Vypadá to, že se tady vytvořily 2 nesmiřitelné skupiny (podobně jako to vidíme bohužel i v politice) - skupina preferující amatérský převoz za profesionály versus skupina preferující zavolat profesionály na místo (ke kterém patřím i já).
Zkusme se obě skupiny shodnout alespoň na názoru, že v situaci popsané v článku by bylo nejlepší, kdyby otec zavolal na záchranku a dotázal se po popsání situace, zda-li má jet s dítětem do nemocnice, anebo zda-li má čekat na sanitku a pak se řídit doporučením od záchranky.
Co Vy na to?
Ano, i to se stát může, stejně jako můžete čekat po svém sólo příjezdu desítky minut na emergenci, protože jsou lékaři u jiného případu. To je prostě souhra špatných okolností, která může nastat v obou případech... A stejně jako u výjezdů, tak i přímo na emergenci, dochází k triáži. To jen k tomu, že k někomu dorazila sanita, nebo byl ošetřen, třeba déle, než očekával.
Ano, navíc na dispečinku záchranky vědí, koho kam s jakou dg. poslali a snaží se, pokud to jde, aby emergency v jedné nemocnici nepřetížili více závažnými případy současně nebo těsně po sobě, než je nutné, a některé taky závažné pacienty pak směrují do nemocnice jiné, třeba i vzdálenější, ale volné, resp. volnější, takže v konečném důsledku bude pacient ošetřen dříve. A to jsou věci, kterých při amatérském převozu prakticky nelze dosáhnout. Příp. jak by reagoval vystresovaný amatérský řidič na pokyn od záchranky, kdyby avizoval příjezd přes ni, nejezděte do nemocnice do Ústí, tam je plno, jeďte do Mostu ... Možná slovy, ale já nevím, kde je v Mostu nemocnice! ...
Cekat na zachranku 10-20min ?? Je to rychlejsi z Lovosic do Usti autem logicky . Kort kdyz je tam hlidka tak je zaveze na misto. Ano mohli si zavolat sanitku po ceste a rict ze jedou do Usti a nekde na pul cesty dat dite do sanitky ale za me Otec a PČR to mají za 1
Ústecká záchranka má vyjezdové stanoviště přímo v Lovosicích, kdyby bylo "vyjeté", další je v Litoměřicích. To je pár km, doslova "za rohem", ve srovnání s cca 30 km do Ústí. Další příp. v Úšteku (cca 25 km). Navíc amatérský převoz nutně naráží na to, jestli řidič zná v rámci Ústí cestu do nemocnice a příp. v areálu nemocnice trefit na urgentní příjem. Navíc amatérský převoz má své bezpečnostní úskalí dané tím, že se "obyčejné" auto někde řítí po silnici/ulici jako blázen. To je situace, kdy je takový převoz těhotný bouračkou ... A to se pak nepomůže nikdomu, jen se situace zhorší ... všem ... Navíc amatérský převoz, pokud by pacient byl hodně "špatný", těžko zajistí tzv. avízo pacienta, čili aby byli v nemocnici připraveni na příjem.
Děkuji za váš názor,ale myslím,že ten můj správný je. Nikdo nemůže žádným zákonem nařídit,do kdy má sanitka na místo přijet. Existují právě ty okolnosti,jak píšete,které způsobí,že v některých případech je to opravdu nemožné. A proto zákon tak nemůže dát všem stejné podmínky.To je nesmysl. je to ,rozdíl,pokud pojedete někde ve městě,kde se to dá i přes provoz splnit, v horských oblastech to prostě ne vždy jde. Obecně to vychází při rychlém výjezdu co minuta,to ujetý kilometr. Špatné počasí,porucha na vozidle,ucpané komunikace,to vše samozřejmě rozhoduje.Myslím,že každá posádka sanitky,se snaží dojet co nejdříve ,i když se z 70% jedná většinou o ptákovinu.Já s vozidlem ZZS jezdím cca 20 let a co se zažívá při výjezdech, o tom by se dalo dlouho vyprávět.
Pane Pospíšile, prostě těch 20 minut jako dojezdový čas v zákoně JE a uvedl jsem kde. A musí být dodržen, nenastanou-li uvedené výjimky (které samozřejmě např. při sněhu a náledí v horách nastanou velmi často, ne-li pokaždé).
