Stanjura si z každého rozpočtu dělá trhací kalendář....
22....snížil důchodcům valorizaci a slevy na jízdném....
23.......vzal zdravotnictví 14 miliard, zvýšil daně....
24....ořezal platy hasičům, policistům, učitelům.......
25.....??????, uvidíme v lednu nebo únoru,koho obere o finance
Nějak jsem nepochopil, jak Vaše reakce souvisí s mým komentářem. Pokud chcete nadávat, tak si napište samostatný komentář, pokud toho jste schopen, a moje komentáře laskavě vynechte.
Boj o rozpočet pro rok 2025 pokračoval ve středu v PS PČR druhým čtením. Pro poslance je to jedinečná příležitost, jak hájit zájmy voličů, ale především jak se předvést. A především získávat přízeň voličů. Jako obvykle se předváděla zejména opozice a přednesla množství pozměňovacích návrhů. Některé jsou možná užitečné, další ale nesmyslné až hloupé.
Poslanec SPD Jan Hrnčíř např. navrhl ubrat 35 mld z celkových 65,3 mld odvodů do EU. Poslanci SPD snad ani nevědí, jak fungují odvody do EU a příjmy zpět do ČR? Když snížíme předepsané odvody do EU, tak je samozřejmé, že nám EU sníží platby do ČR.
Zatím jsme čistými příjemci z EU. A celkem spíše velmi čistými. Od roku 2004 jsme odvedli do EU 876,6 mld a zpět získali 2000 mld. Za každých odvedených 44,- Kč se nám vrátilo 100,- Kč. Jen v roce 2023 jsme z EU dostali téměř o 90 mld víc, než jsme odvedli. Je zřejmé že návrh Jana Hrnčíře je velmi nesmyslný. Má jediný účel, získat široké masy voličů, kteří asi rovněž nevědí jak odvody do EU a příjmy z EU fungují.
Faktem zůstává, že mnohé dotace z EU jsou utráceny nesmyslně a za každou cenu.
Stále se opakuje tvrzení, že pro získání důchodu je nutno mít odpracováno 35 let. Tudíž matky v populaci s mnoha dětmi, např. Romky nemají důchod. Není to pravda, stačí mít invalidní důchod (ID), to má v populaci nepřizpůsobivých kdekdo. ID se v pětašedesáti letech automaticky překlopí na starobní důchod a je nárok na výchovné. Pro získání nároku na ID stačí osobě do dvaceti let odpracovat 8 měsíců a pak "oinvalidnit".
Otázkou je, co bude pro státní rozpočet výhodnější. Zda nechat slevu na poplatníka tak jak je, nebo ji zvýšit podle návrhu o 6356,- Kč.
Domnívám se, že zvýšení nepřinese vůbec nic. Šedá, nebo poločerná ekonomika existuje hlavně v oborech těžko kontrolovatelných. Jako jsou stavební profese, případně služby. Její rozsah by asi zůstal stejný i po případném zvýšení odpočtu. Tam kde je možno obcházet, tam se bude obcházet vždy. Pak si černí pasažeři stěžují na nízký důchod a vláda ochotně hledá vhodný nástroj, jak jim ho zvýšit.
Zvýšení odpočtu by pomohlo i těm, kteří to vůbec nepotřebují, to znamená i vysokopříjmovým. Podobně to ostatně bylo i při zrušení superhrubé. Bohatým dalo a chudým nepřidalo.
Domnívám se, že lepší pro státní rozpočet je, ponechat slevu jak je.
Vhodnější je osekat dotační socialismus, různé zbytečné neziskovky, a ponechat poctivě pracujícím osobám víc peněz v peněžence snížením DPFO.
Doslova jsem napsal:
"různé zbytečné neziskovky". Nepopírám existenci neziskovek užitečných.
To není budíček pro koalici SPOLU. To je hlavně budíček pro ODS. Čím dřív se koalice rozpadne a ODS bude kandidovat samostatně tím líp. Politici ODS by si měli uvědomit, pokud se zbaví toho tíživého balvanu, který na svých zádech přivlekli až do PS PČR, tím větší mají naději na zvýšení preferencí. A měli by vyměnit předsedu. Petr Fiala se na tu funkci moc nehodí. Chce to někoho ráznějšího. Samozřejmě vyhrát volby mohou jen zázrakem.
Pobyt v opozici by ODS jen prospěl, aby se strana zbavila různého balastu. Koalice se mají uzavírat až po volbách. Ta stávající koalice, SPOLU, ODS neprospěla vůbec. Ani vláda ve dvoukoaliční pětikoalici. AntiBabiš už nezabere.
