Peníze tisknou i v USA,nebo i EU...protože přestaly platit zákony trhu.Dneska když nemáš peníze,tak si je prostě vytiskneš a basta...a jede se dál, ale jak dlouho?
Nerozumíme si. Tisknou se všude, ale jen v rusku jde skoro vše na zbrojení a okamžitou spotřebu tohoto zboží. Je rozdíl, jestli vyrobíte auto nebo raketu, kterou za pýr dní odpálíte bez jakéhokoli zisku. Jenže peníze zaplacené lidem za výrobu v ekonomice zůstavají. Lidi si chtějí něco koupit, ale zboží není, neb jede pouze vojenská výroba. A
A o dva články výše se ruské ekonomice nevídaně daří. Tak se domluvte.
Fabriky jedou na 110%, platy ve vojenském sektoru raketově rostou. Vojáci mají příjmy, o jakých se jim před pár lety ani nesnilo. Růst HDP díky vojenské výrobě je oficiálně na 5%.
Jenže tohle vše se spotřebuje na frontě. Nic víc z toho není. Obchod 0.
Takže ano, válečné ekonomice se daří. Jenže v tomhle stavu není schopna přejít na mírovou bez strašidelného pádu a hyperinflace.
Mají úžasné hory a přírodu. Známí tam byli týden na koních. Lidé jiní, moc fajn. Zvláštní jídlo, skopové, velbloudi, kumys.
Chudoba tam byla za rusáků a je i dnes. Jenže teď si žijí po svém, nikdo jim nerozorává celiny, nepěstují nesmyslné plodiny. Diktatury patří k tamnímu koloritu, do způsobu vlády bych jim nekecal.
Chudoba ovšem z našeho hlediska. Oni život vnímají jinak. Rusák to chtěl násilím změnit. To jim vadí.
To je zajímavé, nikdy jsem tam nebyl, přijde mi to už dost daleko a manželka nemůže na dlouhé lety letadlem. Tak bych se chtěl zeptat, jaké to tam bylo? A stojí to za tu dálku tam jet?
Nicméně jsem zaslechl, že některé státy se opravdu měli lépe za sssr, alespoň finančně. Minimálně třeba Turkmenistán, Tádžikistán nebo Kyrgyzstán. Myslíte, že to tak není?
Mají úžasné hory a přírodu. Známí tam byli týden na koních. Lidé jiní, moc fajn. Zvláštní jídlo, skopové, velbloudi, kumys.
Chudoba tam byla za rusáků a je i dnes. Jenže teď si žijí po svém, nikdo jim nerozorává celiny, nepěstují nesmyslné plodiny. Diktatury patří k tamnímu koloritu, do způsobu vlády bych jim nekecal.
to je zajímavé. Víte o tom že Češi mají větší spotřebu alkoholu na hlavu než Rusové?
Jj, piva. Na vodku prohráváme rozdílem třídy. Vtipný příklad, v Súdánu, kde byla absolutní prohibice,, si rusáci, posádka letadla, narvali navigační kufry vodkou. Přišlo se na to a řešila to až ambasáda. Podobných tahů jsou schopní jen rusáci. Oslavy jejich narozenin a různých svátků jsou pro Evropana smrtící.
S těmi státními dluhopisy je to ještě jinak. Základní úroková sazba CB je 21%, ale výnos z dluhopisů s pevným kuponem je nějakých 16,8% (může už být kousek jinde, ale ne moc). Oficiální inflace je někde těsně pod 10%, ale FMCG - tedy růst nákladů na zboží každodenní spotřeby, je někde v rozmezí 18-21% (dá se opět dohledat přesné číslo od Romir).
Tedy stát si od občanů/firem dobrovolně-nuceně půjčí peníze na "spravedlivý" úrok, který bude hluboko pod časovým znehodnocením, protože do splatnosti (2031) daleko a centrální banka nepredikuje zásadní zlepšení v následujících třech letech. Netřeba znárodňovat, čas to udělá za ně.
O účinnosti ekonomiky svědčí už jen to, že takřka 30% vzrůst vstupů vyvolal jen cca 5,5% růst. Což je velmi na pováženou.
Ale nějakému hrubému nestandardnímu zásahu se asi nevyhnou, aby se neponořili do vod hyperinflace.