Ještě si dovolím k Vašemu tvrzení "Výjezd samotný pak do jedné minuty přes den,do dvou pak v nočních hodinách.". V uvedeném zákonu o ZZS v § 19, čl. 1 se uvádí "Členové výjezdové skupiny jsou povinni splnit pokyn operátora zdravotnického operačního střediska k výjezdu, a to do 2 minut od obdržení pokynu;
tím není v případě letecké výjezdové skupiny dotčeno právo velitele letadla ...". Čili jsou to 2 minuty ve dne i v noci. To samozřejmě neznamená, že zejména přes den nedosahují posádky časů lepších, třeba i tu 1 minutu, jak uvádíte.
S VRZy mám zkušenosti z jiné profese a domnívám se, že každý dobrý řidič záchranářskho vozidla se musí snažit zejména dojet. Když nedojede (dopravní nehoda aj.), nikomu tím nepomůže, naopak všem (i sobě) to zhorší. Dojet, to je základem úspěchu.
Není to přesně tak,jak píšete. Nikde ,v zádném zákoně není uvedeno,že sanitka musí dojet do 20 minut a to i do toho nejvdálenějšího místa. To je prostě nesmysl. V zákoně je uvedeno,že jednotlivé základny musí být rozmístěny oblastně tak,aby dojezd posádek byl do 20 minut.Může se totiž stát,že volající bude potřebovat sanitku v místě,kde je základna s jednou nebo dvěma posádkami a ty budou zrovna obě v terénu. Operátor pak musí vyslat posádku nebližší této základně.Přejezd pak muže být delší než 20 minut. Veřtě,bývá to často. Jsou tu totiž oblasti,kdy vzhledem k terénu,počasí,momentálním povětrnostním podmínkám nemáte šanci do 20 minut dojet. Jsou to extrémy,jako horské oblasti,osady daleko od civilizace apod. Ale ve většině případů se tento dojezd dodrží.Ve městech jsou to řádově minuty i přes velký provoz. Výjezd samotný pak do jedné minuty přes den,do dvou pak v nočních hodinách.
Dovolím si použít Vaše slova "Není to přesně tak, jak píšete".
Pravda, v zákoně o ZZS v § 5, odst. 2 se uvádí "Plán pokrytí území kraje výjezdovými základnami stanoví počet a rozmístění výjezdových základen tak, aby místo události bylo dosažitelné z nejbližší výjezdové základny v dojezdové době do 20 minut." jak píšete Vy.
Ale současně se v odst. 3 uvádí a to je právě to důležité (!) "Dojezdová doba se počítá od okamžiku převzetí pokynu k výjezdu výjezdovou skupinou od operátora zdravotnického operačního střediska. Dojezdová doba (rozumějme těch 20 minut uvedených v odst. 2) musí být dodržena s výjimkou případů nepříznivých dopravních nebo povětrnostních podmínek nebo jiných případů hodných zvláštního zřetele.".
Takže, budou-li dopravní zácpy nebo za sněhu a náledí (= nepříznivé dopravní nebo povětrnostní podmínky) to s tím limitem může být horší. Horší to s ním bude rovněž , pokud by sanitka jela z jiného než z nejbližšího stanoviště (= jiných případy hodné zvláštního zřetele). Např. stane-li se něco v Peci pod Sněžkou, sanitka z Temného dolu (7 km) by to jistě stihla. Ale pokud by měla jet z Trutnova (17 km), tak by to bylo na hraně. A pokud by měla jet až z dalšího nejbližšího stanoviště - z Vrchlabí (38 km), tak to stihnout prostě už nemůže.
Domnívám se tak, že Vaše tvrzení "Nikde ,v zádném zákoně není uvedeno,že sanitka musí dojet do 20 minut a to i do toho nejvdálenějšího místa. " není správné.
Video jste videl? Z auta vystoupila jeste jedna osoba, ktere nevypadala uplne jak kolabujici dite.
Ano, video jsem viděl, druhé osoby jsem si nevšiml ... Proto jsem "pro jistotu" i napsal "pokud to tak vypadá ...", čili nepovažoval jsem za jisté, že řidič převážel to dítě skutečně jen sám. Nic víc, nic míň ... I tak považuji za lepší řešení si zavolat profesionály, než laicky převážet za profesionály.
Nechci být zlý ale jako sestřička zubaře to nedotáhla daleko
Být zdravotní sestrou je pěkné tzv. středostavovské zaměstnání, které bezprostředně pomáhá ostatním a o které není mezi lidmi takový zájem, jaký by byl zapotřebí.
Pan Schonbrun by byl zřejmě pouze spokojen, kdyby šéfovala zubní klinice nebo dělala ministryni zdravotnictví ...
