Rozlišoval bych ochotu bránit svoji vlast (stát), a to ve jménu čeho, koho a proti komu.
V globalistické multikulturní době pod patronací EU, po zprivatizování veřejných statků a asi i po rozdělení Československa se u nás v Česku nejspíše míra ztotožnění se s „národním“ státem umenšuje, zvláště pak v situaci, když má mnoho lidí dojem, že je jejich vláda pro „vyšší dobro“ hází přes palubu.
Jsou-li navrhované odvody reakcí na válku na Ukrajině s tím, že mají případně naše odvedence nasazovat do misí i mimo území našeho státu, a to i do zákopových válek, a ne výhradně na obranu našeho státu v jeho současných hranicích (dle některých našich politiků totiž již ve válce jsme, takže by vyhlášení válečného stavu s ohrožením státu pro tyto účely asi problém nebyl), byl bych proti.
Pavel.
Nemíním zde svým případným nálepkujícím oponentům nabíhat na úderné komentáře a ani nemám v úmyslu hodnotit názory pana Fica.
Jen konstatuji, že i zde registruji sílící militantnost v reakcích na jiné náhledy, což považuji v demokratické éře za škodlivé a nepřípustné.
Jen na okraj si dovolím vyjádřit přesvědčení, že Rusko do Berlína znova napochodovat nehodlá…
Se zvoláním „Dejme míru šanci!“
Pavel.
Premiér Fiala škodí nejen ekonomicky, a nejen svému státu a většině jeho občanstva, ale svou servilností přilévá olej do zakonzervovaného vojenského konfliktu, ve kterém umírají převážně mladí lidé na obou stranách fronty.
Stydím se za postoje naší současné vlády, od které bych naopak očekával maximální diplomatické úsilí o rozumnou kompromisní dohodu válčících stran s ukončením nesmyslné války, která navíc může nebezpečně eskalovat.
Pavel.
Ústavní soud by měl i v této věci rozhodnout nestranně a vyhodnotit jen ústavnost posledního vládního rozhodnutí.
Učiní-li tak, těším se, že bude výše důchodů navýšena dle původních pravidel předchozí vlády.
Já si však další posouzení dovolit můžu.
Zrušila-li tato vláda EET i superhrubou mzdu, navyšuje-li rozpočet armádě, zvedá-li platy lékařům i sobě, pak by neměla šetřit na těch, kterých se inflace dotýká nejvíce.
A to pomíjím skutečnost, že vysokou inflaci svou nekompetentností vyvolala.
Pavel.
Náčelník generálního štábu armády by měl dostávat prostor v armádních složkách a na Ministerstvu obrany a neděsit lidi o Vánocích, navíc zasažených strašnými předvánočními událostmi.
Podobné výstupy by měla občanstvu poskytovat vláda ústy premiéra, neboť tento generál může být v této věci i ve střetu zájmů.
Asi málokdo pochybuje, že z narůstajícího rozpočtu armády osobně profituje i naše armádní elita.
A to pomíjím, že má i válka na Ukrajině složitější pozadí, přičemž se nedomnívám, že by mělo Rusko chuť, motivaci i síly vojensky obsazovat státy EU.
Nakonec Rusové před nedávnem „dobili“ například Karlovy Vary bez jediného výstřelu a mají tak rozlehlý stát, že to dle mě ani nemají zapotřebí.
Přeji všem klidné Vánoce a vše dobré do nového roku.
Pavel.
Doby, kdy i naši chlapi chtěli za vlast bojovat jako před Mnichovem, nejspíše pominuly.
Tak, jak se náš stát rozpouští v EU společně s umenšováním státu výprodeji „společného“ po roce 89 a při neblahém působení současných vlád, ubývá vlastenectví, ztotožnění se státem - vlastí a nejspíše i motivací jej za cenu svého života bránit, zvláště pak tehdy, když jsou současné konflikty složité i jinak.
Na Ukrajině to mají lidé ještě těžší, takže ty kluky vcelku chápu.
A proč by naší pohostinnosti nevyužívali, když i náš prezident údajně patří k největším jestřábům.
No, jestřába si přestavuji jinak.
Je to silný svébytný svobodomyslný a nezávislý dravec.
Pavel.
Jak zde chceme něco zlepšovat, když ani novinář neumí nazývat věci pravým jménem.
Dosud jsem se domníval, že když někoho porazíme, tak že jsme zvítězili, a že jsme tedy lepší než poražený.
Chceme snad „vítězit“ v nejvyšší inflaci?
Žijeme vůbec v podivné relativizující éře.
