Aktuální zkušenost - víkend v Polsku - polské zloté jsem v ruce vůbec nedržel. Veškeré transakce bylo možné hradit platební kartou. Od jízdenek na městskou dopravu přes parkování, ubytování, jídlo v restauracích, vstupenky ... Možná bychom se nechytli s platební kartou na místním zeleninovém trhu, ale to je pochopitelné, když někdo prodává přebytky zeleniny ze své zahrady, tak že asi terminál mít nebude.
Neni jednodussi si proste koupit mistni sim kartu ? Zvlast v zemich jihovychodni Asie ( Vietnam, Indonesie, Thajsko ... ) jsou ty mistni datove tarify i na predplacenych kartach doslova za babku. Vetsinou do 300 - 500 Kc jsme se vesli na cely 3 tydenni pobyt. Kartu jsem mel ve starem mobilu a pres wifi jsem byl na internetu na duhem svem mobilu s ceskou sim kartou. Pokud jste v paru nebo skupine a po vetsinu casu spolu, tak spolecne s verejnymi wifi v hotelech restauracich ... si vystacite i s jedinou mistni sim kartou.
No coment ... budu kulhat pres pul Brna, abych me a manzelovi vyzvedla duchod ... Proc si pani nenecha posilat duchod na ucet v bance ? Hotovost by vyzvedla v bankomatu na kazdem rohu. Proc pro duchod vubec musi na postu ? Sporoziro tady je uz nekdy od 70.let, dnes mame moderni bankovni ucty s internetovym a mobilnim bankovnictvim a pani se belha pro duchod na postu. Nerozumim.
By mě zajímalo, kdo ten úsporný tarif vymyslel. Ale každopádně u toho asi moc nepřemýšlel, vzhledem k tomu, že výše podpory vůbec nereflektuje spotřebu energií v jednotlivých typech domácností. Stejná výše podpory je u garsonky, jako bytu 3+1, jako u rodinného domu. Spousta domácností by se bez podpory úplně obešla, zatímco pro jiné je její výše, jako když člověk plivne do moře. Příklad: garsonka - roční fakturace za elektřinu 5 572,- Kč, podpora 3 500,-, reálně zaplacená částka za rok 2 072,- Kč !!, byt 3+1 roční fakturace 10 093,- Kč, podpora stejných 3 500,- Kč, reálně zaplacená částka 6 593,- Kč. A to přitom některé domácnosti platí za elektřinu desetitisíce nebo statisíce a nějakých 3 500,- Kč pro ně nic neznamená. Takhle jsem si vládní pomoc od pravicové vlády nepředstavoval. Výši pomoci přeci mohli nějak kalibrovat podle spotřeby, nebo nastavit jako určité procento fakturace. Takto se jen pomáhá lidem, kteří to nepotřebuji a pro ty, co to potřebují je pomoc zoufale malá. Navíc tu pomoc si stejně ve výsledku zaplatíme z daní. Snad raději kdyby vláda nedělala nic, možná by udělala líp.
Pro začátek by bohatě stačilo, pokud by v Praze byly pravidelně vyváženy stávající kontejnery na tříděný odpad a v místech, kde jsou kontejnery často přeplňovány byl zajištěn častější svoz nebo by v daném místě ty kontejnery např. na papír nebo plasty byly zkrátka dva. Nic nedokáže odradit od třídění odpadu více, než když stojíte před přeplněným kontejnerem a tu tašku s plasty nebo krabici s papíry nemáte kam dát. Nedělá mi absolutně žádný problém vytřídit plast a nápojové kartony a plechovky do zvláštních kontejnerů, ale musí v nich být místo. Vedení Prahy vymýšlí za miliardy nesmysly, přitom by stačilo se zaměřit na to, aby dobře fungoval stávající systém.
V bytech spíše bývá problém s nedostatečnou kapacitou hlavního jističe. Před rekonstrukcí jsme v bytě měli instalovaný 1 x 16 A. Pak si můžete vybrat jestli budete prát nebo si vařit vodu na čaj ve varné konvici. Obojí dělat nešlo a pokud to kdokoliv zkusil, tak došlo k vyhození pojistek a malému bytovému blackoutu.
