"Kontrolní úloha nad ukazateli stavu ekonomiky včetně růstu HDP a reálných mezd či nezaměstnanosti" zní hodně vtipně, ale možná se jen něco ztratilo v překladu. Inflace s reálnými mzdami souvisí velice úzce, jak jsme se mohli v posledních letech přesvědčit. Pokud jde o nezaměstnanost, existuje koncept tzv. Phillipsovy křivky, podle kterého lze přinejmenším krátkodobě směňovat inflaci za nezaměstnanost (centrální banka naleje peníze do ekonomiky, ta krátkodobě pookřeje a bude potřebovat další zaměstnance. Až si ekonomika za chvilku "všimne", že šlo jen o monetární zásah, vše se vrátí, krátkodobě se však zvýší inflace). Jestli toto měli na mysli spravedlivý komouši v rusku, je mi nakonec jedno. O osud Elvíry se ale bojím už pár let... Je to všemi mastmi mazaná paní. Bohužel podala prst čertovi.
Pokud autor článku napíše: "...když ho slovně konfrontoval jeden z otců poškozené", jistě to lze považovat za brutální znásilnění češtiny. Souhlasím, že by se to mělo trestat. Avšak ty nepodmíněné tresty, kterých se zde domáhají ostatní právem rozhořčení diskutující, jsou IMHO spíše přísné na české poměry.
Padesát procent se mi zdá fér v tom smyslu, že časté hodnocení diváků zde zřejmě bude kolem deseti a pak kolem devadesáti procent. Není to tedy polovičatá nuda. Naopak, pokud divák chce mít o čem přemýšlet, o čem vyprávět, tato inscenace je pro něj.
Nefér se mi zdá tvrzení, že jde jen o sex. Možná právě to je správný klíč k porozumění poslání: zpozornět, když nejde o sex. Pošťákovy noviny. Nezvaný host. Nemoc a uzdravení. Sterilita a život. Proč se tam nemluví (když to zjevně jde)? A ano, jsem nefér, když vytrhávám z kontextu recenze, že "jde jen o sex".
Vděčná divácká komedie za 90% - viděl jsem to zrovna tak! Jako vděčný divák jsem pochopitelně tu a tam zahlédl potenciál získat další procento, jen co se inscenace plně usadí. Na premiéře mě uhranul zejména herecký výkon Martina Matejky. Pan Martin prostě bratry umí! ;o)
Pokud jde o závěr inscenace (a to je u komedií vždy kámen úrazu), pro "trochu překombinování" IMHO zbylo ještě mnoho prostoru. Připomenul mi neméně zdařilý případ kakaové skvrny velikostí mexického dolaru. Do rodinných vazeb v závěru hry se tak například mohl zapojit také Karel (šéf oddělení) coby juanovský bratr Don Carlos. Ostatně, co jiného si pomyslet o přestávkovém hudebním intermezzu s bagříkem, jako vystřiženém z dětského pokoje sourozenců.
Pěkný rozhovor. Když se tam ale jednou řekne: "Protože hodnotový svět, ten se vždycky odvíjí na začátku od toho, jestli Židé ano, nebo Židé ne.", pak nutně musí následovat otázka jak to mají/měli Češi a jak Slováci a jestli je tam rozdíl. Tady už pan Kubík neměl čas? Škoda. Zajímalo by mě to. I tak pěný rozhovor.
"Ostatně český prezident, na rozdíl od amerického, nemá s ekonomikou v podstatě co dělat."
A jmenování členů bankovní rady neznamená nic?! Co když se v Agrofertistánu zatouží po levných/levnějších bankovních půjčkách (co na tom, že to způsobí inflaci, která zničí úspory na důchod)? Co když mandatorní výdaje veřejných rozpočtů znemožní manévrování fiskální politikou a monetární politika se stane hlavním nástrojem státní ekonomické regulace?
Jsem silně zklamán ani ne tak hádankami (jeden člověk udělá snadno nějaké chyby), ale spíše dosavadními komentujícími. Z komentářů vyplývá, že komentující hádanky řešili. A přitom si nikdo z nich nevšiml, že u hádanky č. 7 je otázkou: „Kolik karet musíte otočit, abyste ověřili následující tvrzení:…“ Tedy správná odpověď jsou „2 (slovy: dvě) karty“. To povídání o červené a modré kartě je sice fajn, ale na to se autor hádanky neptá. Do nového roku všem přeji zlepšení v chápání psaného textu.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Inkvizitor zvedá svůj kříž
Horší než mor