Mně připadá ta soutěž už nějaký rok znormalizovaná. Žádá individualita, ani v tanci, ani v hudbě.
Kouknul jsem jednou, nic moc, kouknul jsem podruhé zrovna když Eben vypálil s tím nesmyslem, že skladba Přejdi Jordán byla za komunistů zakázaná a už jsem se nekoukal.
Taky mi komentář připadal zavádějící..
Jednak píseň byla napsána pro seriál: Píseň pro Rudolfa III. v době, kdy nikdo nikoho k emigraci nevybízel. Proč by v době plné euforie měl někdo nabádat národ k emigraci (jaro 68) ...
Jde o symboliku Izraelského národa : řeka Jordán, přes niž se dostávají do země, kterou jim Bůh slíbil jako jejich vlast (tedy přesně obráceně: zvenčí dovnitř)..
Protože po 40 letech putování pouští se Židé konečně ocitají v zaslíbené zemi a Jozue je vede tak, že kněží vstoupí do Jordánu a zastaví vody, které se řítí ze severu k Mrtvému moři...
Později v Jordánu křtí Jan Křtitel. A pokřtí tam i samotného Ježíše, který křtem zahajuje veřejnou činnost. Šlo o bouřlivou řeku, která je nyní už tak vyschlá, že ji suchou nohou překročíte i bez zázraku.
Ale to jsem odbočila. Myslím, že nešlo o nic politického. Tedy v době, kdy byla píseň zkomponována Zdeňkem Maratem a otextována Zdeňkem Borovcem.
Nevadilo tedy spíše to, že šlo o náboženský (biblický) text? Že se to týkalo Židů, kteří vadili jak fašistům tak i komunistům????
Možná i křesťanů. Každý, kdo je pokřtěn, stává se KŘESŤanem (je to v samém kořeni slova).
A pozdější doba měla vycizelovat lidi, opírající se pouze o racionalitu, nikoli o náboženské "bludy"..., což se dokonale POVEDLO!!!
V první řadě by tedy emigrovali všichni tři atoři, kteří k tomu tedy národ písní vybízeli: oba Zdeňkové i Helena.. Nebo se mylím?
Co se týká toho vašeho blábolu, že Němci by si nepostavili dům tam, kde poteče Bělá, když přijde velká voda.
Zrovna včera jsem přeposílala jednomu pánovi zatopené domy až k oknům a to na ulici "V oblouku". V roce 1903.
Takže, než něco hodím do pléna, tak nemusím přemýšlet, jen si o velké vodě v Jesu něco načtu.
Já to tam znám. O povodních ze století 19. i 20. z kronik vím. I fotografie jsem viděla. Proto se v CELÉM KLADSKU začaly stavět poldry a přehrady.
Že už se to nebude opakovat. ALe pokud čtete dobře, tak i povodeň z roku 1903 měla na délku pouhých 30 km, na šířku 8 km.
Čili nezasáhla v podstatě 3 kraje: východočeský, olomoucký a moravskozslezský.
Ačkoli za R-U bylo územní členění naprosto jiné.
Nemůžete. Prý se nedržíme tématu a já šířím konspirace 🙂 🙂 ...
Ježíši...
Furt visí: právě teď. Takže to zase neprojde?
A přitom taková ..b analita.!
Přitom TOLIK lidí tady vulgárně nadává. Melou pořád stejné věci dokola, ať se začne o kultuře, ať o zeměpisu,ať o situaci na D1...
Já napíšu dvě obce a jsem konspirátor...
A tak: vždycky jsem měla jisté potíže. Za ta léta jsem si zvykla.
Ano, to jsme si taky říkali, tak a budeme na kopci, ale tam zase bude fičet vichr, takže prostě se neschováte. My chceme v Jeseníku určitě zůstat. Uvidíme co bude dále a doufám a věřím v to, že už bude jenom lépe. Ať se vám živly vyhýbají a budete mít taky klid. A kde jste bydlela v Jeseníku, jestli se můžu zeptat?
Nemůžete. Prý se nedržíme tématu a já šířím konspirace 🙂 🙂 ...
