Proč se nedíváte na pokles porodnosti jako na dobou věc. Je pravda, že svět je přelidněný, i Evropa. Kdyby nebylo fosilních paliv, takové množství lidí by nebylo. K trvalé udržitelnosti patří menší počet lidí (alespoň zatím - dokud máme jen jednu planetu a obnovitelné zdroje energie). O nás jako o důchodce se stejně budou starat pečovatelky z Nigérie, takže na naší vládě je udělat to tak, aby se starali aspoň oni.
Jde o první "flash" přelez, ne o první přelez jako takový. Tedy přelez celé cesty v kuse bez pádu, sednutí do lana, chycení za jištění apod. , přičemž lezec cestu předtím nikdy nelezl, maximálně ji viděl přelézt někým jiným nebo mu někdo radil, jak zdolat obtížná místa, jako tady Honnold.
Tak jest. Oba výkony jsou hustý. Honnold to dal free solo, ale připravoval se rok a vylezl to několikrát. Pak to vylezl za 4,5 hodiny. To není flash.
Podobný článek za 20 let bude říkat, že minulé vlády neudělali dost a nyní to máme každý rok milion environmentálních uprchlíků, kteří mění naši společnost. Bude se řešit jak se uživíme, protože ceny potravin budou růst - sklizeň bude o 5% nižší. V moři bude méně ryb, protože se zvýší jejich kyselost. Obyvatelstvo měst bude postupně vymírat z přehřátí a bude nahrazeno lidmi, kteří jsou na teplo lépe přizpůsobení. Nigérie a Maghreb bude v r 2050 neobyvatelná, přemístí se miliony lidí . Ne že bychom je vítali, ale s tím nic nenaděláme, to bude nové stěhování národů. A to všechno důsledkem toho, že chceme mít dost peněz na dovolenou? No nic, s tím asi nic nenaděláme.
Země, které nebudou mít dostatek levné energie, prostě končí. Jestli to nedochází kretenovi Habeckovi, tak to je velmi smutné, jací lidé to Německo vedou.
Při oteplení o 3,5 stupně nebude obyvatelná Nigérie a většina států sahelu. Každý druhý v Evropě bude odtamtud, tak jim hlavně musíme udržet uhelnou infrastrukturu ať jim není v zimě zima.
Vyšší ceny = vyšší investice = více výrobní kapacity = nižší ceny (ekonomie ze školky). Atomové elektrárny jsou drahé a v případě války snadný cíl, nebezpečný pro vlastní obyvatelstvo. Srovnejte útok dronem na nukleární reaktor nebo na pásmo 300 větrných elektráren a 10 přečerpávacích elektráren. Cena i funkce jsou stejné. Pravda, 300 větrných elektráren je hnusnější, ale nezpůsobují po výbuchu rakovinu a kompletní blackout.
Po odstavení uhelných elektráren se i Česká republika stane dovozcem části elektrické energie. Uhlí bylo dlouho klíčovým bohatstvím státu. Je přirozené, že země, které mají vlastní zdroje ropy, zemního plynu a uhlí, jsou bohatší. Ty, které energii (ropu, zemní plyn a uhlí) musí dovážet, musí za ni zaplatit – vývozem zboží.
Uzavření německých jaderných elektráren vedlo k nedostatku vyrobené elektřiny na trhu, což způsobilo růst její ceny. Podobně uzavření uhelných elektráren v Česku povede k poklesu celkové produkce elektřiny na trhu. I v tomto případě lze očekávat nárůst ceny, i když méně výrazný než v případě uzavření jaderných elektráren v Německu.
Mimochodem Rusko, Nigérie, Irán ani Venezuela nejsou bohatší než Česko. Bohaté nejsou země co mají nerostné bohatství, ale ty které mají stabilní společenské prostředí (tzn demokracii). Nerostné bohatství je jen bonus, který demokracii většinou moc neprospívá - odkazuji na nobelovku za ekonomii 2024.
Česko vydává na kulturu 0,7% HDP. Orchestry a známé hudební školy si kupují špičkové hudební nástroje za miliony pro potěchu několika lidí v extrémně drahých sálech. Když jsem usiloval o prodej hudebních nástrojů do Argentiny, tak napsali, že tendr na 3 miliony zrušili, protože mají nového prezidenta. Pak už jsem se nedovolal, zrušili totiž i post člověka co nakupoval. Chcete ušetřit ročně 320 mld. kč? Zrušte balety a symfoňáky.
No tu motorovou pilu na ořezání státních výdajů sliboval i Fiala. Ale místo toho stihl ořezat důchodce, všechny zvýšením daní, ale když už už mělo přijít na státní aparát a na něj přicuclé dotační štěnice, tak už měl tak tupý řetěz, že ze státního téměř nic neodřezal. Dokonce se pod ním, díky jeho nakažení bruselským neomarx-progres morem státní byrokracie puchýřově bobtnat začala.
A tak nezbývá než aby tu motorovou pilu vzal do rukou lid a redukci státu sám provedl. Ovšem bude-li to pod taktovkou Babiše, tak lid ne nenažraný stát, ale sám sobě nohy podřízne.
Velké výdaje na stát měli i Nacisti, nejenom Marxisti. Jednoduše všichni vládci kteří mají pocit, že se stát musí hodně řídit pro blaho lidí. Libertariánství je nám čechům opravdu cizí. Kolik lidí u nás četlo Ayn Randovou nebo poslouchají Jordana Petersona?