Dobrý den, pane Maňáku,
dřívější důchody náročných profesí budou financovat zaměstnavatelé formou mimořádného příspěvku nad rámec aktuálních mezd.
Aby bylo možno přiznat dřívější důchod i pro zaměstnance, kteří už do něho mají jen krátkou dobu a dostatek prostředků by si nestihli díky tomu naspořit, dorovná jim nedostatek úspor stát v rámci přechodného období.
Pokud byste to neudělal, nemůžete takové řešení zavést a žádné náročné profesi dřívější důchod neumožnit, případně by starší ročníky tuto výhodu dřívějšího důchodu, byť už odpracovaly spoustu směn v náročném prostředí, nemohly využít, což by jistě nebylo spravedlivé. A v tomto případě může stát vypomoci.
Pro Vaši informaci, nároky na státní rozpočet to nebudou nějak závratné, mělo by se jednat o částky kolem 1 miliardy Kč ročně, ale pouze po dobu asi 10 let.
Při zavádění jakéhokoliv zvýhodnění se vždy bude někdo cítit poškozen. Protože to na někoho vyšlo málo, na jiného vůbec. Tak to bohužel je. Změny zkrátka platí od určitého termínu, nemohou platit zpětně.
Ono i v té čtvrté profesní skupině nestačí zaměstnavatelé odvést do prvního pilíře dost peněz za ty, co mají krátce před důchodem.
Protože důchodový účet je deficitní, tak to opět půjde na vrub plátců daní. Jednak právnických osob, a jednak všech fyzických osob od právě narozeného kojence, až po nejstaršího důchodce. Nejvděčnějšími plátci jsou zahraniční turisté, přispívají, ale nečerpají sociální služby.
Citace části článku:
"V čem má ono poškození spočívat? V úvaze, že pokud bude povinný příspěvek zaměstnavatele posílán do 3. důchodového pilíře, ze kterého má být dřívější důchod financován, pak ti, co do něho mají jít už za pár let nebo měsíců, si nic pořádně nenaspoří.
Tato úvaha je samozřejmě naprosto správná. Kritikové by však měli vědět, že změny tohoto typu vždycky vyvolávají potřebu řešit i takzvaná přechodná období. To jsou časové úseky, ve kterých nemohou být, například z časového důvodu, splněny všechny předpoklady pro řádné fungování navrženého řešení. V takovém přechodném období pak platí upravená pravidla, která zajistí, aby nebyl nikdo na svých právech ošizen.
A jak se to dá řešit v našem případě? Velmi jednoduše, například tak, že nedostatečné úspory by dorovnal stát".
Navržené řešení je zajímavé. Problém je, že stát žádné peníze nemá. Na přerozdělování má jen to, co vybere na daních. Tudíž by na dorovnání peněz státem, přispěli všichni plátci daní. Přímých i nepřímých.
Citace titulku článku:
"Diskuze: Fiala: Dejte mi ještě čtyři roky a budete mít platy jako v Německu"
Větší hloupost jsem nečetl hrozně dávno. Jak může předseda vlády tak naivní slib vůbec vyslovit. Ledaže není schopen zdravého úsudku. Článek jsem ani nepřečetl celý. Zbytečné čtení.
Předpokládá snad Fiala, že Německo, nebo Rakousko ekonomicky poklesne na úroveň České republiky? Jinak není ekonomické srovnání těchto zemí na stejnou úroveň za čtyři roky možné.
Nebudou tu montovny? Ty se budovaly desetiletí za bujaré oslavy politiků, kolik pracovních míst zajistili. Politiků všech vlád. Na obsazení pracovních míst pak sháněli pracovníky třeba až na dalekém východě.
Produkci s vyšší přidanou hodbotou, než jsou montovny, lze zajistit opět v řádu desetiletí. Bohužel je k tomu třeba vyvinout daleko vyšší úsilí, než při zajišťování montoven pro firmy se sídlem v zahraničí, a tudíž odvádějící daně v zahraničí. Pracovníci v českých montovnách tak přispívají na vyšší životní úroveň lidí v zemích, kde mají tyto montovny sídlo.
Na závěr připodotknu, že jako konzervativní, a dlouhodobý volič ODS si mohu tvrdou kritiku ODS dovolit. Bohužel, příště už asi nebudu mít koho volit.
