V pořádku, ale ať doly zaplatí rekultivaci krajiny bez dotací a v plném rozsahu, ať vrátí všechny další dotace a ať jsou viníci, kteří nelegálně těžili Severočeských dolech pohnáni k zodpovědnosti a ať ČEZ zaplatí vyčíslenou škodu 42 miliard (v cenách z roku 2005). Dále, ať jsou uzavřené elektrárny s nevyhovujícími emisemi rtuti, tedy Ledvice, Tušimice, Prunéřov.
V téhle zemi se nedá bez veřeného nátlaku ničeho dosáhnout a ti, co mají tu odvahu jdou do toho, tak to ještě zaplatí. Důl Bílina měl být dávno zavřený, stejně jako ostatní doly v ČR; v 21. století už těžba postrádá jakýkoli racionální základ.
Česká lékařská komora se stále více odhaluje ve své nahotě jako naprosto nekompetentní a zbytný útvar. MuDr. Kubek je arogantní typ, který by se měl nechat vyšetřit psychiatrem. Kdyby se nebály... Jeho se zřejmě taky všichni bojí už při vstupu do ordinace a tak drží hubu... Kromě toho Kubek asi neví, že se ozývaly, ale byly ignorované zřejmě podobnými ignoranty.
Zelenou transformaci, tedy takzavaný Green Deal podepsalo asi 195 států celého světa a nejen podepsaly, ale i ratifikovaly na úrovni národních plánů. Ty které nepodepsaly nebo neratifikovaly se dají spočítat na prstech jedné ruky. Jemen, Libie, Korejská lidová republika, Írán. USA jde ode zdi ke zdi, podle toho, kdo má zrovna křeslo, ale západ a východ USA má už i povolenky. Jestli to Trump dokáže zvrátit? Asi spíše ne. Rusko podepsalo a ratifikovalo, ale neplní.
Na jednu stranu je to dobře, na druhou stranu je vidět, jak výrazně Evropa technlogicky zaostává. Nortwolt má sice řešení, ale ale paramerty jsou horší. Faradion má taky Na-ion baterii, už se i vyrábí, parametry nevím, stejně tak Natron energy v USA. Parametry také nevím. Slibují 50 000 cyklů. Taková baterie by byla prakticky nesmrtelná. Nejlepší Li-ion baterie dosahují 15 000 cy při ztrátě 40% kapacity (60% je pořád dost, ale už by to asi mnohý uživatel vyměnil).
Dost dobře napsaný a ozdrojovaný článek. V tomto zdroji Odkaz 1 je uvedené, že dědičnost má vysokou pravděpodobnost přenosu na potomky - 78-80%, ale že výskyt v populaci je přibližně pořád stejný. Asi 5%. Výzkum částečně koreluje s tím, co máme v rodině a působí věrohodně. Pan doktor Honzák by si měl doplnit znalostní mezeru. ale je možné, že si dělal jen legraci a že to nebylo správně pochopené. :-)
Super článek. Musí to být ale naprojektované tak, aby to opravdu dobře sloužilo. Dobré by bylo zapojení přírodních a organických materiálů jako je sláma, jíl, ap. Pokud by se z toho daly dělat podobné prefabrikáty, jako se dělají z polystyrenu, tím lépe. Mám zkušenost z Indie s obytnými budovami, kde byly vnitřní omítky provedené jen ze směsi jílu a nějaké organické hmoty. Možná kravského trusu. Je zajímavé, že do nich nelezou žádní broučci a uvnitř je velmi příjemné mikroklima ať už je venku zima nebo horko. Stačí jen několikacentimetrová vrstva vnitřní omítky. Oproti betonovým stavbám s klasickou omítkou, je to velký rozdíl. Teplota v nich pořád lítá nahoru a dolů a pokud zaprší, tak je hned všude vlhko a omítka začne opadávat.
