Co čekat. Je to filozofie dnešních seriálů, vytvářet nové dějové linky, dát tomu líbivý prvek, ale ve skutečnosti dialogy tvoří vesměs prázdné tlachání (kdyby jen ve filmové kultuře), o pronikání nových "modních" prvků i přes nesmyslnost a nesourodost s původním příběhem ani nemluvě. Opakovat se, že to s Tolkienem nemá nic společného úplně nemá smysl, trilogie je také v mnoha směrech jiná, ale čím to je, že zůstává oblíbená a i já si ji rád opakovaně pustím? V případě Prstenů moci postupuji stejně jako jsem to začal praktikovat například u Star Wars, které jsem měl jako malý a dospívající kluk strašlivě rád a které se teď změnili v naprosto jiný, pro mě nudný a nezajímavý příběh. Nové filmy a seriály s touto tematikou zkrátka nesleduji a nekazím si svoji starou imaginaci 🙂
Přiznávám, že Trump je svým způsobem rozporuplná osobnost a při prvních volbách jsem se ho obával, ale poslední roky v Evropě i USA mě nutí z gruntu měnit má dosavadní přesvědčení a názory. Současná Evropská unie a demokratická vláda v Americe přinesly tak dusnou a příšernou atmosféru, že jsem doufal v jeho vítězství, nehledě k tomu, že Kamala mi je svým umělým smíchem a celkově svou osobností od přirozenosti proti kůži. A to strašení všude kolem, že přijde apokalypsa... stalo se snad něco takového po jeho vítězství v roce 2016? Ne. Ač nemusíme se stylem rétoriky a často buranským vystuopováním souhlasit, je to jediný způsob, jak se může západ, USA i Evropa, nad sebou konečně zamyslet a zkusit věci reálně a smysluplně řešit.
Pro mě osobně britská monarchie ve svém rozsahu měla svůj smysl v moderním světě do doby, kdy byla odrazem mizejícího starého světa a pořádků. Tedy z mého pohledu do smrti Alžběty II., která si zasloužila úctu. V současnosti (i když už to trvá podstatně déle) je ale král, potažmo monarchie, pouze symbolem. Nejsem pro zrušení monarchie jako takové, s Británií je spjatá a je nositelem určité tradice, jako republiku si ji moc představit neumím. Stejně jako je dnes pro Francouze nemyslytelné mít z Francie monarchii a vzdát se své republikánské hrdnosti.
Ale proč by si měla tato historická instituce, nyní již pouze symbolického a reprezentačního charakteru, udržovat tak velké majetky? Natož vlastnit královské regály jak ve středověku? (vybírání za překročení řeky, vybírání mýtného, poplatků z kostelů, hospod apod.) Naprosto jim chybí sebereflexe. Už dlouhodobě cítím v této rodině nabubřelost.
V Paříži jsem nějaký čas pobýval, do Francie jezdím pravidelně a mám zde řadu přátel, podotýkám i neetnických Francouzů, i když většinou tedy vysokoškolsky vzdělaných a nebo z první a druhé generace přichozích. Na Francii názor nezměním, vždy bude mojí srdeční záležitostí. Letos i minulý rok jsem dělal menší tour de France a odnesl jsem si několik dojmů.
Především, většina Francie je v pohodě. I když mluvíte s lidmi, řeší stejné problémy jako my (vysoké životní náklady, drahé potraviny, problémy ve zdravotnictví atd.). Francouzský venkov a menší města jsou relativně bezproblémová, samozřejmě se někdy něco přihodí i tam.
Pak ale jsou logicky větší města s velkou koncentrací kosmopolitní společnosti. To jsou už úplně jiné světy. Osobně jsem navštívil řadu těchto měst, Nice, Marseille, Orléans, Tours, Rouen a jiné. Máte zde místa, kde jsou pěkné domy, slušně oblečení a usměvavý lidé. Ale pak jedete a najednou projíždítě místy, kde se modlíte, aby vám auto nevypovědělo službu.
