Vůbec na Vás neútočím, naopak Vám rozumím!
Poslední povodně byly v 50. letech..
Předtím okolo roku 1920.
A rozhodně nebyly TAK ničivé jako v roce 1997 !
Takže tehdy... před 40 lety se úřady, zejména ty stavební, nijak nerozpakovaly s vydáváním stavebních povolení. Nás ... a to byl barák po Němcích!!! dokonce pojistili v roce 1994!. Opravdu s tím nikdo neměl osobní zkušenost. Ovšem pojištění se vztahovalo na "vytopení" (čili když Vám praskne hadice od pračky a Vy vytopíte souseda o patro níž). Na POVODEŇ....no, tak to tedy slečna kolonku vůbec žádnou neměla. Udivilo nás to, Morava od nás byla necelých 100 m?.. ale tak... vzdrujte úřadu. Nakonec: sama jste to zažila.
Jen: někteří lidé později skutečně trvali - při žádosti o novostavbu - o SP nikoli přímo v záplavové zóně, ale na jejím okraji. Aby to měli "na rovině", aby nemuseli vyjíždět autem do kopce, nebo naopak z kopce (když je námraza)... hodně důvodů uváděli. "Stoletá voda už byla, tak zase přijde za 100 let"... a podobné argumenty.
Tam se prostě mohly všechny dotčené úřady, i majitelé pozemků, opravdu trochu zamyslet.
Já asi vím, kde je Váš dům. Ale strašně moc mi připomíná ten náš.. na němž byl letopočet 1876. Akorát tam máte ten pokoj navíc v prostorách půdy a modernější okna. Jinak: stejná střecha, zdivo, orientace stavby. Proto jsem si myslela, že je to rekonstruovaný dům, nebo přinejmenším tedy dostavěný na původních základech.
Navíc: Bělá se snad nedá ani označit jako řeka. To je za normálních okolností potok, který přeskočíte. Ačkoli VODA... to je peklo..
Po zkušenosti z 97 a taky před třemi roky, kdy nás ta říčka Bělá také vytopila, tak jsme pojistku dost intenzivně řešili. Sice hodně zaplatíte, ale jak vidíme, tak se to vyplatí. Po těchto strašných zážitcích bych určitě netrvala už nikdy na tom mít dům u řeky, NIKDY. A doufám, že za pár let se z těchto parcel nestanou opět parcely stavební. Je jistota, že toto přijde zase a možná ještě větší. A řeka si jen našla své původní koryto. Já si raději budu šlapat pěkně několikrát denně do kopce, než tady toto. 2x vytopené, celé zrekonstruované, kolik peněz a dřiny a tentokrát definitivně, během pár minut všechno fuč. To už prostě nechcete, mít nervy vždy, když začnou hlásit nějaké deště. VODA je peklo, máte pravdu.
Ale tam popadaly domy (nebo byly totálně zdevastované) i z dob sudetských Němců.
Náměstí v Jeseníku, ty klasicistní domy... netvrďte mi, že je to 40 let staré.
A nejen tam. To je celé široké okolí. Lázně Lipová, Česká Ves, Mikulovice, Zlaté Hory, Potůčník, Hanušovice.. z druhé strany zase Dolní Morava, Prostřední Lipka, Dolní Lipka, Loučná nad Desnou, Nové Losiny... všechno. Až do Šumperka.
Na Opavsku, Ostravsku a Orlicku to bude úplně stejné.
Nechť jsou tedy "trestáni" ti, co si umanutě vydupali po 97 na STAVEBNÍCH ÚŘADECH znovu povolení opravit či postavit dům na stejném, již jednou zatopeném místě. Dle mé úvahy to právě stavební úřady neměly povolit, protože z vlastní zkušenosti vím, že to pojišťovny již nechtěly znovu pojistit. Nebo tak draze, že by to v tamnějších podmínkách s lokálními platy nikdo nezaplatil.
I Němci stavěli v blízkosti potoků. Jednak mívali tzv. "trkače" na vodu. Ty vyháněly vodu na půdu, kde byly takové veliké betonové nádrže. Ty pak rozváděly vodu po chlévech a obytných místnostech. A to se bez blízkosti potoku prostě neobešlo...
Nezapoměňte, že i oni provozovali mlýny, malé vodní elektrárny aj. vylepšení, kde vodu využívali.
Já mluvím o domu, který je na videu v tomto článku. Po povodních v 97 nebyl dům na demolici, žádné povolení jsme si nevydupali, ale prostě jsme tam zůstali, kde jsme jako měli bydlet? Úřady neměly povolit tam stavět před těmi 40ti lety.
Tak to zkusím ještě jednou:
Zrovna tohle jsou bývalé domy po sudetských Němcích. A zrovna ti že by za 300 let nepřišli na to, že každých 27 let přijde stoletá voda a stále zarputile stavěli u říček a potoků??
Oni jen potoky nerovnali, nepřikazovali přírodě, nezatěžovali krajinu vleky a atrakcemi pro turisty.
Kde tam máte NOVOSTAVBU, kterou odnesla letošní voda?
Žádnou nevidím. Ani na fotografiích ani na videích...
Ten dům na videu byl postavený před 40ti lety
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
My jsme se museli v 97 přestěhovat. Do úplně jiného kraje. Středočeského 🙂 ...
A přišel rok 2002. To byste se divila, jak se hooooodně vzdálená Vltava bleskurychle zaplnila, přelila, a nemaje už KAM, tak začala couvat do svých i sebemenších přítoků. ANO, našla si své původní koryto! Což se ostatně stane vždy.
A zase jsme seděli s evakuačními balíčky až do rána na okenních parapetech. A přitom tam v obci nebyl ani potok. Jen taková stoka, kterou husy překročily...
Před ohněm utečete. Před vodou? Ani náhodou!
Tak třetí stěhování..
Tentokrát na vysoký kopec v kraji Jihočeském. Nadmořská výška 409 m n.m.
Ach,to jsem si libenčila: jsme vysoko, dům má patro, přinejhorším ještě půdu, nikde rybník, nikde potok...
A přišel 18. leden 2007, 1:00 v noci.
Ano, orkán Kyrill. Uprostřed lesa, na samotě a na kopci.
Živly mě mají prostě rády. 🙂
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ano, to jsme si taky říkali, tak a budeme na kopci, ale tam zase bude fičet vichr, takže prostě se neschováte. My chceme v Jeseníku určitě zůstat. Uvidíme co bude dále a doufám a věřím v to, že už bude jenom lépe. Ať se vám živly vyhýbají a budete mít taky klid. A kde jste bydlela v Jeseníku, jestli se můžu zeptat?
3 odpovědi