Jak to mají ty elektronické nevím, ale ten mechanismus na radiátoru je snad stejný. Co se píše, tak tam je váleček s nějakou pružinou (co jej tlačí ven do otevřeného stavu), pokud se nechá dlouhodobě zavřený ventil, tak už pak nemusí vyjet. Proto se má nechat přes léto otevřený (tam ale není problém v tom, že by zatuhl kohout, ono to akorát nemá efekt, protože váleček zůstane pořád zavřený). Je možné, že u těch elektronických se zasekne otáčení, ale nevím, co by tam mělo vadit.
Nezasekne se kohout, ten je stejný a nemění se, ale právě ta hlavice. Je v ní motor a převod, který posouvá pístem. A mě zatuhl ten motor. I když nebyl připojen na převody, netočil se a musel jsem ho prostříknout mazadlem a ručně rozhýbat.
Dobrý den, můžu poprosit o nějaké info nebo odkaz k hlavicím a Home asistentovi? Mám také plynový kotel a v současné době systém termostatu od Netatmo...
Hlavice jsem koupil na Aliexpressu, koukám, že už podražily. Odkaz
K tomu Raspberry pi a USB dongle sonoff zigbee. Nainstaloval jsem ma to Home Assistant, ten je zdarma, má dost velkou komunitu a spoustu návodů. Termostat mám nějaký levný wifi, ale ani bych ho mít nemusel, jelikož mám teplotní čidlo a stačil by jen spínač kotle, protože regulaci dělá HA - dá se do něj stáhnout spousta doplňků včetně PID termostatu.
Pokud se nastaví vysoká teplota (třeba 30 stupňů), tak by se to mělo otevřít, ne? Ta hlavice neví, že se netopí a zůstane otevřená, dokud se vzduch neohřeje.
To ano, ale pokud hlavice nejezdí a je celé léto v jedné poloze, tak mi motor v ní v této poloze zatuhnul. Proto je dobré nechat hlavice otvírat a zavítat i v létě.
A co uspořite tím, že netopite v nistnosti kde nikdo není?
Zase ji musíte večer dotopit ne?
Navíc mám přes den kotel nastavený na 21C takže stejně nesepne
Topím tam na 18, večer to během chvíle vytopí ma 21. Pokud vám kotel při nastavených 21 nesepne, tak ho mít ani nemusíte... Ale pak asi topíte něčím jiným.
V létě může nechat otevřené naplno, když stejně netopíte...
Jenže ty chytré hlavice, co mají motůrek prostě zatuhnou a když začnete topit (a vyměníte vybité baterky), hlásí chybu a motůrek se netočí. U dražších to třeba tak nebude, zde jsou jen mosazná futra a kdo ví, čím a zda vůbec to Číňan namazal. Takže jsem je musel rozebrat a motůrek namazat a ručně s ním 10 minut točit, než šel zase lehce a elektronika ho nevypínala.
Proč jste prosím vás obíhal hlavice? Tam.snad nastavím teplotu jakou chci a hlavice ji reguluje sama ne?
Jinak 8 tisíc je polovina mých nákladů na teplo a ohrev TUV za rok
Právě že neobíhal. Teď mám nastaveno v místnostech, kde přes den nikdo není nižší teplotu a automaticky se zvýší, když se místnosti využívají. TUV jsem v předchozím příspěvku neřešil. Investice se vrátila za méně než jednu sezónu.
Koupil jsem chytré hlavice před dvěma lety. Měl jsem klasické termostatické, které byly víceméně stále na plno, nikdo je nebude několikrát denně obcházet a nastavovat. Chytré zigbee hlavice na Álíku cca 550,- za kus, mám jich 10. K tomu Raspberry s Home Assistant, celkem vše asi 8.000,-. Mám plynový kotel, pohrál jsem si s nastavením, používám PID regulaci. Spotřeba za vytápění klesla na polovinu. Hodně udělá PID regulace a samozřejmě to, že nevytápím místnosti, kde zrovna nejsem. Je třeba hlídat v létě, aby se nevybily baterky a nejlépe nastavit pravidelné otvírání zavírání hlavic, jinak mohou zatuhnout a bude třeba je rozebrat, znovu rozhýbat motůrek a namazat.
Jádro příběhu mi strašně připomíná jednu zkušenost, kterou nám kdysi předal profesor na telekomunikacích. Když se díky technologii najednou hodně zmenšily modemy, zákazníci je přestali chtít, protože trpěli pocitem, že malý = slabý. Tak je (po nějakou přechodnou dobu) dávali dovnitř původní krabice, která tak byla poloprázdná, ale zákazník měl pocit, že za svoje peníze "něco" dostává . 🙂
Přesně tak. A možná si někdo vzpomene na začátky tranzistorových rádií. Často na nich bylo napsáno, kolik tranzistorů obsahují - čím víc, tím líp samozřejmě. A mnoho výrobců osazovalo do desky tranzistory, které neměly žádnou funkci, jen aby jich tam bylo co nejvíc.
Njn, dřív by se holky vyučily třeba na kadeřnice a realizovaly by se tím. Dnes má skoro každý vysokou školu, ale lidé nejsou chytřejší než dřív. Tak je třeba vymýšlet obory, které zvládnou i tito lidé. Jenže co potom mají dělat, jak se realizovat, když vlastně nic neumí. A na různý aktivismus není potřeba nic umět a tito lidé tím ukojí svou touhu po tom se v něčem realizovat.
Až se jednoho dne všechno vyřeší, bude potřeba se podívat ještě na jednu věc. O Pirátech se vždycky říkalo, že pouštějí zakázky spřáteleným subjektům. Aby takové podezření nevzniklo, bylo by potřeba zjistit a uveřejnit, co to bylo za firmu, která byla pověřena vytvořením programu, jak dlouho existuje, kdo ji vybral a jak, jestli proběhlo standartní výběrové řízení, zdali firma měla reference, že už na něčem podobném úspěšně pracovala v minulosti apod. Důležitá je i cena projektu a sankce za nedodržení termínu a nekvalitní výsledek.
Kdo to dělal je veřejné, dělala to firma InQool z Brna za 37 milionů.
30
Sledujících
0
Sleduje
30
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Já mám volně stojící patrovy zateplený
V ložnicích se Vetra celý den a je tam 20©
Kondenzační kotel topí jinak. Pořád jen tak bublá
Ráno a večer mám 22. V noci 21.
V ložnicích je topení vypnuté úplně. Resp. Hlavice nastavena na 18c
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Tak budu muset zateplit. Kotel mám taky kondenzační.
1 odpověď