I naši (čeští) sportovní komentátoři nenazývají faul faulem, ale opisy jako, že „dohrál soupeře“, „zatáhl za záchrannou brzdu“, případně, že jej odmítl.
Maďaři se však z této porážky trápit jistě nemusejí…
Pavel.
Já bych to s dovolením shrnul.
Většina cinkajících klíči v roce 1989 čekala asi něco trochu jiného než to, kam jsme se dostali a co nyní řešíme.
Snad jen Ti, kteří cinkáním přivolávali restituce, mohou být vcelku spokojeni.
Jinak - názory s návody našeho (českého) pana prezidenta nepřekvapují.
Jen bych dodal, že pokud znovuzvolení Trumpa, může dle něj přinést nebezpečnou změnu postoje USA k „Ukrajinské“ válce v možnosti se s Ruskem domluvit, jasně dokumentuje, že shledává řešení jen v eskalaci konfliktu s cílem „zvítězit za každou cenu“!
Já však žádného možného vítěze po kapitulaci poraženého „nevidím“ ani v situaci, kdy Ukrajina mobilizuje další zálohy a dokonce i v případě, že bude i v budoucnu masivně materiálně i finančně západem podporovaná.
Přece není možné razit politiku oslabování Ruska za každou cenu?
Tedy i za cenu, že i „my padneme na hubu“…
Klidné svátky všem!
Pavel.
Nepamatuji tak hroznou (a ulhanou) vládu a to počítám i ty socialistické (pamatuji už dost).
O tohoto premiéra ovšem obavy nemám.
Ten už má teplý flek v evropských strukturách jistě zajištěný, mimo jiné i proto, že nám elektrickou energii nejvíce zdražují, ačkoliv patříme k jejím vývozcům.
V Evropské komisi mu to bude vedle paní Jourové slušet a mohl by přesedat třeba Výboru pro sjednocení barvy a ceny Nutely.
Pavel.
Lidé nemají dost Ukrajiny, ale podobných angažovaných článků, jako je tento.
Nálepkuje-li někdo lidi s jiným názorem, má k demokratovi velice daleko.
Ne barikád nám třeba, ale rozumu, citu, schopnosti pochopit druhého a ochotu domluvit se s ním.
I válka na Ukrajině má složitější pozadí a zvítězit se dá i kompromisní dohodou, která ukončí zabíjení lidí, devastaci měst, vesnic a i přírody se zvířaty.
Válka zatím nekončí nejen „díky Putinovi, či Zelenskému“, ale i díky podobným postojům, jako vyjadřuje autor tohoto článku.
Pavel.
Většinu tzv. rodinného stříbra jsme prodali a část nechali zkrachovat.
Sklárnu v Květné řadím právě do této kategorie a to nejen pro její 230 letou existenci se zařazením ruční výroby českého skla do seznamu kulturního dědictví UNESCO, ale i pro know how jejích zaměstnanců, předávajících si tyto znalosti i um po generace.
Je ostudou tohoto státu a současné vlády, když v důsledku několikanásobného zdražení elektrické energie, kterou vyrábíme i pro energetickou soustavu EU, že podobné podniky u nás krachují.
Pavel.
Docela těžké se ve všem orientovat.
I v podobných článcích o chudnutí.
Při deklarované průměrné mzdě cca 45000,- Kč a při uvědomění si, že ji táhnou nahoru hlavně ti, kteří mají mzdy vyšší, je u nás jistě dost lidí (domácností), kterým se ani v této Fialovic éře špatně nežije.
Lze to vysledovat i při nákupech v marketech, jak jsou některé velkokapacitní vozíky nadívané a do jakých vozů je zákazníci tlačí.
Na druhou stranu většina zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhne a výchova dětí se dnes prodraží.
A to nemluvím o tom, že většina mladých bez celoživotní hypotéky nebydlí.
Odhaduji tedy, že je i nyní ¼ našeho občanstva takzvaně za vodou.
Ale zbývají čtvrtiny tři, včetně většiny důchodců, zvláště pak těch, co dožívají single.
A nejhorší je, že bude hůře a dle mě to zásadně nezmění ani žádná další vláda.
Jistou nadějí by snad mohla být změna postojů k válčení a návod, jak zamezit vývozu peněz ven (dcery – matky) při lepším výběru daní ze šedé zóny, případně vyšší mírou daňové progrese u těch, kteří budou mít i tak nákupní vozíky plné.
Pavel.
