Jsem přihlášený už víc než 2 a půl roku a za tu celou dobu jsem byl jedinkrát e-mailem osloven z ČT Brno, abych svoji přihlášku potvrdil atd. atd. Prý doba čekání je cca 13 měsíců. Od té doby uběhly 2 roky a ticho po pěšině. Občas si to v telce zapnu a vždycky mě může šlak trefit, když slyším moderátory, jak vítají "staré známé": Pane Josefe, vy jste tady už popáté...., Paní Dagmar, vítáme vás potřetí...! Tohle mi hlava nebere! Když je TOLIK nových zájemců, proč si zvou "své" lidi opakovaně? A pak si řeknu, inu Brno! Holt pod Špilasem platí jiná logika.
Mě zavolali z televize, abych přijel na natáčení AZ kvízu minulý čtvrtek po 4 (!!!!) letech čekání
Podle mne je těžší říci Vy vole než Ty vole. Náš jazyk dovoluje přesně rozlišit kdo je pán a kmán. V angličtině se tyká všem mimo Boha. Také si chci vybrat s kým si budu tykat nebo vykat. Tykající soudruzi mě vždycky hrubě iritovali.
Jenom malinko opravim - v anglictine se vsem vyka krome Boha, kteremu se tyka...
You je vy, thou je ty
Frikulíni si myslí, že je to "in". Kdesi jsem ovšem četl, že anglické "you" je ve skutečnosti "Vy". Nevím, nejsem lingvista. Ostatně Sherlock Holmes a doktor Watson si v našich překladech vykají, už si to ani neumím představit jinak. A přotom si byli velmi, velmi blízcí. Křestními jmény si neříkají ani u Doyla. Je to pořád stejné. Když jsem za komunistů nešel na podnikovou oslavu, nezblajznul řízek se salátem a netančil jsem ptačí tanec, byl jsem ten, co se straní soudružského kolektivu. Dnes, když napůjdu na vánoční party a nebudu zpívat koledy a hrát šipky, tak nejsem týmový hráč. Dědka Mráze jsme vykopli a je tu okamžitě jiný dědek zvaný Santa Claus. Oddělení kádrové a personální práce se zrušila a máme tu jejich klon zvaný "ejč ár". Utužování pracovního kolektivu říkáme team building a bývá to stejná 3,14 jako kdysi.
V angličtině je you "vy". Tykání existuje ve formě "thou/thee" - je to velice zastaralé a v současnosti používané pouze k oslovení Boha v kostele při modlitbách.
Pane Cvikl, víte v čem byl problém? Že do vedení těch fabrik se dostali do té doby soudruzi co mnoho neuměli, ale zase po roce 1989 zahodili legitimace, přešli do OF a začali dělat kapitalismus a to kapitalismus, že by se od nich kapitalisté z Německa, Rakouska mohli učit. No a tak některé fabriky díky těmto nýmandům opravdu zkrachovaly na volném trhu a nebo byla druhá možnost, že je koupily zahraniční firmy a jakožto konkurenci je ukončily.
To je pravda beze zbytku
Stačí profilová fotografie autora a je vidět, že se narodil až po roce 1989 a tedy komentuje věci, které nezažil. Takže, školy, nemocnice, polikliniky, školky, které lidé mnohdy stavěli v tzv. akci "Z", tedy ve svém volnu a zdarma, aby jejich děti měly kam chodit, se zřejmě dle Krále postavily samy. Tyto stavby postavené těmi nevýkonými lidmi nám slouží do dnešních dní. Naše podniky měly v zahraničí tak dobrý zvuk, že naše techniky a dělníky zvali projektovat a stavět stavby do zahraničí. Například sila v Bejrutu stavěl Pardubický Průmstav, ZVU Hradec Králové stavělo po světě mnoho pivovarů, lihovarů, cukrovarů, chemiček. Mě by zajímalo, čím naší společnosti přispěl člověk Jaroslav Král, krom tedy sledování Netflixu a hraní videoher, předpokládám však, že je nasátý na nějakou neziskovku a zřejmě by zrovna na něj byl tehdy uplatněn paragraf o příživě.
To je zajímavé, jak většina těch "skvělých" firem, které obdivoval celý svět, po roce 89 zkrachovala.
99% fabrik fungovalo jen proto, že RVHP nařídila odběr zboží. Na volném trhu neměla šanci se prosadit. Socialistické hospodářství ty fabriky dovedlo "zu grunt"
Asi by se mělo napsat co se postavilo od 1948 do 1989 , továrny , skoro 2 miliony byrtů , školy , přehrady, letadla , amnoho dalšího . A srovnat s výsledky od 1989 do 2024 .
Vy to píšete stylem, že jenom za bolševika se stavěly byty, přehrady nebo školy.
Továrny se nestavěly - ty tu už byly a byly znárodněny.
Vězte, že i v prohnilém kapitalismu na západ od nás stavěli byty, školy i přehrady. Dokonce i elektrárny stavěli...
Největší prznění cizích jmen je příklad Islandských žen, kde každá žena má v příjmení -döttir (dcera). Když to český komentátor v televizi přečtě jako -döttirová, tak je to naprostý nesmysl.
Za mě česká příjmení v běžné komunikaci přechylovat (s výjimkou těch, které nechtějí - typu Kateřina Emmons; nebo jsou nesklonné - typu Petra Janů), cizí nechat v tom tvaru, který mají zapsaný v pasu.
Nu, přechyluji a budu přechylovat bez ohledu na pseudoargumenty těchto progresivistů. Přechylování zkrátka považuji za druh překladu do češtiny. Koneckonců i pan docent Oliva se na nepřechýlená ženská příjmení dívá kysele.
A co třeba neskloňovat jako paní Krejčí nebo paní Martinů nebo paní Pavlů.
Nebo zpěvačku Petru Janú taky skloňujeme?
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Tak gratuluju a přeju, abyste měl kliku na otázky. Já dělím otázky do dvou kategorií: 1) finský jezera a 2) zvířata, co se*ou bobky! Tak hodně bobků a málo jezer.....
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Díky