Pár poznámek:
nechápu, jak mohou mít velké FV elektrárny lepší výsledky ve smyslu nezhoršování přebytku elektřiny při vysokém osvitu? Prostě buď svítí, nebo nesvítí... Prostě když nemáš akumulaci, tak "škodíš".
A posilování rozvodů to nevyřeší.
Tvrzení, že je lepší 2 kWp FVE do každého domu místo 10 kWp do každého pátého je úplný blábol - to je jasné asi každému.
Přečerpávací elektrárny bych rozhodně podporoval. Podívejte se, jak rychle se zaplatily Dlouhé stráně...
Nezmíněný byl management nabíjení stávajících akumulačních kapacit - pokud vím, běžně je to tak, že ráno vyjde slunce, něco z výroby se spotřebuje, zbytek jde do baterek. Cca v 10 h je nabito a pak vše letí do sítě. Řídit nabíjení, aby se nabíjelo buď pomalu celý den, nebo až v době, kdy už jsou vážné přebytky, by nešlo?
Ceny, nabízené uváděnými dodavateli jsou mi fuk. Jelikož jsem instaloval FV elektrárnu, mám průběhové měření a elektřinu nakupuji za spotové ceny, dodavatel TEDOM energie. Např. dneska je silovka cca třetinu dne za zápornou cenu, třetinu dne zadarmo a třetinu za pár haléřů (max 50 h / kWh). Je to samozřejmě extrém, ale ani v běžných dnech cena v průměru neleze přes 2,50 Kč / kWh bez DPH. A jelikož mám 11 kWh akumulátory, tak v noci při nízké ceně nabiju a přes den jedu z baterií. Pokud máte možnost, doporučuji totéž.
Velmi trefný článek, jako celoživotní OSVČ s ním naprosto souhlasím. Jen jestli tenhle názor doputuje až k vládě...
Ještě malá vsuvka: před nějakou dobou putoval ke všem OSVČ dopis od vlády (Andreje Babiše) s výzvou k dobrovolnému navýšení soc. odvodů s příkladem, jak to zvedne budoucí důchod. Jednoduchý výpočet ukázal, že "vložené" peníze se z nemalé části ztratí v přerozdělovací mašinerii a lepší je spořit si individuálně.
Apropó - musím se porozhlédnout po nějakém spořícím investičním účtu, do důchodu cca 10 let, to už by chtělo začít ukládat...
Baterie, u nich napěťový spínač a topnice v akumulační nádrži. Když mají baterie 54,6V a jsou tedy plně nabité, zapne se ohřev. Při poklesu na 54V vypne. Spínač a 3 stykače. Jo a 3 přednostní relé aby se ohřev blokoval po fázích když třeba zapnu pračku. Vyjde to na 1500kč a funguje jak má.
O tohle se snažím u fotovoltaiky na chatě, která je off-grid, ale to napěťově řízené relé se mi nepodařilo na ty správné volty nastavit. Jinak díky za návrh.
Zdravím, vyslechl jsem celý podcast a opět jako vždy - to nejdůležitější řečeno nebylo. Možná to není stejné u ostatních operátorů (ČEZA PRE), ale EGD (v jeho území, kde i já sídlím) umožňuje uzavření dvou typů smluv o připojení FVE k distribuční síti. Mikrozdroj - zde přebytky odtékají zdarma do sítě a není možné proud prodávat, a malá výrobna - zde je možný prodej, tak, jak bylo výše zmíněno. Mně na toto upozornil můj dodavatel FVE, bratr a soused si nechali FVE instalovat od Innogy a nic neřešili a teď jim proud odtéká zadarmo a jediné, co můžou, je koupit drahý wattRouter a ohřívat si vodu. Od vás to považuji za chybu, od Innogy za podvod. Zajímalo by mně, zda s tím lze ještě něco dělat.
Proč byli Piráti vykroužkovaní?
Starou garnituru ODS, Lidovce,... ne.
ANO a SPD prostě... ne.
Riskovat, že můj hlas propadne u nějaké malé strany? ...ne.
Chce to někoho nového, svěží vítr! Piráty - to by šlo. Ale počkat.. kdo to tady je, STAN? No jistě, Piráti jsou svěží vítr, ale něco mi na nich nesedí, takže STAN je jasná volba.
Populace se u nás zvyšuje jen nepatrně (a to ještě přistěhovalectvím lidí, u nichž není jisté, jestli tady zakotví natrvalo), zatímco města rostou mnohem rychlejším tempem. Na úkor vylidňování venkova, protože, a v tom má Kašpárek bohužel pravdu, zejména v Praze jsou příležitosti nesrovnatelně větší. Jenže - pak jednou ty tři miliony Pražáků vyjedou na dovolenou na venkov, do "přírody" (s argumentem: "přece se v tom chaosu města nedá vydržet"), a tam ale budou chtít plný servis služeb. A kdo jim ho poskytne, když venkov zůstane v podstatě jen na dožití 80letých babiček a dědečků? Dává to logiku?
Naprosto souhlasím s panem Nislerem. Autor článku navíc nějak pozapomněl, že dnešní svět hledá a nachází příležitosti na síti a pevné připojení už má každý zapadákov. Takže pokud jsme pražáci tím, že jsme v pražáky v každodenním kontaktu a jednou za měsíc dojedeme do Prahy něco vyřídit osobně, tak prosím, ale já raději zůstanu venkovanem.
Ne že bych rád platil vysoké daně, i ta z nemovitostí bolí, ale posunout ten mix od vysokého zdanění práce ke zdanění majetku by byl velmi rozumný počin. Naprosto souhlasím s autorem článku, vyjmenoval férově všechna pro i proti a jejich řešení, odezvy v komentářích jsou evidentně od trolů nebo od lidí, kteří četli jenom titulek, možná první odstavec. U mně má autor za 1. !
2:07 - Odkud ten moderátor bere informaci, že "V Čechách je málo zedníků" ? Znamená to, že na Moravě a ve Slezsku je jich víc? A proč vůbec Česko rozděluje na jeho historické země, zvláště jedná-li se o zedníky?
Já vím, ten pán zaměňuje pojmy Čechy a Česko, což svědčí o jeho úrovni. Bohužel se pořád takoví primitivové najdou.
k těm primitivům: co jsou čechy a co česko rozhodl někdo odshora, mně se to například vůbec nelíbí. Podle mně jsou Čechy "pomnožné", takže jich je víc, teda je to Česko, Slezsko a Morava. A klidně se hádejte 🙂
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
2 kWp FVE do každého domu či spíše domácnosti není až takový blábol ....
2 kWp znamená za rok asi 2 000 kWh ročně - průměrná spotřeba energie jedné domácnost je cca 1500 Kwh ročně
s pomocí baterie o kapacitě cca 1+ kWh by tedy domácnost byla cca 8 měsíců v roce soběstačná a skutečně by realu ušetřila ...
k tomuhle jsem dospěl rozborem nabídek různých firem na FV pro bytové domy
3 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Spotřeba 1.500 kWh jedné domácnosti (v rodinném domě) za rok je nesmysl. Možná v bytě ve městě, kde je teplo a teplá voda z dálkového rozvodu, vaří se na plynu a v domácnosti je jedna osoba. Já za průměr považuji 5.000 kWh za rok, sám mám spotřebu 10 - 12 MWh a znám spoustu podobných. Takže 2 kWp je výsměch.