Je mi líto, že přední autority jsou zpochybňované a zešměšňované. Věda je dobrá, když nezasahuje do běžného života, že? Ale když se ukáže, že budeme muset sáhnout do peněženky, tak každý je najednou třikrát větší odborník. Číst všechny tu komentáře ani nechci. Je to dost ubohé, jak někteří apriori a úplně bez elementárních znalostí odsuzují mnoho desítek let trvající výzkumy a komplikované matematické modely a výpočty, které stály velké úsilí a mnoho často i osobního času.
Vzpomínám si na kauzu bezzásahových zón na Šumavě, kde nějaká dentistka zpochybňovala výsledky vědců ČSAV. Prý na Šumavě nikdy nebyli, jsou podplacení od Sorose a od Greenpeace (kde by na to neziskovka vzala?), vypotili něco od stolu ap. Přitom vím, že tam jezdí na Šumavu provádět výzkum pravidelně, někteří tomu výzkumu zasvětili celý život a že tam někteří jezdí i na dovolenou, aby si ověřovali určité aspekty, na které neměli v práci čas. Přitom se stále více ukazuje to, co říkali. Bezzásahové zóny by měly být bezzásové, příroda si poradí, polomy a kůrovcové kalamity jsou běžnou součástí přírodních procesů. Hospodářské lesy to neovlivní. Hospodářské lesy ovlivňuje změna klimatu a nevhodná sadba smrku, který pod svojí přirozenou nadmořskou výškou kolem 900-1100+ metrů nemá co dělat.
Spalováky prohrávají na celé čáře, takže je potřeba ty elektrické příšerky, které navíc vůbec nevypadají jako závodní auta s konečnou platností zabanovat. Zrovna nedávno jsem viděl snímek elektromotoru od firmy Lucid. I s elektronikou a reduktorem je to velké asi jako upšoukaný tříválec TDI 60kW. Výkon? Neuvěřitelných 320kW. Kroutící moment 550Nm.
Samozřejmě, že se zvyšuje. BEV má tolik výhod, že není možné před tím zavírat oči a samozřejmě, jako všechno má i nějaké nevýhody. Například úplně nový přístup k péči o vůz, doplnění energie a i některé řidičské návyky jsou jiné. Je to podobné, jako přejít z Androida na iPhone. Někdo ten krok neudělá, protože se toho bude muset hodně naučit.
Konečně se dostalo i na malé výrobce. Tohle je samozřejmě jak odpověď na "kachní křivku" zvýšeného odběru ráno a večer, tak i na záporné ceny na spotu, stabilitu sítě a dekarbonizaci Česka. Čtyři jednou ranou. Úplně nejlepší zpráva v energetic za posledních několik let. Pokud bude Lex OZE dotažený ve smysluplné podobě, otevírají se dveře k výraznému omezení uhelných elektráren a to dokonce i bez finančního přispění státu (případné dotace půjdou stejně z EU). Chce to jen maličkost. Mít dostatečný výkon. To znamená, udělat výstavbu malých úložišť zajímavou i pro soukromníky a podpořit vznik agregátorů výkonové rovnováhy.
Moc hezké poučení nakonec. Pro západní svět autogenní trénink přinesli indičtí sádhuové, kteří působili i mimo Indii. Pro mě je ale nejznámější Šrí Díp Náráján Maháprabhudží (1828-1963), který systém zvaný jóganidra (jogový spánek) popsal jako pět stavů mysli. První z nich je právě stav, kam se mysl dostane při správně prováděném autogénním tréninku, tj. vnitřního klidu a rovnováhy. Systém Jóga v denním životě Vishwaguruji Paramhanse Svámí Mahéšvaránandy, který je jedním z pokračovatelů Maháprabhudžího učení tyto techniky opětovně přinesl do západní kultury.
3
Sledujících
0
Sleduje
3
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Ondráš Přibyla ze sdružení Fakto o klimatu dělá skvělou práci, přičemž v podstatě supluje práci různých vládních komisí, které si nevidí ani na špičku nosu. To, že se uhlí už brzo přestane vyplácet, je zřejmé a že za to může tlak na dekarbonizaci také. Už aby to bylo. Znečištění a vypouštění různých jedů už bylo až moc.