Víte, jak to funguje ve státním? Nadřízení mají, troufám si tvrdit, skoro všude, shora zákaz rozdávat prémie, rozdávat osobní ohodnocení za výkon. V praxi to je tak, že děláte za dva, když vám odejde kolega. Nedostanete zpravidla nic. Když nastupujete, máte tak mizerný ohodnocení v kombinaci s nutností disponovat titulem, že momentálně je šílený problém nabírat nové lidi - absolventy. Zruší i platové stupně a vypadne další poměrně velká skupina zkušenějších lidí, kteří místo nějakého průhledného systému odměňování, budou vědět akorát to, že budou nějakou dobu muset dělat, aby se dostali na nějaký rozumný peníze. Proč by pak už vůbec tyhle lidi, kteří jsou leckdy zkušení a kvalitní do státního lezli. Naopak současný systém je velice transparentní. Na drtivou většinu běžných míst se vypisují inzeráty a v nich máte napsánu třídu a poměrně úzké rozmezí osobního ohodnocení. Víte, za co nastoupíte. Že nějakej patrně tupější ministr ani neví, do jaké tabulky se podívat a opravdu jich moc není, ještě neznamená, že je systém nepřehledný. Místo toho, aby tohle ucho vyprávělo, jak dostane platy ve státním na německé platy, byť i jen státních zaměstnanců v reichu, tak tady mlži a kydá populisticky nesmysly, protože se najde poměrně velká skupina lidí se zcela pomýlenou představou, jak to funguje. A osobní ohodnocení, tzn. rozlišení mezi zaměstnanci funguje už od 89. roku. To není novum, i kdyby se pan chytrák na financích na hlavu stavěl.
Stát se vůbec nestará o oblast nájemního bydlení v tom smyslu,že by dělali byrokrati a politici kroky ke zvýšení jistoty všech stran. Nejvíc to ale stejně ve finále vyhovuje spíš majitelům, kteří řetězením ročních smluv kolektivně, byť z jasných pohnutek, vytváří z nájemního bydlení pro rodiny naprosto nesnesitelnou variantu. Politici se pořád ohání, jak podporují rodiny s dětmi, ale tuhle evidentní věc vůbec neřeší. Je to ke škodě celé společnosti. Potíž je taky v tom, že o podobě rozhodují lidí s majetkem a z určitých sociálních skupin, které na tom jsou celkově lépe. Hájí pak zájmy majetných. Bohužel to tak nefunguje jenom v téhle oblasti.
Největší pokles reálných mezd v celé české ekonomice zaznamenaly, tuším, obory veřejná správa a vzdělávání... Celkově máme nejnižší růst mezd v OECD, což jsou průměry. Oproti Německu a hlavně Rakousku nám mzdy v průměru poklesly za poslední tři roky. A to je průměr. Takže reálně pod současnou vládou mzdy jejich přímých podřízených proti mzdám německým, poklesly mzdy ještě víc. Samozřejmě nemám čísla pro srovnání za veřejnou sféru. Ale věřit někomu to, že mzdy resp. platy porostou a přitom to, co mohli ovlivňovat úplně zazdili, může opravdu jen poněkud slaboduchý občan. Ale proti gustu...
Si milé seznamzpravy vzpomeňte, jak jste před pár lety hrozně moc rozporovaly kampaň proti úředníkům a veřejné správě obecně. To jste bez kritiky publikovali kritiku a hate speech na jejich adresu. Nakonec se samozřejmě ukazuje, že sebevětší škrtání platů zaměstnanců státu nemá žádný skutečný dopad, protože prostě podíl výdajů na platy je v celém rozpočtu příliš nízký. A čím hůře budou lidé ve veřejném placení, tím budou hroši služby a kvalita veřejné správy. Vždycky si na to vzpomeňte, až zase vládní koalici, ať už v jakékoliv podobě, budete nekriticky publikovat výroky o líných, špatných státních zaměstnancích a úřednících....
Úředníkům a spol. se přidá 1 400 korun a pánové politici, ti nejníže postavení tzn. poslanci, dostanou 14 000. Abych to tady milému obecenstvu přeložil. Poslancům se přidá o cca 12-16 %. Běžným zaměstnanců státu o cca 2-4 %... To je prostě paráda... A všichni pořád pracujeme stejně... Tím se říká sociální spravedlnost. Přitom nám tady dole hrozí platební neschopnost - hypotéky, životní náklady. S platem 102 tisíc vám nic takového ještě roky hrozit nebude... Děkujeme.
Stem odpublikoval na svém webu komentář k tomu, jak se lidé cítí spokojeni s financemi, jaká mají očekávání apod. Je záhadou, proč se na webu neovlivní objeví pochyby o tom, proč jsou lidé nespokojení. Proč by měli být lidé spokojení, když zažíváme už ztracených cca 5 let. Ještě nejsme na úrovni roku 2019, byť až na spodních cca 25 % lidí stran majetku a příjmů, se objektivně máme docela obstojně. Ale proč by měli lidé být spokojení, když se prostě mají hůř než se měli xy let dozadu? Jak se tomu někdo může divit. Když jste na dně a směřujete vzhůru, tak nahlížíte věci prostě v kontextu zlepšující se situace. Když jste ale nahoře, klesli jste a babrali jste se v tom pár let a víte, že bylo objektivně o dost lépe, tak prostě i když se máte lépe než člověk, co stoupá ze dna, tak budete mít horší pocit a vnímání celé situace. Věcná poznámka. Reálný růst mezd je průměrováná proměnná. Pokud horním dvaceti procentům vzroste výrazně mzda, plat a spodních 80 % stagnuje či mírně roste, tak si můžete tvrdit do nekonečna, že lidi ani nechápou, že na tom jsou lépe. Ale v textu neovlivní kromě plácání ani taková věc není dokumentování. Celé to působí jak nějaká čísly nepodepřená agitka. A ještě poznámka na okraj. Publikovat článek, komentovat data a ani je neukázat, to je zfušovaná novinářská práce. Čekal bych to na novinkách, ale ne na webu u lidí, co sami sebe identifikují jako "investigativní novináře".
Mě jenom fascinuje potom, co zuří 7 let krize dostupnosti bydlení, že se z toho dělá téma až dneska. V Praze bylo výrazně zle od cca roku 2017... Za sedm, vlastně osm let vláda a politici nic neudělali zásadního... Zaspalo se hrozným způsobem. Problém je podpora vlastnického bydlení dlouhodobá - kolik stály státní rozpočet odpočty na hypotéky, nízké majetkové daně a nízké úrokové sazby, neexsitujici zásadní bytová politika státu a obcí. A vše přineslo co? Nefungující trh s bydlením se skoro nejvyšším cenami v Evropě vůči výši příjmů...
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Tenhlencten pán autor mele ale hrozně demagogické nesmysly. S největší pravděpodobností patří mezi ty zájmové skupiny podnikatelů apod., kteří nemají zájem na vyšších platech, protože by sami museli pro své lidi peníze najít. Že to má celospolečenské důsledky jako je třeba pokles celkově poptávky, rostoucí chudoba apod., to vidět nechce. A že se to týká běžných pracovníků státního sektoru, je bohužel fakt.
1 odpověď