Já se s Vámi nehádám, jen se domnívám, že to tak jednoduchý jak je to v tom článku popsané být prostě nemůže. A Vy o tom něco víte, když to máte doma, tak se ptám Vás.
Tak to se moc omlouvám - měla jsem dojem, že jsme ve sporu.
Současné typy inzulinových pump jsou opravdu geniální a kompenzace diabetu jsou na nich vynikající. Ale pořád platí, že je nutné dodržovat dia režim, respektovat řadu pravidel, vyvarovat se chyb, umět reagovat na mimořádné situace, nepanikařit, když pumpa pištěním hlásí chybu, nosit s sebou náhradní set s kanylou a umět ho zavést, nosit s sebou glukózové tablety nebo glukózový gel, nosit s sebou pro jistotu glukometr... (všechny ty věci by mělo mít dítě uložené ve škole nebo ve školce)
Úplně jednoduché to není a není to tak, že by rodiče či učitelky mohli všechny starosti hodit za hlavu.
Všem rodičům dia dětí přeji pevné nervy nejméně do té doby, než bude dítko schopné obsluhovat pumpu a řídit si tu blbou nemoc zcela samostatně.
Samozřejmě, ale ten článek je o čtyřletým děcku, to nechápu.
U dítěte ve školce bych postupovala stejně - podle jídelníčku napsat, kolik čeho mají navážit a jaké mají do pumpy zadat množství sacharidů. Učitelky pak musí dohlédnout, aby dítě celou porci snědlo.
Ovšem to riziko, že se obsluha pumpy splete v naťukání počtu gramů sacharidů tam pořád je.
Nechápu, co se stane, když to děcko pak tu porci nesní.
V páté třídě už měla dcera dost rozumu, aby navážené jídlo snědla. Porce dostávala spíš menší a kdyby měla po obědě ještě hlad, měla k dispozici krekry, slané tyčky apod., u kterých také věděla, kolik inzulínu si má dopíchnout. Se starším děckem už se ta blbá nemoc přece jenom dala nějak zvládat. Holčička od sousedky onemocněla ve čtyřech letech, a to byl masakr.
Ještě bych dodala, že ten řízek s bramborovou kaší na sobě nemá množství sacharidů napsané. Každá složka jídla se musí zvážit a podle tabulek, které udávají procentuální obsah sacharidů v potravinách, sacharidy spočítat. Není sice k tomu potřeba matfyz, ale...
Moje dcera onemocněla dm1 v 5. třídě ZŠ. Praxe byla taková, že jsem do vytištěného jídelníčku každý týden napsala kuchařkám, kolik čeho mají navážit. Inzulín si dcera musela píchnout sama perem nebo později poslat přes pumpu (tehdy ještě nebyly plně automatizované pumpy, zadávaly se jednotky inzulínu, ne gramy sacharidů).
"Obsluha pumpy není složitá. Pumpa se odemkne číselnou kombinací, zadá se počet gramů sacharidů, které v jídle budou"... Jenže v tom je právě zakopaný pes. Obsluha se splete, místo 6 g sacharidů zadá 60 g sacharidů (existují porce jídla takové i takové, a dokud v tom člověk nemá praxi a odhad, skutečně se takto seknout lze) a tak malé dítě může být z předávkování inzulínem po smrti. Není to sranda.
Ještě bych dodala, že ten řízek s bramborovou kaší na sobě nemá množství sacharidů napsané. Každá složka jídla se musí zvážit a podle tabulek, které udávají procentuální obsah sacharidů v potravinách, sacharidy spočítat. Není sice k tomu potřeba matfyz, ale...
A nedá se na kořeny těch tůjí něco nalít? Aby pomalu a nenápadně uschnuly...
Samozřejmě že dá, a k čemu to bude dobré? Může se stát, že jak sousedovi nevadí škaredý plot, nebudou mu vadit ani uschlé túje a nechá je tam. Není lepší čučet na zelené túje než na suché?
Jak jsem psala, buďto pořídit sousedovi nový plot za vlastní peníze (pak by se dal třeba ukecat na zkrácení tújí) anebo ještě jedna možnost, pokud jsou túje opravdu husté, domluvit se s ním na odstranění starého plotu a nechat jen túje jako živý plot.
Totiž, nikdo není povinen oplocovat svůj pozemek, když nechce.
Neochota vyměnit starý plot za nový téměř jistě souvisí s neochotou operaci financovat. Pokud nechcete hledět na škaredý plot, nezbývá než pořídit nový za svoje peníze. Soused se jistě zlobit nebude.
Vzrostlé túje dokonale pohledově oddělující obě zahrady bych brala jako velkou výhodu. Tam, kde stíní, založte záhony stínomilných keřů a kytek - možností je nekonečně mnoho.
Jak píší někteří ostatní diskutující - na tom článku dost věcí nesedí. Aktuálně jsou ceny bytů na maximu, lze na opakočekávat korekci (tj. pokles), samozřejmě můžou se vyskytnout určité lokální extrémy, v článku jsem nepochytil o jakém se bavíme městě.
