V těch dobách bylo více perfeknich zpěvaček, které nebyly režimu po chuti a proto byly jejich písně málokdy hrány.Velká škoda protože třeba p.Pruchová měla velký rozsah i pestrý široký repertoár.Jeji syn v USA pod jménem Hamer skláda filmovou hudbu a je velmi dobře hodnocen.Pani Eva Olmerová predzdivaná česká královna soulu měla krásnou barvu hlasu.Take p.Jana Koubková byla českým posluchačům málo známá , především protože se věnovala jazzu (možná ještě žije) kde byla také na špičce kvality.Určite bych našli další dobré zpěvačky a zpěváky,ale jak zpíval W.Matuška - to všechno odvál čas.
Jan Hammer napsal ještě v ČSSR hudbu k Šíleně smutné princezně, ta hudba je doopravdy podařená, to všichni víme, a v Americe pak na počátku sedmdesátých let pomáhal s Mahavishnu Orchestra ustavit celý nový žánr - fúzi rocku s jazzem. Talent a zázemí rodičů muzikantů skvěle zúročil, a skoro bych tipoval, že to bude stabilně jeden z ve světě nejznámějších českých muzikantů, myslím teď muzikantů moderních. Takže za třeba Smetanou či Dvořákem, ti ale mají náskok, a každý rok výročí.
Lepím sem, tak jako všude kam to jde 🙂, vzorek, Mahavishnu Orchestra byl intenzívní kolektiv, tohle je ale uvolněný ploužák (refrén je trochu rychlejší), písnička se jmenuje Dawn - Úsvit (1971):
V odlehlých částech DRC jsou dodnes životní podmínky na úrovni středověku a ve spojení s chudobou a těžké klimatické podmínky tedy kombinace skoro ideální pro nemoce. Malarie je v Africe od nepaměti a moc se nezměnilo, kdežto HIV Cca 30let a ejhle velký pokrok. V DRC jsou místa bez elektřiny a silnic tedy případná vakcinace, pomoc obtížná a nákladná. Nové zvoleny president Tushekedy má před sebou mnoho výzev… DRC je krásná země s prokletim zvané nerostné bohatství.
Přeji DRC Mír
Mír je asi to nejlepší, co jim lze přát.
Já je znám jako fantastické muzikanty, přilepím sem teda aspoň písničku, radši dvě, ať jim není smutno, rok 1989, a ve druhém případě 1983. Tehdy tam podobných skvostů sypali jak ze šrotovačky, a ve světě s tím nebyli neznámí.
Píšu ještě edit, protože jsem si vzpomněl na jednu, kde Franco Luambo Makiadi plamenně káže o AIDS, to už věděl, že je nemocný, a za pár let na AIDS zemřel.
Písnička je ze stejné doby, a má stejně dobré známky 🙂
Tři papaláši pózují u koše s jídlem z lidové sbírky před cedulí "Ministerstvo práce a sociálních věcí". K zamyšlení to myslím je.. Chápu to tak, že ministerstvo přispívá těm bankám penězi, ale to je i nadále k zamyšlení.
*
Někdo se rád dojme, jak jsme se semkli a pomohli, zachránili.. jiný je méně emotivní. Já sám nikdy neodmítnu finanční pomoc, kdokoliv si řekne, tady na malém městě je to jenom párkrát do roka, a i jinde občas nějakou korunou přispěju, ale na sypání rýže do sbírkových boxů mě neužije. Banky by možná taky raději přivítaly cash před nárazovou sbírkou, takový je to myslím trochu scénář z Formanova filmu:
"To nejsou žádný peníze, to sou ňáký papírky todleto."
"Ale dědo, to jsou lístky do tomboly, na to můžete vyhrát spoustu krásných věcí."
Nechci působit arogantně, bylo v mém životě období, kdy jsem se živil darovaným jídlem, jenom mi zkrátka formát materiální, a nikoliv finanční, sbírky připadá vhodnější bezprostředně po nějaké přírodní pohromě. Sbírání konzerv pro chudáky je smutná vizitka naší současnosti, jakkoliv je zaštítěná samotným Jurečkou. Dovedu si ale představit, že kdyby se sbíraly peníze, tolik by to nevyneslo. Nevím.
Toliko úvod, závěrem lze jen poděkovat těm, kteří sbírku pomáhali uskutečnit, poděkovat také všem, kteří místo řečí přispěli, a popřát jim, aby na tom příští sbírku byli nejen finančně tak dobře, aby mohli přispět opět..
