Ono nestačí utrácet za armádu víc peněz, hlavně je potřeba je vydávat účelně. Když se vyhodí 80 mld za zastaralá švédská BVP, pak 300 mld za předražené a zbytečné F35, pak prostě peníze chybí. Co je třeba na Ukrajině? Munice. To jí neumíme vyrobit? Nebylo by lepší ty peníze investovat do vlastní zbrojní výroby? Drony. Taky máme firmy, které je vyrábí a exportují. Houfnice, radary, vojenská nákladní auta, všechno dokážou vyrobit tuzemské firmy. PVO je třeba, tady se musíme poohlédnout v zahraničí. Ale i tady se dá zapojit tuzemský průmysl. Teď se bohužel vyhazují peníze bez jakékoli koncepce, hlavně, že plníme plán (2%, 3%) a kapsy zahraničních zbrojních firem.
Nic proti Ukrajincům, mají to těžké. Ale tahle manipulativní polopravda, ne-li přímo dezinformace, mi opravdu vadí. Ať už je to totiž spočítané jakkoli, tak to zcela ignoruje fakt, že běžný daňový poplatník státu pouze odvádí a na dávkách zpět nedostane nic. Z daní je totiž (pro mnohé zdá se překvapivě) hrazen chod státu, platy politiků a státních zaměstnanců. I Ukrajinci jezdí po silnicích, chodí do školy, ...
Jen hlupák může vidět problém v tom, že si někdo zapálí svíčku na adventním věnci. Pan kníže by si měl uvědomit, za jakého režimu se jeho rod dostal k majetku, třeba nahlédnout do robotních knih, a zapřemýšlet, jestli už nenastal čas, aby ty hřichy z minulosti napravil - když se tak hrdě hlásí k dědictví předků.
Jsem zvyklý se k informacím stavět kriticky, dohledávat si fakta (pokud je to možné), a zvažuji i motivace jejich autora. Co rozhodně nepotřebuji, aby mi je nějaký Foltýn předfiltroval, protože se mu nehodí do krámu. S informací nelze 'bojovat' tak, že se zakáže, smaže, zničí. Je třeba ji vyvrátit věcnými a korektními argumenty. V historii se mnohokrát pálily knihy (a někdy i jejich autoři), zakazoval se poslech zahraničních médií, lidé byli souzeni pro své názory. Nechci, aby se ta doba vrátila pod falešnou nálepkou 'boje proti dezinformacím'.
Skvěle napsáno. 30 let jsem si v ČR užíval relativní svobody. Věcně a slušně se dalo diskutovat (a třeba i žertovat) o čemkoli. Neexistoval pojem dezinformace ani ta záhadná dezinformační scéna, člověk nebyl napadán, že používá jakési 'narativy' atp. Zhusta jde o jediné, pokud má oponent jiný názor, označíme ho za dezinformátora, připadně za sympatizanta tajemné dezinformační scény, a není třeba se zabývat argumenty. Ona to ta negativní nálepka zařídí bez práce.
Hlavní potíž je v tom, že neexistuje Nobelova cena za matematiku. Na poli matematiky a informatiky bylo v posledních letech nemálo pokroku, možná je to dokonce v současnosti vedoucí vědní obor vůbec. A fyzika má k matematice asi nejblíž. Za mne je takové ocenění zcela v pořádku. Nechápu, co autora tolik pohoršilo.
Cituji:
"V poslanecké debatě zaznívaly názory, že takový nárůst výdajů vlastně není nic hrozného. Česko dnes vydá na důchody něco přes devět procent HDP ročně, přičemž průměrná země EU skoro 13 procent. Sousední Rakušané dokonce 15 procent. Tak proč plašit?
Zní to vlastně dobře, hlásají to politici hnutí ANO i expremiér a emeritní předseda Sociální demokracie Vladimír Špidla. Ale má to zádrhele. Ten první, který si mnoho lidí v těchto debatách neuvědomuje, spočívá v tom, že vláda nemá k dispozici HDP. Má k dispozici jen své příjmy z daní a pojistného, z nichž důchody vyplácí. Letos vyjdou penze na něco přes 700 miliard korun, stát na ně tedy vydá více než třetinu všech svých příjmů."
Otázka na autora:
Ostatní země EU tedy podle Vás mají k dispozici celý svůj HDP? Nebo se jedná o Váš argumentační faul?
3
Sledujících
0
Sleduje
3
Sledujících
0
Sleduje
Problém je, že se naše zahraniční politika často využívá jako nástroj vnitropolitického boje. Bez ohledu na možné důsledky.