Několikrát jsem četl o tom, jak vesmír teoreticky končí. Přestože vědci to popisují různými teoriemi, absolutně si to nedokážu představit, ale něco jako zeď tam není. Nicméně pro nás je zatím v podstatě nekonečný, protože se dle výpočtů rozpíná rychleji, než je rychlost světla a lidstvo zatím nezná metodu, jak rychlost světla překročit.
Nekončí nikde, protože vesmír je sám o sobě prostor, který teprve vzniká. Takže není nic za tímto prostorem, protože žádný takový prostor ještě nevznikl. Je to docela těžký na pochopení a představu.
dnes ráno u nás na Moravě 10 stupňů , když se pěkně v noci vyvětrá máme v domě odpoledne max. 23 stupňů a bez klimy.A je léto to bývá i 35 .
To se máte, já tu mám konstantně okolo 28-29. V noci s větráním 27. Bydlím pod střechou. Ale letos to ještě jde, dříve jsem tu míval chvílemi i přes 30. Takže ano, za mne to je umorné vedro.
No a ve vejprnicich (kousek na zapad od plzne) jsme bourku nemeli uz 4 roky... a to ani pidi. sucho je tu jak na pousti. Letos o neco lepsi ale furt proste sucho. Tenhle tyden tu chcipame dusnem - od stredy 30 az 33° a 70% vlhkost. A ani nezafouka. Jen pozoruju ty bourky jak jdou pekne kolem
Ano, Plzeň a okolí neustálé nesnesitelné vedro, pořád nějaká varování že bude bouřka, jen se trochu zatáhne obloha, ale za hodinu už zase svítí slunce, většinou nespadne ani kapka, natož nějaká bouřka. Plzni a okolí se to pořád z nějakého důvodu vyhýbá a několikrát jsou v Plzni hlášeny rekordní teploty z celé ČR, jen pár článků za poslední tři roky.
A jak vlastně taková eutanazie probíhá? Je mi trochu divné když jde v Americe zločinec odsouzený na smrt na popravu injekcí, tak do teď nejsou schopni najít způsob jak ho relativně humáně zprovodit ze světa. Vždy se objevují zprávy jak se po podání nějaké injekce nebo jiného způsobu zmítal v hrozných bolestech a že to byla strašná podívaná.
Já jsem určitě pro eutanazii, ale musí to být výslovně z vůle pacienta a musí ten odchod být humání.
Kde berete tu jistotu, že třeba KLDR nerozehraje s Ruskem další krvavou třídenní operaci. Čína může napadnout Tchajwan a rázem ke konfliktu na Ukrajině budete mít konflikty tři, nepočítám Izrael a problémy s Íránem a jemenskymi povstalci. Pak nebude západ vědět kde dřív skočit a rusak si může dovolit zaútočit i na státy NATO. Nacistické Německo také nebylo samo, ale mělo spojence. Sovětský svaz, než ho potom také napadlo, dále Japonsko, Itálii, Slovensko...atd.
Ano, pokud by ve světě běželi souběžně další velké konflikty (jako například Tchajwan a Blízký východ) pak je samozřejmě možné že v tom případě by Rusák mohl využít situace a napadnout Evropu, jelikož by byla oslabená kvůli absenci USA. Navíc si osobně myslím že v tomto případě by se otočilo zády k NATO i Turecko a minimálně by si vyřídilo záležitosti s Řeckem, což by byla další velká rána pro Evropu. Takže by v podstatě nastal globální konflikt a všechno se to semlelo.
Ale je to stále jen co by kdyby.. v současnosti za aktuální situace je téměř nereálný scénář že by Rusko zaútočilo na státy Nato.
Velká část Evropanů se tváří, že realitu nevidí, nebo hůře, realitu popírají. Že zde máme téměř identickou situaci, jako kolem roku 1938, je jasné každému, kdo má alespoň elementární znalost historie. A bohužel víme, co nás čeká a co bude následovat.
Ustupování zlu a tváření se, že s ním nebudeme muset bojovat a dá se koupit nebo ukecat, k míru nevede. Jen k protahování problémů a jejich zvětšování a následné řešení bude o to bolestnější a nákladnější.