Předpokládám, že podobné požadavky napadají jen lékařské činovníky - bafuňáře, zatímco doktorskou obec překvapují a vadí jí, zvláště pak v současné době, kdy při stálém zadlužování státu většina lidí i přes zvyšující se průměrnou mzdu díky inflaci chudne (včetně důchodců).
Lékaři v minulosti získávali svůj kredit nejen úspěšnou léčbou lidí v duchu Hippokratovy přísahy, ale hlavně lidským přístupem ke svým pacientům a jistou uměřeností se skromností.
Rád přidám svoje dětské vzpomínky na úžasného pana doktora Jirkovského, který mě neváhal při angíně s vysokou teplotou navštívit po své ordinační době doma, kam cestoval v Břevnově ze své ordinace s lékařským kufříkem tramvají a vždy k účinné léčbě přidal i hřejivé slovo. Matka se mu odvděčila asi teplým čajem a nějakou domácí buchtou.
Výsluhy náleží povoláním, kde lidé nasazují život, ne?
Tak zle snad ještě v nemocnicích není.
Pavel.
Prezident Pavel zase perlí.
Nic proti lékařům, naopak.
Nařízenými přesčasy by chod nemocnic zachraňovat neměli a mzdy by měli mít odpovídající. Odpovídající mzdy si ovšem zaslouží i pracovníci jiných oborů a to nejen Ti, kteří umějí na vládu vytvořit nátlak, jako nyní i učitelé.
Systémovým řešením tedy prezident nejspíše myslí, že by mělo být přidáno všem, včetně důchodců a to tak, aby nepoznali, že inflace pokračuje.
No, ale jak to udělat, abychom ji nadále neroztáčeli při dalším zadlužování státu.
Na to asi nemá recept nikdo.
Já bych začal tím, že bych přestal utrácet za šavličky, podíval se na to, proč máme nejdražší energie, když tu elektrickou vyvážíme, a zda ten plyn přeci jen není lepší nakupovat i tam, odkud vedou roury až k mému sporáku.
Pavel.
Jasně, jde o to, aby kdejaká rychlokvaška v neziskovce mohla dělat chytrou v organizaci, kterou platíme z daní, a která nadělá více škod než užitku.
Máme i na toto zákony, jen je řádně vymáhat a případná násilí adekvátně trestat.
Zásadní je, aby tak činily soudy a ne nějaké obdoby domovních důvěrnic!
Pavel.
20 % rodin ve finančních potížích. Je pravděpodobné, že se jedná o vícečlenné rodiny, a tak ten počet zasažených nedostatkem peněz bude cca jedna třetina. To už začíná být velký problé.
Souhlas. Přiznám se, že tolik statistiky nesleduji, ale ještě dám (i ve věku 68 let) na svoje "analytické" schopnosti vycházející ze zájmu o věci veřejné s tím, že přemýšlím i o informačních zdrojích. A hlavně - vím, jak na tom jsou důchodci jako já (a to mám kliku, že jsme na to s manželkou dva) i rodiny našich dětí se dvěma děcky (s hypotékami na bydlení). Dost se divím, jak se za současné nelehké situace (s velmi omezenými - okleštěnými možnostmi řešení všichni i do budoucí vlády cpou. Pavel. PS: Rád bych věřil, že mají správné recepty a nejde jim zase jen o svůj profit...
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Hlavní jsou dotace, ne? Ať to stojí, co to stojí!!!
A též je zapotřebí dětem vštípit správné korektní a vyvážené postoje s genderovým náhledem se schopností anglicky i myslet.
Žijeme v éře relativizace pojmů, což se projevuje nejen v nadužívání slůvka jakoby.
Často se nevyjadřujeme srozumitelně a správně česky, stupňování přídavných jmen se přežilo, ale o to více usilovně (usilovněji) dbáme o to, abychom se v rámci progresu (pokrokově) v „tej Evropě neztratili“.
Nic proti Evropě a vyučování cizích jazyků (třeba už od kolébky) i potřebným reformám ve školství s modernizací programů (osnov), ale nemělo by se tak dít chaoticky, ideologicky a bez řádné oponentury erudovaných pedagogů.
A hlavně, vše by mělo vést k tomu, aby byli naši deváťáci vzdělanější, jazykově vybavenější a lépe připravení (připravenější) do dalšího vzdělávání (a tím i do života), než jsem byl „za socíku“ v roce 1970 já.
A to bez ohledu, zda ukončí svoji základní školu na Hladkově v Praze (jako já), nebo třeba v Ústí nad Labem.
Tomu se nyní říká výzva (nesnadný úkol, zadání)...
Pavel.