No a u nás - uvaříme hlavu (bez očí a žaber) s kostmi a kouskem těla ryby od ocasu, co nikdo nechce obírat + zeleninu + koření. Scedíme. Když se najde někdo, kdo chce obírat maso u hlavy, má to k obědu (u nás jen manžel). Na kousku másla osmahneme na kostičky nakrájenou kořenovou zeleninu, v trošce vývaru uvaříme jikry, ty má také manžel. Osmahnutou zeleninu přidáme s jikrami do vývaru, dochutíme + krutonky. Nezahušťujeme.
Každý má svůj recept. Je třeba to respektovat. Před vánoci se vždycky vyrojí stovky receptů, každý jiný. Akorát nesnáším, když někdo nazve svůj výtvor, "úžasná rybí polévka".
Když jsem to přečetl, tak jsem se rozčertil. Můj vyzkoušený recept?
Rybí vnitřnosti, zbavené žluči, střev a plovacího měchýře, jikry, mlíčí uvaříme samostatně, kvůli kostičkám. Stačí vařit 4-5 minut. V tomtéž vývaru vaříme kosterní skelety po vyfiletování a ocasní části. Vaříme asi 10 minut. Že při kuchání odstraníme ploutve je zbytečné dodávat. Nakonec v tomtéž vývaru uvaříme očištěné hlavy zbavené očí a žáber. Pomalu vaříme minimálně půl hodiny. Můžeme přidat kořenovou zeleninu, případně koření.
Vývar zcedíme přes jemné cedílko, aby tam nebyla ani kostička.
Na másle podusíme 1 cibuli, nadrobno nakrájený pórek a najemno nastrouhanou mrkev, petržel a celer. Mezitím nakrájíme na kousky vnitřnosti a mlíčí. Obereme maso, pozor dáváme na kostičky. Stejně tam vždycky nějaká malinká zůstane.
Podušenou zeleninu přidáme do vývaru, chvíli vaříme. Na zahuštění přidávám hrstku pohanky, lámanku nebo kroupy. Každý podle chuti. Osolíme, přidáme špetku drceného kmínu, majoránky, nastrouháme kousek muškátového oříšku.
Přidáme očištěné maso, chvilku povaříme, dochutíme a máme hotovo. Podáváme s tím, co nám vyhovuje.
Pochopil jsem. A jestli budete žádat o autorskou odměnu za fotku mloka, tak přeju hodně štěstí.😁
Ještě k těm poplatkům za počítače. Z harddisků už se platí výpalné docela dlouho.
To se taky v dnešní době hemžící se absurditami můžeme dočkat požadavku "ochránců", abychom si mohli vyfotografovat mloka a zveřejnit jeho fotografii, potřebujeme jeho souhlas.
V lese jste na veřejném prostranství, takže si můžete fotit co chcete bez souhlasu kohokoliv. A jelikož to bude vaše fotografie, tak byste měl mít jako autor nárok na poměrnou část autorského poplatku, zaplaceného za paměť v telefonu. Takže ne že vy budete platit mlokovi, ale OSA by měla zaplatit vám za umělecké dílo.
S tím mlokem, to byla samozřejmě ironie.
Nezavádí se náhodou do právního systému presumpce viny? "Něco máš, tak jsi automaticky vinen"!!!
To se mi vybavil jeden starý vtípek. Citace:
Příslušník VB se ptá:
"Jano pálil jsi kořalku"? "Nepálil soudruhu příslušníku". "A máš aparát"? "Mám".
"Tak zaplatíš pět set korun pokutu".
Jano zaplatí a povídá: "A tady je pět set korun za znásilnění".
"A ty jsi Jano někoho znásilnil"? "Neznásilnil, ale mám aparát".
Pokud poplatky za stahování, tak by měly být placeny u zdroje poskytování. Ten, kdo má "chytrý" telefon, není automaticky viník. Používá ho třeba jen na volání, SMS, případně si občas na památku vyfotí příbuzné, známé, nebo nějakou zajímavou přírodní scenérii na vycházce.
Když řádně platím TV a R poplatky, proč bych měl platit ještě z mobilu nebo počítače. Bohužel "hloupé" telefony se moc nevyskytují.
Když si v lese vyfotím mloka, asi bych mu měl platit honorář?
ano, bylinky jsou naprosto zbytečné. O mléku ani nemluvě. Pokud je kapr ze sádek,tak není problém. Pokud je přímo z výlovu z rybníka, tak fuj tajbl. To je cítit rybynou a věřím, že ani mléko mu nepomůže.
