Nerozumím tomu.
Nedávno jeden známý potkal v Praze dvě dámy z Maďarska.
Jedna byla učitelka a druhá zdravotní sestra. Prý si trochu stěžovaly na poměry v Maďarsku a také tvrdily, že závidí naše platy ve zdravotnictví a školství.
Jak je to možné ? Naši vlastenci přece chválí Orbána, který dělá, na rozdíl od našich politiků, něco pro lidi. Orbán je u moci již velmi dlouho. Maďaři se proto musí mít jako prasata v žitě.
Říká se, že je již 3. světová válka.
A co když již je od toho 24.2.2022, když Rusko napadlo Ukrajinu ?
Když Rakousko napadlo Srbsko, tak se také neříkalo, že začala 1. světová válka. Byl to jen konflikt mezi dvěma státy.
Když Hitler napadl Polsko, tak se také neříkalo, že začala 2. světová válka. Bylo to jen opětovné dělení Polska (mezi Německo a Rusko), v dějinách Polska obvyklé.
Teprve později historikové přiřadili potřebné datumy.
Při těchto konfliktech se vždy na stranu agresora i napadeného přidaly další země a byla to válka světová.
Zatím vždy končila porážkou agresora a jeho spojenců.
Doufejme, že stejně dopadne i ta 3. světová, pokud skutečně je či bude.
Držme se faktů současných i historických.
V historii 20. století jsme se v ohrožení bezpečnosti či dokonce existence státu nechovali nijak hrdinsky. Z čistě statistického hlediska těch hrdinů ať už běžných občanů či politiků bylo jako šafránu. U politiků obzvlášť.
Nevím proč dnes také značné množství našich občanů nejeví zájem o udržení prozápadní orientace. Zda je to jen z pohodlnosti či strachu nebo je to mistrovské dílo Rusů nedokáži posoudit, ale je to realita.
Realita je nostalgie po komunistické diktatuře a neustálá kritika všeho, co dnes máme, odsuzování Ukrajiny, NATO, EU a zlehčování či omlouvání barbarství Ruska. A hledání viny všude možně kolem, jen ne v samotném Rusku.
Osobně jsem z toho smutný, protože jsem již starý a nevidím žádnou světlou budoucnost.
Ano, svět se zbláznil, když připustil v 21. století, aby si v Evropě jedna země dovolila vojensky napadnout jinou a když připustí, aby ten agresor si část napadené země připojil ke svému území.
To je tedy mezinárodní pořádek !
Proč by se v budoucnu nepokusila o něco podobného zase jiná země, když se to podařilo Rusku ?
Z dobrého bydla do nějaké formy nepohody se nikomu nechce. To je i případ bohatého a v relativní pohodě žijícího Západu, demokratického Západu, který musí tím pádem vzít do úvahy i sobeckost asi dosti velké části své veřejnosti.
Pokud padne jako celý stát Ukrajina, půjde Rusko dál k obnovení bývalého sovětského impéria včetně vlivu na bývalé satelity. Západní země, které tam nikdy nepatřily mohou být v pohodě nebo v to ve skrytu duše doufají. Ti, co tam patřily budou mít prostě smůlu.
Jako před dřívějšími světovými válkami. Začaly se tvořit koalice či spolky či dohody se společnými zájmy a potom to byly válčící strany velkého světového konfliktu.
Bude Slovensko na straně Ruska a jeho spojenců a my Západu v případném budoucím "průšvihu" ?
Nebo se my po příštích volbách připojíme ke stejnému táboru jako naši bratři Slováci ?
Nic nového pod sluncem. Když se všeobecně zhorší ekonomická situace, tak nejvíce dopadá na chudší část populace. A tato populace nemá většinu reálnou představu jak vlastně funguje makroekonomika či vůbec celá ekonomika a proto fandí těm politikům, kteří slibují, často nesplnitelné, včetně dalšího zadlužování státu. A když se to uskuteční, tak se situace ještě zhoršuje.
Diverzifikace v dodávkách strategických surovin je podmínkou bezpečnosti státu.
Ovšem kšeft je kšeft zase říkají obchodníci.
Proto ta diverzifikace, tedy zásobování z více na sobě nezávislých zdrojů postupovala pomalu. Začala ovšem ihned po roce 89 výstavbou ropovodu IKL a to bylo jen dobře.
Zvýšením jeho kapacity bude diverzifikace dokončena. Možná, že ještě pár měsíců mohou být problémy, ale potom bude vše, tak jak má být.
Bude to pro některé škarohlídy a šiřitele poplašných zpráv konec jejich aktivit v této oblasti.
Neznám vnitřní situaci v Jižní Koreji, ale toto o něčem vypovídá. Kdyby se jednalo jen o vnější ohrožení, tak je to očekávatelné.
Pokud je část obyvatelstva v JK na tom tak špatně, že má na ně vliv KLDR, země tak trochu mimo normální civilizaci, tak je to vážné.
Pokud autoritativní režimy dokáží v hybridní válce mít takové výsledky, tak je to smutné a nebezpečné. V Evropě v Maďarsku a na Slovensku, brzy asi i v ČR a v USA možná i zvolení Trumpa.
Kam svět spěje, kam demokracie ??
A přitom to je tak jasné !
Podpora Ukrajiny od Evropských zemí je nutná. Čím je daná země blíže k hranicím Ruska, tím tato podpora se stává přímější k jejich vlastní bezpečnosti.
Paradoxně část veřejnosti těchto zemí si naivně myslí, že když budou mít v čele politiky servilnější k Rusku, tím více si svoji bezpečnost zajistí.
Pokud by Rusko bylo tolik silné získat opět pod svoji kontrolu bývalé svoje satelity bude pod Putinovu rozlišovací schopnost, kdo právě v těch zemích po demokratických volbách vládne, protože by si tam rozhodně najmenoval své protektory či gubernátory.
31
Sledujících
2
Sleduje
31
Sledujících
2
Sleduje
Doufejme, že si Fico z něho nevezme příklad a nebude chtít přejmenovat Gerlachovský štít na jeden starý název, tedy na Stalinův štít.