Je zvláštní, že se mluví jen o čerpání vody. Co takhle těžba nerostných surovin? Například ropa a zemní plyn? Ohromné doly na diamanty? Mně to svádění na vodu zavání stejnou manipulaci jako ty úžasné změn klimatu. Už teď nesmíte pomalu ničím topit a za chvíli budou mít důvod proč dávat vodu na příděl.
Už jen slovní spojení průměrná mzda nesnáším. Kolik lidí má průměrnou mzdu? Tohle šlo brát před 89, kdy zas takové rozdíly v platech nebyly. Ale dneska? A co takhle srovnávat spíš to, kolik mi dnes a tenkrát zbyde po odečtení nájmu a energií? A pak z té almužny teprve počítat. A nezapomenout taky, že dřív jsem dala v lékárně recept a léky mě stály 1korunu. Pravda, krytou zlatem. To už je dnes taky jak pohádka.
Takže milý autore, vezměte běžnou mzdu, kterou má většina národa, odečtěte bydlení, energie, léky, kroužky pro děti (byly zdarma) , potřeby do školy (tehdy náklady minimální) a pak teprve počítejte , co si můžeme koupit.
A ještě dovětek.
Dřív se fungovalo podle sluníčka a stejně, jako v celé přírodě, tak i člověk pozvolna zpomaloval. Změny přišly až s průmyslovou revolucí, což není zas tak dlouho, a to zimní zpomalení nám vzaly. Dneska musíme fungovat celoročně naplno. A tím, že se posunula pracovní doba z 6-7 na 8-9, co se dalo, strčilo se pod umělá světla, přicházíme i o to málo sluníčka v létě, které se dá využít v náš prospěch. Vezměte třeba prodavačky. Troufám si odhadnout, že 90% z nich by bez hodinek ani nevědělo, jestli je den či noc.
Takže se opravdu přimlouvám za ten letní čas. Dát možnost profesím, které pracují pod umělými světlý celý den, aby alespoň domů šli s trochou světla. A nejsou to jen prodavačky. Takových profesí je moc a jako společnost se bez nich neobejdeme.
Můj organizmus se s tím srovnává vždycky velmi dlouho. Na jaře až měsíc. Každopádně bych ale dala přednost letnímu času celoročně.
Dnes se chodí do práce déle a celý život se tak nějak posunul spíš na večer. Hodina světla navíc večer je fajn. Člověk je celý den v práci pod umělými světlý a teď když večer vyleze, tak zase jde do tmy. Takže vlastně celou dobu v zimě spousta pracujících ani netuší, jak vypadá denní světlo a v létě se středoevropským si ho také užijí méně. Letní čas nám dává alespoň o kousek víc světlého dne. Sluníčko je potřebné pro vitamin D a změnou času na středoevropský se obíráme i o tu trošku navíc.
Každopádně, zastavit tenhle nesmysl je potřeba. Dávám návrh schůdný pro obě strany. Zůstat uprostřed. Tedy poslední změna jen o půl hodiny a na tom zůstat. Kompromis, který by mohl být schůdný pro obě skupiny. 😉
Až přijdou řetězce s tím, že vám na samoobslužné pokladně dají 10% slevu a zmizí i chybovost, tak se to lidí naučí používat. Ale dělat práci za personál, který by jinak musel řetězec zaplatit.? Proč? Je to opravdu jen o ušetření na zaměstnancích. O ničem jiném. A já jako zákazník z toho mám co? Takže už z principu - NE!
Vše bylo kdysi státní. To ztrátové bylo dotováno tím ziskovým a tak mohly být služby vč. dopravy skoro všude. Většina z toho vznikala podruhé světové válce z práce a peněz našich rodičů a prarodičů. Pak se všeho stát zbavil. Někde za korunu, někde za pár korun, aby se neřeklo. No a pak se jede další vlna. Co je ztrátové, to soukromník nechce. Takže státe dotuj. To co už jednou lidi zaplatili, budou dnes platit znovu. A co z toho budou mít? To samé, co z reorganizace osobní dopravy. Lidi na vesnicích mají už dávno problém. Bez auta se neobejdou. A stejně dopadne i pošta. Jen by mne zajímalo, jak to bylo třeba s převodem české pošty ? Budovy , auta ... Pokud byla zaplacena tržní cena, pak ano, ať se to tak udělá. Pokud to bylo předáno za hubičku, pak by se peníze za prodej měly vrátit do státní kasy - alespoň částečně. Podobnými "obchody" jsme ve výsledku okrádáni všichni už přes 30 let.