Domnívám se, pokud byl správně použit výraz "kolabující dítě" a pokud to navíc vypadá, že dítě převážel jen sám řidič, znamená to, že řidič převážel dítě na pokraji bezvědomí, aniž by u něho byl někdo další (řidiče za volantem nelze počítat). Upadnutí do bezvědomí je při absenci péče o takovou osobu "nejlepší" cestou k tomu, aby se taková osoba během cesty zadusila. Řidič tak měl zůstat, kde byl, nikam nejezdit a zavolat na záchranku a příp. po ohlášení toho, co se stalo, podle pokynů operátora záchranky poskytovat dítěti pomoc. Divím se, že stejným nedobrým způsobem pokračovala i ta policejní hlídka (pokud dejme tomu někdo z hlídky nebyl u toho dítěte).
Ja nechapu ty zamracene smajliky. Naprosto s vami souhlasim. Jde o dite a spoustu veci dokazi uz zachranari nebo lekar v sanite. Urcite bezpecnejsi, nez se vydat rozruseny s kolabujicim ditetem do provozu. A pak je opacny extrem, kdy si zavola nekdo sanitu na strzeny puchyr...
Tak, tak ... souhlas ...
Dovolím si opravit jeden detail - autor článku zřejmě špatně pochopil mluvené slovo od Dr. Dvořáka - limit pro příjezd záchranky je 20 minut od okamžiku, kdy posádka dostane pokyn k výjezdu. Není to 20 min. od času volání, jak bylo v článku uvedeno. 2 minuty, které má posádka na vyjetí, byly uvedeny správně. To je stejné i u hasičů a policie, letištní hasiči mají pak na výjezd 1,5 minuty.
Přesně a pravdivě jsi to Josefe napsál.Já taky sloužil u PS v Mikulově.Taky nám tam utekl občan Mikulova,který bydlel u týlové signalizace.Chodíval za námi na piket a o všem věděl,jak to funguje.Byl starší jako mi vojáci.Nechtěl nikoho přivést do problémů,tak to udělal taky žebříkem.K žádnému zkratu nedošlo,až ráno to náhodou zjistil voják při kontrole kápíčka drátěného zátarasu.Říkám,kdybych tam šel já tak bych na to nepřišel.Však to znáš,přece nebudu celou dobu hledět na kápíčko.Já to řešil tak že jsem pootočil brigadírku šiltem na kápíčko.Starý to věděl,že vojáci na to serou,tak si udělal kontrolu.A "vydrbál" se mnou.Víš dobře,že po ukončení se hlásilo splnění rozkazu,prověření kápíčka.Před koncem úseku byla úmyslně udělána stopa,jak vojáci si plní své rozkazyJá dostal 30dnů zaražené vycházky.Stejně velice rád na tuto dobu vzpomínám.Udělala se mě chlapa a vojnu jsem nikdy nežrál jen do služby chodil v noci vyspál se tam a na rotě se věnoval svému.Nádherná doba, nemusel se nikoho bát pes to za mě uhlídal.Že se po někom střílelo,na to zapomeňte čtenáři.Nebylo to možné.
Totéž piket (předpokládám, že neměla být myšlena karetní hra /google/) ......
Přesně a pravdivě jsi to Josefe napsál.Já taky sloužil u PS v Mikulově.Taky nám tam utekl občan Mikulova,který bydlel u týlové signalizace.Chodíval za námi na piket a o všem věděl,jak to funguje.Byl starší jako mi vojáci.Nechtěl nikoho přivést do problémů,tak to udělal taky žebříkem.K žádnému zkratu nedošlo,až ráno to náhodou zjistil voják při kontrole kápíčka drátěného zátarasu.Říkám,kdybych tam šel já tak bych na to nepřišel.Však to znáš,přece nebudu celou dobu hledět na kápíčko.Já to řešil tak že jsem pootočil brigadírku šiltem na kápíčko.Starý to věděl,že vojáci na to serou,tak si udělal kontrolu.A "vydrbál" se mnou.Víš dobře,že po ukončení se hlásilo splnění rozkazu,prověření kápíčka.Před koncem úseku byla úmyslně udělána stopa,jak vojáci si plní své rozkazyJá dostal 30dnů zaražené vycházky.Stejně velice rád na tuto dobu vzpomínám.Udělala se mě chlapa a vojnu jsem nikdy nežrál jen do služby chodil v noci vyspál se tam a na rotě se věnoval svému.Nádherná doba, nemusel se nikoho bát pes to za mě uhlídal.Že se po někom střílelo,na to zapomeňte čtenáři.Nebylo to možné.