Ano, to jsme si taky říkali, tak a budeme na kopci, ale tam zase bude fičet vichr, takže prostě se neschováte. My chceme v Jeseníku určitě zůstat. Uvidíme co bude dále a doufám a věřím v to, že už bude jenom lépe. Ať se vám živly vyhýbají a budete mít taky klid. A kde jste bydlela v Jeseníku, jestli se můžu zeptat?
Tak asi nemůžete.
Vždy Vám odpovím, vždy to zmizí. 🙂
Asi to bude nějak: přísně tajné! :)
Ano, to jsme si taky říkali, tak a budeme na kopci, ale tam zase bude fičet vichr, takže prostě se neschováte. My chceme v Jeseníku určitě zůstat. Uvidíme co bude dále a doufám a věřím v to, že už bude jenom lépe. Ať se vám živly vyhýbají a budete mít taky klid. A kde jste bydlela v Jeseníku, jestli se můžu zeptat?
V Dolní Moravě. Tehdy na horním konci pod Slaměnkou.
A potom v Branné v "podzámčí" naproti vodního mlýna a pily. Obojí je u řeky.
Ale mám ten kraj ráda. Kdykoli to jde, tak zamířím do lázní Bludov, do Jeseníka, na Rejvíz, do Losin, do Javorníka, do Zlatých Hor...
Ano, je to kraj přírodních živlů. S tím se musí počítat.
Letos se však střetlo těch neblahých náhod mnohem více, než kdy jindy v historii.
Povodně tam byly zaznamenávány v kronikách od... 1813. Ale šlo vždy buď o popadané mosty, či sesuvy půdy na Šeráku, spadené balvany z Trojkamene..
I dle kronik "strašlivá povodeň" 1903 byla však jen na délku cca 30 km a na šířku pouhých 8 km. Ani v roce 1921 to nebylo tak hrozné. Koryto nebylo zregulované a voda se rozlila do stran, čímž ztratila svou rychlost a sílu. Zahynulo celkem 7 osob. Vždy šlo o lokální rozvodnění konkrétního vodního toku.
Pak se před Arnoltovicemi postavila retenční nádrž - poldr- na 2,25 mil. m3 vody.
Ale řeky se začaly ragulovat, A jak voda nemá možnost ustoupit do stran a rozprostřít energii, tak nabírá děsivou sílu.
A když k tomu přičteme protiproudovou vlnu od severu, tak ani sebelepší opatření na hrázích, vypuštění poldrů a nádrží... nic to už nedokáže zastavit. To je bez šance.
Hodně štěstí na kopci. Vítr je v současných převládajících tropických létech na kopcích docela příjemný. Pevné nervy a zdraví přeji. P. K.
Po zkušenosti z 97 a taky před třemi roky, kdy nás ta říčka Bělá také vytopila, tak jsme pojistku dost intenzivně řešili. Sice hodně zaplatíte, ale jak vidíme, tak se to vyplatí. Po těchto strašných zážitcích bych určitě netrvala už nikdy na tom mít dům u řeky, NIKDY. A doufám, že za pár let se z těchto parcel nestanou opět parcely stavební. Je jistota, že toto přijde zase a možná ještě větší. A řeka si jen našla své původní koryto. Já si raději budu šlapat pěkně několikrát denně do kopce, než tady toto. 2x vytopené, celé zrekonstruované, kolik peněz a dřiny a tentokrát definitivně, během pár minut všechno fuč. To už prostě nechcete, mít nervy vždy, když začnou hlásit nějaké deště. VODA je peklo, máte pravdu.
My jsme se museli v 97 přestěhovat. Do úplně jiného kraje. Středočeského 🙂 ...
A přišel rok 2002. To byste se divila, jak se hooooodně vzdálená Vltava bleskurychle zaplnila, přelila, a nemaje už KAM, tak začala couvat do svých i sebemenších přítoků. ANO, našla si své původní koryto! Což se ostatně stane vždy.
