Tohle jsme nečekali ani my. Už když bitva o Pokrovsk začínala, uklidňovali jsme veřejnost, že pád tohoto strategického města nehrozí. Co jsme ale neočekávali, bylo, jak hluboké jsou ve skutečnosti problémy ruské armády a jak moc špatně na tom je.
Rusko neusiluje o mír, řídí ho vrazi, reagoval český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) na dnešní ruský útok na ukrajinské město Sumy s desítkami mrtvých. Za neomluvitelný a barbarský označil útok během křesťanského svátku předseda lidovců a ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oba se vyjádřili na sociální síti X. Pro ŽivotvČesku.cz na dotaz věc okomentoval bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor, kterého redakce oslovila, zda to vnímá podobně, že »Rusko nechce mír«.
Ludvík XIV., neúnavný milovník hostin, udával tón ve francouzské gastronomii stejně suverénně jako v diplomacii. Pečené maso, lanýže, víno z Champagne – všechno podřízeno jedinému cíli: demonstraci a oslavě královské velkoleposti a jeho moci. Jenže nadměrná hýřivost si vybírala svou daň. Jak vypadal jídelníček muže, který věřil, že jeho tělo potřebuje očistnou kúru z hadího prášku a koňského hnoje?
Před osmdesáti lety, na Štědrý den, Evropu zachvátila vlna rabování. Stalin ho nařídil tajným výnosem Státního výboru obrany (GKO) z 23. prosince 1944. Podle něj bylo povoleno jednou měsíčně posílat z fronty domů „balíčky“ – vojákům do hmotnosti pět kilogramů, důstojníkům do deseti a generálům do šestnácti kilogramů. Tři dny na to vyšel rozkaz komisariátu
Mezi nejhlasitější odpůrce výrobků ze Spojených států patří v současnosti Dánové. Tamní řetězec Salling Group dokonce začal označovat produkty pocházející z Evropy.
Herec a politik rakouského původu Arnold Schwarzenegger vydal na Instagramu video odsuzující válku na Ukrajině jako pouhou mocenskou hru Kremlu, kvůli níž bude trpět nejen ukrajinský, ale i ruský národ.
NÁZOR / Často se říká, že ruská armáda si na Ukrajině počíná stejně krutě jako ve válce v Čečensku. Mnozí srovnávají brutalitu Rusů s druhou čečenskou válkou, která začala v roce 1999, kdy se Putin do…
Čína vypustila záběry na nové vyloďovací systémy, které mohou samy sebe zdvihnout na opěrách a vytvořit stabilizované plovoucí přístavy. Tyto systémy umožní rychlé vylodění velkého množství vojáků i obrněných vozidel na plážích, což bylo doposud považováno za velmi obtížné. Tchaj-wan má nepochybně důvody k obavám.
Adam Sandler (58) ví, jak způsobit pozdvižení. Na udílení Oscarů na sebe oblékl bledě modrou mikinu s kapucí a basketbalové šortky. A tato módní kreace neušla pozornosti moderátora večera Conana O’Briena, který to v přímém přenosu okomentoval. Herec svým modelem jasně odkazoval na schůzku Volodomyra Zelenského s Donaldem Trumpem v Bílém domě, jak píše Express.
Ruský novinář v exilu a kritik války a režimu Vladimira Putina okomentoval projev amerického viceprezidenta na mnichovské bezpečnostní konferenci. Podle něj šlo jen o prázdné fráze a navíc Spojené státy nejsou v situaci a kondici, kdy by si měly nad Evropou nárokovat nějaký pocit převahy.
Evropa se v posledních dnech ocitla ve svízelné situaci, kdy se její vliv na světové dění výrazně upozadil. S takovým tvrzením přišel polský europoslanec Patryk Jaki, který upozornil na to, že zatímco USA plánují uspořádat mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, Evropa v nich nehraje žádnou roli. To podle něj pro Evropu není dobrá zpráva.
Donald Trump přes vlnu odmítavých reakcí nadále mluví o tom, že Spojené státy převezmou kontrolu nad Pásmem Gazy a udělají z něj blízkovýchodní Riviéru. Ovšem bez Palestinců. Ti by se podle něj měli přesunout do okolních států. Jak se k tomu staví arabský svět? Jaké světlo to vrhá na USA a jejich pozici v regionu? A jaká čeká Gazu budoucnost? Host: Zora Hesová - politoložka a islamoložka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Filozofického ústavu Akademie věd ČR Článek a další informace najdete na webu Seznam Zprávy Sledujte nás na sociálních sítích X, Instagram, Threads nebo Bluesky. Náměty a připomínky nám můžete psát na e-mail zaminutusest@sz.cz
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ještě dva týdny před začátkem plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu tvrdil, že se ruské jednotky cvičící v Bělorusku stáhnou zpět na ruské území. Uvedl to 10. února 2022 na tiskové konferenci v Moskvě po společném jednání s tehdejší britskou ministryní zahraničí Liz Trussovou. Vojenské cvičení v Bělorusku bylo vyhlášeno od 10. do 20. února, následně 24. února Rusové na svého souseda zaútočili.
Když Vladimir Putin zdůvodňoval, proč jeho Rusko přepadlo Ukrajinu, mluvil mimo jiné o tom, že musí chránit Rusy, kteří žijí na Ukrajině, a jejich kulturu. Že bezostyšně lže, tehdy věděli především odborníci, kteří se Ruskem zabývají.