Už aby začal ten blahobyt s extrémně levnými energiemi. Dovolím si opravit pár čísel. Plyn na spotu stoji 40eur, přes léto byl za 30eur, před čtyřmi lety na 10eur, kde berete Vašich 100eur.
Jen samotná baterie se v dnešní době pohybuje kolem 400 000eur / MWh. Nedávno dostavěné bateriové úložiště ČEZ ve Vítkovicích stálo 8 milionů eur a má kapacitu 10 Mwh to vychází na 800 000 eur/MWh, kde berete Vašich 140 000 eur / MWh? Aha ted koukam že pán Sobotka je vlastníkem SOLEK HOLDING SE, Provoz a údržba fotovoltaických elektráren, tedy solární lobby.
Emisní povolenky zdražují elektřinu z uhlí přibližne o 2,5 Kč / kWh (1kg vypuštěného CO2 stojí cca 2,5 Kč v emisních povolenkách a na výrobu 1 kWh připadá přibližně 1 kg CO2). To znamená že energii z uhlí umělě podražíme na nekonkurence schopnou cenu a následně to zpětně zadotujeme, kolik je režie aby se mohlo udělat toto zbytečné kolečko? Myslel jsem že peníze z emisních povolenek se mají používat na "ochranu" klimatu, né na dotování uhlí.
Pokud ten green dýl myslí vážně, tak bych čekal že budou mít plán, čím nahradní uhlí, zatím si pouze zdražujeme elektřinu a teplo, aniž by to čemukoli pomohlo.
Sdílení zavádí obří náklady, které se sociálně rozprostřou mezi všechny, aby pár lidí teoreticky ušetřilo pár korun. Reálně jde pouze o papírovou operaci, fyzicky se elektřina nedostaně za první VN trafo. Navíc nelze ani plánovat spotřebu, protože přetoky jsou strašně nahodilé, na pár minut zastíní panely mrak, zapne se ohřev vody na straně výrobce a najednou nespotřebovávám levnou sdílenou energii, ale elektřinu za plnou cenu. Navíc přetoky jsou pouze přes den, přes léto cca od 8 do 17. Jak s tímhle chcete reálně spotřit a a něco plánovat?
Úspora počesku, aneb aby pár tisíc jedinců ušetřilo pár korun, tak celá společnost zaplatí energetické datové centrum za miliardy a zvýšené poplatky za distribuci. Celé je to vlastně jen byrokratický cirkus, protože elektřinu vyrobenou na jednou místě, reálně spotřebujete pouze v úzkém okolí po nejbližší VN trafo. Další chyták je v měření po čtvrhodině, takže nikdy nevíte jestli elektrárna reálně vyrábí a nebo elektřinu kupujete za plnou pálku ze sítě. Přetoky jsou navíc pouze za dne, u mě od 9-16 teď v létě, čili elektřinu "zadarmo" budete mít teoreticky jen 7 hodin denně, od dubna do srpna, pokud panely zrovna nezastíní mrak. Jak s tímhle chcete reálně plánovat spotřebu? Obávám se že úspora bude menší než celkové náklady.
Navíc sa sdílenou elektřinu stále platíte distribuci, takže i kdyby Vám soused poslal elektřinu zdarma (mě momentálně stojí 2,5Kč/Kwh), tak stále zaplatím 5,5Kč/kWh za distribuci. FVE jsme štědře zadotovali z veřejných peněz a teď ještě budeme dotovat výkup. Kvůli úspoře pár korun budeme mít miliardové náklady, které sociálně rozdělíme mezi všechny.
Po škole jsem se vydal stopem do Turecka. V Istanbulu jsem byl asi za tři dny. Nejlepší je, že poznáváte místní napřímo. Z cesty mám spoustu pozitivních zážitků, rozvážel jsem zeleninu s místním farmářem, u spousty lidí jsem přespal, poznal jak žijí a s několika jsem dodnes v kontaktu. Turecko je ostatně země plná úžasných lidí, kteří ač Vám nerozumí tak se snaží ze všech sil pomoct.
Stejně je to zázrak, jak dokáže dodavatel a distributor vyčarovat z velkoobchodní ceny 1,8Kč/kWh (70Eur/MWh), 7Kč/kWh bez DPH co mám na faktuře.
To si vezměte, že se energie stále vyrábí ze starých levných zdrojů (uhlí
40%, jádro 36%), akorát platíme dvoj/troj násobek než před třemi lety. Až se opravdu začne přecházet na zelenou elektřinu, to budou teprve faktury.
Pan Durčák nepochopil jak funguje sdílená elektřina. Počítá se ve čtvrt hodinových intervalech a pokud se zrovna zatáhne a FVE nebude dodávat do sítě, tak energii nakupujete od dadavatele. Jak přesně chcete tímto nepredikovatelným zdrojem ušetřit? Sedět u mobilu a dle aktuálního přetoku zapínat/vypínat zařízení v domácnosti? Tohle jde řešit v místě spotřeby pomocí wattrouterů, které například ohřívají vodu pouze přetoky, ale pokud je Váš dodavatel třeba v jiném kraji? Navíc sa sdílenou elektřinu stále platíte distribuci, takže i kdyby Vám soused poslal elektřinu zdarma (mě momentálně stojí 2,5Kč/Kwh), tak stále zaplatím 5,5Kč/kWh za distribuci. Kvůli úspoře pár korun budeme mít miliardové náklady, které sociálně rozdělíme mezi všechny.
"Za vyšší ceny dostane zákazník podle Durčáka i lepší služby"
Momentální úroveň služeb mi bohatě stačí, co přesně se dá vylepšit na elekřině? Zaplatím fakturu a za to mám elektřinu 24/7, nic míň, nic víc.
