Já bych ještě doplnil, že tak, jak se bydlelo za první republiky v Československu, se bydlelo i v jiných státech, v Rakousku, Německu i jinde. Až v 60. letech se začala stavět panelová sídliště, kde byly samozřejmé i koupelny v domech a postupně si je zaváděli i běžní lidé do soukromých domků. Ale ještě v té době existovaly v městech tzv. pavlačové záchody, které sdílelo i několik rodin. Spaní sourozenců v jedné posteli bylo za první republiky velmi časté, většinou spali dva v jedné posteli, každý měl hlavu na jiné straně a nohy sourozence vedle své hlavy. Vývoj pokročil, postupně jsme dohnali v kultuře bydlení vyspělé evropské státy.
To není pravda, v Německu měla dělnická rodina k dispozici 2+1. U nás jen jednu jedinou místnost
Ekonomika CSR slapala dobre a byla nejvykonnejsi uz i za Rakouska. Na to Rakusane hledeli se zavisti, stajne jak cesti Nemci. Cesky zivel se zacal vyrazne prosazovat uz ke konci 19. stoleti. tedy pred valkou. Navic, pokud bychom brali jen ceske zeme bylo by to porovnani prvni republiky jeste daleko lepsi, protoze Slovensko a Podkarpatska Rus nas docela stahovaly dolu. Hospodarsky pred Rakouskem jsme zustali dokonce az do zacatku 60. let, kdy u nas byly davno zlikvidovany soukrome podniky. Takze vase teorie docela kulha. Je to takova typicka ceska povaha, kdy se zamerne shazujeme a myslime si, ze jsme narod hlupaku a jsme horsi nez Rakusane, Nemci a buhvikdo. To jsem snad u jineho naroda nevidel. Dokonce i Slovaci, kteri nemaji zadnou historii, nikdy nepatrili ke spicce v nicem, jsou hrdejsi narod nez my. Ale verim, ze nase mlada generace uz tim tak moc netrpi a ze tento narod bude opet sebevedomy, tal jako byl prave za prvni republiky.
Za první republiky bylo mČSR až za Rakouskem
To je pravda, potom je i pravda, že Československo bylo považováno za hospodářský "vyspělou" zemi. Protože německé země byly ekonomicky zničeny válečnými reparacemi, rozpadlé Rakousko rovněž, v Rusku které v té době bylo rovněž velice zaostalé zuřila občanská válka. Itálie, Francie, Belgie a další na jejich území probíhala válka. Asie, Afrika a Austrálie byly stále kolonie, Jižní a Střední Ameriku tvořila z větší části divočina. USA byly ekonomický na vzestupu.
Poté nám z logiky vychází, že Československo nově vzniklý stát, který se řadil mezi vítězné státy, na jehož území neprobíhala první světová válka a nebyl stižen válečnými reparacemi na tom byl ekonomický lépe a jelikož jak jsem psal výše, byla ve světě taková situace, mohl být klidně v 10 nejvyspělejších státech světa. Nicméně už ve 30.letech začal zaostávat za Německem a dalšími státy co se probraly z 1 světové války.
To je zcelan epodložené, odkud čerpáte informace?, v dobové literatuře se jen pláče na d tím, jak jsme na tom byli mizerně a že ani nestíháme kopírovat beton od Německa.
Nejde porovnavat dnesni dobu a prvni republiku. Je to nesmysl. Je potreba ale rict, ze CSR na tom byla opravdu hospodarsky i co se tyce demokracie velmi dobre a byla rozhodne jednou z nejlepsich k zivotu. Obzvlaste ceske zeme byly velmi vyspele.
Byla neskutečná bída a rozhodně napatřila k místům s nejlepším životem, opak byl parvdou a o nějaké vyspělosti se vůbec nedá ani mluvit, naše výrobky byly maximálně prodatelné jen na Balkáně či na Středním východě, svou kvalitou se se západem vůbec nemohly srovnávat.
Ten pán zase plete ....Neni možné tehdejší dobu poměřovat dnešními měřítky. Tenkrát byl celý svět chudší. Českolovensko patřilo k nejbohatším. Ale tenkrát voda do bytu nebyla samozřejmost a vodovod byl na chodbě. Elektrifikace byla dokončena začátkem koncem padesátých let a poslední obce v roce1960.