Přidávám ještě vysvětlení k dalším blábolům v textu. Cílovou částku opravdu nemůžeme snížit pod úroveň zůstatku na smlouvě. Důvodem ale není to, že bychom přišli o státní podporu, jak autorka cituje finančního poradce, ale jednoduše proto, že to stavební spořitelna neumožní. Odporuje to zpravidla podmínkám smlouvy a Všeobecným obchodním podmínkám stavební spořitelny. Rada o spoření vkladů v průběhu roku na spořící účet a následný převod prostředků na stavební spoření na konci roku je přinejmenším diskutabilní. Při současné výši úrokových sazeb na spořících účtech a na stavebním spoření lze na tomto postupu vydělat možná nějaké haléře nebo pár korun. Standardně se to vůbec nevyplatí řešit a myslet na to. Více škody může způsobit to, že na převod prostředků ze spořícího účtu na stavební spoření před koncem roku jednoduše zapomenete. Podobně rada čekat s uzavřením spoření do samého konce roku. Pokud je možnost zřídit spoření bez poplatku za uzavření a spoření chci zařídit, tak čekat nedává smysl. Pravděpodobnost, že by se nějak dramaticky měnily úrokové podmínky na spoření je minimální. Naopak na konci 6 letého cyklu mohu být v situaci, že prostředky potřebuji čerpat na nějaký záměr a těch pár měsíců, které jsem prováhal a které mi chybí do konce 6 letého cyklu mě mohou dost mrzet.
Novinový článek o stavebním spoření s tolika nepřesnostmi a zavádějícími informacemi jako je tento jsem na českém internetu už tedy dlouho nečetl. Zajímalo by mě, zda ty nepřesné informace poskytl finanční poradce z Partners nebo zda se jedná o dezinterpretace a neporozumění autorky textu. Každopádně pokud píšete o něčem, o čem toho moc nevíte, tak si nechte text po faktické stránce zkontrolovat od někoho, kdo dané věci rozumí. Např. za uzavření stavebního spoření si už většina stavebních spořitelen neúčtuje žádný poplatek, tedy klient nemusí nastavovat cílovou částku nesmyslně nízko. Je úplně jedno, zda má cílovou částku 150 nebo 300 tis. Kč. Poplatek žádný nehradí. Je ale pravda, že cílovou částku by neměl nastavovat na nějaké milóny apod., pokud chce spořit 20 tis. Kč za rok. U většiny stavebních spořitelen se ve Všeobecných podmínkách píše, že by klient měl spořit minimálně 0,5% cílové částky měsíčně ( 6 % z CČ za rok ). Pokud toto nedodrží, tak jednak porušuje VOP a jedna se teoreticky může připravit o úrokové zvýhodnění, které je na plnění této podmínky u některých stavebních spořitelen vázané. Za ukončení stavebního spoření se rovněž žádná úhrada standardně neplatí. Zde asi bylo myšleno ukončení spoření před koncem 6 leté vázací lhůty. To zpoplatněno být může. Jednak se v tomto případě vrací připsané státní příspěvky Ministerstvu Financí a jednak může být i účtován poplatek, který se odvíjí od výše cílové částky. Zpravidla lze ale v tomto případě cílovou částku zdarma snížit a tím i snížit výši případného poplatku. Dalšími nepřesnostmi v textu bych mohl pokračovat.
Já bych tu pamětní minci přijal bez mrknutí oka. Takové mince mají mnohem vyšší hodnotu, než je na nich vyražený nominál. Po směně bych ji vyměnil za papírovou bankovku a užil si příjemného bonusu 🙂 Např. aktuálně vydávané české pamětní stříbrné mince s nominálem 200,- Kč se prodávají za 650,- Kč, zlaté mince s nominálem 5 000,- Kč se prodávají za zhruba 22 tis. Kč. Jedná se ale stále o legální platidlo. Kdo s takovou mincí platí někde na benzince je ale blázen. Ale když na tom v tomto konkrétním případě trvá, tak proč mu nevyjít vstříc ?? 🙂
Myslím si, že většina voličů si vůbec neuvědomuje sílu preferenčních hlasů a politici toto dostatečně jasně nevysvětlovali. K posunu z nevolitelných míst na kandidátce stačí aby pro dané jméno hlasovalo 5% z voličů dané strany. Tedy pokud daná strana dostane v nějakém volebním kraji např. 100 000 hlasů, tak stačí pouze 5 000 kroužku u jména kandidáta na to, aby se posunul na přední pozice. Když tedy z toho jednoho sta tisíce hlasů pro danou stranu bude 95 000 bez preferenčních hlasů a pouze 5 000 pro nějakého kandidáta z konce kandidátky, tak těch 5 000 preferenčních hlasů rozhodne o jménu budoucího poslance. Voliči by si tedy měli v našem volebním systému zvyknout na to, že pokud souhlasí s navrženým pořadím jmen na kandidátce, tak zakroužkují první 4 jména. Piráti sílu preferenčních hlasů zjevně podcenili a proto skončili jak skončili. Mnoho jejich zvlášť mladých voličů se s nějakým kroužkováním vůbec neobtěžovalo a tak vlastně nevědomky vynesli do poslaneckých lavic kandidáty STANu, jejichž voliči byli co se týče preferenčních hlasů uvědomělejší.
