Nárůst pobírání příspěvků na bydlení kolem Prahy může znamenat, že někteří lidé už neuplatí život v metropoli. Čtenáři diskutují, zda jde o normální vývoj, nebo zda se ze státního rozpočtu jen zvyšují výdělky majitelů nemovitostí.
Němci si aktuálně mohou v běžné samoobsluze za pár stovek euro zakoupit solární panely na balkon. Levná fotovoltaika ale není žádný zázrak. Čechům se koupě německých solárů může prodražit, navíc provozovat ji v naší síti prakticky nelze.
V Praze je jen 30 tisíc městských bytů, ve Vídni je jich ve veřejné správě přes 400 tisíc. Do dostupného bydlení jde ročně v přepočtu 10 miliard korun, říká Christian Schantl z vídeňského magistrátu.
ANALÝZA. „Když se to hýbe, zdaň to. Když se to dál hýbe, reguluj to. Když se to přestane hýbat, dotuj to.“ Známým citátem mířil v 80. letech prezident USA Ronald Reagan na předchozí vládu. Ale popsal dnešní energetickou politiku.
Krásné rčení o šikovných českých ručičkách se pomalu vytrácí – stejně jako jeho význam. Řemeslníka aby dneska pohledal – staří pomalu dosluhují, pro mladé je řemeslo špína a dřina. Čas, kdy nebude mít kdo dělat, se blíží.
Stoupenci Vladimira Putina, kteří přišli volit na ambasádu v Praze, svoji volbu obvykle tají. Někteří lidé na místě ale říkají, že je česká podpora Ukrajiny nezajímá, protože Čechy považují za národ podřízený Bruselu a Američanům.
Nákupní centra či restaurace sice loni mnohdy plné byly, ale z toho nakonec – jak se ukazuje – nelze nic moc usuzovat. Dokládají to nově zveřejněná čísla statistiků za celý loňský rok. Tržby maloobchodu se totiž – v inflačním očištění – propadly o více než čtyři procenta. Že to není mnoho? Pak vězme, že je to nejhlubší propad minimálně v tomto miléniu.
Ze všech 38 průmyslově vyspělých států, sdružených v Organizaci pro ekonomickou spolupráci a rozvoj, si jenom dvě země dovolí luxus rostoucího počtu mladých lidí bez ukončeného středoškolského vzdělání, které se na současném trhu práce zpravidla považuje za minimální požadavek pro získání stálého zaměstnání.