Lékař, vědecký pracovník, autor odborných knih a studií
Článek je perfektní. Čtení příbalových letáků je důležité, při pochybnostech je ale potřeba konzultovat lékaře. Mohlo by se stát, že po přečtení příbalového letáku se zděsíte uvedených možných nežádoucích účinků a přestanete užívat životně důležitý lék (to ty v článku uvedené nejsou). Bohaté výčty nežádoucích účinků u některých léků vyplývají z toho, že si farmaceutické firmy snaží vytvořit alibi pro případ, že nějaká komplikace, která může nebo nemusí souviset s podávaným lékem nastane a někdo bude chtít odškodnění.
Problém má několik aspektů. Za prvé existují obory, u nichž je naprosto evidentní, že jejich absolvent bude obtížně hledat uplatnění, to platí zejména o některých oborech humanitních. Za druhé, spousta lidí si vybírá obory studia, k jejichž absolvování "s odřenýma ušima" mu právě stačí jeho inteligence, na uplatnění v praxi ale už ne. Za třetí, to že člověk úspěšně absolvuje střední nebo vysokou školu ještě neznamená, že má osobní předpoklady se uplatnit v praxi (pracovitost a další vlastnosti).
Pomineme-li citaci jedné velmi pochybné studie „Changes in Heart Transplant Recipients That Parallel the Personalities of Their Donors“ z již zrušeného časopisu Journal of Near-Death Studies, neexistují důkazy o popsané „srdeční paměti“.
Pokud jde o srdce, nemá žádnou složitou neuronovou síť. Do srdce vstupují senzorické nervy, tedy ty, které odvádějí do centrálního nervového systému informace ze srdce, dále pak vegetativní nervy, které se podílejí na regulaci srdeční frekvence a stažlivosti. Ty jsou dvojí, sympatické a parasympatické. Sympatické a senzorické nervy neobsahují v srdci buňky, jsou to jen výběžky nervových buněk. Součástí parasympatického zásobení jsou buňky v tzv. srdečních gangliích, které jen přepojují signály z tzv. pregangliových vláken na postgangliová, zakončená v srdci. Sympatická i parasympatická vlákna vedou informaci do srdeční tkáně, nikoli z ní a nemohou se tak na ovlivnění mozkové činnosti ani u netransplantovaného srdce podílet. Senzorická vlákna, která jediná vedou informaci směrem k centrálnímu nervovému systému v srdci žádné buňky nemají, a tudíž nemohou uchovávat paměťovou stopu. Takže ani u netransplantovaného srdce neexistuje mechanismus uchování paměti a jejího přenesení do mozku. U transplantovaného srdce jsou všechny nervy, které srdce spojovaly s nervovým systémem odříznuté, spojení neexistuje, tedy ani potenciální zdroj paměti.
Já jsem článek "Prevence sexuálního obtěžování" na stránkách FSS MU pochopil tak, že se jedná o vztahy v akademickém prostředí, zejména mezi učiteli a studenty. Tam si myslím, nemá ani náznak sexuálního zájmu místo. Pokud by ale došlo ke generalizaci na všechna prostředí, asi by skončil sex jako takový. Nicméně je třeba negativní odezvu na projevy sexuálního zájmu brát vážně.
Jen pár poznámek k hezkému článku. Kromě uvedených zdrojů metanolu existuje ještě jeden, a to úmyslné pančování alkoholických nápojů metanolem. Před léty na to zahynulo dost lidí a tehdejší viníci možná ještě sedí ve vězení.
Taky už byly metanol i etylénglykol použity k vraždám.
A pokud jde o nitrožilní podání alkoholu, za mých mladých let byla hlavním důvodem prevence traumatického šoku, to už se asi v této indikaci nepoužívá.
Vážení přátelé, není dobré dávat průchod emocím. Učitelka mateřské školy opravdu nemá kompetenci obsluhovat inzulínovou pumpu. Pokud by došlo v souvislosti s pumpou (nebo předpokládané souvislosti s pumpu) k nějaké nehodě, učitelku by žádná podepsaná smlouva neochránila. Není možné nutit někoho, aby na sebe bral riziko třeba i trestního stíhání a hodnotit to jako neochotu. Já sám jsem jezdil 10 let jako zdravotník na dětské tábory a s mým souhlasem tam jezdily i děti se zdravotními handicapy, které nikdo na tábory nechtěl vzít. Měl jsem ale patřičnou kvalifikaci a byl jsem si vědom rizika, které na sebe beru. Nikdo mě k tomu nemohl nutit a nikdo soudný by mi nevyčítal, kdybych děti s handicapem na tábor odmítl vzít. V případě Ninušky by asi čistým řešením bylo, aby inzulínovou pumpu chodil obsluhovat člověk, který má patřičnou kvalifikaci.
V historii se stalo mnoho neomluvitelných špatností, židé/Židé byli často jejich nezaslouženou obětí. Ideologie antisemitismu je založena, podobně jako ostatní xenofobie na předsudcích. Tyto předsudky mohou potom vést ke zločinům. Je třeba předsudky vytrvale vyvracet a šiřitele předsudků a nenávisti odsuzovat.