„Vždycky je také dobře na začátku ukázat, co člověk umí, a pak si přijít s těmi výsledky říct o zvýšení platu."
Takhle to v česku nefuguje, alespoň lidem v mé sociální bublině ne. Ročně se přidávají nízká procenta, i kdyby jste dělali práci za dva. Jediné slušné přidání jde vyjednat s výpovědí na stole.
S takovými podmínkami to skoro nemá cenu. Plánovat dopředu se absolutně nebude dát, představa že si zapnu boiler a ohřeji vodu "zadarmo" nebude platit, protože bych musel přesně vědět kdy sousedovi svítí na panely a pokud by se náhodou na 15 minut zatáhlo tak už kupuji od distributora. Navíc při současných cenách kdy platím 2,5Kč za kWh bez DPH ale 6Kč kWh mě stojí distribuce, bych za roční spotřebu 2MWh ušetřil ohromujících 5000 Kč, ale za distribuci/poplatky poplatky bych pořád zaplatil 12000Kč.
Souhlasím že mít peníze ve starém penzijku je hloupost, protože díky inflaci a hlavně poplatkům Vám na důchod moc nezbude. Ono ani nové penzijko není žádná výhra díky brutálním poplatkům a nevýkonnosti fondů. Nicméně jsou to soukromé peníze lidí a stát nemá žádné právo používat je vlastní financování.
.
Toto je jeden z důvodů, kvůli kterému co dva roky vyberu penzijko a peníze vložím do indexových fondů. I za cenu dodatečného zdanění a ztráty státního příspěvku mi to dává smysl. Protože až si za deset nebo dvacet let stát vzpomene, že v penzijních fondech leží miliardy, kterými by se dal zalepit státní rozpočet, nebo ho dodatečně dodanit, tak budu z obliga.
„Stále však platí, že provoz tepelného čerpadla je zásadně výhodnější, než provoz plynového kotle,“
.
To je pěkná lež. Za spotřebu TČ 8MWh ročně zaplatíte v současných cenách 45.000Kč komplet. Za spotřebu 24MWh plynu (TČ má průměrný COP 3, čili z 1kWh elektřiny vyrobí 3kWh tepla) zaplatíte totožných 45.000Kč. Akorát že plynový kotel stojí desetinu toho co TČ.
Dokonalý produkt pro pojišťovny. Mezi roky 2021 a 2022 se fondy propadly o 20% i přes to jste zaplatili 1% z celkové investované částky za správu fondů. Nyní fondy vyrostli o 20% (jsou na stejné úrovni jako před třemi lety) ale pojišťovám zaplatíme 15% poplatek ze zisku.
.
Pokud jste tedy měli v roce 2021 našetřený milion, v roce 2024 už máte jenom 900.000 Kč, protože 50.000 Kč spolykala pojišťovna za tři roky za správu a poplatek ze zisku, díky těmto poplatkům máte menší portfolio, čili se Vám tolik nezúročilo, takže jste přišli o dalších 50.000 Kč.
Počítal jsem návratnost pro RD. FVE pokryje celoroční spotřebu elektřiny pro svícení, vaření atd. cca 2MWh ročně. Od února do listopadu by měla být schopna pokrýt ohřev vody cca 3MWh ročně. Pro vytápění je takřa nepoužitelná, výkon v říjnu cca 50%, potom listopad, prosinec, leden, únor cca 20%. Momentálně topím plynem a přechod na tepelné čerpadlo nedává ekonomický smysl. Při současné ceně 7Kč/kWh by FVE ročně uspořila cca 23.000 Kč. To je návratnost maximálně 10 let, se započtením inflace spíš méně. V pesimistickém scénáři po 10 letech umře střídač a bude potřeba nový (ccan 70.000Kč), po dvaceti letech odejde baterie a panely.
.
Potencionální návratnost tam je, ale není to tak růžové jak všude čtu. Stát by měl peníze spíš investovat do stabilních zdrojů z kterých budou mít užitek všichni, než dotovat pár desítek tisíc jedinců kteří na to mají.
Polovina věcí v článku je nepravda. Mám 10kWp na Vysočině. V zimě opravdu vyrobí +-20% toho co v létě. Pokud je na FVP jen námraza, nemusí být ani sníh, tak vyrábí pár watů. Další nepravda je, že vyrábí i pokud se odkryje jen část panelu. Panel musí být odkrytý celý, jinak opět dává jenom pár watů. Faktem je, že když nejvíc potřebujete elektřinu, tak vyrábí nejméně. Realna vyroba:
.
Mesic Vyroba kWh
04.2023 594.9
05.2023 1107.1
06.2023 1071.5
07.2023 1129.8
08.2023 856
09.2023 911.6
10.2023 539.9
11.2023 246
12.2023 150.5
Ve výpočtu míchají jablka a hrušky dohromady. Argumentují tím, že cena silové elektřiny bude padat, takže vykompenzuje růst ceny za distribuci. Nicméně ne všem bude cena elektřiny padat. Spousta lidí teď fixuje na dva roky, takže jakékoli zdražení distribuce pocítí naplno.
.
Faktem je, že za distribuci si připlatíte 1,3 Kč / kWh. Pokud máte spotřebu 10 MWh, tak je to krásných 13000 Kč.
10
Sledujících
1
Sleduje
10
Sledujících
1
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Banky argumentovali, že před zavedením nových pravidel ohledně vyúčtování nákladů za předčasné splacení hypotéky před koncem fixace, museli tyto náklady rozpočítávat mezi všechny lidi a hypotéky byli tedy dražší. Nyní si jíž mohou účtovat pokutu 0,25% za každý rok zbývající do konce fixace, ale hypotéky i přesto nezlevňují, ba naopak.
2 odpovědi