No co se s tím dá dělat, pane Šonko ? Aplikovat léčbu a spolu s tím okamžitě vystavit fakturu a její úhradu následně tvrdě vymáhat. Zaplatit 20 nebo 50 tisíc za léčbu, která může člověku zachránit život přeci není něco likvidačního. Kdyby to byly miliony, tak neřeknu. Každý přeci měl možnost se nechat zdarma naočkovat. Nechtěl ? Jeho volba. Ale ať si pak tu léčbu taky hradí. Musíme skoncovat s tím neustálým voděním lidí za ručičku. Jak by k tomu přišli všichni ti, kteří se naočkovat nechali ? Proč by měli ze svého zdravotního pojištění hradit léčbu lidí, kteří na své zdraví kašlou ? Těch peněz v tom zdravotním systému také není neomezené množství. Pak se konají veřejné sbírky na léčbu různých vzácných onemocnění, nemocné děti se za peníze z těchto sbírek vozí nechávat léčit do USA nebo do Německa, protože náš zdravotní systém na léčbu nemá prostředky. A kvůli komu ? Kvůli té armádě nezodpovědných lidí ...
Vážně by mě zajímalo, proč takové prohlášení pan Jurečka vůbec před volbami vypouští z úst. Vlastně je to strašně hloupé a i dost nestrategické. Tradiční voliči KDU - ČSL ji budou volit tak jako tak, protože přeci ví, jaký je postoj KDU - ČSL ke sňatkům gayů a leseb, oni to znovu slyšet nemusí. Naopak liberální voliče koalice Spolu takové prohlášení může odradit a nahnat je k Pirátům, Stan a dalším stranám. On to sice asi nikdo z těch vrcholných politiků v koalici Spolu nepřizná, ale myslím, že v zákulisí dostane pan Jurečka za tento výstup od svých koaličních partnerů pěknou sodu. Podle mě dokáže být třeba taková Markéta Pekarová docela drsná. No nechtěl bych teď být v Jurečkovo kůži ...🙂
Je otázka, kolik slavná KDU -ČSL vlastně získá ve výsledku poslaneckých mandátů a jestli bude mít vůbec sílu si takto vyskakovat a dávat takováto ultimáta. Naštěstí existuje institut preferenčních hlasů a člověk může volit v rámci koalice Spolu zástupce dalších dvou koaličních stran. Pan Jurečka tím prohlášením koalici Spolu udělal pěknou medvědí službu. Sice počechral ego pár ultrakonzervativním jihomoravským konzervám, ale kolik liberálních voličů koalice tím popudil ...
Člen bankovní rady navrhuje zavést progresivní daň z nemovitosti na investiční byty a bývalý ministr financí mu přitakává ?? Ale kdo je za současnou situaci odpovědný a díky komu rostou ceny bytů do závratných výšin ? Jsou to sami centrální bankéři a politici. Centrální bankéři ( nejen v ČR, ale všude po světě ) díky politice levných peněz, minimálních úroků a obrovských dluhů téměř zlikvidovali jakékoliv jiné konzervativní formy spoření/investování a diví se, že lidé utíkají k investicím do cihel a politici, kteří 30 let mluví o důchodové reformě a díví se, že se zajištění na penzi někteří lidé rozhodli vzít do vlastních rukou. Politici a centrální bankéři selhávají, ale pak si klidně přijdou do studia a udílejí knížecí rady, co by se mělo dělat.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Muj kamarad na prohlidkovem dni k pronajmu jednoho ze svych bytu. V ruce seznam potencialnich najemcu, kteri se v byte stridaji po 20 minutach jak apostolove na orloji. Potencialni zajemce : Ale pejska mi zakazat nemuzete ... Kamarad : Nemuzeme ... A tlustym cervenym fixem skrta jmeno v seznamu.