Úředníkům a spol. se přidá 1 400 korun a pánové politici, ti nejníže postavení tzn. poslanci, dostanou 14 000. Abych to tady milému obecenstvu přeložil. Poslancům se přidá o cca 12-16 %. Běžným zaměstnanců státu o cca 2-4 %... To je prostě paráda... A všichni pořád pracujeme stejně... Tím se říká sociální spravedlnost. Přitom nám tady dole hrozí platební neschopnost - hypotéky, životní náklady. S platem 102 tisíc vám nic takového ještě roky hrozit nebude... Děkujeme.
Stem odpublikoval na svém webu komentář k tomu, jak se lidé cítí spokojeni s financemi, jaká mají očekávání apod. Je záhadou, proč se na webu neovlivní objeví pochyby o tom, proč jsou lidé nespokojení. Proč by měli být lidé spokojení, když zažíváme už ztracených cca 5 let. Ještě nejsme na úrovni roku 2019, byť až na spodních cca 25 % lidí stran majetku a příjmů, se objektivně máme docela obstojně. Ale proč by měli lidé být spokojení, když se prostě mají hůř než se měli xy let dozadu? Jak se tomu někdo může divit. Když jste na dně a směřujete vzhůru, tak nahlížíte věci prostě v kontextu zlepšující se situace. Když jste ale nahoře, klesli jste a babrali jste se v tom pár let a víte, že bylo objektivně o dost lépe, tak prostě i když se máte lépe než člověk, co stoupá ze dna, tak budete mít horší pocit a vnímání celé situace. Věcná poznámka. Reálný růst mezd je průměrováná proměnná. Pokud horním dvaceti procentům vzroste výrazně mzda, plat a spodních 80 % stagnuje či mírně roste, tak si můžete tvrdit do nekonečna, že lidi ani nechápou, že na tom jsou lépe. Ale v textu neovlivní kromě plácání ani taková věc není dokumentování. Celé to působí jak nějaká čísly nepodepřená agitka. A ještě poznámka na okraj. Publikovat článek, komentovat data a ani je neukázat, to je zfušovaná novinářská práce. Čekal bych to na novinkách, ale ne na webu u lidí, co sami sebe identifikují jako "investigativní novináře".
Mě jenom fascinuje potom, co zuří 7 let krize dostupnosti bydlení, že se z toho dělá téma až dneska. V Praze bylo výrazně zle od cca roku 2017... Za sedm, vlastně osm let vláda a politici nic neudělali zásadního... Zaspalo se hrozným způsobem. Problém je podpora vlastnického bydlení dlouhodobá - kolik stály státní rozpočet odpočty na hypotéky, nízké majetkové daně a nízké úrokové sazby, neexsitujici zásadní bytová politika státu a obcí. A vše přineslo co? Nefungující trh s bydlením se skoro nejvyšším cenami v Evropě vůči výši příjmů...
Nenažraní státní zaměstnanci mají průměrně o 5 tisíc víc než v soukromé sféře, která je živí a rozdíl stále roste...
Státní zaměstnanci mají víc než v soukromé sféře, která je musí uživit!!!!
Odkaz 1 ?
Tak si srovnávej lidí se základní školou s vysokoškoláky ty chytráku.
A je to pořád dokola. Článek píše člověk zaměstnaný soukromou firmou a inspirován největším asocialem dneska panem Můstkem, chrlí tupě takový kecy. Ne fakt chodit do kanclu být vyrušován vším okolím a jezdit tam tři hodiny denně není efektivní způsob práce. Akorát pan Musk nikdy nedělal s lidma, tak to nechápe. Podědil a pak měl kanclu svůj... Protože vždy jen šéfoval.