Co je u vesla Robo Fico, přímo se někomu na Novinkách roztrhl pytel s negativními zprávami ze Slovenska se širokým záběrem od politiky přes policii a tzv "kulturu" až po odkvétání slunečnic a opadané listí na podzim - to za předchozí slovenské nomenklatury nebývalo!
Bezdomovec kradl, vzpíral se zasahující policii, ta užila taser jak je to běžné všude na západě....
Jenž za to může Fico- prostě všechno špatně.
Tak drobet česky vlezdo... trapné 🙂
To že policajt umlátil člověka do zpráv tak nějak patří, a ta dnešní story pak logicky taky stojí za zmínku, jakkoliv samozřejmě nelze ty dva smutné incidenty srovnávat.
O Robovi v článku zmínka nebyla.
Kdo trochu zná Bondyho myšlenky, a že jich nesepsal málo, dobře ví jak průrazné a nadčasové jsou. Těžko je pak možno se o něm vyjádřit jako o samolibém plagiátorovi, či zmínit jeho pozdní tvorbu jako dílka obskurní.. Bondy myslel v horizontech tisíců let v případě člověčí problematiky, zároveň komentoval aktuální vyhlídky, a v jeho ontologických spisech myslel zcela všestranně křížem krážem přes vše co jest, a vše co tomu "předcházelo". Jako vydatný substrát pro další úvahy o povaze světa jako takového, a o lidském údělu v něm, je Bondyho dílo podle mě schopné nasytit každou vnímavou a hladovou mysl podstatně líp, než z článku vyznívá.
Že Bondyho ošklivě poznamenal totalitní režim? No to nebyl sám, na lidi kteří vyčnívali režim jistě tlačil víc než na tichou většinu, a světe div se, někteří se s režimem trochu ušpinili. Soudit by Bondyho myslím mohli ti, kterým ublížil, je trochu bizarní představa že by se k tomu měla vyjadřovat zase ta mlčící většina, resp. vyjádřit se jistě může, ale za mě takový názor není příliš směroplatný, speciálně v situaci, kdy 99% těch, kteří by se eventuálně nad Bondym pohoršovali, nemá sebemenší páru o tom, o koho se vlastně jedná.
Mě to třeba taky mrzí, že Bondy nebyl lidsky takovým vzorem, jakým by jako filozof měl být, ale nemůže-li být pro nás vzorem Bondy sám, jeho myšlenky přesto mohou být dobrým vzorkem k tématu: Jak důsledně myslet.
*
Když je dnes člověku dvacet, chce se mu hnusem zvracet..? Platí to stále, anebo už mají mladí lepší vyhlídky? Lidstvo obrovsky materiálně a technicky pokročilo, ale mír a blahobyt často dost zaostávají 🙁
Vidíte, teď jste mi připomněl: Jósef Skrzek 🙂.
Musel jsem se podívat do googlu.. SBB vůbec neznám, akorát se dole někde mezi hosty mihlo jméno Tadeusz Nalepa - to je moje asi jediné silnější pouto k polské muzice. Je to škoda, jenže k poslouchání je toho tolik, že je nemožné znát každého, a to je zas možná dobře.
Miroslav Vitouš... Už mi google pomohl. Jaco přišel, když už dávno existovali. Ono mimochodem, Josef Zawinul je taky z části Čech... Teda konkrétně český cygaň.
Mezitím, co jsem si to rozpomínal, dopsal jste do diskuze toho Vitouše. A jsou komplet, Weather Report je podle mě taková muzika pro každého, hlavně ta pozdější, kdy už tam ubylo jazzu, a dostalo to to takový trochu funky drive. A stejně mám podezření, že kdo není do muziky trochu zapálený, nikdy o nich neslyšel. Pravda je, že já zase nevidím do fotbalu.
Alphonso Johnson a pak přišel právě TEN basista, Jaco Pastorius (Teen Town, etc.). Velmi smutně skončil, na Santanově koncertu měl konflikt s ochrankou u vstupu, Jaco byl bohužel blázen, a mlátička mu rozbila obličej tak, že za deset dní zemřel.
Jaco prý Joe Zawinulovi řekl, že je první bezpražcový baskytarista, který ladí.. Jaco byl absolutní jednička, víc se nedá napsat.
Tím Alphonsem myslím nástupce po Miroslavu Vitoušovi, vzal jsem to nějak zkratkou k Jacovi..
Twl, úplně se mi to popletlo... Brácha je Alan (i ten Adam byl špatně 🙈🙈🙈) a hraje na bicí. A ten basista byl jak? Herdek??? Jdu googlit. Sorry.
Alphonso Johnson a pak přišel právě TEN basista, Jaco Pastorius (Teen Town, etc.). Velmi smutně skončil, na Santanově koncertu měl konflikt s ochrankou u vstupu, Jaco byl bohužel blázen, a mlátička mu rozbila obličej tak, že za deset dní zemřel.