To je na rusáka moc složité. Znárodnit, zavřít, popravit. Pravý ruský vzorec.
Ruská ekonomika se na konci třetího válečného roku stala systémem naprosto odolným vůči vnějším otřesům.
Ano, blíží se k tomu rovnou z několika stran. Nízká konkurenceschopnost výrobků vede k poklesu jejich vývozu (a k tomu nějaké sankce). Část stěžejního prodeje surovin probíhá jinými cestami, k jiným konečným spotřebitelům a za jiné ceny (a k tomu ty sankce). Část dovozu je jinými cestami, z jiných zdrojů a za jiné peníze (a k tomu ty sankce).
Jiná věc je životnost stávajících západních technologických celků a importozameščenije potřebných částí a náhradních dílů z domácí produkce nebo dovozem z Číny či Íránu.
Stručně řečeno: ekonomika neprovázaná obousměrně na partnerské úrovni s vnějším světem je vůči vnějším otřesům velmi odolná už z principu. Takovou se tvářila být i za Brežněva. Otázkou je jen rychlost zaostávání a doba trvání.
Přesně tak. Když jste na dně, nemáte kam spadnout. Když prodáváte za ceny hluboko pod normálem, ale stačí vám to k živoření, jste ekonomicky odolní.
Ta Arábie na tom také není zrovna ideálně. Mají 2 velké města, do kterých dávají velké peníze a je tam velký turismus a bohatství (jak to chtějí financovat, až nebudou mít ropu je otázkou), ale vesnice někde v poušti na tom budou stejně, jako vesnice někde v rusacku na Sibiři. Jen tam bude tepleji.
Jinak na to, že na rusy dříve dělala půlka Evropy by se mohli více zvednout, ale asi mají raději svou korupci.
Nedávno jsem slyšel pohled z druhé strany rusácka, kde vzpomínají na SSSR v dobrém. Třeba Uzbekové a další tyhle státy na tom byli mnohem lépe, než jsou na tom nyní, což píší jen jako zajímavost, že u nás, vzhledem k bohatství, by nás o tomto nenapadlo ani přemýšlet.
Uzbekové a Kazaši rusáky nesnáší, byl jsem tam a něco vím. Druhá věc je, že tam mají spoustu etnických rusáků z dob etnických čistek a násilného stěhování obyvatel v dobách SSSR. Ti rusko pochopitelně podporují i proti svému státu, kde aktuálně žijí a nehodlají přijmout ani jeho kulturu, ani jazyk
Copak, Rusko se už zase hroutí?
Ještě napište že mu vše dochází a Putin umírá.
🤣🤣🤣
Ono se už zhroutilo, ale udržuje se válečnou ekonomikou. Vždyť je to v článku napsáno polopaticky. Rusko tiskne nekryté prachy jako o život, zvyšuje platby v průmyslu vyrábějícím zbraně, vojáci mají platy, o jakých se jim před pár lety ani nesnilo. Hádejte, co se stane, kdyby nedejbože (pro rusáky )nastal mír. Hyperinflace a odtrhávání okrajových regionů, stejně jak v. 91. Proto ten útok na úspory výměnou za nikdy nesplatitelné válečné dluhopisy. Ty se potom kdykoli dají znárodnit, popřípadě se z jejích majitelů udělají kriminální spekulanti a majetek se zabaví. Nic, co by rusáci neznali.
Nezhroutí Miloši. Ani příští rok, ani za deset let, prostě nikdy.
A ke zmrazení vkladů máme kvůli Babišově rozhazování peněz i na (státní) dluh mnohem blíže než Rusko.
Vždyť v tom článku píšou o zhroucení ruska. Tisk a distribuce nekrytých peněz, vysoká inflace, hospodářství produkuje převážně zbraně, čili nic užitečného, co by se dalo prodat. Zatím to drží silou, ale to nejde věčně. Zkrachuje jako v 91. roce.
Někde jsem to tvrdil?
Oni nakupujou, My nakupujeme, jde o to, komu dojde dřív.