Njn ale je spousty firem kde vladnou a jsou majitele priznivci ODS a lide tam pracujici? nemaji nic lepsiho nez ti u toho Babise ..rika se tomu kapitalismus .a nikdo nikoho nikde nedrzi ..a tech prikladu je vic nez dost ..verte tomu ..Linet -tam se domluvis cesky max na vratnici a jeste mozna reditel zbytek agentury ..nebo BRANO -nemlich to same ..Madeta ..atd .atd.. roztodivne montovny nabizejici plat skovany za slovickem AZ ..s bonusy atd ..atd ..budete se divit a nikdo nepise majitel xx plati lidi jako otroky jen ten Babis ..jenom u nas velka drubezi farma ..80% ua -agentury a majitel ? zurivy obhajce ODS a kandidat do kraje ..😊
Jasně, ale ten článek reaguje na to, že Babiš v poslanecké sněmovně kritizuje politiky, že tam berou zaměstnanci málo. Sám je ale takový pokrytec, že normální pokrytectví průměrného Čecha je proti němu pozitivní vlastnost.
Flexicurtiy jsem si teď teda alespoň rámcově nastudoval. Po dobu dvou let ze tří je možné pobírat, při řadě podmínek, 90 % nějakého platu z posledních 12ti měsíců před ztrátou zaměstnání, přitom první tři měsíce lze dosáhnout na částku až cca 115 %. Samozřejmě musí být člověk aktivní, tzn. rekvalifikovat se, reagovat na nabídky apod. To je prostě taková krása. Jurečka chce zvýšit z 65 % na 80 % pro první tři měsíce. Max. půl roku, delší po 50ce atd. A hned se pan Jurečka chce ohánět nějakou flexicurtiy, kterou Česko vůbec nemá šanci dosáhnout, natož, aby to bylo doprovázeno změnami v dalších oblastech politiky práce. Na mě to spíš působí, že nám kolega politik lže. Díky moc, nechci. Strčte si tu svou pseudoflexicurity v českém provedení do někam.
Bohužel, jako stredolevicovy volič musím říct, že už souhlasím i s plakáty SPD o asociální politice této vlády. Za Nečase a jemu podobných se nepřidávalo, ale díky nízké inflaci se ani neubíralo. Za to teď nám ve státním poklesly platy o 20-30 % za tři roky. A já pořád nějak nevidím, že by se o tom média někde zmiňovala, jak moc asociální ta vláda dneska je. Drtí své vlastní zaměstnance. Doufám, že jim to ve volbách lidí konečně spočítaj. Klidně ať se vrátí ten magor Babiš i s SPD nebo Motoristama. Ono to pro nás bude asi i lepší. Hlavně pak zase bude plakánek od "demokratů": "jak je to fnuk fnuk možné, že nás nechtějí lidé volit, když jsme neudělali nic špatného, fnuk fnuk".
A proč by měli mít státní zaměstnanci vyšší platy než v soukromém sféře. Oni vytvářejí nějaké hodnoty? Pečou třeba chleba nebo pěstují brambory?
Oni nemají vyšší platy než v soukromém sektoru. Když srovnáte srovnatelné a budete posuzovat kvalifikaci, tak zjistíte, že to tak není. Proto taky stát nemá IT odborníky, těžko shání lidí fakticky kamkoliv. Kdo je slušné placený, jsou jen některá místa a zpravidla vedoucí pozice a i ty nejsou proti například korporátu dobře zaplacené, protože manažer, co řídí dvě stě lidí si v korporátu nevydělá nějakých 120 -160 tisíc, ale dvojnásob. Tenhle mýtus vychází ze srovnávání nesrovnatelného.
Odboráři mají pořád velký hlad. Ale říct, kde na to vzít to nevědí. Třeba by chtěli, aby zaměstnavatel všechen zisk rozdělil mezi zaměstnance a sám se přihlásil na pracák a vyběhal si dávky.