Jaco prý Joe Zawinulovi řekl, že je první bezpražcový baskytarista, který ladí.. Jaco byl absolutní jednička, víc se nedá napsat.
Při vší úctě k jeho památce a bývalé slávě geniálním klávesákem rozhodně nebyl, proto také Janda v 80. letech angažoval jako druhého klávesistu Jiřího Valentu, s nímž potom po Berkově úmrtí Olympic léta pokračovali. Geniálními klávesáky byli či jsou třeba Keith Emerson, Rick Wakeman či z našich luhů a hájů Karel Horký alias Daniel Forró, Roman Dragoun nebo Milan Nytra, samozřejmě výčet nemůže být nikdy úplný, to jsou jen příklady. S jejich uměním se to jeho nedá vůbec srovnávat.
Lidi v odpovědích na vaši myšlenku přidali do diskuze nějaká další jména, a jak jste zmínil, nejde tu o encyklopedii, ale přidal bych na hromádku ještě jméno Jan Hammer, který páchal pokrokové aktivity s Mahavishnu Orchestra. Já mám od něj absolutně nejraději Šíleně smutnou princeznu, některé písničky jsou doopravdy moc krásné.
Svědí mě ruka, dobrých lidí na klávesách byla jasně spousta, třeba někdo ještě přihodí nějakou další legendu..
Alkohol se asi hodně podepsal na zdraví Filipa Topola, který zemřel v roce 2013 ve věku 48 let. Lidí co pijou spíš hodně není tak úplně málo, zmiňuju F. Topola, protože o devastaci alkoholem napsal, a v roce 1999 na desku Střepy nahrál, vynikající písničku, Sprostý pití. Každý ji známe, a kdyby náhodou někdo nevěděl 🙂, tady je link:
Filip byl v české muzice naprostá jednička, těch je sice vždycky víc, a díky za to, ale on byl jednou z nich.
....jak chcete
"grilovat", to znamená zjišťovat schopnosti u někoho - kdo má naprosto
ve své hlavě - PRÁZDNO !!
...ČESKO je rádo, že se tak bezvýznamného - doslova TUPÉHO ministra zbavilo,
a v EU se budou tvářit, jako že jej grilují - K SMÍCHU !!
Urážením lidí sbíráte srdíčka, jak se říká - to musí bavit..
Je v článku vypíchlých několik pozic jeho kariéry, kdybyste si zkusil doopravdy pochopit o co šlo, a taky to zkusil poctivě porovnat se svými úspěchy, mohl byste si pak v klidu v ústraní usednout, a upřímně se zeptat sám sebe: Je možné, aby člověk, který mě tolikrát překonal, byl skutečně "TUPÝ"?
Lze jistě diskutovat o vhodnosti jeho nominace, do toho já nevidím.
Ja bych rekl, ze zrovna v ceske kuchyni se da najit spousta vynikajicich vegetarianskych jidel, ktere leckdy uprednostni i "masozravci". Zrovna vcera jsem si v souvislosti s jinym clankem vzpomnel na rizky z hlivy ci bedly, po kterych se vzdy jen zaprasilo. Stejne tak se casto smazily zampiony ci grilovaly syry atd.
Takze pokud jde o to "tabu", tak myslim, ze lidem spis vadi ty modni predrazene radobynahrazky masa a masnych vyrobku, typu "parky z hrachoveho proteinu" + marketing s tim spojeny.
Ja si velice rad udelam hrachovou kasi, polevku, nebo treba hrasek duseny s mrkvi, ale neco podobneho bych si osobne proste nekoupil.
Máte myslím pravdu, veganských idealistů se snaží zmocnit potravinářský byznys, a pěkně je podojit. Menší výrobní série, menší obrat, to se jistě může projevit na vyšší ceně, ale ne až tak, jak jsme toho v obchodech svědky. Pozitivní je naopak skutečnost, že kdo umí myslet hlavou, a k tomu i vařit, tak se vegetariánsky, event. vegansky, nají celkem polacinu. Taky myslím platí, že v jednoduchosti je síla, a i začínající vegetariáni rychle přijdou na to, že nový obsah nemusí nutně nabývat jenom starých forem - párků, řízků, karbanátků, nedejbože sýrů a mléka v případě veganů, které jsou hlavně všechny často drasticky předražené, jak jste zmínil. Píšu to jako člověk se zkušeností s rostlinným stravováním, že je to snadné, laciné a fajn, jenom to nelze nikomu nutit. O tom, jak se stravovat, si chce každý rozhodovat sám, je to taková dost základní záležitost, nějaká osvěta o potravinách známých jako notoricky nezdravé je myslím dobrá věc, ale u ní by mělo každé ovlivňování taky skončit - buďme kde jen možno svobodní. Je to složitá skutečnost, že bychom měli být tolerantní v první řadě k ostatním lidem, a tedy musí jít zájem zvířat bohužel tak trochu stranou, jak se i děje.