Změny musí probíhat postupně. Jako první by se mohla otevřít debata o znovuzavedení poplatku za pobyt v nemocnici. Ten zrušil ÚS na návrh sociálních demokratů. A zajistil pacientům jakýsi druh spoření. Doma by stravu zadarmo neměli. A další náklady na hygienu apod. Nevím, kolik činí náklady na stravování pacientů, ale nějaká miliarda by se určitě našla. Peníze získané výběrem zdravotního pojištění je třeba využít na zdravotní péči, nikoliv na stravování. Stovka za den by určitě neublížila. Je mi jasné, že je to politicky nepopulární.
Další na řadě by mohla být diskuze, proč máme sedm zdravotních pojišťoven. Bohatě by stačila jedna, systém by byl o něco efektivnější. Byla by jednodušší evidence a celkový přehled. Ušetřilo by se něco na pracovních silách, na nájmu za baráky, vybavení kanceláří, luxusní služební auta a další. Myslím, že by se opět nějaké procento na náklady zdravotních pojišťoven ušetřilo. Pojišťovny rozdělují peníze od pojištěnců a zaměstnavatelů. Nevytvářejí žádnou přidanou hodnotu. A přetahování pojištěnců nějakou nabídkou benefitů pojištěncům nic nepřináší.
Citace titulku článku:
"Postavte KSČM mimo zákon, vyzývá spolek Listopad ještě neskončil. Iniciativu podpořil zpěvák Koller."
Nejsem příznivec komunistů, ale požadavek na postavení KSČM mimo zákon považuji za nesmysl. To jsem ostatně veřejně prohlásil již v roce 1990.
Případný zákaz nic neřeší, oni by se nějak sdružili pod jinou značkou, a hlásali by stejnou politiku. Takto, když se označují jako komunisté, jsou pod veřejnou kontrolou jako komunisté. Oni musí zaniknout na úbytě a zmizet z politické scény. Je to ale na voličích. Bohužel je to strana proletářských voličů, kteří razí heslo: "všichni máme stejné žaludky".
Zmizení z politické scény se například podařilo ČSSD, a směřují k tomu i tzv. Lidovci. Ti, pokud by se nedostali do PS PČR na zádech ODS, tak by taky zmizeli. Žádná škoda.
Na politické scéně zoufale chybí solidní levicová strana. Totéž ostatně platí i o pravici.
Mýlíte se. Nepřizpůsobiví, kteří pracovali velmi málo a získali invalidní důchod (ID), dosáhnou na starobní důchod. ID se jim v pětašedesáti letech automaticky překlopí na starobní a tím vznikne nárok na výchovné. Pro získání ID stačí například osobě do dvaceti let odpracovat osm měsíců.
Další požitky mají z rodičáku, který se vyplácí za všechny narozené děti. Bez ohledu, zda matka pracovala nebo ne. Nárok tudíž mají třeba i studentky. A právě v komunitě nepřizpůsobivých se to celoživotními studentkami jen hemží.
Citace části článku:
"Chybí mi tam možná jedna věc, na kterou si myslím, že možná ještě jednou dojde v rámci drobného dolaďování systému. To je, abychom si zde v Česku odehráli debatu nad tím, jestli náhodou vdovské a vdovecké důchody, tak, jak je známe a dnes v systému máme, náhodou nejsou nástroj, který se už přežil".
Konečně se odhodlal renomovaný ekonom, který důchodové reformě obětoval dost úsilí, vyslovit pravdu. Vdovské důchody jsou přežitek a měly by se zrušit. Stejně jako nesmyslné výchovné, které navíc bude upraveno tak, aby nárok získaly především matky hodně dětí, což jsou většinou nepřizpůsobiví.
Ekonom Bezděk, na rozdíl třeba od šéfky komise pro spravedlivé důchoddy D. Nerudové, aspoň něco kloudného navrhl. Bohužel politici rozhodují většinou v zájmu voličských preferencí a na rady ekonomů nedbají.
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Jste přepracovaný a píšete hlouposti. Konečně poslanci přišli na to, že sypat peníze na Ukrajinu je marné, resp. na úkor vlastních obyvatel.
1 odpověď
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Ale já nepíšu nic o Ukrajině. Zmínil jsem ironicky domácí téma. Bohužel plno lidí nepochopilo, že můj komentář byl pouze ironická narážka na nesmyslné pozměňovací návrhy opozice. Asi i Vy.
Když už jsme u těch Ukrajinců, bez nich by špatně fungovalo třeba stavebnictví již před válkou. Uklízečky v nemocnicích apod. Češi ty práce co dělají Ukrajinci dělat nechtějí. Oni jsou většinou pracovití, a nám kulturně blízcí.
Znal jsem Ukrajinku, již před válkou. Pomocná síla v kuchyni restaurace. Povídalo se: když má službu Halina, zvládne to sama. Když má volno, jsou zapotřebí dvě Češky.