vrstevníků to dělá stejně. Tak jen můžu doufat, že jednou někdo neudělá reformu, která nás před důchodem připraví o úspory. To bych bral jako podraz a jako trestání za to, že celý život přispívám do průběžného systému a pomáhám platit důchody generaci svých rodičů, kteří to taky neměli v životě jednoduché.
Otázka č. 5 je položena zavádějícím způsobem. Striktně vzato, ani jedna z nabízených odpovědí není správná. Česká republika vznikla (jako Česká socialistická republika) 1. ledna 1969, když se Československo stalo federací. Když se federace v roce 1993 rozdělila, ČR tady už tehdy byla, nevznikla, ale pouze získala plnou samostatnost.
Policista zastřelil v USA ženu v šestém měsíci těhotenství. Údajně kradla v supermarketu – to je ale skandál! Policajt zastřelil chudinku těhotnou! To si člověk řekne po přečtení nadpisu. Přitom právě ten je na tom nejvíc skandální. To, že paní neuposlechla výzvy a najížděla na policistu autem, staví celou věc do úplně jiného světla. Ale to už v nadpisu samozřejmě není...
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Jako introvert Vám naprosto rozumím. Taky nejsem rád středem pozornosti. Ale nemám obvykle problém připravit si odbornou přednášku nebo školení na téma, kterému rozumím, a postavit se před publikum, které to zajímá. Dělal jsem to mnohokrát, takže tréma většinou už taky není. Největší výzva to byla poprvé, ale to jsem musel zaskočit za kolegu, který dostal pár dní před tím padáka. Nikdo jiný, kdo by to mohl udělat, v tu chvíli nebyl, tak mi nic jiného nezbylo. Prostě mě hodili do vody a musel jsem plavat. Zvládl jsem to a dobrý. 😀
Neumím si představit, že bych měl někoho bavit. Pronést projev či nějakou slavnostní řeč, to taky nevím. I když největší problém by byl asi v tom, o čem bych měl mluvit. Možná, kdyby mi ji někdo napsal, tak bych tuhle výzvu s přípravou a s trémou nakonec asi dal.