A zase jsme seděli s evakuačními balíčky až do rána na okenních parapetech. A přitom tam v obci nebyl ani potok. Jen taková stoka, kterou husy překročily...
Před ohněm utečete. Před vodou? Ani náhodou!
Tak třetí stěhování..
Tentokrát na vysoký kopec v kraji Jihočeském. Nadmořská výška 409 m n.m.
Ach,to jsem si libenčila: jsme vysoko, dům má patro, přinejhorším ještě půdu, nikde rybník, nikde potok...
A přišel 18. leden 2007, 1:00 v noci.
Ano, orkán Kyrill. Uprostřed lesa, na samotě a na kopci.
Živly mě mají prostě rády. 🙂
Já mluvím o domu, který je na videu v tomto článku. Po povodních v 97 nebyl dům na demolici, žádné povolení jsme si nevydupali, ale prostě jsme tam zůstali, kde jsme jako měli bydlet? Úřady neměly povolit tam stavět před těmi 40ti lety.
Vůbec na Vás neútočím, naopak Vám rozumím!
Poslední povodně byly v 50. letech..
Předtím okolo roku 1920.
A rozhodně nebyly TAK ničivé jako v roce 1997 !
Takže tehdy... před 40 lety se úřady, zejména ty stavební, nijak nerozpakovaly s vydáváním stavebních povolení. Nás ... a to byl barák po Němcích!!! dokonce pojistili v roce 1994!. Opravdu s tím nikdo neměl osobní zkušenost. Ovšem pojištění se vztahovalo na "vytopení" (čili když Vám praskne hadice od pračky a Vy vytopíte souseda o patro níž). Na POVODEŇ....no, tak to tedy slečna kolonku vůbec žádnou neměla. Udivilo nás to, Morava od nás byla necelých 100 m?.. ale tak... vzdrujte úřadu. Nakonec: sama jste to zažila.
Jen: někteří lidé později skutečně trvali - při žádosti o novostavbu - o SP nikoli přímo v záplavové zóně, ale na jejím okraji. Aby to měli "na rovině", aby nemuseli vyjíždět autem do kopce, nebo naopak z kopce (když je námraza)... hodně důvodů uváděli. "Stoletá voda už byla, tak zase přijde za 100 let"... a podobné argumenty.
Tam se prostě mohly všechny dotčené úřady, i majitelé pozemků, opravdu trochu zamyslet.
Já asi vím, kde je Váš dům. Ale strašně moc mi připomíná ten náš.. na němž byl letopočet 1876. Akorát tam máte ten pokoj navíc v prostorách půdy a modernější okna. Jinak: stejná střecha, zdivo, orientace stavby. Proto jsem si myslela, že je to rekonstruovaný dům, nebo přinejmenším tedy dostavěný na původních základech.
Navíc: Bělá se snad nedá ani označit jako řeka. To je za normálních okolností potok, který přeskočíte. Ačkoli VODA... to je peklo..
Prosím vás, která řeka teče od nás do Rakouska na které jsou u nás přehrady?
To byste se divil.
Jak si Vltava pěkně začala "couvat", když už koryto bylo ne zaplňěné, ale doslova přeplněné, a už nebylo KAM by se rozlévala dál.
Ó, tehdy již žíjíc v úplně jiném kraji (kde jsem pečlivě prozkoumala, jestli se v okolí nenachází ani čůrek vody, natož potok či řeka)...
Stejně byla obec úplně mimo Vltavu do rána pod vodou (2002) a my zase seděli na parapetech s osobními evakuačními zavazadly.
Ta voda si tam prostě nacouvala proti proudu. Jak tomu chcete poručit?
Směrem k Rakousku teče Morava (a její přítoky), Dyje a její přítoky...
Bytelných přehrad, na řece Moravě, Dyji a řekách, protékajících Moravou: Novomlýnské nádrže, Vranov, Plumlov, Vír, Slezská Harta, Bystřička, Žermanice, Dlouhé stráně, Olešná.... máme dost, a hlavně: už poučeni je VČAS upouštíme.
Ten dům na videu byl postavený před 40ti lety
Ale tam popadaly domy (nebo byly totálně zdevastované) i z dob sudetských Němců.