Hitlera také nikdo kolem a v r1938 nebral vážně, možnosti nacistického Německa a jeho zájem válčit se podceňovaly a přípravy se nedělaly. Mysleli si, že když mu nechají Československo, že bude mír. A když pak napadl s Russkem Polsko a nebyla už jiná možnost, než se mu postavit, nebyla na to Evropa připravena a následovaly tak roky potupných porážek, ztráty a destrukce území a posílení a rozmach zla. A situace je dnes úplně stejná.
Velká část Evropy se tváří, že válka není, nebo hůře, že se nás netýká. Klidně by Putinovi ustoupila a nechala mu Ukrajinu, v hloupém přesvědčení že dál nepůjde. Místo toho by byl posílen v odhodlání, že může útočit dál, protože mu to může projít. A velká část Evropy není na nevyhnutelnou válku připravena a chlácholí se tím, že na to russko nemá, že by útok na východní státy NATO byla hloupost, stejně jako před 2svv. A každý den se díváme, jak russká říše zla ničí a vraždí v Evropě a s nevyhnutelným zásahem NATO se stále otálí, problém se tak neřeší, ale zvětšuje a jeho řešení bude o to dražší a bolestnější.
Ta válka prostě bude, žádná diplomacie na tom nic nezmění jako nezměnila v 1938 ...
Doslova Rusko má sotva čtvrtinu síly armády NATO s obstarožní výzbrojí, dva roky se snaží dobít východní cíp Ukrajiny, žebrají v Severní Koreji o munici, atd.. Jak si asi myslíte že by dopadla konfrontace s NATO? Zřejmě nanejvýš pár dní, než by Rusko prosilo o slitování.
Museli by být naprostí idioti aby se o to pokusili sami, šanci by měli leda s nějakým dalším spojencem. Oni teď budou rádi za jakýkoliv další úspěch na Ukrajině, nedává smysl aby šli dál, to je pro ně sebevražda a to oni samozřejmě ví.
Mnohonásobně větší riziko je zde konflikt na Blízkém východě a v pacifiku.
Ten kolaps predvidaji skeptici jako vy od zalozeni USA. Syn studuje MBA na Hofstra University, synovec politiku na Princeton, nejlepsi univerzite USA. A o kolapsu se zatim neuci. Vy ale vite vice. Ja sam jsem skoro 40 let v US a hospodarstvi je posledni dobou jedno z nejlepsich co pamatuji. Nejnizsi nezamestnanost za poslednich 50 let, inflace 3%. Vsude se stavi, prace fura.
Vy asi vite vice, dekuji za rozbor.
Navic, a to mi urcite nebudete verit, muj svagr, PhD, byl do lonska v Bilem dome v Bidenove kabinetu
Jen říkám že držet celý systém jen pomocí dluhu je iluze která jednoho dne chtě nechtě musí narazit. Žijte si v té iluzi že se nic takového nemůže stát, historie ukazuje že většinou krize přichází po období zdárného blahobytu.
To že do teď žádný kolaps nenastal je jen důsledek neustálého pumpování peněz do ekonomiky, půjčky a zas jen další půjčky. Nárůst celkového dluhu USA jen od roku 2020 je 30%, jak myslíte že takové tempo může dlouho vydržet?
A co? Na hospodarstvi to opravdu nema a nebude mit vliv. Kazda vyspela zeme ho ma. Kdyz se podivate na zebricek zadluzenosti tak uvidite ze je to rovnobezne s bohatstvim zeme
Jak a co? Není normální žít na dluh, žít na dluh se dá jen nějakou dobu.
Ale jinak.. oni musí z toho dluhu jako každý platit úroky, to jim užírá z rozpočtu země. USA (ale platí to samozřejmě i pro mnohé další státy) jsou každoročně ve velkým deficitu, tzn. že jejich příjmy jsou nižší než výdaje (asi o 20%), proto si musí neustále půjčovat aby nedošlo k bankrotu. Tohle lze ale provádět jen po určitou dobu, respektive dokud trvá stejný stav, jakmile se stav změní (například inflace, deflace, nezaměstnanost, nečekané události, neochota dalších půjček, atd..), nastávají problémy.. Například při inflaci musí zvyšovat úrokové sazby což jim dále zvyšuje splátky dluhu a dusí to ekonomiku, další půjčování peněz zase podporuje inflaci, takže to je protichůdný stav.
Prostě je to pořád jen balancování na tenkém ledě a čím více se zadluží tím je ten led křehčí a jednoho dne chtě nechtě praskne úplně. Což povede ke kolapsu jak USA, tak samozřejmě to sebou stáhne další země. Otázka tedy není jestli, ale kdy.
