Zálohovat neřiditelné slunečné a větrné zdroje plynem není nijak revoluční myšlenka.
Znamená to udržovat vedle sebe dva systémy zdrojů: jeden závislý na počasí a druhý jako jeho zálohu.
Otázka je kolik to bude stát a kdo to zaplatí. Nad touto otázkou většina propagátorů tohoto systému usilovně mlčí, protože pravdivá odpověď by spoustu voličů vyděsila.
Baterie jsou použitelné pouze jako poskytovat SVR (služeb výkonové rovnováhy) pro stabilizaci sítě. Jako zdroj silové elektřiny jsou nepoužitelné kvůli absolutnímu nepoměru mezi jejich kapacitou a spotřebou elektrizační soustavy.
Průměrná minutová spotřeba elektrizační soustavy je cca 133 MWh, to znamená že jedno úložiště s kapacitou stovek MWh (větší na světe nenajdete) to vycucne za pár minut.
Představte si situaci dvoutýdenní zimní inverze bez slunce a větru. Asi tak ...
Pokračování v energetické politice EU je v první řadě nesmírný hazard se soudržností společnosti.
Předpokladem všeobecné prosperity společnosti je objektivně levná energie a přímým důsledkem Green Dealu je energie drahá, navíc ještě dodatečně zdražená válkou.
Stále přibývá lidí, kteří už to finančně neutáhnou. Nejen v ČR. Budou naštvaní, půjdou do ulic a budou volit populisty.
Přibývá podniků, které to finančně neutáhnou. Propustí lidi, zavřou a jejich výroba se přestěhuje jinam, třeba do Číny.
Pokud se energetická politika zásadně nezmění, nedopadne to dobře.
Hlavní důvod drahé elektřiny je zelená politika EU, konkrétně vysoké náklady na řízení soustavy s podstatným podílem neřiditelných zdrojů a systém emisních povolenek, který uměle zvyšuje cenu silové elektřiny. Všechno ostatní jsou jenom nepodstatné nebo málo podstatné okolnosti.
Pokud se nezmění základní příčina, nezmění se nic.
Norsko je do nebe volající příklad státního pokrytectví a chucpe.
Norský státní penzijní fond (tzv. Oil Fund) je vytvářen od roku 1990 z prodeje ropy a plynu. Dnes jeho aktiva dosahují hodnoty 1,35 tisíc miliard amerických dolarů (1,35 trillion).
V roce 2014 se jeho správci rozhodli že z etických důvodů nebudou investovat do uhelných technologií a v roce 2019 toto omezení rozšířili i na ropu a plyn. To ve chvíli, kdy se stal největším státním fondem na světě.
Krach BE je jenom důsledek.
Příčina je zelená politika EU, která prostřednictvím mechanismu emisních povolenek prakticky likviduje výrobu energie z uhlí, ve kterém jsme soběstační ke spolehlivé produkci levné energie.
A bude hůř, jak bude přibívat neřiditelných a nepředvídatelných solárních a větrných zdrojů, které musí být masivně zálohovány.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Pro dostupnější bydlení může stát udělat jen dvě věci - podstatně zjednodušit a zrychlit proces povolování staveb a přestat nadměrně chránit nájemníka.
O všechno ostatní se postará soukromý kapitál a trh, včetně přirozených brzd a vah.