Rusko bylo v rpce 2021 podle Mezinárodního měnového fondu na 6. místě na světě v HDP, s 4,32 bil. USD, těsně za Německem, s 4,74 bil. USD. Pro srovnání Itálie byla na 13. místě s 2,6 bil. USD. Takže Rusko je nepochybně velmoc i z hlediska ekonomiky. Navíc má velice nízké zadlužení a je to největší světový vývozce obilovin. Takže mu nehrozí ani hlad, ani nedostatek prostředků.
Bože, chraň nás před amatéry, jako je bakalář Lipavský, který prošel bakalářským studiem jen s odřenýma ušima.
Rusko je samozřejmě velmoc, protože má schopnost zničit celou planetu. A bakalář LIpavský chce hrát jednu ruskou hru, které se říká ruská ruleta. Vyjde to - nevyjde to. Zřejmě ve své neschopnosti nechápe, s čím si zahrává.
Měl by okamžitě rezignovat, doučit se mezinárodní právo a pak by se mohl snažit dělat od pomocného vrátného na ministerstvu zahraničí kariéru v diplomatické službě. Vina ale samozřejmě spadá zejména na učitele kombinace dějepis – český jazyk Fialu. Ten se za Lipavského přeci zaručil, že nebude dělat hlouposti. Zatím se to Fialovi moc nedaří.
Pro autora nabízím lepší téma. Denis Valentovič Berezovskij je zástupcem velitele Pacifické flotily. Dne 1.3.2014 jej úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčinov jmenoval velícím důstojníkem Ukrajinského námořnictva. Dne 2.3.2014 přeběhl ke krymským separatistům. Už 24.3.2014 jej Sergej Šojgu jmenoval zástupcem velitele Černomořské flotily.
Autor asi neví o Tbiliském incidentu. Již tehdy se chtěli piloti vládního speciálu chovat profesionálně a prezident Lech Kaczinski jim arogantně vyhrožoval. Ve Smolensku piloti, pod tlakem velitele letectva i předchozích výhružek, porušili všechny předpisy, které mohli. Autor také nezmínil to, že letadlo mělo špatně nastavený výškoměr, proto se dostal příliš nízko. Problém byl také v tom, že piloti vládní letky měli nalétáno příliš málo letových hodin, chyběla jim proto sebedůvěra a základní náviky.
Zase tady někdo objevil Ameriku. Na Krymu v roce 2014 přeběhla na ruskou stranu téměř celá krymská posádka, včetně velících důstojníků, a včetně všech lodí a letadel. Něco z toho vrátilo Rusko Ukrajině, něco si nechalo. Ukrajina je již efektivně bez flotily.
Nebylo to překvapivé, vojáci nepovažovali režim vzešlý z násilného převratu za legitimní. Z jejich pohledu není dosavadní ukrajinské vedení legitimní.
Je třeba poukázat na to, že australský generál asi nebude ten správný zdroj pro hodnocení. Jednak je Austrálie de facto účastníkem konfliktu, jednak z druhé strany světa ani nemá a nemůže mít dost informací. Podle údajů OSN i podle vlastních svodek VSU jsou naopak útoky na civilní cíle velice řídké. Kromě Mariopolu, kde se brání pluk Azov, a kromě některých předměstí Kyjeva byly boje vedeny více méně mimo obytná území. Tomu napovídá i poměr mrtvých 15 tis. mrtvých ruských vojáků versus 1500 civilistů. Ve válkách, které vedly Spojené státy, byl poměr úplně jiný - např. ve válce v Iráku bylo od roku 2013 zabito 4507 Američanů, ale více než 1 mil. civilistů.
S obsahem článku nesouhlasím, protože hlásí nenávist ke skupinám osob. Odpovědnost za jakékoliv zločiny je vždy individuální, nikoliv kolektivní. To je jedním ze závěrů Norimberského tribunálu, který neprohlásil Wehrmacht za zločineckou organizaci, přestože za válečné zločiny, které Wehrmacht páchal, byli velitelé Wehrmachtu odsouzeni a někteří dokonce i popraveni. Válečným zločinem byl třeba rozkaz, že všechny ženy, které byly příslušnicemi Rudé armády, mají být popraveny na místě.
Článek má společnou jednu věc. A tou je zpochybňování či omlouvání zločinů, kterých se dopouštěli islámští teroristé jak v Čečensku, tak i v Sýrii. Kromě toho autorovi asi není známo, že válečným zločinem je i vedení válečných operací z obydlených míst. Pokud si tedy umístí islámští teroristé kulometné hnízdo do obytného domu, už to samo o sobě je válečným zločinem. Stejně je válečným zločinem rozdávání samopalů civilistům. Protože tím se i z civilistů stávají legální cíle vojenských operací. Ozbrojení civilisté totiž mají v mezinárodním válečném právu postavení unlawful combatant, a nevztahuje se na ně ani ochrana civilních osob, ani ochrana válečných zajatců.