Nám došlo, jim nedošlo. Holt mají víc polních lopatek, čipů z čínských praček...a tak
rusku že nedošlo? Kde jsou ty masivní údery stovkama raket. I díky takovým zásahům chemiček a skladů snad na Ukrajině přežijí zimu, rusák má díky tomu omezené možnosti likvidace civilní infrastruktury. Zbývají drony, jenže ty dokážou zničit maximálně výbušné sklady munice, nikoli už elektrárnu.
A že nám něco došlo? Vždyť vojenská výroba se ani pořádně nerozjela, na zbrojení nedáváme ani ta 2%, zato rusák 30% HDP přímo a další zdroje nepřímo.
Blíží se Konec a tohle mi přijde jako Hitlerovy neexistující divize a zázračné zbraně, které měly na poslední chvíli zachránit obležený Berlín.
Ale budiž, počkáme ještě pár dnů a F 24 možná taky pochopí realitu.
Jj, zato v rusku vše běží podle plánu, včetně toho, že municí musí nakupovat v severní korei a íránu.
Za dva roky provozu a cca 60 000 km se mě stalo 2x ,že jsem přijel na nabíječku a byla obsazená .Jednou pán právě odpojoval ,po druhé přijel chvíli přede mnou .Popojel jsem na druhou prázdnou cca 1.5 km.Auto mě na infotainmentu ukazuje nabíječky v okruhu několika kilometrů a zda jsou obsazené či volné .Při zadání cíle cesty, která převyšuje dojezd auta mi nabídne potřebné nabíječky po cestě a samo upraví navigaci ,aby mě po cestě navigovala přes mnou vybranou nabíječku .Elektroauta mám dvě . První Hyudai rok výroby 2018 ,najeto přes 130 000 km ,trakční baterie vykazují stále 100 % SOH .Druhé Nissan Leaf z roku 2014 , najeto přes 260 000 km ,trakční baterie cca na 80 % SOH .Leaf je znám tím že baterie narozdíl od konkurence u něj degradují o dost více .Může za to špatně zvolená chemie trakčních baterií ,absence termo managementu - auto nereguluje teplotu baterie takže v zimě mrznou a v létě se přehřívají ,což jsou stavy ,které baterii škodí nejvíce . A také má malou 24 kWh baterii ,takže proti konkurenci musí častěji nabíjet a tudíž zažívá i násobně více plných cyklů nabití a vybití .U Hyndaie jsem zatím nemusel řešit žádné závady ani servisní úkony ,kromě těch nařízených .U Nissanu se 2x měnila 12 V baterie , 1x čelní sklo , 1x tlumiče , 1x brzdové destičky a kotouče . A dnes mě vrátili z STK ,musím vyměnit 1 čep a nebrzdí pravá strana u ruční brzdy .Cenu baterie u Hyundai nevím. U Nissanu je to v jednotkách v nižších desítek tisíc za modul či 200 000 za novou větší 40 kWh baterii i s prací . Srovnáni je takové , že už bych se ke spalovacímu autu vracet nechtěl .
Diky.
Elektro auto je fajn, pokud bych měl odpověď na pár otázek.
Při plnění mimo domov, býváte první na řadě nebo se čeká ve frontě třeba 3 aut? Protože při čekačce ty časy neúměrně narůstají.
Jaká je kapacita baterií po 5-ti letech a jaké jsou ceny repasí.
Amortizace při cca 6-ti letech a porovnání se stávajícími spalováky.
Korupce bude bujet,STÁTNÍ rozpočet narůstat a STÁTNÍ firmy se budou zadlužovat a poté prodávat do soukromých rukou až jim nic nezbude.
NO ZKRÁTKA STEJNÝ SCÉNÁŘ JAKO U NÁS.
Ať prosperují ČSA
Je to vše OK....
U nás to je ovšem povíšeno ještě dál, ŽE BY EUROPARLAMENT?
Naučte se udržet myšlenku a potom pište. A česky, jazyku vašeho kmene se učit nehodlám.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Tak to normální člověk nevymyslí. Člověk, který útočí na sousední stát a vyhrožuje jejím spojencům jaderným útokem na jejích města tvrdí, že se chová zodpovědně a nechce eskalaci. Prostě jak za SSSR, ruce plné zbraní, ale na hubě Mupy mup. Snad rusko brzy dopadne stejně jako ten SSSR.
1 odpověď