Navíc USA je na tom také mnohem hůře (vlastně nejhůře) že jejich dluh je v podstatě jen zahraniční, kdežto třeba taková Čína má dluh víceméně jen vnitřní.
1,28 bilionu usd nebo miliard ?
Nezapletli opět překlad billion je miliarda
Ve skutečnosti je to 1.2 trillionu USD, ale u nás se anglickému trillionu říká bilion. Pro představu jak velká ta půjčka je: USA za celou dobu své existence dluží aktuálně celkem téměř 35 trillionu (česky bilionů) dollarů, přitom jen od roku 2020 (Covid) to vzrostlo o dalších 10 trillionů. USA doslova dluží nejvíce peněz na planetě.
Proč se na to stále dívá jen z pohledu občanů a firem a vůbec se nebere v potaz pohled na Euro jako celek. Na měnu kterou nad vodou drží (zatím) stále silné Německo, respektive silnější sever Eurozóny a který tak musí stále zachraňovat slabý jih. Nebýt těchto silnějších států tak se Eurozóna už dávno rozpadla. Jak tu může být jedna stejná měna, když každý jednotlivý stát Eurozóny má jinou ekonomickou výkonnost, jinou zadluženost, jinou inflaci a tak logicky potřebuje jiný přístup, tedy například jiné úrokové sazby. Jenže to je v takto společné měně velký a neřešitelný problém. A my s tím že přejdeme na Euro ztratíme právě všechny tyto výhody. Jakto že Euro nechce třeba Polsko. Proč si Dánsko dokonce vyjednalo výjimku aby Euro nemuseli přijímat, atd.. O nevýhodách a rizicích Eura se dá mluvit dlouho a opravdu to není jen o tom jestli nám tu něco trochu zdraží nebo ne. Navíc nechápu proč by jsme nyní měli vstupovat do předluženého spolku jménem Eurozóna který má více než dvojnásobné zadlužení vůči hdp než má Česká republika (45% vs 95%)!
Takže za mne Euro až tak nejdříve za deset let, až se dostatečně prověří tlak na aktuálně předlužené státy které už dávno všechny do jednoho nesplňují maachstrichtská kritéria, tedy kdyby měli vstoupit do Eurozóny až dnes, tak neprojdou.
Téměř každý den článek o tom jak se Rusko chystá napadnout NATO. A přitom ta pravděpodobnost že by to Rusko udělalo je úplně minimální. Však mají problém s Ukrajinou, z dvoudenní operace už jsou to dva roky. Na Ukrajině přišli o hromadu své techniky a vojáků, dokonce museli škemrat o zásoby od Severní Koreje, tak špatně na tom jsou. Pokud by v téhle situaci a v tomhle stavu sami zaútočili na NATO, tak by to byl ten nejhloupější nápad co by mohli udělat a zas tak pitomý snad nejsou.
Asi to nebude populární názor, ale osobně si myslím že mnohem větší riziko jde z jihu a to konkrétně z Turecka. Je to takový paradox, vzhledem k tomu že Turecko je členem Nato, jenže je to taky velký sympatizant Ruska a tak na sebe určitě nebudou vzájemně útočit, to s největší pravděpodobností spíše naopak. Rusko si samo na Nato nedovolí, zase tak hloupý nejsou. Avšak pokud by se k nim přidalo Turecko, tak to je jiná. Turecko by totiž mohlo využít této příležitosti a vyřídit si své staré záležitosti s Řeckem. Nemám vůbec nic proti Turecku, jen mi to takto dává největší smysl. Navíc pokud by Rusko opravdu zaútočilo (z mého pohledu vzájemně s Tureckem), tak by této příležitosti využila i Čína a pokusila se vyřídit své záležitosti s Taiwanem, což by alianci Nato v Evropě významně oslabilo, jelikož USA by šli Taiwanu na pomoc. A tak by jsme tu na to byli víceméně sami. O Severní Koreji raději nemluvit, ta by v takovém celosvětovém válečném chaosu samozřejmě využila příležitosti také..
Kdy ČNB zachránila inflaci? Kdy jsme měli nižší než eurozńa?
Euro je rozhodně stabilnější než CZK která celosvětově NIKOHO nezajímá.
Nebudeme se přímo podílet. Řecký scénář měl připraven i vyloučení z eurozóny v případě tvrdého nárazu. Naštěstí nebylo potřeba.
