Ono by stejná logika šla použít i na US auta v EU. Třeba všem těm autům typu RAM 1500 by se měl vlastně zakázat vjezd do měst, neb jsou moc vysoká a případná kolize s chodcem je pro něj fatální. Vlastně by ta auta měla být považována za nákladní vozy a dle toho jim nastavit rychlostní limity a omezit vjezdy atd. Protože když to do běžného evropského auta napálí zezadu nebo čelně auto typu RAM 1500, tak ho rozšmelcuje na kaši, včetně posádky.
Upřímně i evropská auta pěkně narostla a zbachratěla. Cca 10 let nazpátek si kolegové dělali srandu, že Fabia vypadá jak 1:2 model Báva před ní. Dnes bych se nedivil, kdyby se do aktuálního modelu vlezla lednice. Co jsem slyšel, tak dobře se bourá v dvojkovém Superbu. Pokud se ve městě dostane mezi Avii a TIR, tak aspoň řidič se spolujezdcem má šanci přežít. Zároveň ale slýchávám, jak SUV (např. Mercedes) přejíždí malé děcka a spáče před garáží, protože není vidět, co je před čumákem auta (ač by to měly řešit kamery a senzory).
RAM 1500 nebo trucky, pod které se vleze Miata, na tom asi budou hůř, ale třeba níže zmíněný MBT Abrams tento problém nemá.
Česká republika nemá prostředky na vyslání kosmonauta do vesmíru. Má to stát miliardu. Kde ji Česko vezme? Zase si půjčí. Rozhodně jsou dukazitejsi věci, než další Čech ve vesmíru.
Důležitější? Postavit za tu miliardu panelák? Čekat na Starship, až bude lítat s turisty na Měsíc, až to zaplatí nějaká česká firma nebo až ESA začne dělat českým vědcům obstrukce, když budou chtít do nějakého výzkumu?
Římani si taky mysleli, že jsou důležitější věci, než nějaké stroje, co roztáčí pára... a jak dopadli.
V nadnárodní firmě, kde pracuji je z toho velké pozdvižení. Jednomu z "nejvyšších" v Německu, zavolal o víkendu nadřízený a řekl, že cosi opomněl a je třeba okamžitě zaplatit, nebo firma zaplatí penále ... Nadiktoval číslo účtu, variabilní symbol atd. Dotyčný na svém telefonu viděl číslo šéfa, slyšel jeho hlas, tak to provedl. Škoda cca 1 milion Eur. Už přes měsíc to vyšetřuje v Německu policie. Chápu, že tohle asi byl cílený a asi i dost složitý útok (sehnat si hlas nejyvššího, vytrénovat umělou inteligenci, aby ten hlas uměla napodobit, zobrazení v mobilu že volá nejvyšší ... )
Složitý? Hlas si nahraje z nějaké konference, kde měl rozhovor. Umělou inteligenci si zaplatí za pár šupů a na mobil taky bude nějaký soft.
Např. na YT jsou spammeři, co rýžují tím, že každý den vydají 2 bombastická videa o ničem ("Elon Michio Kaku said and it's shocking"). Dnes stačí napsat/vygenerovat dvě věty se slavným vědcem či podnikatelem, v AI vygenerovat text a zvuk a nechat si od AI doporučit video ilustrace či je vygenerovat, případně vykrást skutečné tvůrce (YT tohle neřeší)... Pár skriptů, AI a flákači rýžují těžké prachy, aniž by museli kamkoliv jezdit, dělat novinařinu nebo něco tvořit.
No nevím, ty baráky jsou vevnitř hodně podobné. Architekti to jedou podle šablon, stavaři berou typovaný materiál. Novostavby jsou jak paneláky, jen z cihel a kvůli okolní zástavbě je každá "řemeslným" výrobkem. Zrušit nesmysly jako "zástavba jen do výše dvou pater" nebo 100 m v centrech s výjimkou vysílačů, případně bourání salámovou metodou (viz např. Cejl). A byrokracie kolem vůbec. Pak zavést skutečnou sériovou výrobu. Ne velké cihly, ne metrákové panely, ale celé nosné celky z kompozitů, na kterých případně robot nanese beton.
TY sídliště postupně stárnou, co nevidět začnou padat a hned budou parcely pro honosnou předraženou seriovou panelovou výstavbu s ještě kratší životností. Paneláky měly plánovanou životnost 60 let a ještě teď si v nich lidi kupují draze byty.
No nevím, zatím neslyším, že by lidi v panelácích měli nějaký hromadný problém s prorezlými panely. Kvalitativně to taky nebylo jiné než dnes. Novostavby z cihel mají hodně charakteristik společných s paneláky, i když mívají jen 7-8 pater. Většinou slyším o bourání paneláků, kde něco vybuchlo (i tak nespadnou hned, v zahraničí je ještě opraví, rizikům navzdory). Je levnější zbourat celé sídliště než jeden panelák. Navíc kolem paneláků bývá hodně zelené plochy, kterou by dnes stavaři nedopustili.
V nadpisu použité slovo "ajťák" nemám moc rád 🙂 Neznamená vlastně nic konkrétního. Jeho definice je dnes už tak široká, jako říct třeba "človek pracující v průmyslu", kam se taky vejde x desítek profesí.
Furt lepší, než co se udělalo s hackery a trolly.
Pro neznalé připomínám, že hacker byl původně ten hračička, co po nocích pájel, pak páječku nahradila klávesnice a hraní si s kódem, ať už za účelu efektivity, bezpečnosti nebo jenom, že je to "cool" a případně se to dá patentovat. Pak do toho začali kafrat novináři, takže se dnes musí říkat, jaký pomyslný klobouk ten hacker má.