Jak neví? Je nutné přenastavit daňový mix. Méně daní práci vc. sociálního a zdravotního. Zavést daňovou progresi a k tomu zdanit majetek. Konečně nám to doporučují i instituce jako MMF, Světová banka, OECD. Mluví o tom i čeští ekonomové. Zejména nezdaněný majetek a chybějící progrese na daň z příjmů podrývají příjmy rozpočtu. Problém je, že ODS s Ano a SPD schválily zrušení superhrubé mzdy, aniž by státní rozpočet zachránili jinými příjmy. Takže za to opravdu mohou politici. Státní úředníci a zaměstnanci států v drtivé většině nemohou za to, že roste jejich počet. Žádnou revizi agend a na ní navázanou redukci činnosti státu a pak seškrtání zaměstnanců tahle ani jiná vláda neprovedla. A teď se akorát hádáme o 5 mld, když se přidalo důchodcům apod. Nepřidat pracujícím je v téhle situaci prostě necitlivost a evidence toho, za kým tahle vláda stojí. Kéž by opravdu ty lidi z veřejného odešli a celý se to tu začlo rozpadat. To bych tyhle společnosti a různým populistům a haterum státních zaměstnanců že srdce přál.
Nevím, jaké jsou vaše zkušenosti z Ameriky, já jsem tam byl několikrát pracovně a dvakrát na dovolené a mohu vás ujistit, že s těmi miliony jste to dost přehnal, tedy pokud nechcete studovat na Yale nebo na Harvardu. Dá se tam studovat i za rozumnější peníze. Tolik k diskuzi. Jinak je mi celkem ukradené, na jaké škole kdo studuje, pokud vy máte čas a takové starosti, že se k tomu musíte vyjadřovat, je to vaše věc.
Ale jo, máte pravdu v tom, že jsem přehnal tu výši, která se u průměru na magistru odhaduje na cca 35-40 tisíc USD viz nějaká čísla. Uznávám. Někde mi utkvělo v paměti, že to je v nižších milionech a spíš to je do cca 1 mil. Kč. Narážel jsem ovšem na styl článku, který je prostě zavádějící, když se milionář zaklíná, jak nikomu z potomků nic nedá, ale reálně výchozí situaci mají jeho děti výrazně lepší než většina populace světa. Já to neodsuzuju, jen mi přijde fér uvést kontext k tomu. Proto je ten článek zavádějící.
Já vás neurážím, přečtěte si to několikrát po sobě a třeba vás to trkne. Mně připadá docela zábavné, když sem někdo cpe svoje moudra a evidentně má problémy s gramatikou.
Argumentuje k věci. Neslyšel jsem od vás jediný argument, který by vyvracel něco z toho, na co jsem poukázal. Takhle se nevede diskuze, ale útok ad hominem, pane.
Fakta: 1-6 třída základní školy stojí na Bahá’í Townshend International School cca 800 tisíc za dítě, pak ještě musí na druhý stupeň a střední a vysokou. Na vysoké budou v USA platit za celé studium v přepočtu miliony korun. K tomu nějaké to bydleníčko, na které obyčejní lidé, co opravdu nic nedostanou vydělávají, když mají štěstí 3/4 svého produktivniho života. A tyhle lidi budou vyprávět pohádky o tom, že jejich děti nic nedostali. Je to opravdu zábavné, až se za břicho popadám. Trochu objektivity by to chtělo.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Si milé seznamzpravy vzpomeňte, jak jste před pár lety hrozně moc rozporovaly kampaň proti úředníkům a veřejné správě obecně. To jste bez kritiky publikovali kritiku a hate speech na jejich adresu. Nakonec se samozřejmě ukazuje, že sebevětší škrtání platů zaměstnanců státu nemá žádný skutečný dopad, protože prostě podíl výdajů na platy je v celém rozpočtu příliš nízký. A čím hůře budou lidé ve veřejném placení, tím budou hroši služby a kvalita veřejné správy. Vždycky si na to vzpomeňte, až zase vládní koalici, ať už v jakékoliv podobě, budete nekriticky publikovat výroky o líných, špatných státních zaměstnancích a úřednících....
1 odpověď