ČSR rozhodně k nejbohatším nepatřilo a bytová situace byla katastrofální
Ještě za 1.republiky byla velká část Prahy postavena z činžovních domů,které měly vodu a WC společné jenom na pavlači. Spousta "moderních" domů,které měly vlastní soc.zařízení a některé i ústřední topení s kotlem na uhlí ve sklepě, se stavělo ve 20. a 30.letech minulého století. Současně s výstavbou nových obytných domů se prováděly i modernizace těchto domů většinou za komunistů od 50.let až do dnešní doby. Spousta domů na venkově měla na dvoře studnu a jenom někteří měli zavedenou vodu do domů. Naprosto nic to nemělo společného s bohatstvím, nebo chudobou lidí v jakékoliv době. Prostě obyčejný pokrok jako ve všech oblastech života. Představ si autore,že před sto lety teprve začínala létat letadla a jezdit auta. Pro dnešní generaci asi dost nepředstavitelné.
kdyby na pavlačích, v pumpách či hydrantech na ulici
Co je na tom divného? Narodila jsem se roku 1955, žila s rodiči a babičkou na vesnici. Voda se nosila v kbelících ze studny na dvorku, nádobí se mylo ve škopku a špína se vynášela do kanálku. Záchod byla dřevěná kadibudka.
A nebyla to zdaleka první republika. Naši přistavěli koupelnu a záchod, zavedli vodu až v roce 1968, kdy mi už bylo 13 let.
Tehdy to tak prostě bylo a nikdo se necítil nijak méněcenný. Zdá se, že autor objevil Ameriku.
Dědictví 1.rep
Co chceme srovnávat? Tekoucí vodu měli Římané před 2000 lety.
Tekoucí vodu ve mělo jen většina obyvatel vysněného Sovětského svazu ve 30 letech, ale byla to pitná voda? ČSR na tom bylo relativně dobře, byli jsme dědictvím Rakouska-Uherska.
Chudí lidé neměli na tekoucí vodu? Oni si nic nekupovali, pitné vody byl dostatek. Strašná tragédie, pro ty kuplíře co nás chtěli okrádat.
ČSR právě na tom relativně dobře nebyla a R-U bylo zaostalé soustátí.
Orbán má pravdu. Tusk to zjevně nezvládá. Visegrád se lehce obnoví až bude Babiš premiérem. Pokud bude Polsko se cukat, jsou zde již varianty Slovinsko a Rakousko. Rozhodně s Babišem nepřijde nečinnost, ale akčnost. V EU musíme být slyšet jako celek a ne chodit s čepicí do Bruselu jako Fiala a nic nepřinese. Nechci Babiše přeceňovat, ale odhaduji, že bude dělat vše možné, aby o něm bylo v EU slyšet a tak i o Česku a útvar Česko, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko a Rakousko to už zazvoní i bez Poláků. Tusk prostě nepřinesl co sliboval. Hodně napoví volba presidenta v Polsku.
Zapomněl jste na Moravsko.
To je naprosto logické, každý normální člověk chce bydlet tam, kde je dostatek kvalitních pracovních příležitostí a velký výběr kulturně-společenského vyžití. Život je příliš krátký na to, aby byl někdo odkázán mizerně živořit někde na severu Moravy nebo v Sudetech.
V tomto ohledu je velká škoda, že se po roce 1989 zcela rezignovalo na výstavbu dostupného nájemního bydlení, přitom v okolí Prahy, jakož i ve středních Čechách je k dispozici dostatek nevyužitého prostoru, který nyní leží ladem a kde by mohlo stát X dvacetipatrových věžáků s dostupným nájemním bydlením pro mladé rodiny z chudých a zaostalých regionů.
Mladé lidi nemá smysl držet tam, kde nic není, spíše bych je motivoval k přestěhování do perspektivnějších lokalit.
Středočesko je už dnes přehuštěné urbanistickou kaší.
Praha je již v současné době na hraně kolapsu dopravy, protože se do ní sjíždí pracovat lidé až od Ostravy. Všechno je přeplněné a i víkendová dopravní situace je stejná jako byla v devadesátých letech, ale během pracovního týdne. Aby Praha pojmula počty lidí o kterých se v článku píše, musela by mít komunikace podobné americkým, které mají v jednom směru ve velkoměstech šest až osm pruhů a to vybudovat v Praze nebude možné. Navíc bytů i komerčních kapacit kanceláří může být také pouze omezený počet, takže dle mého odhadu se kapacita Prahy zastaví na počtu cca 1 200 000 registrovaných obyvatel doplněných těmi, kteří do Prahy pouze dojíždí za prací. I to bude mít své limity. Kvalita života místních se však dramaticky sníží.
Už dnes je to skoro 1,4 mio registrovaných
Jenže v těch vyspělých zemích, o kterých píšete, se za město vždy považuje i poměrně široké okolí. Abych byl konkrétní, tak třeba v Americe by se za člověka bydlícího v Praze považoval každý kdo bydlí na Praze-západ a na Praze-východ, ne-li ještě dál.
Jenomže nemají rozsáhlé nezastavěné plochy na území vlastního města.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
To se opravdu pletete.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Viz kniha Škrábek, Včerejší strach