Jedním ze znaků kvalitního příspěvku je to, že jeho pisatel nepoužívá výrazy, kterým běžní čtenáři nemůžou rozumět. Čili, že nepoužívá tzv. žargon. V tomto směru kolega Ott neprošel, neboť nevěřím, že běžný čtenář ví, co to je KÁPÍČKO. Jistě by také nebyl rád, kdyby na něj lékař vychrlil spoustu latinských výrazů, co že za nemoci u něj našel s tím, že ale ty výrazy byl si mohl později alespoň najít na googlu. Nicméně výraz KÁPÍČKO ani google nezná ...
Minulý režim nebyl přívětivý (byl až zločinný) - nebylo možné kritizovat systém, nebylo možné říkat, co si člověk o systému myslí, nebyla možná protestní shromáždění, nebyla svobodná soutěž polit. stran, nebyla možná svobodná výměna myšlenek a lidí (zejména cestování na tzv. západ), byla nižší životní úroveň (i ve srovnání se současnou drahotou) a celková péče o obyvatelstvo - byla nižší proto, že stát vynakládal velké prostředky na budování armády (proti komu?) a nevýhodné obchody se "spřátelenými zeměmi". Jednou ze složek, která pomáhala režimu přežít, byla i PS s jejími pohraničníky (ač ti bohužel ani po letech nejsou schopni to přiznat - přiznat, že prostě sloužili tomuto režimu, byť třeba někteří se ocitli "na čáře" jen kvůli tomu, že byli aktivní v SSM).
Je zřejmé, že PS tam byla od toho, aby bránila v přechodu lidí právě směrem na západ, tedy za lepším životem - všem, i těm slušným (když se PS zašťiťuje mantrou, že tam byla proto, aby nemohl utéct vrah). Povšimněme si, že země, která na tom byla hůř - Československo, bránila svým lidem v odchodu za lepším. Nebyly to ty země, které na tom byly lépe (konkrétně Rakousko a tehdejší tzv. západní Německo), které by se bránily (obávaly), že jim tam vniknou ti horší lidé z východu (vč. oněch vrahů), kteří jim tam nadělají paseku. Bylo smutně komické vidět, že třeba i 50 metrů západně od čáry, bylo už první stavení. Z tohoto hlediska není toto možné srovnávat s "železnou oponou", která je např. na hranici USA-Mexiko nebo Polsko-Bělorusko, tam si právě ta "lepší" země brání svoji životní úroveň, demokratický systém, svobodu.
Minulý režim nebyl přívětivý (byl až zločinný) - nebylo možné kritizovat systém, nebylo možné říkat, co si člověk o systému myslí, nebyla možná protestní shromáždění, nebyla svobodná soutěž polit. stran, nebyla možná svobodná výměna myšlenek a lidí (zejména cestování na tzv. západ), byla nižší životní úroveň (i ve srovnání se současnou drahotou) a celková péče o obyvatelstvo - byla nižší proto, že stát vynakládal velké prostředky na budování armády (proti komu?) a nevýhodné obchody se "spřátelenými zeměmi". Jednou ze složek, která pomáhala režimu přežít, byla i PS s jejími pohraničníky (ať ti bohužel ani po letech nejsou schopni to přiznat - přiznat, že prostě sloužili tomuto režimu, byť třeba někteří se ocitli "na čáře" jen kvůli tomu, že byli aktivní v SSM).
Je zřejmé, že PS tam byla od toho, aby bránila v přechodu lidí právě směrem na západ, tedy za lepším životem - všem, i těm slušným (když se PS zašťiťuje mantrou, že tam byla proto, aby nemohl utéct vrah). Povšimněmě si, že země, která na tom byla hůř - Československo, bránila svým lidem v odchodu za lepším. Nebyly to ty země, které na tom byly lépe (konkrétně Rakousko a tehdejší tzv. západní Německo), které by se bránily (obávaly), že jim tam vniknou ti horší lidé z východu (vč. oněch vrahů), kteří jim tam nadělají paseku. Bylo smutně komické vidět, že třeba i 50 metrů západně od čáry, bylo už první stavení. Z tohoto hlediska není toto možné srovnávat s "železnou oponou", která je např. na hranici USA-Mexiko nebo Polsko-Bělorusko, tam si právě ta "lepší" země brání svoji životní úroveň, demokratický systém, svobodu.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Chudák hasiči, ani na začátku Štědrého dne nemají klid ... 🙁 Natož pak, co bude večer, o Silvestru ani nemluvě ...