Také, jak správně podotkl jeden z diskutujících, není pravda, že banky nedají hypotéku na smlouvu na dobu určitou, za určitých podmínek to lze.
Každopádně obecně - nejhorší, co může paní udělat, je to, co dělá nyní. Mlžit, nepřiznat na rovinu, že to nechce a nechat partnera vybírat byt, který mu následně pohaní. Měla by mu to říct na rovinu, pořádně se na rozhovor připravit, přednést argumenty a byla ochotna přijmout protiargumenty a případně je vyvracet.
V článku se nehovoří o majetkových poměrech partnera, má holé pozadí, nebo má nějaké úspory? Kromě toho, že část ceny domu je nutné zaplatit hned (obvykle kolem 20 %), může se (v případě složení vyšší částky) snížit výše měsíční splátky. . Také tím prokáže svoji schopnost vydělat a hospodařit, kolik je příteli let a jak dlouho již pracuje? Našetřil už alespoň 20 % svých ročních příjmů - jestli dlouhodobě sní o bytě či domě, nečeká snad, že mu najednou spadne do klína, ne? Jakým způsobem nyní partner bydlí - to zase může ukázat jeho samostatnost. Jak moc přispívá do společného rozpočtu? Určitě bych nejdřív, než s někým půjdu do takto závažného kroku, chtěl vidět jeho výpisy v BRKI, NRKI a SOLUS - lze je získat i zdarma, psal jsem na toto téma článek: Odkaz 1
Ten odkaz je super, díky.
Co to plácáte ? , to že by bylo bydlení na ni je jedna věc, ale po roce vztahu se uvazovat na 20-30 let? , dneska ani náhodou .Nevím kolik jim je let, ale ty tahanice po rozchodu, kdo tam bude bydlet, kolik kdo investovat do splácení hypotéky, atd atd . Pokud máte alespoň minimum právních znalostí,, tak byste si ta rizika vyhodnotila. Být to má dcera, tak jí poradím, ať mu to řekne na plnou hu.. pardon ústa, že po roce vztahu se vázat na celý život. Životnost partnerských vztahů, ať již na hromádce nebo na papír, to je jedno, je dneska rozhodně kratší, než doba splácení hypotéky. Nejsou všichni takoví magoři, jako my, spolu 55 let.
Jak jsem psala, byt i zatížený hypotékou se dá prodat a vyrovnat se jak s bankou, tak případně s expartnerem, který na hypotéku přispíval.
To za předpokladu, že cena bytu významně neklesne.
Jak napsala paní Jeníková, hlavní riziko by pro slečnu Zorku představoval sňatek a následný rozvod v případě, že by hypotéku splácela převážně ze svého.
Jenže jak vyplývá z článku, slečna má sice stálý příjem, ale její přítel vydělává víc. Tedy by do bytu, jehož majitelkou by byla ona sama (pokud by jí samotné dala banka hypošku, což ale nepředpokládám) nejspíš investoval hlavně on a slečna by na tom mohla jedině vydělat. Zvlášť jestli je mrcha a vzala by si po rozchodu dobrého právníka. Tedy riziko vidím hlavně pro jejího přítele, který by mohl být značně oškubán.
Vy vše zřejmě vidíte tak, že jakmile si mladí ten byt koupí, budou tam optimálně trčet dokud je smrt nerozdělí, jenže tak to vůbec není. Byt je investice dočasně nebo trvale využitelná k vlastnímu bydlení, nic víc a nic míň.
Malinko Vás s dovolením opravím. Pokud si nemovitost pořídí jeden z nich před vznikem manželství a má na tu nemovitost hypotéku, tak v případě následného sňatku se splátky hypotéky zaplacené v době trvání manželství stávají součástí společného jmění manželů. V případě rozvodu mu bude muset vyplatit polovinu splátek hypotéky zaplacené v době manželství i když by ona platila tzv. ze svého a on nedal nikdy ani korunu. Bacha na to.
Díky za upřesnění.
no tak to ani náhodou , on chce hypotéku a má si jí vzít ona? ani nejsou manželé a nic ? jaký on pal bude mít závazek?
Partner by neměl závazek žádný, ale také by mu byt nikdy nepatřil. Ani po pozdějším sňatku. Jenom by toho případně strkal peníze.
Tedy z hlediska slečny není ten plán nijak v její neprospěch - i kdyby se rozešli a hypo sama neutáhla, byt může kdykoliv prodat i zatížený hypotékou. Otázka je, zda v současné době jako jednotlivec na hypošku dosáhne, to by musela mít horentní plat.
Takže nakonec buď požádají oba společně, nebo z toho asi nebude nic
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Pro mastňáky doporučuji trasu Ramzovské sedlo (dostupné vlakem včetně rychlíku z Brna, který přijíždí v cca 9 hodin) - Červenohorské sedlo - sedlo Skřítek (odjezd autobusem). S přespáním na Švýcárně, s malým batůžkem obsahujícím peněženku, doklady, pláštěnku, kartáček na zuby, láhev na vodu a sušenky 🙂 Výkonnější členové výpravy stihnou i odbočku na Praděd, slabší členové výpravy se mohou svézt z Ramzovského sedla na Šerák lanovkou.