Argentina byla kdysi bohatým státem podobně jako sousední země Chile nebo Uruguay. Hodně lidí do Argentiny kdysi od nás emigrovalo, jak před nacismem, tak před komunismem. Na rozdíl třeba od Brazílie je v Argentině mnohem více lidí evropského původu. Nechápu proto, proč byla v Argentině tak vysoká hyperinflace, proč třeba Argentina není tak bohatá jako Uruguay, můj oblíbený latinskoamericky stát.
Na straně druhé není dobré, když lidi příliš zchudnou. Největší bohatství zemí je potenciál lidí, kteří něco umí, ať se jedná o schopnost kvalifikované fyzické nebo psychické práce. Takoví lidé zvedají životní úroveň své země. Chudí lidé své schopnosti moc nevyužiji, protože nemají finanční prostředky pro kvalitní studium svých dětí. Je to např vidět v rozdílu mezi ekonomickym rozvojem Číny a Indie. Před 50 lety na tom byly oba státy podobně, dnes o parník je Čína na tom lépe než Indie.
Pokud chcete zjistit víc o problému, proč jsou některé země chudé, tak se koukněte na práci lidí, co dostali v r.2024 nobelovku za ekonomii. Bude jasno.
Ja řekla Margaret Thatcher — 'The problem with socialism is that you eventually run out of other people's money.' neboli "Největším problémem socialistů je, že jim nakonec dojdou i peníze těch druhých."
Toto je vážná diskuze, ekonomická "pravicovost" je něco jiného než vláda silné ruky, tzv "ultrapravice", stejně jako levicovost Skandinávie je něco jiného než komunismus. Milei je ekonom a napsal o řešení argentinského problému dost prací. I když je svérázný svým chováním.
Zánik mužství? Já myslím že je tu cítit pro dnešní dobu typická arogance k jiným názorům. Stereotyp chlapáctví = mám vždy pravdu, jsem nejsilnější, neberu ohledy, poslouchám lídra smečky - politický ekvivalent je nepotismus (obsadím kamarády kterým věřím na ministerstva) - ekonomický důsledek je stagnace, protože jiná smečka se k moci nedostane. Potom i lehce retardovaný pejsek dostane slušné místo a rozhodovací pravomoci. Děkuji nechci.
A proč ne? Progresivisté to dokázali, ovládají většinu západních universit a jejich ideologie má dokonce podporu vlád. Vtloukají do hlav studentům příšerné nesmysly a jejich ideologie je nejzhoubnější v historii lidstva. Proč myslíte, že je mezi lidmi tolik nenávisti? To je hlavní programový cíl progresivistů, zničení rodiny, promíchání kultur, vytvoření skupiny otroků bez pohlaví, bez přístupu k energiím, bez jakýchkoliv lidských práv. A nad tím skupina vyvolených progresivistů, kteří budou smět dělat naprosto vše, co se jim zlíbí.
Takže v lidech je tolik nenávisti protože na vysoké škole se něco učí. Zničení rodiny a promíchání kultur je důsledkem rozhodování profesorů vysokých škol a jejich studentů. Tak to vysokou školu opravdu přeceňujete.
Zásadní je na ukrajině naprostá neschopnost letectva. Na to se v článku zapomnělo. Vybojovat nadvládu ve vzduchu a do několika měsíců je po válce. Ale Ukrajincům nikdo F-35 nebo F-117 nedá, tolik jim nikdo nevěří. Američtí nebo Evropští piloti by ukončili válku hned. Příkladem je Irán - Izraelské F-35 se dostali přes nejmodernější Ruskou raketovou a radarovou obranu.
Bohužel článek by potřeboval více subtilní vhled do historie oblasti. Pan Švamberk ho jistě má, tak by ho měl poskytnout. Sýrie je jedním ze států, jehož hranici vznikly uměle v důsledku dohody koloniálních velmocí z toho, co zbylo z osmanské říše. Můj arabský kamarád tvrdí, že by západ neměl do situace zasahovat a měl by nechat státy aby se vytvořili podle vlastních pravidel. Nejdůležitější pro arabské země je zavedení institucí, které se budou zaměřovat na blaho lidí, nikoli na udržení územní celistvosti (státní hranice se musí měnit) . Z důvodů neblahé evropské zkušenosti z válek u nás panuje pocit, že přepisování hranic je tabu, protože naše etnicity jsou pevně ustálené díky naším institucím, každé přepisování hranic provází útlak. U některých zemí je ale rozdělení země osvobozením lidí. Na západě musíme pochopit naši neblahou historickou úlohu a odstřihnout se od ní. Naše humanitární povinnost je v zásadě jen zbavit se závislosti na ropě, která je prokletím regionu.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Tento žebříček o kterém Putin mluví je žebříček velkých zemí plných chudých lidí. Proto je Čína a Indie tak vysoko, nebo třeba Egypt je na tom podobně jako Španělsko, i když bankrotuje. Protože výpočet počítá s paritou kupní síly na obyvatele, tzn že jen říká, že v průměru jsou tam levné služby (jako třeba v Somálsku, sic nikdo tam žít nechce) ale velikost ekonomiky a nerovnost (hromada chudých a milionářů) vám nakonec udělají hezké pořadí v žebříčku. Protože ano, milionář v Moskvě si může dovolit mnohem víc střihání vlasů nebo levného plynu. Ale o síle ekonomiky mluví nominální HDP, to totiž znamená že si obyvatelé mohou koupit víc telefonů a jsou bohatší proti ostatním lidem na světě. Jako Američané. Tam je Rusko na hezkém 11. místě a jde neustále dolů (bývalo na 2. za dob SSSR, nebo na 10 před dvěma lety)