Bylo by pěkné, kdyby digitalizace všude ideálně fungovala. Někde funguje, v řadě pracovišť, myslím že ve většině, chodí laboratorní výsledky elektronicky a nikoho by ani nenapadlo doručovat balíky s laboratorními výsledky fyzicky. Každá zdravotnická laboratoř má takzvaný LIS (laboratorní informační systém) a záleží jen na příjemci informace, zda má svoji elektronickou evidenci kompatibilní s univerzálním LIS a elektronické zasílání výsledků si nasmlouvá. Předávání zdravotnické dokumentace, včetně výsledků zobrazovacích metod funguje mezi velkými nemocnicemi. Pokud jde o zprávy pro praktického lékaře, tam lze buďto zprávu fyzický donést nebo poslat mailem. Vyplatí se to v každém případě. Koneckonců tam zprávu nemusí odnést sám pacient, může příbuzný.
Autoři původního článku sami přiznávají jeho slabiny, to znamená malý soubor sledovaných mužů a měření koncentrace testosteronu ve slinách. Obojí snižuje výpovědní hodnotu článku prakticky na nulu. Stačí mírné snížení příjmu tekutin a sliny se zakoncentrují a koncentrace testosteronu bude vyšší. Tyto chyby by neprošly ani při obhajobě diplomové práce.
Článek se odvolává na články, které se odvolávají na studii provedenou v USA (Wang Z a spol. Menarche and Time to Cycle Regularity Among Individuals Born Between 1950 and 2005 in the US. JAMA Netw Open. 2024 May 1;7(5):e2412854), jejíž význam si dovolím zpochybnit. Proběhla retrospektivně, to znamená že ženy byly dotazovány zpětně v létech 2019-2023, kdy měly první menstruaci. Pochybuji o tom, že většina žen narozených v r. 1950 si zhruba po 40 létech přesně pamatovala termín své první menstruace. Mám námitky i proti hodnocení příčin případného dřívějšího nástupu menstruace. Tělesná hmotnost je jasná, nástup puberty u děvčat souvisí s produkcí hormonu leptinu, produkovaného v tukové tkáni a podmínkou nástupu puberty je dosažení určitého podílu tukové tkáně v těle. Jak by měl působit stres, to je mi záhadou. Při stresu se zvyšuje produkce hormonu prolaktinu, který by spíše působil opačně. A pokud jde o znečištění životního prostředí? Pokud by v prostředí byl dostatek tzv. hormonálních disruptorů, asi by také působily spíše opačně.
U mužů je to jinak.Při ejakulaci jsou odstraňovány zestárlé spermie a nahromaděný sekret v prostatě a semenných váčcích. Dlouhá sexuální abstinence snižuje plodnost muže, protože stárnoucí spermie ztrácejí schopnost oplodnit vajíčko. Dlouhá sexuální abstinence také zvyšuje riziko karcinomu prostaty, k čemuž přispívá hromadění prostatického sekretu a zvyšování koncentrace škodlivých látek v něm.
Jenom k plodovým buňkám v mateřském těle: Přítomnost fetálních buněk v mateřském těle v graviditě bývá spojena s opožděným vývojem plodu, preeklampsií, potraty a předčasným porodem. Převážná většina fetálních buněk po porodu zanikne. Pozitivní vliv na zdraví matky nebyl podle současných publikací (Mpakosi A, Sokou R, Theodoraki M, Iacovidou N, Cholevas V, Kaliouli-Antonopoulou C. Deciphering the Role of Maternal Microchimerism in Offspring Autoimmunity: A Narrative Review. Medicina (Kaunas). 2024 Sep 5;60(9):1457) spolehlivě prokázán.
Klitoris je opravdu důležitý orgán, ovšem jeho anatomii a funkci, včetně senzitivní inervace, neobjasnila dr. O’Connell, ta jen se spoluautory publikovala revue shrnující dosavadní poznatky (O'Connell HE, Sanjeevan KV, Hutson JM. Anatomy of the clitoris. J Urol. 2005 Oct;174(4 Pt 1):1189-95). Poznatky o detailech anatomie a senzitivní inervaci, včetně specifických senzorických tělísek, byly publikovány už v polovině minulého století m.j. i českými autory.
Staly se hrozné věci, byla pošlapána lidská důstojnost a došlo ke škodám na psychice pacientek, byly spáchány trestné činy. Pachatelem ani spoluviníkem ale nebyla lékařská komora. Ta může konat pouze tehdy, když někdo podá stížnost. Nemá a nemůže mít mechanizmy na nějaké aktivní vyhledávání pochybení nebo trestné činnosti, nedisponuje nějakou rozvědkou. A stížnost na lékařskou komoru nikdo nepodal. Buďme objektivní a spravedliví.
Lékař, vědecký pracovník, autor odborných knih a studií
0
Sledujících
2
Sleduje
Lékař, vědecký pracovník, autor odborných knih a studií
0
Sledujících
2
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Jak už někteří diskutující zmínili, paní velmi pravděpodobně byla nositelkou mutace BRCA1 nebo BRCA2, vzácně jsou příčinou karcinomu ovaria i jiné mutace. Při běžném gynekologickém vyšetření není snadné karcinom ovaria v počátečním stadiu zjistit, pravděpodobné je zjištění nádoru v časném stadiu ultrazvukem, to je u nás dostupnější než v řadě jiných států. Karcinom ovaria roste velmi rychle. Ženy by měly být vyšetřené na mutaci BRCA1 a BRCA2 (riziko karcinomu prsu a vaječníku), u mužů hrozí zejména karcinom tlustého střeva. Pokud je žena pozitivní, měla by být vyšetřována na onkologii 1x za půl roku. Po porodu posledního dítěte se dá problém vyřešit preventivním chirurgickým výkonem. Komplikacím ze spádu hormonů se dá předcházet substituční hormonální léčbou, kdy se podává tělu vlastní hormon estradiol například formou náplastí..
4 odpovědi