EU řeší blbosti. A co by opravdu pomohlo, to neřeší. V mém okolí jsou jen velké obchody bez pultového prodeje. A i tam, kde je, je v mnoha případech některé zboží zalisované do tuny plastu. Takže koupíte na rychlou večeři sýry, uzeniny, pomazánky ap. ve stylu - 100 g v hromadě plastu. Dřív u pultu prodavačka dala vše většinou na papír s celofánem, pokud jste potřebovali větší porci, zvětšil se i ten kus papíru. odpadu minimálně, plastového ještě míň. Proč se neřeší tohle ?
Nevím, jak dnešní jídelny, ale dřív neuměly zeleninu udělat. takže jsem se ji naučila jíst až jako dospělá, když jsem zapojila různé bylinky, česnek, cibuli. Děti zeleninu milovaly. Ryby jsou dnes dost drahé a ty kapří dobroty, co se objevily krátce po přelomu zase někam zmizely. 🙁 Ono je těžké, obrací-li rodina s dětmi korunu, koupit rybu na večeři. Ale taky se dá. Je to hodně o rodině a umu kuchařek. Bohužel i v některých restauracích neumí dochutit.
Byla jsem 20 let na přepážce na ověřování. Každý den byl úřední. Postupně přidávali agendy (i ty, co s tím nesouvisely) v rámci "šetření", nakonec nám i sebrali polední pauzu, aby nahnali politické bodíčky od občanů. "Na oběd se vystřídejte". Dovolím si tvrdit, že v 80% se to nedalo zrealizovat. Nikoho z vedení nezajímalo, že jsou dovolené, ošetřovačky, neschopenky. Končilo to tak, že každý rychle něco zhltnul a pracoval dál. Právo na odpočinek ? Ale jděte. K tomu neustálé novinky, novely, papíry. Praxe byla většinou taková - ode dneška to platí, řiďte se tím (a prostudujte to mezi klienty za běhu). I když jsme o novince věděli předem, manuál byl k dispozici v 8 ráno, stejně jako 80-ti stránkový manuál. A za dveřmi fronta. No nedělejte to za 25 t. za měsíc. Po třech letech bez možnosti se v klidu najíst jsem to vzdala.
Nechápu, proč mu velvyslanectví nepomohlo. Minimálně alespoň teď by měli dělat, co se dá. K čemu tam vůbec jsou? Proč je draze platíme, když nepomůžou člověku , který je v nouzi? Navíc bylo rozhodnuto, že falešné doklady neměl, ale ještě mu je nevrátili. A jestli včas nevycestuje, tak ho zase zavřou? A velvyslanectví? Co dělá?
Opravte mne, jestli jsem to nepochopil špatně. Stát si půjčí drahé peníze, které předvede na obce. Obec s něma nějak hospodaří. Co jí zůstane nemůže převést na investice, spořící účty nebo kamkoliv jinam kde by něco vydělaly. A odborníci navrhují tyto peníze které si půjčil stát od někoho, znovu půjčit státu, ale od obcí. Nebylo by jednodušší dávat peníze obcím průběžně podle doložených investic a plánů? Aby si stát teda zbytečně nepůjčoval moc?
Ty peníze nejsou půjčené. Ty jdou z daní obyvatel. Stát si půjčuje na nesmysly a kouká, kde by co ukradl.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Špatně se mi čte na černém pozadí a podobný problém má spousta lidí. I na těch fotkách je znát, že to bude spíš horší než lepší. Nechápu proč měnit funkční věci. To opravdu máme penize na takové blbosti?