Studentský "hack" (česky vychytávka) jsou i párky v termosce, ohřáté v rychlovárce.
Trolling je, když třeba někdo hackne erotickou pomůcku, co má v kabelce studentka. Trolling je prostě nevybíravý Kanadský žert.
PS: Podobně široká definice je DevOps. Tam je automatizace, orchestrace, CI/CD, GitOps, virtualizace... a mnohdy vypadne, že místo programátora myslí admina.
Neznám programátora, který by za 70K vstal z postele. Vlastně asi neznám žádného, který by neměl více než 100K. To možná tak ve státním sektoru, ale tam by žádnej schopnej člověk nezůstal za ty prachy.
Tak to Vaši známí musí dělat v nějaké hodně dravé korporaci, na dálku do Irska nebo v Praze. Případně principálové typicky s 15 - 20 lety praxe. Pár firem se v Brně najde, ale vyšší mzda je vykoupena mj. korporátním kolotočem, drsnějším hodnocením vč. omezení benefitů jako flexibilita pracovní doby či prostředí.
Zkuste si třeba něco půl roku řešit, i třikrát do týdne uprostřed pracovní doby. Pojistná událost (stačí nespolehlivý řemeslník), zlomené rameno a jiné zdravotní záležitosti nebo byrokracie. O dětech, sociálním životě, apod. nemluvě.
Ano, mám nižší mzdu, i když jsem 8 let na plném úvazku, ale nikdo mě nevyhodí, že nejsem v 9 ráno v kanclu nebo na meetingu, co začíná o pěti a místo toho víc práce udělám večer. Taky vím o programátorech, co vyhořeli, otevřeli si hospodu (a z té vyhořeli taky).
No a ten státní sektor, tam není ani průměr celkově, pokud to není třeba NÚKIB. Většina menších firem (i technologických) taky platí podprůměr, tuplem mimo Brno a Prahu. Známý šel radši učit na SŠ (bydlí ve Zlínském kraji).
Chápu alternativní potraviny pro lidi, kteří trpí alergiemi nebo intolerancí. Ale nechápu, proč by někdo, kdo žádným takovým problémem netrpí, měl konzumovat různé náhražky. Jde opravdu jen o módní trendy. Domnívám se, že i pro vegetariány a vegany existuje spousta ,,normálních" variant stravování a nemusí se pro ně vymýšlet náhražky masných výrobků. Já sama nemusím mít maso každý den. Vařím spousty jídel z brambor, zeleniny, hub nebo luštěnin či obilovin. A jsou vynikající.
Co se vege věcí týče, tak to chápu jako podnět k zamyšlení, připomínka. Snížení kalorií, zdravotní, ekologické důvody... i když se přiznám, že patřím spíše k těm, co maso jí pomalu třikrát denně.
V menze byly tyto náhražky vyloženě past: divně to chutnalo, občas s pískem. Když jsem ale byl na jednom festivalu, tak ten hrachový párek se zelím v rohlíku chutnal o dost lépe než masná verze o stánek dál.
Očaři jsou nedostatkoví. Spousta lidí, když začne ve středním věku hůř vidět, si nechá oči přeměřit jenom v optice. Alespoň, co mohu soudit ve svém okolí.
Osobně bych nespoléhal ani jen na očaře. S dnešním vybavením jsou optiky na tom tak dobře, že mnohé měření dokážou lépe a kvalitněji. Samozřejmě nejsou bez chyb.
Jedna optometristka došla ke stejnému výsledku, jako pár let předtím doktorka, abych za dva roky dostal od její kolegyně ze stejné firmy vynadáno, že nosím jiné dioptrie a měla pravdu.
Ale jak nám říkali na jednom preventivním školení, k oftalmologovi se má od určitého věku chodit aspoň každý druhý rok, k optometristovi každý rok.
Jedna věc je výprodej v místě bydliště, když náhodou mám čas a nemusím kvůli tomu brát dovolenou. Chápu jet na koncert, za zážitkem, za rodinou... Ale zabít 8 hodin (taky se nějak musí dostat zpět), celý den práce kvůli pár šušňům?
Kdybych o takovém nákupu věděl, bylo tam něco, co bych nutně potřeboval a ušetřil bych aspoň 20 tisíc, možná bych takovou cestu zvážil.
Jsem Pražák a o tom ani nevím, čtu to poprvé teď tady. Kde se to ti lidé dozví? A hlavně ti mimopražští🤣🤣Ale když si představím co to obnáší, neee, naskakuje mi husina jak pupence. To by muselo být hodně do ouvej, abych se na něco takového vypravil.
Možná nějaký leták. Já je nečtu, ale někteří to luští jak křížovky.
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
No, s tím nárůstem je to otázka. Na jednu stranu krom vysokoškoláků tady byla velká skupina, co neznala ten pocit být týdny zavřený doma, nikam nechodit s Internetem jako jedinou spojnicí se širším světem. Na druhou už dekády existují různá školení, které každoročně každý pracující musí absolvovat a kde se opakuje etika chování ve společnosti. Kurzy seberozvoje, volně dostupná videa, jak zvládat kde co. Droga zvaná vztek a obviňování ostatních tady byly vždy, jen víc viditelné v dobách krize. Když se to člověk nenaučí sám, samostudiem, z okolí, musí logicky nastoupit terapeut.
Dnes navíc nestačí, co říkala maminka, co učitelé na střední a společnost to neřeší vybitím pár zubů a jiným fyzickým trestem, trollingem (nejen na netu), zostudněním nebo ostrakizací, ale trestním oznámením nebo vyhazovem z práce.