Přímo z výlovu jsem koupil jednou. A už nikdy víc. Jedině kapra, který byl delší dobu "uskladněn" na sádce.
Je na čase zahájit diskuzi, zda by nestačila jedna zdravotní pojišťovna. Bylo by to efektivnější a přehlednější. A nějaké peníze by se ušetřily na nákladech. V čem si pojišťovny konkurují? V přetahování pojištěnců nabízenými tzv. benefity? V podstatě v ničem.
Souhrnně odpovídám na reakce k mému komentáři. Pojišťovny nevytvářejí žádnou přidanou hodnotu. Pouze přerozdělují peníze vybrané od pojištěnců a příspěvky státu za nepracující.
Kdysi tuším byl i příspěvek na antikoncepci, koloval vtípek, že i šedesátileté babičky si ji vyzvedávaly. Když to bylo zadarmo. Dnes by vlády, nejen naše, rády uvítaly vyšší porodnost a snaží se o to nesmyslnými opatřeními. Marná snaha, s růstem blahobytu klesá porodnost. Lidé si chtějí užívat. Vícero dětí mají spíš chudí.
Soutěžit o pacienta by měly výhradně nemocnice kvalitou poskytované péče. Případně nabídkou ceny, jejíž strop by byl omezen úhradovou vyhláškou.
Stává se, že pacient je lékařem odmítnut, protože lékař nemá s pojišťovnou smlouvu. Tak musí hledat jinde.
Citace části článku, další lidovecký nesmysl:
Autorka článku: "Doba už se posunula, nemáme maminky pouze dvacetileté holky na začátku kariéry, ale často ženy, které už za sebou vybudovanou kariéru mají, mají rádi svou práci, vybudovaly firmy atd. Chtějí skloubit mateřství, práci i rodičovství a jsem přesvědčená, že stát by jim v tom měl vyjít vstříc. Navíc je potřebuje".
Odpověď poslankyně: "On jim také vychází vstříc tím, že jim dává třeba rodičovský příspěvek. Mohli bychom se hádat o to, že 350 tisíc korun je málo. Byla bych raději, abychom dali mamince půl milionu a ona s tím mohla svobodě zůstat s dítětem doma".
Poslankyně by si měla uvědomit důležitý dopad. Omezením možnosti vydělávat, a zvýšením "rodičáku" by stát přišel o peníze dvakrát. Vyšší výdaje a nižší daňové odvody.
Nevidím důvod proč by maminka na rodičáku, která chce pracovat, nemohla pracovat neomezeně. Když jsou maminky, které třeba nepracují celý život a žijí z rodičáku a dávek. Například proto, že v komunitě nepřizpůsobivých jsou některé ženy "celoživotními studentkami".
Zase ta kyselica. Sto lidí, sto názorů. Každý to rád jinak. A můj vyzkoušený recept?
Vepřové koleno zadní, uzené nebo svíží uvaříme, přidáme celer, mrkev, petržel, koření, bobkový list, cibuli, česnek. Uvařenou zeleninu vyjmeme a máme výbornou svačinku.
Koleno po uvaření, asi 2 hod., vyjmeme, odřízneme kůžičku s měkkou podkožní chrupavkou. Získáme samostatné porce výborné mňamky. Třeba s chlebem, hořčicí a křenem. Maso obereme a nakrájíme na kostičky. Vývar zcedíme a můžeme nechat do druhého i třetího dne. Po vychladnutí je hustě rosolovitý, samý kolagen.
Do vývaru přidám kilo kysaného zelí, i se zelnicí, vařím do změknutí. Pak přidám nakrájené maso, 2x 180 gramů zakysané patnáctky smetany + 1 bílý smetanový jogurt z místní mlékárny. Chvíli povařím a je hotovo, asi osm porcí. Zahušťovat není třeba, je hustá až dost. Klobásou zásadně nekazím, podávám s chlebem, kdo chce brambor, může si přidat samostatně.
Bedly asi těžko, mám pocit, že na rozdíl od žampionů nejdou pěstovat průmyslově a jsou problematické na delší uchovávání. Prostě by to znamenalo velký podíl lidské práce a to by se nemohlo vyplatit.
Obalené "bedlové řízky" se dají v mrazáku uchovat v pohodě do vánoc. Problém je to průmyslové pěstování jak uvedl pan Suja.
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Bohužel začíná nová studená válka západu s Ruskem. Nezbude, než Rusko "uzbrojit", jak to dokázal Ronald Reagan. Jiná možnost není postavit se ruskému imperialismu.
3 odpovědi