Bylo to přesně před čtyřmi lety, co ekoložka Meredith Root-Bernstainová pozorovala v pařížské zoo skupinu kriticky ohrožených prasat visajánských, když ji zaujalo něco neobvyklého. Jedno z prasat vzalo do tlamy kus kůry a začalo s ním přehrabovat hlínu.
Root-Bernstainové to přišlo zajímavé, začala proto hledat informace o využívání nástrojů prasaty. Nenašla nic. S tím se nedokázala spokojit, a tak se několikrát vrátila do zoo, aby zkusila moment znovu zachytit. Dlouhé měsíce se jí to nepodařilo, až po půl roce přišla a viděla to samé – prasata si pomocí klacíků a hlíny pomáhala s přípravou hnízd.
Například u opic by podobné chování nebylo příliš zvláštní. U prasat, a to jak u těch divokých, tak hospodářsky využívaného druhu, to však nikdy zaznamenáno nebylo. O nástrojích se obvykle mluví v souvislosti například s vránami nebo delfíny.
Znamená to, že prasata jsou dost možná ještě inteligentnější, než jsme si mysleli. Přitom o jejich chytrosti již bylo řečeno hodně – některé výzkumy je dokonce rozumově dávají na úroveň tříletých dětí. Root-Bernsteinová, jejíž poznatky vyšly v odborném časopise Mammalian Biology, se proto domnívá, že prasata nás ještě dost překvapí.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Odkaz
1 odpověď