To nikdo netvrdil že přijetím eura budeme mít stejné platy jako v DE.
Na Slovensku je celkově levněji než v ČR. Co je na Slovensku dražší než u nás?
Tak pokud si myslíte že komplikace s českou korunou nám pomohou bojovat proti Bruselu jste na omylu.
Podívejte se na data, zejména Estonsko, ale dokonce také Slovensko mělo několik měsíců vyšší inflaci než my (nyní již však mají nižší). Takže evidentně Euro proti inflaci/deflaci nechrání, příčiny jsou zřejmě jinde.
Nejde o to jestli je to na Slovensku dražší než u nás, ale o to že s přechodem na Euro prokazatelně dojde ke zdražení (byť tak dramatické to není), posledním důkazem je Chorvatsko.
Ne bojovat proti Bruselu, proč bojovat? Nepřekrucujte. Ale bude rozhodovat o nás bez nás Evropská centrální banka a přijdeme tím o možnost ovlivňovat vlastní monetární politiku od úrokových sazeb až třeba po intervenci koruny.
A s tím souvisí, jak jsem psal, Eurozóna je velmi nevyrovnaná. Od silného Německa až po slabou Itálii. A ten rozkol je rok od roku stále větší. Každý stát má jiné ekonomické zaměření, jinou inflaci, jiné problémy, jiné zadlužení a všechno to musí udržet pohromadě jedna měna, Euro. Přijde větší nerovnováha nebo další událost typu černé labutě a Euro a Eurozóna budou ve vážných problémech.
Proč tak vehementně chtít Euro, v čem nám to tak moc pomůže. Česká koruna byla v roce 2023 druhou nejvýkonnější Evropskou měnou, nevypovídá to o něčem? Proč ministerstvo financí a i ČNB vydalo každoroční zprávu o vhodnosti přijetí Eura a tvrdí že Euro nyní nedoporučuje přijímat?
A pokud by SK zůstala, myslíte si že by slováci u nás nepracovali? Euro nepřinese ČR stejné platy jako v německu. Věděl jste to? Naopak pro nás bude snažší pracovat v zahraničí za vyšší mzdu.
Zároveň jste nedpověděl čím budeme nepříjemně překvapeni. Určitě to dokážete ekonomicky vysvětlit.
Například:
Už se těším na ty titulky za půl roku - "Koruna rekordně posiluje, tohle nikdo nečekal, shodli se analytici"
Z mého pohledu bude tento rok naopak pro korunu velmi pozitivní, zejména vůči Dollaru, ale také i vůči Euru. Pokud bych si mohl tipnout, tak bych se nebál říct že posílí až někam k 21-22 Kč/ Euro a až k 19Kč/ Dollar. A možná i více.
Totiž ne že by koruna byla až takový zázrak, ale Euro a hlavně Dollar oslabí. Celosvětová inflace nám zatím rychle klesá (více než říkali i ty nejoptimističtější předpoklady), není tedy důvod dále zvedat úrokové sazby, což vede k oslabování těchto měn. Ostatně Dollar nám jen za poslední dva měsíce oslabil o téměř 7% procent (tento týden o 2% posílil). Ale těch důvodů, proč bude naopak koruna v tomto roce mnohem silnější, je více.
Takže bych teď naopak vyměňoval za České koruny. Současně aktuální slabší situace koruny se může velmi rychle otočit.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Přirozený je dnes s rozvojem umělého osvětlení, různých obrazovek, apod.. více letní čas. Doba aktivity se posunula více do pozdních hodin a ráno si většina lidí ráda přispí. Zimní (nebo středoevropský, jak chcete) měl větší smysl v minulosti. Těch lidí co chodí spát v osm večer a vstávají ve čtyři ráno každý den je minimum a právě kvůli nim se má vracet zimní čas natrvalo, to je přeci hloupost.
V zimě se chodí do školy nebo do práce za tmy tak jako tak, a pak se tam stejně tráví čas pod umělým osvětlením, takže jedna hodina tmy ráno navíc už nehraje roli, naopak večer ta hodina světla v létě bude chybět mnohem více.
Pokud vezmu v potaz všechny důvody, v dnešní moderní společnosti vyhrává trvalý letní čas na plné čáře, pokud bychom žili před sto lety a dále, tak by jistě vyhrál čas zimní, středoevropský.
1 odpověď