Zase trapnost na trapnost. Ruština je jednacím jazykem OSN, tak proč by nemohla být jednacím jazykem FIFA? A jak souvisí použití nějakého jazyka s válečnými zvěrstvy? Anglicky mluvící země se také dopouštěly válečných zvěrstev a nikdo angličtinu jako jednací jazyk nerušil. Ostatně, angličtina zůstala jednacím jazykem EU, i když je úředním jazykem jenom v Irsku a na Maltě.
Nemůžeme nevidět, že se nám má katastrofálně zhoršit životní úroveň pro geopolitické zájmy Spojených států. Maďarsko a Srbsko si chrání svoje zájmy a myslím, že to je správné a že bychom je měli následovat. Jaký má smysl bojovat s Ruskem do posledního Ukrajince? Žádný! Je třeba konflikt deeskalovat a ne jej dále přiživovat!
Pan autor je mlád a nepamatuje si nelegální bombardování Srbska v roce 1999 a válečné zločiny s tím spojené, které zůstaly nepotrestány. Human Right Watch jich tehdy zdokumentovaly pěknou řádku. Nikdo se tehdy nehroutil z roztrhaných a spálených těl civilistů, nikdo neprováděl embarga, nikdo nezabíral soukromý majetek. Nemůžeme se tedy divit hořkosti Srbů, kteří vidí uplatňování dvojího metru. Nepochybuji, že i zde v diskuzi se najdou tací, kteří budou nelegální bombardování Srbska obhajovat.
Bývalý komunista a bývalý kamarád Zemana Rychetský ukazuje, že už dávno měl z čela Ústavního soudu odejít. To, co tady navrhuje, je vytvoření silnější Severní Koreje na našich hranicích, naprostá likvidace mezinárodního práva a svět ohrožující eskalace konfliktu. Eskalace konfliktu je proti našim zájmům a proti zájmům světové civilizace. Bývalý komunista Rychetský by rád zavíral lidi, kteří mají jiné názory? To je dobrý strážce ústavnosti!
Rád bych upozornil laskavé čtenáře na to, že tzv. ruský bankrot, označovaný v angličtině default bude znamenat, že Rusko nebude platit za svůj vnější dluh. To ale vůbec nemusí znamenat, že Rusové budou umírat hlady, protože vnitřního trhu se to nebude moc týkat. Nejspíše budou muset ruští oligarchové vyměnit své iPhony za Huawei, to asi bude vše. Otázkou je, kdo na tom vydělá a kdo prodělá?
Opravdu bych byl raději, kdyby Policie ČR vyšetřovala drobnou kriminalitu, na což rezignovala už dávno. Když vám někdo ukradne peněženku, tak vás budou přesvědčovat, že nemáte podávat trestní oznámení, že to stejně nemá cenu. Nemá to cenu, ale jim to nebude kazit statistiku objasněnosti. Tomu rozumím.
Nerozumím tomu, proč jsou u nás stíhány verbální trestné činy, které nejsou zaměřeny na osobnostní práva konkrétních lidí.
Problém je v ustanovení § 405 Trestního zákoníku:
§ 405
Popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia
Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit ... nebo zločiny proti míru, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.
Ve spojení s ustanovením § 405a tak může být stíhán prakticky kdekdo
§ 405a
Agrese
Kdo v rozporu s ustanoveními mezinárodního práva plánuje, připravuje, zahájí nebo provede útočný čin, který spočívá v... použití ozbrojené síly takovým státem jakýmkoli jiným způsobem neslučitelným s Chartou Organizace spojených národů a který svou povahou, závažností a rozsahem zakládá zjevné porušení Charty Organizace spojených národů, bude potrestán odnětím svobody na dvanáct až dvacet let nebo výjimečným trestem.
Použití ozbrojené síly v rozporu s Chartou OSN je dnes spíše pravidlem, než výjimkou. Nevidím jediný rozumný důvod, proč by to někdo nemohl zpochybňovat či dokonce ospravedlňovat. Na každé takové věci se může najít nějaký důvod, který ji může ospravedlňovat. Třeba útok na Grenadu ochranou amerických studentů (teď nevím, jestli nepůjdu na tři roky do vězení?
2
Sledujících
4
Sleduje
2
Sledujících
4
Sleduje
Bakalář Lipavský evidentně při svých bakalářských studiích na Fakultě sociálních věd UK nebyl informován, že pro porovnání nezávislých ekonomik se používá ukazatel hrubého domácího produktu podle parity kupní síly (GDP PPP), nikoliv nominální. Patrně moc do školy nechodil, když si ani neudělal čas na to, aby navštívil vedoucího své bakalářské práce. Pokud porovnáme HPD Ruska podle parity kupní síly, nepochybně patří Rusko mezi ekonomické velmoci. Pokud si k tomu připočteme, že západní země dosahují ekonomické výkonnosti za cenu dramatického zadlužování, vypadá to srovnání pro Rusko, které má velmi malý veřejný dluh, ještě mnohem lépe. Takže ano, je to bezpochyby velmoc.
3 odpovědi