Náměstí v Jeseníku, ty klasicistní domy... netvrďte mi, že je to 40 let staré.
A nejen tam. To je celé široké okolí. Lázně Lipová, Česká Ves, Mikulovice, Zlaté Hory, Potůčník, Hanušovice.. z druhé strany zase Dolní Morava, Prostřední Lipka, Dolní Lipka, Loučná nad Desnou, Nové Losiny... všechno. Až do Šumperka.
Na Opavsku, Ostravsku a Orlicku to bude úplně stejné.
Nechť jsou tedy "trestáni" ti, co si umanutě vydupali po 97 na STAVEBNÍCH ÚŘADECH znovu povolení opravit či postavit dům na stejném, již jednou zatopeném místě. Dle mé úvahy to právě stavební úřady neměly povolit, protože z vlastní zkušenosti vím, že to pojišťovny již nechtěly znovu pojistit. Nebo tak draze, že by to v tamnějších podmínkách s lokálními platy nikdo nezaplatil.
I Němci stavěli v blízkosti potoků. Jednak mívali tzv. "trkače" na vodu. Ty vyháněly vodu na půdu, kde byly takové veliké betonové nádrže. Ty pak rozváděly vodu po chlévech a obytných místnostech. A to se bez blízkosti potoku prostě neobešlo...
Nezapoměňte, že i oni provozovali mlýny, malé vodní elektrárny aj. vylepšení, kde vodu využívali.
Tak to zkusím ještě jednou:
Zrovna tohle jsou bývalé domy po sudetských Němcích. A zrovna ti že by za 300 let nepřišli na to, že každých 27 let přijde stoletá voda a stále zarputile stavěli u říček a potoků??
Oni jen potoky nerovnali, nepřikazovali přírodě, nezatěžovali krajinu vleky a atrakcemi pro turisty.
Kde tam máte NOVOSTAVBU, kterou odnesla letošní voda?
Žádnou nevidím. Ani na fotografiích ani na videích...
Jen Pelíšky?
Co třeba: Musíme si pomáhat, Pupendo, Horem pádem, Medvídek, Nestyda, Kráska v nesnázích, Kawasakiho růže, Nevinnost, Učitelka...???? Volná trilogie Zahradnictví?
Jen se to nevysílá... nebo: ne tak často jako Pelíšky.
Takže jsem zase "na seznamu"? Ách jo!!! 🙂 🙂
Po třech minutách: právě teď!
Recenze je bohužel pravdivá, Vetchého jsem brala jako výborného herce, ale někde se zasekl a je ve všem pořád stejný. Hřebejk natočil vynikající Pelíšky a tím to asi skončilo, tenhle film jsem ani nedala celý, po půlce jsme odešli.
Jen Pelíšky?
Co třeba: Musíme si pomáhat, Pupendo, Horem pádem, Medvídek, Nestyda, Kráska v nesnázích, Kawasakiho růže, Nevinnost, Učitelka...???? Volná trilogie Zahradnictví?
Jen se to nevysílá... nebo: ne tak často jako Pelíšky.
V roce 2002 byl dům mé matky (ale vyrostl jsem v něm) poškozen povodněmi. Strávil jsem jeho opravou spoustu času a stálo to nemálo prostředků. Nikoho by ale nenapadlo, proč by měl stát něco vykupovat nebo sávat náhradní pozemky. V té oblasti na Mělnicku byly povodně v podstatě každý rok, sice ne tak intenzivní, ale byly. V roce 2013 přišly docela velké opět. Přesto zde lidi staví nové domy a věří, že se něco podobného již nebude opakovat, ale to ví jen Bůh. Myslím, že pohroma na Jesenicku se v ničem od té na Mělnicku neliší, tak proč tam lidé žádají jiný režim?