Problémem jsou přesně tato místa. Francie a jiné země udělaly velkou chybu, že o ně nejevili zájem a nechali z nich vyrůst enklávy, kde se soustředí frustrovaní mladí lidé a kde bují nenávist vůči všemu a všem. Ti se pak samozřejmě, podobně jako u nás, soustředí kolem nádraží, autobusových stanic atd., kde mezi sebou bojují a vyřizují si účty. Čemu se pak divit, že jedete vlakem ve Francii nebo třeba v Německu, ale průvodčí, pokud vůbec ve vlaku je, jen projde a ani se nezastaví, natož aby kontroloval jízdenku. To je už velmi nebezpečná profese... Ve vlaku nebo autobusu jsem nejednou cítil obavy...
Chalupu prarodiče z tátovy strany kupovali od pána, který byl za války v koncentračním táboře. Ten tam následně po své smrti přebýval. Já jsem tehdy byl moc malý, nicméně vím, že jsem z té chalupy měl vždy naprostou hrůzu a sám v pokoji jsem nikdy nedokázal usnout.
V tom domě se prý uprostřed noci s rachotem otevíraly a zavíraly dveře. Mamka mi prý jako asi tříletému vařila něco na plotně brzo ráno a najednou slyšela na schodech a na chodbě kroky, myslela, že je to někdo z rodiny. Jenže tam nikdo nebyl. Mamka prý tryskem utíkala za tátou, ale našla všechny v domě spící. Druhá babička mi vyprávěla o večeru, kdy čekala na zbytek rodiny v té chalupě. Venku prý byly zrovna takové ty strašidelné mraky, bála se, tak si pustila televizi. Tam zrovna byl film a v něm šel pohřeb s rakví. Honem televizi vypnula a šla prý k posteli, aby si do ní vlezla a "schovala" se, nicméně postel pod ní spadla. Říkala, že hrůzostrašnější večer nezažila.
Kromě chalupy byly další věci. Hodiny, které měly taková dvířka, která se poprvé a naposledy sama otevřela ve chvíli, když umřela prababička, opakovaně zastavené hodiny při úmrtí členů rodiny, sny, ve kterých se zemřelí loučily, předtuchy. To už jsem zažil osobně i já. Babičce volal její kamarád ve 2 ráno v noci, když ležel v nemocnici. Když to babička zvedla, nic se neozvalo, telefon zavěsil. Ráno ji volali, že v tu dobu zemřel.
Protože mám určité cítění k těmto věcem, neberu to na lehkou váhu. Zajímavé je, že to ale má v naší rodině babička, mamka a já, ostatní členové v mnohem menší míře, i když ty věci na chalupě viděli úplně všichni...
Mně se bohužel sny zdávají poměrně málokdy, většinou je to tak, že sny nemám (nebo si je nepamatuji) a v určitém období najednou každou noc za sebou třeba i týden v kuse a velmi intenzivně. Nicméně tyto sny jsou pak z velké části propracované, fantastické, někdy hororové, velmi málo však radostné.
Ale sny, které mi nejvíce utkvívají v paměti, bývají ty s mými zesnulými příbuznými. Nicméně ty jsou vždy zajímavé v tom, že já od začátku vím, že dotyčný již zemřel, a celý sen se vlastně točí kolem toho, že se snažím pochopit, jak je možné, že tam jsou, když už vlastně vím, že nejsou. Nejčastěji se mi v tomto případě zdá o babičce, která je vždy ve snu jakoby "neviditelná". Například k ní chci jít, navštívit ji, ale nemohu najít dům, kde bydlí, zapomenu adresu... nakonec se mi třeba podaří k ní dostat, ale nic neříká, neodpovídá, jen se dívá. Obecně sny o zemřelých a celkově v podobném duchu se zdají celý život i mé mamce a také se dříve zdávaly i její mamce... přitom další členové rodiny tyto sny nikdy nemají. Nevím, čím si to vysvětlit... Nemluvě o vizionářských snech, kdy opravdu vidím místa a události, které se následně promění ve skutečnost.. pocit déjà vu mám opravdu často.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Antisemitismus je starý jak samotný židovský národ. Akorát po událostech posledního roku se celá řada lidí osmělila přejít z tiché nenávisti do aktivního útoku.