Celé tři květiny, a z nich až sto gramů huleního již nebudou více skutečností protistátní! Stejně o tom pořád dokola diskutují, furt zaseklí někde mezi třema a pěti kytkama, jenom aby vykázali aktivitu.
V situaci, kdy je alkohol bezmála podstatou národních zvyklostí, je debata o nějakém zakazování konopí krajně nemravná. Jsou na světě země, kterým se lépe daří držet prst na tepu doby.. Česko mi připadá tak o třicet let pozpátku, ale mohlo by to být i horší.
Tři kytky je fakt málo, leda by to byly opravdu veliké opice, ale to se často nepodaří, a padesát či sto gramů hulení na rok taky nic moc. Z toho jde myslím vidět, jakou váhu (ne)přikládají hlavy pomazané příslušným diskuzím, že je jim popravdě jedno, jak nerealistické jsou jejich návrhy, hlavně že se žvaní, to nás dobře živí.. dělají se ústupky, vychází se vstříc, dojednávají se kompromisy. Skutek utek - jak dlouho už se v Česku řeší problematika konopí, a ve zprávách je další trhák: Za tři kytky už vás váš stát, možná, nebude šikanovat.. Za mě toto není pokrok, ale konzistentní výsměch shora. Asi tomu celému málo rozumím. Já bych vážně čekal, že stát, v zájmu vlastní budoucnosti, půjde v první řadě po chlastání, které ho rozkládá tak, že lip to umí už jenom korupce. A stát zatím složitě donekonečna přemílá, kolik kytek na malé zahrádce ještě nenapadá jeho integritu..
Kdyby ti, co jsou u kormidel, makali tak, jak se maká tam, kde se fakt musí makat, tak je Česko dávno někde úplně jinde. Kdybych byl ministr nebo tak něco, a chtěli by po mně, abych jako vážně řešil, jestli tři anebo pět kytek, tak natruc spáchám harakiri.
Pana Petera Bence neznám, ale teď už o něm alespoň vím, tak díky za článek.
Za starých časů platíval za nejrychlejšího klavíristu Art Tatum, kdosi kdysi podle Arta zaváděl novou fyzikální jednotku - bylo to nějak tak, že jeden Tatum je nejkratší rozlišitelný (a zamýšlený) časový interval mezi dvěma následujícími tóny, je to i rozvedeno na Wiki. Vzpomínám teď i na Dona Pullena, ten hrával hodně zběsile, takže by mu určitě taky napočítali mraky úderů, ale on už se do toho opíral více prsty, zatímco Art ještě postaru poctivě vyťukával notičku po notičce.
Určitě by se dalo vzpomenout více nesmrtelných jmen, které jejich nositelé proslavili rychlou technikou, jenže já mám pomalou hlavu, která rychle dovede jen zapomínat.. Hudba ale tak úplně není jen o technice, natož o rychlosti, to je známé, píšu to proto, abych mohl do třetice pochválit pro změnu pomalého klavíristu, kterým byl nezapomenutelný Thelonious Monk, muž, který také vynalezl neviditelné brýle! (Obroučky beze skel, ale musíte k nim mít na hlavě klobouk 🙂)
A když už jsem u těchto bizarních (ne)hudebních výkonů, mimo soutěž připomenu Japonce jménem Yosuke Yamashita, taky obrovskou legendu na klavíru, který v roce 1973 spáchal hru na podpálený klavír (pro projekt nějakého jiného umělce, Google hlásí jméno Kiyoshi Awazu), a na 35. výročí této milé akce předvedl v roce 2008 také reprízu, v hasičském obleku na pláži.. Jimi Hendrix se spalováním výrobních prostředků proslavil v hudbě myslím první, ale Yosuke se ve větru doopravdy rozohnil, a pořádně to rozpálil 🙂
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
V Nigérii je to na státní smutek, a ve zdejší diskuzi je zatím spíše výsměch, zdá se že lidí se ušlapání desítek dětí nijak nedotýká. Co dodat?
Dá se zkusit přilepit písnička, Sorrow, Tears and Blood, je sice o vojácích, ale je to zpráva z historie Nigérie. Fela Kuti s ansámblem, rok 1977, žánru se říká Afrobeat.
Odkaz 1
2 odpovědi