VŽDY lidé chtěli vykoupit zdevastované domy po Němcích, nebo jen základy domů. Když jsou hotové základy, stavba jde velice rychle. A mohu zodpovědně napsat, že mnoho takových pozemků, starých domů a základů se nacházelo v bezprostřední blízkosti potoků a řek. Mě to také tehdy udivovalo, ale bylo to stavebním úřadem schváleno jako možné stavební místo ve vlastnictví obce, tedy obec mohla takový pozemek (základy) klidně prodat. Větší povodně na obou stranách Sudet : polské i české byly v letech 1920 a pak v roce 1952.. tuším (dle kroniky).
Mělnicko je na rovinách. Tam je obrovská možnost volby podstatně se vzdálit od vodního toku. V horských údolích je možnost omezená.
A voda si vždy najde původní koryto. Navíc jsou VELKÝM problémem sjezdovky a absence pasoucích se stád ovcí.
Ale letos to nebyl ten nejhlavnější problém. Ani náhodou nebyl! Pro odpověď bychom museli k našim severním sousedům.
Ti se hádají stejně jako my. Ale kaskáda by prý byla "ohavná jako v Čechách", píší na serverech. Tedy: vadí jim naše betonové přehradní hráze (sudetští Němci stavěli kamenné sypané hráze, které ladily s krajinou). Ano, vltavská kaskáda je ošklivá, ale do Rakouska díky ní nevalí co 27 let obrovské spousty dešťové vody. My jsme k sousedům empatičtí i za cenu "ošklivých" betonových hrází, které však nehrozí protržením či přelitím přes okraj.
Tak zrovna na videu je dům po sudetských Němcích, zrekonstruovaný mezi oběma povodněmi.
Já vím své, protože jsem tam žila!
Bývalí obyvatelé Sudet by nepostavili domy v zóně, která by co 27 let podléhala ničivým záplavám. Ve smyslu: TAKTO ničivým.
Opravte to video! Je to směšné, když ukazujete bývalé německé majetky, které voda odnesla úplně, nebo je zatopila až po střechu. Za 300 let, co tam Němci žili, by takovou vodu v takové míře museli zažít tak 120 x, a nové domy by tedy stavěli zásadně na kopcích.
Božeeee!!! Než něco hodím do pléna, tak taky chvilku přemýšlím, zdali to není zavádějící.
O prasklé přehradě jsem tady už informovala. Kdo chce pravdu, ten si ji vyhledá.
Kdo chce SHLÉDNUTÍ, vrazí cokoli bez přemýšlení neinformovaným troubelkům před oči. A hádejte se! 🙂 Bijte se!🙂 Perte se a žerte se!🙂
Mně to sype a vy se utlučte.
Asi to smažeme, že ? 🙂
8
Sledujících
2
Sleduje
8
Sledujících
2
Sleduje
Samozřejmě máte pravdu ohledně té písně. Ale zakázaná tehdy opravdu byla, stejně jako spousta dalších. Moc dobře si to pamatuji.
1 odpověď
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Ano, to já vím. Pamatuju. Ale připadá mi, že všichni tři její tvůrci začátkem jara 68 neměli v úmyslu nabádat k emigraci (nebylo proč, ba naopak), ale že spíše vadil její náboženský obsah, který se jevil jako "škodlivý"?
Nebo je to myšleno tak, že by POZDĚJI nabádala k emigraci? Aha!
Inu, máte pravdu... byly všelijaké myšlekové pochody. Důležité však je, že ani naše generace nezapomněla písničky ze šedesátek.
Mně tehdy víc vadilo, že se nesměly veřejně zpívat koledy. Tedy: směly, ale BEZE SLOV!
Veřejně směly jet pouze melodie Linha Singers: "šavadava dum dum, úú a, ou, ou, bum cink"... No? a poznejte v tom: Půjdem spolu do Betléma..
To by mě zajímalo, proč ten v podstatě první komunista tak hrozně vadil?
Kristus přece také hlásal určitou rovnost lidí, uzdravoval bez pojišťoven, učil bez škol, rozdával jídlo bez výjimky, hlásal: "kdo po tobě kamenem, ty po něm chlebem".
A byl na taky na indexu jako závadný.
Že byl Žid? Nebo hůř: že byl poKŘTĚný Žid, asi 🙂 🙂.