Zcela logicky, stejně jako u normálních měn může banka půjčit jen to, co má. Když lidé nebudou používat banky na vklady, nebudou moci banky poskytovat ani úvěry. Pokud vklady má, je už jedno v jaké měně je má, protože banka samozřejmě může měny směňovat, stejně jako to dělá dneska.
no a to mi vrtá v hlavě. například ten Salvador pokud by tam používali pouze bitcoin tak tam banky prakticky nemohou poskytovat půjčky
Blahopřeju k pátému pokusu.
Těmi úvěry se zvyšují bilanční sumy bank. V jaké ten úvěr přistane, není podstatné, protože pokud někde jako vklad přistane a to přistane (těžko si někdo půjčí proto, aby ty peníze dal pod matraci), tak se zvýší celkové množství vkladů v bankách. A každým takovým úvěrem tedy banky (jako celek) získají další možnost poskytnout úvěr.
ale banka může půjčit jen tolik bitcoinů kolik nakoupí a když je půjčí tak se k ní nevratí. protože bitcoin si nikdo nebude vkládat do banky. ty bitcoiny se do banky vrátí pouze jako splacení půjčky
Zkuste mi najít ve výročních zprávách bank alespoň jednu, která má rozpůjčováno více než má na vkladech.
Ale chápu, že papouškování definic, které evidentně nechápete, je maximum, co zvládnete. Mimochodem, je vtipné ohánět se povinnými rezervami, které nemají s úvěry žádnou souvislost, protože je tvoří právě % z vkladů. Tedy ta souvislost tam je, ale přesně opačná. Tedy, že tu část vkladů, kterou má banka uloženu u ČNB jako ty minimální rezervy, nemůže dále půjčovat.
Ten váš multiplikační efekt funguje jinak než si namlouváte. Když by měla banka například 1000 korun na vkladech, tak jich třeba 900 půjčí. Když je půjčí, tak ten, komu je půjčila je utratí a ony přistanou zase ve formě vkladu na účtu banky (možná jiné, ale to není podstatné). Tedy najednou má banka vklady 1900 a může dalších třeba 800 zase půjčit, atd. Ale vždycky platí, že banka nemůže mít rozpůjčováno více než jsou vklady (teď pomiňme nějaký základní kapitál banky, který může samozřejmě půjčovat do určité míry taky).
děkuji za vysvětlení ale teď tedy nerozumím proč vzniká inflace
No, ve skutečnosti banky (jako sektor) půjčují víc, než mají na vkladech. Je v podstatě standardem, že banky mají rozpůjčováno více, než kolik u nich tvoří vklady. Říká se tomu multiplikační efekt v bankovnictví a banky tím ve své podstatě vytvářejí "nové" peníze, přičemž ten proces do velké míry řídí centrální banka např. přes stanovování výše povinných rezerv.
no přesně to jsem myslel. ale s bitcoinem to nebude možné a to mi vrtá v hlavě jak se budou realizovat půjčky
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
takže akcionáři Northvoltu jsou VW, BMW, GS. Čínou většinově vlastněná automobilka Volvo Cars a Northvolt vytvořily společnost Novo Energy. Nyní však Čínské Volvo plánuje Northvolt z Novo Energy vytisknout, uplatňuje své právo na odkoupení podílu Northvoltu ve společném podniku Novo Energy. Jakákoliv výroba baterií ve společnosti Novo Energy je závislá na zapojení třetí strany nebo jiného partnera,“ uvedla Volvo Cars. Firma Northvolt ztělesňovala snahy Evropy na cestě ksoběstačnosti ve výrobě baterií do elektromobilů.