Vietnamce mám rád, mezi nimi spoustu přátel. Jenže oni jsou i po několik generací zcela uzavřená komunita. Tato holka měla štěstí na rodiče.
Nemyslím si, že jejich uzavřenost je trvalá. Pracovně občas něco řeším většinou s mladými Vietnamci, kteří se tu buď narodili nebo přicestovali velmi mladí a mají naše školy. V naprosté většině jsou to vzdělaní a příjemní lidé, kteří žijí spíše náš evropský život. Jejich rodiče jsou sice uzavření ve své komunitě, mnohdy ani po desítkách let neumí česky, ale mladí jsou opravdu něco jiného.
Potřeba jasně říci, že je naprostým mýtem, že velká část lidí v devadesátých letech výhodně privatizovala byty. Byt zdarma dostávali jen komunističtí potentáti a stbáci. Ti také výhodně privatizovali.
Normální lidé si svoje bydlení většinou postavili, nebo si na něj ušetřili. Musíte si uvědomit, že za moc co jiného nebylo utrácet. Zahraniční dovolenou většina lidí zažila tak jednou za život. Elektronika a zábavní průmysl na minimu. Život byl podstatně skromnější, ale zbylo na to bydlení. Dnes mladí pomalu do čtyřiceti cestují a užívají si života. Pak si najednou vzpomenou, že by chtěli vlastní domek, ale úspory nemají veškeré žádné.
Nemáte pravdu, v 90. letech získala spousta lidí byt doslova za hubičku. A i to se mnohým zdálo moc.
Ono ale vůbec nejdeby tolik levných bytů, aby mladé rodiny mohli kde bydlet bez toho, že by je to finančně zr o výhodnou privatizaci. Mladým lidem ze záměrně zatajuje, že stát stavěl formou družstevní výstav
Družstevní výstavba nebyla státní, ani za minulého režimu. A družstva mohou vznikat a stavět klidně i dnes.
Myslím, že tam aspoň určitá dobrovolnost byla. Kim si jistě pečlivě vybíral koho tam pošle, aby si neudělal z ostudy kabát (ty nejloajálnější) a něco jim za to slíbil. Kdyby tam ty svý vojáky poslal zcela nedobrovolně, riskoval by že se při prvním útoku vzdají nebo zběhnou..
Nevím, život v KLDR dost sleduji dlouhodobě, i když ne osobně, a tam něco jako dobrovolnost opravdu neexistuje. Člověk, když Kim zavelí, neřekne nejdu. Lidé tam jsou absolutně poslušní. V rámci jejich 10-ti leté povinné vojny se jen poslouchá. Určitě jim slíbili nějaké výhody, třeba přesunutí do vyšší kasty ve společnosti, možnost studovat pro děti,..... Odmítnout jít bojovat na Ukrajinu můžou teoreticky v Rusku ( a i tam je to dost nebezpečné), ale v KLDR to opravdu nehrozí.
Je docela fascinující, že všechny ukrajince pořád nazývají banderovce i skoro 80. let po válce a zakrývají tím svůj nenažraný imperialismus ve smyslu chci být větší a větší až budu největší na světě a požeru ostatní okolní státy.
Přitom je to tak bohatá země na suroviny, že by při lepším využití svého potenciálu investic do vzdělání a technologií mohla konkurovat životní úrovní všech svých obyvatel (nemyslím jen ve velkých městech typu Moskva) vyspělým zemím světa
Oni to mají celkově tak nějak divně postavené. Do Ruska jsem jezdíval docela často a nikdy jsem nechápal, jak pořád žijí z té jejich Velké vlastenecké války ( 2. sv. válka vůbec nepoužívají). Pořád jsem slýchával, jak jim musíme být vděčni za osvobození a podobné kydy. Ta jejich propaganda je od dob Stalina v tomto udržuje.
38
Sledujících
0
Sleduje
38
Sledujících
0
Sleduje
Doufejme, že ze severokorejských generálu zbyly jen očouzené botky... 🙏
1 odpověď
3
Sledujících
2
Sleduje
3
Sledujících
2
Sleduje
A nezbytné notýsky v azbestových deskách.